مدت زمان تقریبی مطالعه: ۱ دقیقه

چرا به اونچه که می‌خوای نمی‌رسی

اینکه چرا چیزهایی که می‌خواستی رو انجام ندادی، فقط دو دلیل داره:

 1. به خاطر یه چیز بیرونی نتونستی
 2. به خاطر یه چیز درونی نتونستی

مسئله اینه: تقریبا هر کسی که موفق می‌شه، فرض رو بر شماره‌ی ۲ گذاشته. از نظر اون آدم، دلیل اصلی موفق نشدن خودش بوده. بی برو برگشت، تقصیر خودش بوده. همیشه.

اگر این کار به نظرت خودزنی میاد، اون روی سکه رو نگاه کن: اون‌هایی که شکست می‌خورن همیشه تصور می‌کنن که تقصیر خودشون نبوده. با چنین نگرشی، نفس آدم همیشه از زیر بار تقصیر شونه خالی می‌کنه. هیچوقت از تجربیاتت چیزی یاد نمی‌گیری، به جز اینکه اصلا از اولش نباید تلاش می‌کردی، چون این دنیای زشت همیشه با تو سر لج داشته.

اگر به خیلی از مکالمه‌های معمولی دقت کنی، می‌بینی که فقط برای تسکین دل خود آدمه:

– من شش ساله که اینجا واسه این شغل جون کندم، و هنوز به من ترفیع مقام ندادن!
– راست می‌گی، منم همین‌طور! خیلی نامردیه…

ببخشید که ناامیدت می‌کنم، اما توطئه‌ای در کار نیست. نظام ظالمانه‌ای در کار نیست. برای دنیا هیچ فرقی نمی‌کنه.

هر وقت تقصیر رو گردن «این و اون» انداختی، فقط داری فرافکنی می‌کنی، فقط داری خودت رو تبرئه می‌کنی. چون تنها چیزی که مهمه، چیزیه که اختیارش به دست توست: حالا می‌خوای چه کار کنی؟

فرانش

فرانش

ما، تیم جوان و پرانرژی فرانش، اومدیم تا راه و رسم آموزش رو عوض کنیم، تا این شکاف بین دانشگاه و بازار کار رو پل بزنیم. تا آدم‌هایی که کاری رو بلدن و مهارتی دارن رو پیدا کنیم و بیاریم تا مهارت خودشون رو به دیگران منتقل کنن. تا یه راه خیلی راحت بسازیم که هر کسی از هر جایی بتونه بدون احتیاج به کلاس‌های حضوری پرخرج و کتاب‌های سنگین، یه یادگیری واقعی و باکیفیت رو تجربه کنه، و مهارتی که توی زندگی و کارش لازم داره رو از آدم‌های کاربلد یاد بگیره، و اون آدم‌های کاربلد هم بتونن دانش‌ خودشون رو به کاربران یاد بدن و از این راه به درآمد خوبی برسن. وجود ما با حضور فعال شما معنا پیدا می‌کنه. از ابتدا با هم بودیم و تا انتها با هم هستیم.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


 1. اشکان

  زیبا بود و پر معنا.من ایمان دارم که تمام کارهایی که نمی تونیم انجام بدیم فقط ریشه در خودمون داره.
  مرسی

 2. زهرا حسینی

  کاملا درست بود..

 3. زهرا حسینی

  کاملا درست بود..

 4. محمد مهدی امیدخدا

  همه اعمال و تصمیمات ما از افکار خودمون نشئت میگیره؛ تغییر دادن عقیده خیلی چیزا رو عوض میکنه…

 5. iSajjad Ar

  تغییر در زندگی خیلی مهمه بعضی ها نمی خوان بدونن یا کلا نمی دونن که اطرافشون داره تغییر می کنه شغل ها ، نیاز ها ی مردم و خیلی چیزای دیگه اما بجای تغییر کردن از خودشون مقاومت نشون میدن و تغییر نمی کنن .