جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

چرا فروتنی در محیط کار چیز خوبی نیست

همه آدم‌ها از قدیم انگار از قدرت غرور و گنده‌گویی خبر داشتن. خیلی طبیعی بود که کسی در اولین برخورد شروع به تعریف از شاهکارهای خودش بکنه. اما در جامعه امروز، ما این قدرت رو از دست دادیم. دیگه کسی از آدم خودنما خوشش نمیاد، به‌خصوص در محیط کار. در نتیجه، آدم‌هایی که راه سخت و طولانی موفقیت رو طی می‌کنن در طول راه بارها بهشون یادآوری می‌شه که مغرور نشن و وقتی موفق شدن فروتن باشن.

جامعه ما به این باور رسیده که فروتنی، اعتماد به نفس، و کار سخت یه فرمول محکم برای رسیدن به موفقیت شخصیه. ولی من آدم‌های با اعتماد به نفس، فروتن، و سختکوش زیادی رو می‌شناسم که هنوز به هدف‌ها و رویاهایی که در نظر دارن دست پیدا نکردن. به این خاطر که فرق زیادی بین غرور و مغرور بودن هست. آدم‌هایی که با کارهای خودشون ما رو انگشت به دهان می‌گذارن خیلی خوب فرقش رو می‌دونن.

از نظر فرهنگی، ما اینقدر غرور رو با بار و معانی منفی مختلف در هم پیچیدیم که اغلب با خودبینی و تکبر و خودستایی اشتباه گرفته می‌شه.

ما همه غرور داریم. به خاطر چیزهایی که باعث می‌شه تقریبا جایگزینی نداشته باشیم. غرور ناشی از استعداد یا کارهای ما؛ غرور ناشی از کاری که فوق‌العاده خوب بلدیم. این غرور ناشی از ارزشیه که برای جامعه‌مون میاریم. همون چیزی که ما رو با ارزش و مهم می‌کنه. در مقابل عزت نفس که برابر با درک کلی هر کسی از ارزش شخص خودشه، فروتنی خصوصیت کاملا متفاوتیه و گرچه داشتنش خیلی خوبه، اما زیادش برای آدم خوب نیست.

حالا می‌خوام هشت دلیل بیارم که چرا نباید در محیط کار زیادی فروتن بود و چرا غرور بیشتر از اعتماد به نفس به عزت نفس آدم کمک می‌کنه.

۱. فروتنی معانی و برداشت‌های مختلفی داره

آدم‌های مختلف برداشت و عقیدهٔ متفاوتی دربارهٔ فروتنی دارن. برای موفق بودن در محیط کار، بد نیست که درک و برداشت دیگران از این موضوع رو بفهمی. فروتنی خصلت خوبیه، اما در بازار کسب‌وکار تهاجمی امروز ممکنه باعث بشه مردم فکر کنن ترسو و کمرو هستی یا به راحتی کوتاه میای.

۲. فروتنی زیاد ممکنه مزهٔ تصدیق و تعریف مثبت رو خراب کنه

خیلی از مدیرهای موفق بلدن که از قدرت تصدیق و تعریف در انگیزه‌دهی به تیمشون استفاده کنن. وقتی کسی به خاطر کاری که خوب انجام دادی از تو تعریف می‌کنه، چندین هورمون حس خوب در بدنت ترشح می‌شه. همون هورمون‌هایی که هر بار مسی و رونالدو توی زمین عالی بازی می‌کنن، در بدنشون ترشح می‌شه. ولی اگر درست بعد از اینکه رکورد وزنه خودت رو توی باشگاه زدی، یا بیشتر از حد انتظار دیگران دویدی، کسی بیاد بهت بگه اینقدر مغرور نباش و فروتن باش آیا کمی حالت گرفته نمی‌شه؟

فروتنی خصلت خوبیه. اما سر کار، فروتنی زیاد می‌تونه تجربهٔ گرفتن بازخورد خوب و مثبت رو خراب کنه.

۳. کسی ارزشت رو نخواهد دونست

خیلی وقت‌ها در اوج فروتنی، خیلی ساده انتظار داریم که عمل ما خودش گویا باشه. تصور می‌کنیم که اگر فقط تمرکز کنیم و سخت کار کنیم، لازم نیست دیگه جار بزنیم که چقدر کار من خوبه. این طرز تفکر قدیمی باعث می‌شه موفقیت تو به بخت و اتفاق بستگی پیدا کنه. اگر زیادی فروتن باشی، دیگران ممکنه نفهمن واقعا چه ارزشی برای سازمان یا تیم داری. گاهی باید زبونت رو به کار بگیری تا از کنار کاری که واقعا انجام می‌دی برای خودت فرصت پیشرفت بسازی.

۴. شاید خودت هم ارزشت رو ندونی

اگر من از تو بپرسم به چی مغروری، جوابت چیه؟ اون چیزی که تو اینقدر خوب انجام می‌دی که کسی نمی‌تونه جای تو رو در کارت پر کنه چیه؟ نه منظورم تعریف شغلت نیست. فروتنی گاهی باعث می‌شه با قناعت و رضایت روزگار بگذرونی بدون اینکه هیچ‌وقت مهارت‌ها و توانایی‌های خاص خودت رو بروز داده باشی.

۵. دیگران گاهی با نیت نادرست عاشق فروتنی تو می‌شن

غم‌انگیزه، اما حقیقت داره. اگر زیادی در محیط کار فروتن باشی، ممکنه افراد دیگه‌ای این رو فرصت خوبی ببینن که از تو سوء استفاده کنن. اونقدر فروتن نباش که یکدفعه ببینی بیشتر از همه داری وقت می‌گذاری و حجم کارت فرساینده شده. اجازه نده فروتنی تو باعث رنجت بشه.

۶. هیچ‌کس فروتن به دنیا نمیاد، این رفتار اکتسابیه

هیچ‌کس فروتن به دنیا نمیاد. فروتنی خصلتیه که به ما یاد می‌دن. خصوصیتی در جهت جا افتادن در جامعه و عادی بودن. با این حال اگر در زندگی دنبال موفقیتی، نمی‌تونی عادی باشی. در هر شبانه‌روز تو احتمالا ۱۰ تا ۱۲ ساعت باید کار کنی. غرور داشتن در کار خیلی مهمه، چون نصف وقت شبانه‌روزت رو داری پای اون کار خرج می‌کنی.

۷. ممکنه به چشم یه دنباله‌رو ببیننت

فروتنی بیش از حد ممکنه باعث شه تو مناسب رهبری کاری دیده نشی. رهبران کارآمد فقط تصمیم‌های سخت و رنجاننده نمی‌گیرن، بلکه باید آمادگی پذیرش مسئولیت تمام عواقب اون تصمیم‌ها رو هم داشته باشن. اگر در کارت زیادی فروتن باشی، ممکنه دیگران حس کنن که تو آمادگی چنین فشاری رو نداری.

۸. فروتنی به سطح درآمدت لطمه می‌زنه

مذاکره هنریه که در اون جایی برای فروتنی نیست. تو می‌دونی که چقدر ارزش داری و نباید از اینکه دستمزدی همتای ارزشت رو طلب کنی بترسی. من در حرفهٔ خودم آدم‌های زیادی رو دیده‌ام که از سر فروتنی دستمزد پایین‌تری رو پذیرفتن. فقط به این خاطر که می‌ترسیدن یا زشت می‌دونستن که دستمزدی رو طلب کنن که واقعا حقشون بوده. اگر فقط با سلاح فروتنی و اعتماد به نفس زیاد به سر میز مذاکره بری بعیده چیزی که حقته رو به دست بیاری.

هدف این حرف‌ها این نبود که اهمیت فروتنی رو زیر سوال ببرم. در جای درستش، فروتنی ابزار قدرتمندیه. من اعتقاد دارم که غرور و فروتنی مکمل همدیگه هستن، مثل فلسفهٔ چینی یین و یانگ. باید در غرورت کمی فروتن باشی، و در عین حال در فروتنی خودت غرور داشته باشی.

فرانش

25 دیدگاه

 • عالی بود
  عااااالی
  واقعا اشتباهی که توی محل کارمون میکنیم، همین فروتنیِ بیش از حده.

  پاسخ

 • فروتنی یک بعدش از عدم اعتماد به نفس میاد

  پاسخ

  • چطور علی جان؟

 • موافقم

  پاسخ

 • زیادی لطف و محبت کنی ارزشش کارهات رو کسی نمی بینه. اونوقته که فکر می کنند وضیفته که مهربان باشی / فکر می کنند که وظیفته که مشکلاتشون رو بدون هیج جشم داشتی حل کنی . همیشه کمترین ارزش رو برات قایل می شن. من خودم زیاد محبت کردم به خیلی ها دیدم نه. ازم سو استفاده میشه و جای ادم حسابم نمی کنند. اما اگه کم محبت کنی ارزش کار هات رو می فهمن و احترام می زارن.

  پاسخ

  • دقیقا منم همینطور

 • سلام وقت همه عزیزانی که تو اینجا وقت گذاشتن بخیر
  انصافا درمورد فروتنی اینجوری نمیدونستم
  راست میگین من خودمم وقتی به موفقیتایی رسیدم دهنمو بستم تااون حرف بزنه درسته اونم حرف زد مثلا توورزش حکم قهرمانی گرفتم ولی خییییییییییییلی بافروتنی سرمو انداختم پایین
  اخه چرا باید منم فریاد میکشیدم قهرمان شدم
  این هم فکر کنم ربطی به داشتن فروتنی بیش ازحد برگرده نه خجالت
  فک میکردم خجالتی هم الان میبینم نه اشتباهی فروتنی بیش ازخد کارو خراب میکنه
  عااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود مطالبتون
  دمتون گرم
  خیلی ممنون بابت سایت خوبتون

  پاسخ

 • سلام پس این که میگن "سکوت کن و بذار موفقیتات به جای تو حرف بزنن " و یا " تاجایی کار کن که دیگه نیازی به معرفی کردن خودت نداشته باشی "
  نظرتون در مورد اینا چیه؟

  پاسخ

  • این گفته‌ها درباره فروتنی نیست. حرفشون اینه که در مقابل منتقدین و کسانی که بی‌پایه تخریب می‌کنن لازم نیست خودت رو درگیر کنی، اگر کار خودت رو بکنی و موفق بشی همین موفقیت دهنشون رو می‌بنده.

  • ممنون، بسیار‌مفید بود.
   من به شخصه بخاطر فروتنی زیاد درمحل کار همیشه از درون احساس نارضایتی داشتم.

 • عالی بود

  پاسخ

  • سلام
   خیلی کاربردی و عالی. من متاسفانه با همه عالم رودربایستی دارم و اصلا بلد نیستم چطور در محل کار رفتار کنم که نه احساس بشه مغرورم و نه سوء استفاده بشه.

 • کاملا کاربردی و عالی بود.

  پاسخ

 • چرا نام و نشان مترجم دیگر درج نمی شود؟؟

  پاسخ

 • مطلب خوب و مفیدی بود, ممنون.
  به نظرم اگر متن رو justify کنین از نظر ظاهری بهتر خواهد شد.

  پاسخ

 • ممنون بسیار عالی بود

  پاسخ

 • مرسی از تلاشتون

  پاسخ

  • خب چی بگم؟! تجربه یعنی اینکه یکبار انگشت به دهان گزیدن. من در مدرسه ای مشغول شدم که خرابه های شام و سوریه کنونی پیش اش کویت بود. نه ظاهر شکیلی داشت و نه ساختار اداری مناسب. این هم از بی پارتی بودن است. در آنجا به خاطر اینکه خیلی می خواستم کار انجام دهم که اوضاع روبه راه شود هر کاری می کردم. فکر می کردم که بعد از چند مدتی می شود که دیگران هم آستین بالا بزنند و یه گوشه کار را بگیرند اما هر قدر بیشتر کار می کردم اگر بی ادبی نباشد خر حمالی می کردم، هیچ کس به روی خودش نمی آورد که بابا من وظیفه ای ندارم. تعریف می گردند شوخی می کردند اما نه از پول از سوی مدیر برای این کارها خبری بود و نه اینکه کسی قدری خودش را تکان دهد و تغییری در رفتارش در جهت کمک کردن به بهتر شدن فضا. خب! مثل همیشه مادر انسان است که بیشتر شناخت را از انسان دارد و اگر اهل فضیلت باشد که چه بهتر. کم کم با شیب ملایم از دست زدن به کارهای خارج از وظیفه کم کردم اما اینقدر که تا چی رفته بودم توی کار، هر چقدر هم شیب کم بود اما توی چشم می آمد. بالاخره به جایی رسید که من هم عادی رفتار کردم و به من گفتند به سلامت! یعنی اگر خیلی خوب باشیم به این معنی، بعد که عادی شدیم توی ذوق می خورد.

 • این سایت فرانش همه مطالبش مثل عسل نه مانند آب گوارا است. الحق و و الانصاف تا الان چنین ترجمه ای محشری از یک متن انگلیسی ندیده بودم. تبریک به مترجم با ذوق و با مطالعه و ماهر و مسلط و آگاهش.
  در مورد مطلب که همه اش از نظر من عالی و درست بود. تجربیات من در چند کاری که داشتم همین ها را به من فهماند این نتیجه گیری آخر که در فروتنی غرور داشتن را من داشتم اما بروز آن را می گذاشتم تا مرحله آخر وقتی که کار از کار گذشته یا مورد سو استفاده کاری و یا مورد تخدیر و سرزنش درونی قرار می گرفتم.
  حقیقتا بازار کار تهاجمی است.
  اما چند چیز مثل همیشه وجود دارد صداقت، خیلی مهم است. اگر فروتنی صادقانه و نه متظاهرانه داشته باشیم حتی اگر بیش از اندازه باشد، باز هم کارمان پیش خواهد رفت. با هوش می توانیم حتی از این تهدید فرصت بسازیم.
  من این تجربه را داشتم.
  ممنون از فرانش و تیم خوب شان

  پاسخ

  • اگه امکان داشت از تجربه تون مینوشتین که در این مورد چطور میشه هوشمندانه عمل کرد
   با تشکر از فرانش بابت حُسن انتخاب خوبشون.ترجمه هم فوق العاده بود مثل هیشه 3>

 • سلام
  من به خاطر فروتنی که در محل کارم داشتم خیلی ضرر کردم و خیلی از من سوء استفاده شد.
  مطلب آموزنده ای نوشتید.
  تشکر

  پاسخ

 • مطلب خوبی بود. با تشکر

  پاسخ

 • خیلی جالب بود.بار اولی بود که از این زاویه به موضوع غرور و فروتنی نگاه می کردم.فکر می کنم توی کار خیلی کمکم کنه

  پاسخ

 • مواقعی هست که دیگران به راحتی جرات می کنن و حقت رو می خورن، شما هم که یاد گرفتی با احترام و فروتنی با دیگران برخورد کنی، به خودت می گی ایرادی نداره و این میشه سوء استفاده.

  دونستن جایگاهت و اجازه ندادن به افراد دیگه در جهت استفاده از فروتنی تو می تونه خیلی به موفقیت در کار کمک کنه.

  مرسی بابت این مقاله خوب.

  پاسخ

 • مث همیشه خوب و مفید…

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید