جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

پردازش زبان طبیعی (NLP)

پردازش زبان طبیعی (NLP) قابلیت یک رایانه برای درک چیزی است که انسان در قالب کلام به او می‌گوید.

پردازش زبان طبیعی یعنی مطالعه روی درک رایانه‌ها از گفتار، نوشتار، و ارتباط انسانی. رایانه‌ها با مجهز شدن به این درک، می‌توانند تحلیل احساسی یا دیگر تحلیل‌های متنی را در مقیاس بزرگ انجام دهند و داده‌های معنادار فراهم آورند. NLP جزئی از هوش مصنوعی است.

توسعه‌ی برنامه‌های NLP کار سختی است چرا که از قدیم لازم بوده که انسان با رایانه از طریق یک زبان برنامه‌نویسی دقیق، نامبهم و بسیار ساختاریافته، مانند جاوا، ++C و روبی و یا از طریق تعداد محدودی دستور صوتی با تلفظ واضح «سخن بگوید»، ولی گفتار انسانی همیشه هم دقیق نیست – اغلب مبهم است و ساختار زبانی آن ممکن است به متغیرهای پیچیده‌ی بسیاری از جمله زبان عامیانه، گویش‌های محلی، و پس‌زمینه‌ی اجتماعی وابسته باشد. انسان‌ها آنگونه که با رایانه سخن می‌گویند با یکدیگر حرف نمی‌زنند.

دوره‌های مرتبط در فرانش

رویکردهای کنونی در NLP بر اساس یادگیری ماشینی هستند، نوعی از هوش مصنوعی که الگوهای موجود در داده را بررسی و استفاده می‌کند تا درک خود برنامه را بهبود دهد. به کمک این نتایج، ماشین‌ می‌تواند کارهایی همچون تحلیل احساسی، تجزیه‌ی متن، تشخیص گفتار، برچسب‌زنی نقش دستوری و غیره را انجام دهد. بیشتر پژوهش انجام‌شده در زمینه‌ی پردازش زبان طبیعی بر محور جستجو می‌گردد، به‌خصوص جستجوی تجاری.

 • کارهای رایج NLP در برنامه‌های نرم‌افزاری امروز شامل چنین مواردی است:
 • بخش‌بندی جمله، برچسب‌زنی نقش دستوری، و تجزیه.
 • تجزیه و تحلیل (آنالیتیک) عمقی
 • استخراج موجودیت نام‌برده
 • حل ارجاع مشترک

مزیت پردازش زبان طبیعی را می‌توان در این دو مثال دید: «بیمه‌ی رایانش ابری باید در همه‌ی توافقنامه‌های سطح خدمات گنجانده شود» و «یک ت.س.خ خوب خواب راحت برایمان می‌آورد – حتی در ابر.» اگر از پردازش زبان طبیعی برای جستجو استفاده کنیم، برنامه تشخیص می‌دهد که رایانش ابری موجودیتی است که نام برده شده، که ابر شکل کوتاه رایانش ابری است، و ت.س.خ مخففی برای توافقنامه‌ی سطح خدمات است که در این صنعت استفاده می‌شود.

هدف نهایی NLP آن است که زبان‌های برنامه‌نویسی رایانه را از دور خارج کند. به جای زبان‌های تخصصی مثل جاوا، روبی، یا #C، فقط زبان «انسانی» باقی خواهد ماند.

فرانش

9 دیدگاه

 • سلام … ملیکا هستم دانشجوی دکترا … تعدادی سوال دارم ممنون می شم کسی که در مورد ان ال پی و برچسب زنی زبان اطلاعاتی داره منو یاری کنه … اگه ممکن هست به من ایمیل بزنید … ممنونم
  سوالات من در مورد POS tagging , دز زبان فارسی و جایگاه کنونی اون و مشکلانی که این کار در زبان فارسی ایجاد می کنه هست
  آیا جای کار داره که به عنوان پروژه دکترا روی POS کار کنم؟؟

  پاسخ

 • سلام منم دانشجوی ارشد هستم موضوع پایان نامه م درباره text mining+nlp هست ممنون میشم اگرمقاله یا مطالب جالبی داشتین برام بفرستین
  daryayegham92@gmail.com

  پاسخ

 • سلام به دوستان من دانشجوی ارشد زبان شناسی و تکنولوزی وب هستم و روی مقاله در زمینه preprocessing in natural language understanding کار میکنم. میشه لطفا در این زمینه به من کمک کنید و اگر کسی یا تیمی رو میشناسید منو بهش لینک کنید. daneshnia.m@gmail.com

  پاسخ

 • با سلام … من نیلوفر، دانشجوی ارشد همین رشته در دانشگاه دامشتات آلمان هستم … تعدادی سوال دارم ممنون می شم کسی که در مورد ان ال پی و برچسب زنی زبان اطلاعاتی داره منو یاری کنه … اگه ممکن هست به من ایمیل بزنید … ممنونم
  سوالات من در مورد POS tagging , دز زبان فارسی و جایگاه کنونی اون و مشکلانی که این کار در زبان فارسی ایجاد می کنه هست
  alfons_241@yahoo.com

  پاسخ

  • سلام خانوم جعفر پور

   آقای دکتر کاهانی و گروه ایشون در دانشگاه فردوسی مشهد رو این زمینه کار میکنند.
   https://goo.gl/XiBXBa

   در این لینک هم میتونید اطلاعات خوبی درباره روشهای POS tagging پیدا کنید.
   http://goo.gl/bZwNQc

   در این لینک هم پروژه ای که درباره برچسب گزار زبان فارسی
   http://goo.gl/sCD6JG

   این هم لینک یک مقاله خوب درباره pos tagging
   https://goo.gl/TT9bnC

   اگر با نرم افزار GATE NLP کار کردید من هم یک POS Tagger نوشتم واسش اگه خواستید بهم ایمیل بزنید
   mh.khodashahi@gmail.com

 • فک کنم رایانه شخصی پروفسور استیون ویلیام هاوکینگ از همین تکنولوژی برای هوش مصنوعیش استفاده میکنه… درسته؟

  پاسخ

  • نه دقیقا. کامپیوتری که استیفن هاوکینگ استفاده می‌کنه یک دستگاه speech synthesis هست که کارش اینه که از روی متن یا علامات آوایی صدا و کلام انسان رو شبیه‌سازی کنه. ولی NLP برای «درک» زبان انسانی توسط ماشینه، مثلا اینکه به گوشی همراهمون با دستور صوتی بگیم من رو ساعت ۸ صبح بیدار کن، و گوشی خودش یه آلارم برای ۸ صبح تنظیم کنه.

  • یا حتی اینکه، مثلا سیستم متنی رو دریافت کنه و بر اساس مفهومش، واکنش نشون بده از خودش. یعنی درک کنه. نمونش رو میتونیم توی Siri در اپل ببینیم که وقتی بهش روز بخیر میگیم، اونم واکنش مثبت نشون میده، در حالی که اگر حرف بدی بزنیم، بر اساس همون واکنش نشون میده.

  • تشکر دوستان

دیدگاهتان را بنویسید