مدت زمان تقریبی مطالعه: ۱ دقیقه

اختلاف رو با عمل حل کن، نه با بحث

متاسفانه خیلی ساده می‌شه هر چیزی رو توجیه کرد.

برای آلودن ذهن، استدلال‌های «منطقی» زیادی هست، مثلا اینکه بین ما آدم‌فضایی و جن هم زندگی می‌کنه، یا اینکه نژادپرستی برای بشریت مفیده.

منطق این استدلال‌ها لنگ می‌زنه، اما مردم واقعا زیاد به منطق وارد نیستن. برای بیشتر ماها، توهمِ منطق و دلیل هم کافیه.

برای همین خیلی از اختلاف‌ها رو نمی‌شه با منطق حل کرد. وقتی کسی به پناهگاه احساسی خودش عقب‌نشینی می‌کنه، دیگه برای اینکه به جایی برسیم باید دست به عمل زد.

در عمل کردن، نوعی خلوص بی‌طرفانه وجود داره. امروز دیگه کمتر کسی می‌گه که کمونیستم بر سرمایه‌داری پیروز شد؛ واقعیت تاریخ، این مسئله رو امتحان کرد و رد کرده. و به همین ترتیب، توی خیلی از کشورهای پیشرفته امروز چیزهایی رو بدیهی می‌دونیم که روزگاری خیلی سرشون بحث و اختلاف بوده: حقوق زنان، حق تحصیل برای همه، نظم و قانون.

وقتی اختلاف به نقطه‌ی معینی می‌رسه، دیگه گفتگو بی‌فایده است. مردم‌سالاری بر اساس همین حقیقت ساده بنا شده؛ هیچ‌وقت نمی‌شه همه رو مجاب کرد که با یک نقطه‌نظر موافقت کنن، برای همین یه آستانه تعریف می‌کنیم و همه موافقت می‌کنن که اگر از از اون آستانه بالاتر رفتیم، همه همکاری کنن.

وقتی در یک بحث و اختلاف گیر افتادین، انتظار پیروزی نداشته باشین. تقریبا هیچ‌وقت پیش نمیاد. به جاش، عمل کنین. رای بگیرین. آزمایش کنین. پشتیبانی عامه رو جلب کنین. یا فقط برین جلو و اون کار لعنتی رو انجام بدین.

شاید اشتباه کرده باشین، شاید حق با شما باشه. در هر حال، خیلی زود معلوم می‌شه و بحث به پایان می‌رسه.

فرانش

فرانش

ما، تیم جوان و پرانرژی فرانش، اومدیم تا راه و رسم آموزش رو عوض کنیم، تا این شکاف بین دانشگاه و بازار کار رو پل بزنیم. تا آدم‌هایی که کاری رو بلدن و مهارتی دارن رو پیدا کنیم و بیاریم تا مهارت خودشون رو به دیگران منتقل کنن. تا یه راه خیلی راحت بسازیم که هر کسی از هر جایی بتونه بدون احتیاج به کلاس‌های حضوری پرخرج و کتاب‌های سنگین، یه یادگیری واقعی و باکیفیت رو تجربه کنه، و مهارتی که توی زندگی و کارش لازم داره رو از آدم‌های کاربلد یاد بگیره، و اون آدم‌های کاربلد هم بتونن دانش‌ خودشون رو به کاربران یاد بدن و از این راه به درآمد خوبی برسن. وجود ما با حضور فعال شما معنا پیدا می‌کنه. از ابتدا با هم بودیم و تا انتها با هم هستیم.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  1. محمد مهدی امیدخدا

    همیشه عمل کاراتر از حرف زدن بوده…
    مثه همیشه عــــــــــــــــــــــــــــــــالی