جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

چگونه یک فیلم آموزشی بسازیم

ساخت فیلم‌های آموزشی کار پیش پا افتاده‌ای نیست. وقتی که تصمیم می‌گیریم یک محتوای آموزشی بسازیم، چندین سوال هست که باید به آنها فکر کنیم.

این ویدیوها چه اندازه‌ای باید داشته باشند؟ چه ابزار ضبطی باید استفاده کنیم؟ بهترین میکروفن چیست؟ مدت زمان هر فیلم باید چقدر باشد؟ اندازه‌ی فایل قابل‌قبول چقدر است؟ باید از صداگذاری استفاده کنیم یا زیرنویس؟ کجا ضبط کنیم؟

ویدیوی آموزشی را می‌توان به روش‌های متعددی ساخت. هیچ راهکار یکتا و مشخصی برای این کار وجود ندارد چون موقعیت‌ها و مخاطبان بسیار متفاوت هستند. اگر می‌خواهید برای مثال ویدیویی برای آموزش نرم افزار بسازید، روش کارتان با کسی که می‌خواهد یک فیلم نمایشی برای یک شرکت کوچک بسازد متفاوت است.

در این جا یک پروسه‌ی کلی برای ساخت فیلم های آموزشی را شرح داده‌ام:

یک موضوع را انتخاب می‌کنم، سپس آن را در محیط ورد (Word) قرار داده و تبدیل به متنی می‌کنم که می‌خواهم بخوانم. در گذشته سعی می‌کردم بدون آمادگی قبلی و به صورت بداهه عمل کنم و از روی متن نوشته شده نخوانم، اما دیدم هر بار باید از نو شروع کنم و چندین بار این کار را انجام دادم که برایم بسیار خسته کننده بود. استفاده از نوشته‌ی ازپیش‌آماده به خودیِ خود خوب است؛ اما تا وقتی که بتوانیم اطلاعات را به‌صورت خیلی طبیعی منتقل کنیم و این حس را القا نکنیم که فقط و فقط متنی را مقابل خود گرفته و از روی آن می‌خوانیم. من ترجیحا کار خود را با یک پاراگراف مفهومی، که در فیلم با یک نمودار نشان می‌دهم، شروع می‌کنم. هر چه بیشتر می‌نویسم، بیشتر می‌فهمم که افراد تمایل به تجسم و دیدن پروسه و روند کار دارند.

یک اتاق کنفرانس ساکت و خلوت پیدا می‌کنم. خوشبختانه در محیط کار من یک اتاق کنفرانس وجود دارد که اغلب اوقات خالی است و کنار آن هیچ دفتر یا اتاق کنفرانس دیگری نیست. کلا هر چیزی در اتاق باشد از کامپیوتر گرفته تا دستگاه تهویه، تیک تاک ساعت و یخچال را خاموش می‌کنم. البته بالاخره یک روز اتاقک آکوستیک مخصوص خودم را راه اندازی می‌کنم؛ ولی تا آن روز، باید ساخت.

میکروفن خود را به لپ‌تاپم وصل می‌کنم. میکروفنی که من استفاده می‌کنم با کابل USB به لپ‌تاپ وصل می‌شود. از هر چیزی استفاده می‌کنید، از میکروفن درونی لپ‌تاپتان استفاده نکنید، چون صدایش مثل رادیو است.

نرم افزار و ابزار ضبط خود را باز می‌کنم. بعد صفحه‌ی ضبط را با اپلیکیشن مربوطه مطابقت می‌دهم. من به شخصه نرم افزار Camtasia Studio را می‌پسندم چون امکان ویرایش و ضبط تمام حرکات را فراهم می‌آورد. (ویدیوی آموزش ضبط و ویرایش ویدیوی آموزشی با کمتاسیا را در اینجا ببینید.) اندازه‌ی ۱۲۸۰×۷۲۰ برای صفحه‌نمایش مناسب است.

متن خود را کنار صفحه‌نمایش لپ‌تاپ قرار می‌دهم و سپس همان‌طور که موس را در اپلیکیشن مربوطه برای نشان دادن یک کار حرکت داده و کلیک می‌کنم، متن را هم می‌خوانم. این قسمتِ سخت کار است. از کلید مکث و ادامه (pause & resume) که در برنامه‌ی Camtasia Atudio همان F9 است برای بازخوانی و یا در صورت لزوم صاف کردن گلویم استفاده می‌کنم. کار سختی است که همزمان بخواهم هم به متن نگاه کنم و هم به مانیتور، اما اگر مراحل را ساده و خلاصه کنم، می‌توانم بدون مشکل چندانی از عهده‌ی آن بر بیایم.

وقتی که متن را می‌خوانم سعی می‌کنم از قورت دادن آب دهان، زبان زدن به لب‌ها، نفس بلند کشیدن از بینی، لکنت یا لغزش زبان، مِن مِن کردن، حرف زدن به شکلی که مشخص باشد دارم از روی متن می‌خوانم، سرفه، خمیازه، تلفظ اشتباه واژگان انگلیسی و فارسی، تغییر ناگهانی موضوع یا هر چیزی شبیه به اینها اجتناب کنم.

وقتی چندین ضبط را به پایان رساندم، شروع به ویراش آنها می‌کنم. اگر متن، یک مقدمه‌ی مفهومی داشته باشد، نموداری را که درPhotoshop یا هر نرم‌افزار دیگری آماده کرده‌ام، وارد می‌کنم و با آن روند کار، پروسه یا هر مفهوم دیگری را به تصویر می‌کشم. فکر می‌کنم استفاده از نمودار تصویری در ابتدای یک فیلم آموزشی، اثرگذاری خوبی داشته باشد چون باعث تنوع پیش‌نمایش می شود و درک کاربر را از روند کلی کار افزایش می‌دهد.

همان‌طور که ضبط را ویرایش می‌کنم، اغلب نیاز به دستکاری صدا یا تصویر به صورت مجزا دارم. در برنامه‌ی Camtasia Studio، این کار را با انتخاب بخشی از صدا و سپس انتخاب File> Produce Selection As انجام می‌دهم. پس از آن، یک فایل MP3 با حداکثر کیفیت ایجاد می‌کنم. صدای Track 1 را خاموش می‌کنم و سپس فایل MP3 که ایجاد کرده‌ام را به پروژه منتقل می‌کنم و آن را به Audio Track 2 اضافه می‌کنم. آنگاه می‌توانم صدا را مستقل از تصویر حرکت دهم.

فیلم آموزشی را منتشر می‌کنم. اگرچه صدا (audio) را فشرده می‌کنم ولی کیفیت آن را همواره بالا نگه می‌دارم. کیفیت JPEG را حدود ۹۳ درصد نگه داشته، Frame Rate را حدود ۱۵ تنظیم کرده و از فرمت MP4 استفاده می‌کنم. همیشه اندازه‌ی فایل را حدود ۱۵ MB یا کمتر می‌گیرم زیرا برخی کاربران هستند که دغدغه‌ی سرعت و ترافیک اینترنت دارند. اگر مدت زمان فیلم ۳ دقیقه یا کمتر باشد، اندازه‌ی فایل به ندرت از ۱۵MB تجاوز می‌کند. (تقریبا دامنه‌ی توجه هیچ‌کس بیشتر از ۵ دقیقه نیست.)

این روند کلی کار من بود. در کل، از این روند واقعا راضی و خوشحالم، به‌ویژه آن بخش از کار که می‌توان صدا و تصویر را مستقل از هم دستکاری کرد، و نیز می‌توان برای بالا بردن درک مخاطبین نمودارهایی را در پروژه ادغام کرد.

اما همواره در پی ارتقا و بهبود چند مورد هستم. اول اینکه می‌خواهم به گونه‌ای عمل کنم که در حالی که روخوانی می‌کنم، کمتر به نظر برسد از روی متن می‌خوانم. به علاوه باید در ساخت نمودارهای تصویری سریع‌تر عمل کنم. در آخر وقتی متن را آماده می‌کنم و می‌خوانم، به صدای خودم که از روی آن می‌خوانم گوش می‌کنم و تغییراتی روی آن اعمال می‌کنم. ترجیح می‌دهم محتوای تصویری را به صورت مجزا از متن موضوع خود داشته باشم.

من به هیچ وجه دوست ندارم به‌جای صدا از زیر نویس استفاده کنم. یک بار از کاربری پرسیدم کدام یک را بیشتر می‌پسندد و او در جواب گفت: صدا را ده برابر می‌پسندم. کاملا موافقم.

روش کاری شما برای ساخت یک فیلم آموزشی چیست؟ آیا هیچ راهنمایی یا پیشنهادی برای دیگران دارید؟

دوره‌های مرتبط در فرانش

فرانش

29 دیدگاه

 • خیلی خیلی تشکر میکنم از بابت اطلاعات ارزشمندتون

  پاسخ

  • ممنون از شما امیر عزیز

 • سلام
  برای تولید و ضبط آموزش از روی کتاب چه نرم افزاری رو پیشنهاد می کنید؟ ممنون

  پاسخ

  • سلام فرامز جان
   Camtasia

   آموزشش در فرانش به صورت رایگان موجوده

 • سلام
  برای آموزش یک نرم افزار نیاز دارم که فلشی بکشم از یک نقطه به نقطه دیگر یا توسط ماوس و یا دور یه قسمتی یه کادری بکشم باید از چه نرم افزاری کمک بگیرم

  پاسخ

 • سلام .من یه میکروفون عالی گرفتم. ولی تو بعضی ضبطها از صدا راضی نیستم یعنی صدام یکنواخت نیست جایی بلند میشه و جایی کم میشه. در صورتیکه تو یعضی ضبطها عالیه. میشه بگید مشکل چیه ؟خیلی ناراحتم از این بابت. ممنونم

  پاسخ

 • من هم پیش اومده یه فیلم آموزشی بدون صدا ضبط کردم
  و در نهایت که ویرایش ویدیو کامل شد با نرم افزار های ویرایش ویدیو هنگام پخش ویدیو صدا رو ضبط کردم که به نظر جالب و بدون نقص اومده

  پاسخ

 • چه قلم خوبی داشت این نوشته
  ممنون از راهنماییتون واقعا کاربردیه

  پاسخ

 • سلام
  مطالبتون خیلی مفید بود
  میشه یک میکروفن یقه ای خوب و مارک خوب با قیمت معقول معرفی کنید؟

  پاسخ

 • با سلام و تشکر از اینکه تجربیات خودتون رو در میون گذاشتید. من بدنبال آماده سازی یک ویدیوی آموزشی در مورد مراحل مختلف کاربا چند نرم افزار هستم که در یک پروژه مورد استفاده قرار گرفته اند. ولی قصد ندارم از صدا استفاده کنم و فقط می خوام با استفاده از کامنت هایی که در بخش های مختلف ظاهر می شن،‌بصورت نوشتاری این کار رو انجام بدم. کدام نرم افزار یا تکنیک رو پیشنهاد می نمایید؟ با تشکر از شما

  پاسخ

 • سلام
  من قصد دارم برای تدریس یک نرم افزار فیلم آموزشی تهیه کنم و از شما بابت ارائه مطلب بسیار مفیدتون تشکر می کنم.

  پاسخ

 • با سلام
  دررابطه با مانیتور چه پیشنهادی دارید آیا باید با مانیتور بزرگ کپچر بشه؟
  چون اگر مخاطب مانیتور بزرگ داشته باشه و ما با مانیتور کوچکتر کپچر کرده باشیم فکر میکنم به مشکل بخوره درسته ؟

  پاسخ

  • سلام دوست عزیز
   برای ضبط فیلم‌های آموزشی به منظور قرار گرفتن در فرانش باید ویدیوهای خود را با نسبت ۱۶:۹ ضبط کنید که در این صورت مشکلی در سایز های بزرگتر هم مشکل خاصی وجود نخواهد داشت. (طبیعتا یکی از بهترین رزولوشن ها برای ضبط فیلم ۱۹۲۰*۱۰۸۰ می‌باشد)

 • سلام، برای ضبط ویدیئو، با کیفیت صدای عالی و بدونه نویز فرانش چی پیشنهاد میکنه؟
  خواهش میکنم یه میکروفن معرفی کنید، و چیز مبهم نگید

  پاسخ

  • سلام
   ما در حال حاضر از میکروفن Rode NT-USB Condenser Microphone استفاده می‌کنیم که میکروفون حرفه‌ای هست و کیفیت خوبی داره. قیمت این میکروفن حدود 750 هزار تومنه. قبل از این میکروفن از یه هدست معمولی 30 هزار تومنی به نام Venus استفاده می‌کردیم که اونم خوب بود و کیفیت مناسبی داشت. با هندزفری اپل هم ضبط داشتیم و ازش راضی بودیم. پیشنهاد می‌کنم شما هم قبل از خرید میکروفن حرفه‌ای با چندتا هندزفری، هدست یا میکروفن معمولی روی سیستمتون تست بگیرید.

 • بسیار عالی و آموزنده بود ممنون از شما. ممکنه بفرمایید برای ضبط صدا با گوشی ,آیا میکوفنی که کیفیت خوبی داشته باشه و به گوشی تلفن همراه متصل بشه وجود داره یا نه ؟ و اگر هست مشخصاتش را بفرمایید تا تهیه کنم.

  پاسخ

  • سلام
   بهترین میکروفون برای ضبط با گوشی همراه، همون هندزفری گوشی هست که کیفیت بالایی داره. ما در فرانش با هندزفری Huawei، SAMSUNG و Apple ضبط داشتیم و خروجی مناسبی ازش گرفتیم.

  • سلام
   نمیتونم صدای خودم را ضبط کنم.
   چند تا نرم افزار و یا حتی هدفون و هندزفری را امتحان کردم، مشکل چی میتونه باشه؟

  • سلام مهشید خانم
   کارت صداتون رو چک کردین؟

 • مقاله ی خوبی بود چون دست اول نوشته شده بود. شیوه نگارش، جدید و جذاب بود. مقداری اطلاعات داشت که کمیت و میفیت ها رو به خواننده نشون میداد. اما از روی عنوان مقاله، انتظار داشتم اطلاعات بیشتری به دست بیارم
  ولی به هر حال، ممنون. میدونم نوشتن همین مقاله کوتاه، چقدر زمان برده. چون خودم هم همین کار رو انجام میدم

  پاسخ

 • سلام چگونه می توانم از ویدویی که از طریق اینترنت پخش می شود با کمتازیا فیلم تهیه کنم

  پاسخ

 • سلام.1-درست کردن فیلم اموزشی منبع درامد خوبی می تواند باشد؟2-برای راه اندازی وتهیه همه لوازم این کار مانند میکروفون و نرم افزار و… تقریبا چقدر باید هزینه کنم؟ایا باید برای راه ندازی باید از دیگران کمک بگیرم؟لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر.

  پاسخ

  • سلام آقای یوسف‌زاده
   – برای اطلاع بیشتر از درآمد و نحوه همکاری پیشنهاد می کنیم صفحه «تدریس در فرانش» رو مطالعه کنید.
   – برای اطلاع از نحوه ساخت ویدئوی آموزشی «ضبط ویدئوی آموزشی توسط نرم‌افزار کمتازیا» رو مشاهده کنید.

 • تشکر .بله .خیلی سپاس گذارم

  پاسخ

 • سلام.لطفا در مورد انتخاب یک میکروفن یا هدست که برای ضبط ویدیوی آموزشی مناسب باشد توضیح دهید.در آموزشهای کامتاسیا مدرس درباره میکروفن های یو اس بی صحبت میکرد…لطفا کمی راهنمایی کنید آیا همان هدست ها کفایت میکند و یا میکروفن برای داشتن یک صدای خوب باید داشت وآیا میشود از میکروفن لپتاپ استفاده کرد؟پوزش و تشکر از شما.اگر امکان دارد به ایمیل هم جواب رو ارسال کنید .شرمنده و تشکر

  پاسخ

  • سلام علی جان
   جواب شمارو در بخش "ضبط ویدئی آموزشی با استفاده از کمتاسیا" دادم. موفق باشید

 • تشکر بابت توضیحات و راهنمایی‌هاتون. خیلی استفاده بردم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید