مدت زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

یادگیری مدرن در دنیای دیجیتال

تا پیش از قرن بیستم، برای بیش از دو هزار سال دانش به شکل متن و حداکثر سنگ‌نگاره نگهداری و منتقل می‌شد. اما کمی پیش از آغاز قرن بیستم دوربین عکاسی اختراع شد،و بعد دوربین فیلمبرداری و گرامافون و به همین ترتیب اطلاعات قالب جدیدی پیدا کرد: صوتی‌تصویری.

۲۷ اکتبر یا ۵ آبان، روز جهانی میراث صوتی‌تصویری بود. روزی که یونسکو برای توجه به اهمیت حفظ و نگهداری محتوای صوتی‌تصویری تعیین کرده است، محتوایی که برای حدود یک قرن بیشتر به صورت عکس و نگاتیو و راش و صفحه گرامافون و کاست بوده است؛ ولی این وسایل نگهداری چندان بادوام نیستند.
باعث افسوس است که مقدار قابل توجهی از محتوای صوتی‌تصویری قرن بیستم تا به حال از دست رفته است. از مجلات ناموجود تا عکس‌های پوسیدهٔ قدیمی، تا راش فیلم‌های قدیمی هالی‌وود که دور ریخته شده یا در آتش سوخته. مثلا شبکه بی‌بی‌سی تا قبل از ۱۹۷۸ به‌طور مرتب آرشیو سریال‌هایش را دور می‌ریخت – به خاطر کمبود فضای بایگانی یا ضبط مجدد روی کاست‌ها! – و در یکی از مشهورترین موارد، ۹۷ قسمت از سریال مشهور «دکتر هو» از دست رفته است.

اما حالا عصر محتوای دیجیتال است. خاصیت محتوای دیجیتال این است که:

  • نگهداری آن به فضای فیزیکی بسیار کمتری احتیاج دارد
  • به راحتی و بدون از دست رفتن کیفیت قابل انتقال است
  • هزاران نفر می‌توانند همزمان از آن استفاده کنند
  • به راحتی می‌توان آن را همیشه به‌روز نگه داشت
  • و هر کسی می‌تواند با امکانات معمولی محتوای صوتی‌تصویری تولید کند و در اختیار همه بگذارد.

نمونهٔ آن ویکی‌پدیا است که سرعت بازتاب وقایع روز جهان در آن گاهی از خبرگزاری‌ها هم بیشتر می‌شود.

و به همین خاطر است که محتوای دیجیتال حالا بهترین قالب آموزش و یادگیری و انتقال دانش محسوب می‌شود. اینترنت و محتوای دیجیتال دانش همه را در اختیار همه قرار می‌دهد.

هر کسی می‌تواند ویکی‌پدیا را ویرایش کند.
هر کسی می‌تواند به کمک سیستمی مثل وردپرس وبلاگ و سایت درست کند و در آن بنویسد و انتشار دهد.
هر کسی می‌تواند با فتوشاپ، ایندیزاین، کورل دراو در حد توان و نیازش تصویرسازی کند.
هر کسی می‌تواند پادکست ضبط کند و رادیوی اینترنتی خودش را راه بیاندازد.
هر کسی می‌تواند با افتر افکتس یا نرم‌افزارهای سه‌بعدی مثل ۳دی استودیو مکس و مایا انیمیشن بسازد.
هر کسی می‌تواند با یونیتی بازی بسازد.
و هر کسی با داشتن یک کامپیوتر شخصی به کمک نرم‌افزارهای ضبط و تدوین ویدیو مثل کمتاسیا و ادوبی پرمیر می‌تواند به راحتی ویدیوهای آموزشی ضبط کند و با قرار دادن آن روی بستره‌های یادگیری آنلاین مثل فرانش، دانش و تخصصش را با دیگران سهیم شود.

این عصر ما است. عصر محتوای صوتی‌تصویری دیجیتال و عصر یادگیری دیجیتال. در کنار هم و با هم.

فرانش

فرانش

ما، تیم جوان و پرانرژی فرانش، اومدیم تا راه و رسم آموزش رو عوض کنیم، تا این شکاف بین دانشگاه و بازار کار رو پل بزنیم. تا آدم‌هایی که کاری رو بلدن و مهارتی دارن رو پیدا کنیم و بیاریم تا مهارت خودشون رو به دیگران منتقل کنن. تا یه راه خیلی راحت بسازیم که هر کسی از هر جایی بتونه بدون احتیاج به کلاس‌های حضوری پرخرج و کتاب‌های سنگین، یه یادگیری واقعی و باکیفیت رو تجربه کنه، و مهارتی که توی زندگی و کارش لازم داره رو از آدم‌های کاربلد یاد بگیره، و اون آدم‌های کاربلد هم بتونن دانش‌ خودشون رو به کاربران یاد بدن و از این راه به درآمد خوبی برسن. وجود ما با حضور فعال شما معنا پیدا می‌کنه. از ابتدا با هم بودیم و تا انتها با هم هستیم.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *