جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

سه حرف ساده برای جوان‌های بلندپرواز

من سه توصیه برای تو دارم که زندگیت رو عوض می‌کن: خلق کن، بزرگ فکر کن، و استقامت کن. سه دقیقه وقت داری؟

۱. خلق کن

خلق کردن یه راه مخفیه که بهت اجازه می‌ده هر کاری که دلت می‌خواد رو بکنی.

من چطور نویسنده شدم؟ نوشتم. چطور برنامه‌نویس شدم؟ برنامه‌نویسی کردم. چطور کارآفرین شدم؟ یه کسب‌وکار راه انداختم. هیچ‌وقت در هیچ‌کدوم از این کارها آموزش رسمی و حرفه‌ای ندیده بودم، ولی مهم نبود چون خودم اون مهارت رو به دست آوردم. تو هم می‌تونی. اگر چیزهای درست رو خلق کنی، نیازی به رزومه نداری. چیزهای قابل توجه خلق کن، تا بهت توجه کنن.

خلق کردن در عین حال یه راه خوب برای رشد خودته. نوشته‌هات، هنرت، یا شرکتت – همه این‌ها به ارزش تو اضافه می‌کنه و چیزهای خوبی که خلق می‌کنی به مرور در هم ادغام می‌شه و جمع می‌شه. این کار رو به چشم خرید سهام خودت در نظر بگیر.

بیشتر آدم‌ها دچار این اشتباه می‌شن که همیشه وقتشون رو با پول معامله می‌کنن، که بهش می‌گن «شغل». با این کار یک عمر توی این دام می‌افتی که برای درآوردن پول، از وقتت خرج کنی. اگر به جای ان کار وقتت رو روی خلق چیزهای با ارزش بذاری، اون چیزها ممکنه خودشون به جایی برسن و حتی وقتی که خوابی هم به جای تو کار کنن. هم شادتر خواهی بود و هم کنترل بیشتری روی زندگیت داری.

۲. بزرگ فکر کن

نکته‌ای که هیچکس دربارهٔ بلندپروازی بهت نمی‌گه، اینه که تقریبا همیشه موفق می‌شی.

البته معنی‌اش این نیست که راحت به چیزی که قصدش رو کردی می‌رسی، در واقع به ندرت چنین اتفاقی می‌افته. اما تقریبا هیچ‌وقت هم کامل شکست نمی‌خوری، و اون موفقیت‌هایی که به دست میاری تقریبا همیشه ارزش شکست‌های بین راه رو داره.

فرض کن قصد داری یه متن توی فیسبوک بنویسی. هر طور که در بیاد، نه چیز زیادی به دست میاری و نه از دست می‌دی. در عوض فرض کن قصد کنی یه رمان کامل بنویسی. احتمالش زیاده که نتونی تمومش کنی، یا پنج برابر چیزی که انتظار داشتی طول بکشه، یا چنان مزخرفی بنویسی که بیشتر از دو-سه تا از دوستات حاضر نشن بخوننش. اما در طول این راه تو از دایرهٔ راحتی خودت بیرون زدی و مهارت‌های خودت رو تمرین دادی، و رشد کردی. خیلی بیشتر از چیزی که بیشتر آدم‌ها در کل زندگی‌شون انجام می‌دن.

و اگر به این کار ادامه بدی، نهایتا یه جایی به جواب می‌رسی. و فقط یه موفقیت بزرگ کافیه که بارت رو بسته باشی.

۳. استقامت کن

اگر فکر می‌کنی دنیا منطقی یا عادلانه است، بیشتر زندگیت رو در غم و سرخوردگی می‌گذرونی.

راستش دنیا در عمل از یه منطقی پیروی می‌کنه، اما نه اون چیزی که توی فکر توست. سخت کار کردن کافی نیست. باهوش بودن هم کافی نیست. اینکه یه چیزی رو خیلی بخوای هم کافی نیست. غریزه‌ات و تربیتت ممکنه بهت اینطور بگه، ولی اشتباهه.

بزرگترین مانعی که در تمام زندگیت بهش بر خواهی خورد، خودتی. تو می‌دونی چه کار کنی. می‌خوای که انجامش بدی. ولی باز هم ناتوان می‌مونی و نمی‌فهمی چرا.

وقتی چنین اتفاقی می‌افته، بیشتر آدم‌ها حالت دفاعی می‌گیرن و تقصیر رو گردن دنیا می‌اندازن: «رییس کورم زحمت‌های منو نمی‌بینه»، «وضع اقتصاد فاجعه است»، «دخترا خیلی سطحی‌ان». اگر تقصیر رو گردن این و اون بندازی چیزی جز انکار و ناراحتی نصیبت نمی‌شه. کاری که باید بکنی – تمام کاری که باید بکنی – اینه که به درون خودت نگاه کنی و بپرسی آیا چیزی هست که بشه جور دیگه‌ای انجامش داد؟ اگر مطئنی که حل مشکل از قدرت تو خارجه، پس رهاش کن و به راه دیگه‌ای برو.

نمودار چیزهایی که می‌تونی تغییر بدی و چیزهایی که نمی‌تونی

اگر بتونی به این روش عادت کنی، تمام انرژی تو فقط صرف چیزهایی می‌شه که زندگیت رو بهتر می‌کنه، و می‌تونی از سلطهٔ غم آزاد بشی.

خلق کن، بزرگ فکر کن، و استقامت کن. سه کاری که تقریبا هیچکس انجام نمی‌ده، و دقیقا به همین خاطر تو باید انجامش بدی. حتی فقط با تلاش در این جهت هم می‌تونی خودت رو از دیگران جلو بندازی. پس برو جلو و دنیا رو فتح کن.

فرانش

20 دیدگاه

 • سلام واقعن متنتون عالی بود .

  اگه بزرگ بینی نباشه منم خودمو جزء انسان ها ی پر امیدی میدونم که با وجود مشکلات فراوان امیدم زیاده و سعی میکنم از دل همین مشکلات بهترین چیزایی که میخوام رو بسازم. تو سال های اخیرم خیلیا بهم تو سری زدن ولی من توجهی نکردمو اگه خدا بخواد دیگهدارم به موفقیت میرسم.

  خواستم خدمتتون عرض کنم من تا حالا آدمای انگیزشی زیادی رو دنبال میکردم ولی این جوری هم نیستم که عقلمو کامل دست اون ها بسپارم و همیشه حرفاشونو تجزیه تحلیل میکنم و تصمیم آخرو خودم میگیرم. ولی امشب احساس کردم این سه تا نکته ی شما مدت هاست که حرف دل منم هست و انگار بعضی از فکرامون کپی برابر اصله همه.

  خواستم اگه مایل باشین با هم بیشتر آشنا شیم. ارادتمندتون علی همتی 25 ساله هستم.

  ممنون و خدا نگهدار

  پاسخ

 • واقعا عالی بود

  پاسخ

 • مثل همیشه مرسی… مارو تنها نگذارید…

  پاسخ

 • ممنون و خسته نباشید اقای مثبت اندیش
  مطالب عالی,ساده و پیچیده بود
  ساده چون هر چیزی که لازمه در دسترسه
  و پیچیده چون برای استفاده از همین چیزهای ساده اکثر ما نیاز به یه تلنگر مثل این تلنگر فرانش داریم
  عالی بود

  پاسخ

 • مثبت

  پاسخ

 • عالی بود ممنونم

  پاسخ

 • مطالبتون خیلی خاص هستند..
  فوق العاده اید

  پاسخ

 • مطالبتون خیلی خاص هستند..
  فوق العاده اید

  پاسخ

 • در یک جمله خودت رو دست کم نگیر وهمیشه به این فکر کن که خدا حتما شما رو واسه یه کاری خلق کرده که مثل اثر انگشت خاص خودته شاید شبیه هم باشه ولی بازم خاص شماست مثبت فکر کن ودقیق تحلیل موفق باشید.

  پاسخ

 • خیلی زیبا و آموزنده بود،برای شروع به یک زندگی خوب و ایده آل،ممنوع وخسته نباشید به شما عزیزان،

  پاسخ

 • در عین سادگی مطلب پر محتوایی بود…ممنون فرانش 🙂

  پاسخ

 • دمت گرم، فوق العاده بود
  آقا من این صفحه رو سیوش کردم

  پاسخ

 • ممنون. حال خراب من و خوب کرد 🙂

  پاسخ

 • یکی از تجربه های بسیار خوبی که توی چند سال اخیر زندگیم بدست آوردم و هنوزم دارم تجربش میکنم اینه که به بهترین و ابتدایی ترین ایده ای که به ذهنم رسید عمل کردم و الان هم دارم نتیجه خوبش رو میبینم ، فقط کافیه که توی مسیر درست قدم بذاریم ، اونوقته که خود مسیر موفقیت راه رو تا انتها بهمون نشون میده … اینطور نیست؟

  پاسخ

 • ممنون.

  پاسخ

 • مطلبی خلاصه، جالب وکاربردی که در عین حال ثمره تجربه هایی است مفصل، سخت و زمان بر. متشکر

  پاسخ

 • عالی بود

  پاسخ

 • جالب بود متشکرم

  پاسخ

 • مرسی از صداقت و زیبائی و منطقی بودن کلامتون. زنده باشین و پاینده…

  پاسخ

 • عالی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید