مدت زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

آیا طراح گرافیک باید حتما به دانشگاه برود؟

اگر بخواهم طراح گرافیک بشوم باید به دانشگاه بروم؟

این سوالی است که تقریبا هر هفته می‌شنوم. متاسفانه پاسخ قاطع و محکمی برای این سوال وجود ندارد. این روزها قواعد حاکم بر محیط کار خیلی با ده یا حتی پنج سال پیش فرق کرده است.

آیا برای اینکه طراح گرافیک بشویم باید حتما به دانشگاه برویم؟ نه.

ولی در اینجا چند دلیل برای رفتن – یا نرفتن – به دانشگاه برایتان آورده‌ام:

دانشگاه به چه دردی می‌خورد؟

قبل از اینکه نظرم را درباره‌ی جواب این سوال بگویم، بگذارید اول کمی از دانشگاه برایتان بگویم. من آنقدرها طرفدار نظام آموزشی سنتی نیستم، ولی دانشگاه هم فقط جای درس خواندن نیست.

دانشگاه جای بی‌نظیری است که خودتان را پیدا کنید و بفهمید از جان این دنیا چه می‌خواهید. من در دوران دانشگاه چندین دوست ماندگار پیدا کردم و هرچقدر از اهمیت داشتن چنین حامیانی در زندگی‌ام بگویم، کم گفته‌ام.

دانشگاه فقط جای کتاب و امتحان نیست؛ جایی است که در آن برای زندگی واقعی آماده می‌شویم. برای خیلی از ما، دانشگاه رفتن اولین تجربه‌ی زندگی مستقل و تصمیم‌گیری مستقل است. اولین جایی است که یاد می‌گیریم چطور گلیم خودمان را از آب در بیاوریم. دیگر کسی نیست که صبح‌ها بیدارمان کند، صبحانه‌مان را آماده کند و لباس‌هایمان را بشوید. گاهی صدها کیلومتر از خانه و مادر فاصله می‌گیریم، که هم رهایی‌بخش و است و هم ترسناک.

با آنکه به نظرم خیلی از چیزهایی که برای «موفقیت» در دانشگاه لازم است چندان در زندگی واقعی به کار نمی‌آید، ولی فکر می‌کنم چیزهای ناملموس زیادی هست که در زندگی دانشجویی با آن مواجه می‌شویم و این تجربه‌ای است که فارغ از رشته‌ی تحصیلی برای هر کسی می‌تواند بسیار مفید باشد.

راهت را انتخاب کن

وقتی کسی از من می‌پرسد که آیا بهتر است به دانشگاه برود یا نه، اولین چیزی که از او می‌پرسم این است که می‌خواهد چه نوع طراحی باشد.

آیا می‌خواهد کار آزاد بکند؟ یا آنکه محیط کار شرکتی را ترجیح می‌دهد؟ به عقیده‌ی من قبل از تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه به دانشگاه بروید یا نه، اول باید جواب این سوال را به خودتان بدهید. همیشه می‌شود در میانه‌ی راه جهت را عوض کرد، ولی این انتخاب اولیه است که تعیین می‌کند که بعد از آن باید چه کار کنید.

اگر انتخاب شما کار آزاد است، می‌گویم که نیازی نیست حتما به دانشگاه بروید. البته نمی‌گویم که نباید بروید – اما در مقایسه با کار شرکتی، در کار آزاد خیلی کمتر احتمال دارد که در برخورد با مشتریان احتیاجی به مدرک خود پیدا کنید.

در کار آزاد مهم سابقه و نمونه‌ی کار است، و اینکه چطور به مشتری که می‌پرسد «آیا از پس این کار برمی‌آیی؟» جواب می‌دهید. من چند سالی کار آزاد کردم حتی یک بار هم پیش نیامد که مشتری برای محول کردن کاری، از من رزومه یا مدرک بخواهد. اما همه‌ی آنها از من نمونه کار خواستند.

دنیای کار شرکتی خیلی با دنیای کار آزاد متفاوت است. در آنجا از مزیت‌هایی مثل درآمد مستمر و قابل اتکا، بیمه، و خیلی چیزهای دیگری برخوردار می‌شوید که در کار آزاد وجود ندارد. با این حال در دنیای کار تجاری و شرکتی اغلب آدم‌هایی از نسل قبل حاکم هستند که هنوز عمیقاً اعتقاد دارند برای گرفتن یک شغل حرفه‌ای باید مدرکش را هم داشته باشی.

در دنیای آزاد، طراحی که بهترین نمونه و سابقه‌ی کار و بهترین نرخ را ارائه بدهد کار را می‌گیرد. در دنیای شرکتی، از بین دو طراح با کارهای نسبتا هم‌سطح و مصاحبه‌های خوب، عامل تعیین‌کننده معمولا این است که کدامشان مدرک دارد. و تا وقتی که این سازوکار زیر و رو نشود، همچنان مدرک دانشگاهی در این شاخه وزن و اعتبار خواهد داشت.

حالا من باید چه کار کنم؟

نهایتا تشخیصش با خود شماست که چه چیزی برای آینده‌تان بهتر است. شخصا فکر می‌کنم که رفتن به دانشگاه کمک زیادی به آدم می‌کند. در آنجا می‌شود چیزهایی یاد گرفت که بعدا در کار خیلی به درد ما می‌خورد، مثل بازاریابی و روابط اجتماعی.

خیلی‌ها از من می‌پرسند اگر قرار بود دوباره به گذشته برگردم، آیا به دانشگاه می‌رفتم یا مستقیما به عنوان طراح گرافیک مشغول کار می‌شدم؟ جواب من به این سوال خیلی ساده است: بدون دانشگاه رفتن، من کسی و چیزی که امروز هستم نمی‌شدم. دانشی که کسب کردم، و تجربه‌ای که به دست آوردم، و دوستانی که پیدا کردم، همه در موفقیتی که از آن زمان در زندگی به آن رسیده‌ام نقش داشته است.

منبع(+)

فرانش

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


 1. تهمورث

  مقاله جالبی بود البته بیش از اونکه به مسئله فری لنسینگ یا همون کار آزاد بپردازه بیشتر به مسائل اجتماعی پرداخته شد .
  من هم دانشگاه رفتم و هم خدمت سربازی اما نکته ای که هست دانشگاه و خدمت انسان ساز هستند اما گرافیست ساز ! نه 🙂
  به نظر من یک شخص میتونه به تنهایی کتب مختلف گرافیک رو از پایه تهیه و مطالعه کنه و در مدتی نه چندان طولانی به سطحی مناسب از اطلاعات دست پیدا کنه . شخصا معتقدم دانشگاه میتونه مفید باشه اما کسی که جوینده باشه میتونه خیلی سریعتر از دانشگاه به هدفش برسه .
  دانشگاه و سیستم برنامه ریزی در ایران متاسفانه خیلی کند پیش میره و البته سطح اطلاعاتی هم که داده میشه اونقدر بالا نیست و از سطح اطلاعات بازار آزاد پایین تره پس من پیشنهاد میکنم به دانشگاه برید برای مزیت های اجتماعی و البته مدرک ( که خیلی چشم نوازه در ایران ) اما اگر میخواید به سرعت پیشرفت کنید به صورت انفرادی کار کنید .

 2. سید ابوالفضل شرافت

  مثل همیشه بی نظیر

 3. عباس فاطمی

  خدا وکیلی هر دانشگاهی هم جای این که بدرد کاری بخوره نیست !
  حتی درس خوندن !!!
  شاید باورتون نشه ! منم وقتی رفتم دانشگاه مون باورم شد !

 4. reza

  ابتدا، ممنون بابت نظرتون
  دوم اینکه، من با اینکه پشیمونم رفتم دانشگاه (حداقل در گفتار) ولی عمیقا ب این اعتقاد دارم ک دانشگاه اگر خوب نباشه، بد همه نیس ب شرط این ک درست و با عقل و منطق انتخاب بشه (نه اینکه، چون همه میرن پس منم برم).
  مثلا من چند ماهی هست که برنامه نویسی رو شرو کردم در حالی ک تو دانشگاه برق خوندم. اعتقاد شخصی م اینه ک دانشگاه در حال حاضر تنها چیزی ک ب آدم نمیده، پول و شغل و رضایت شغلیه ک همینا اساس اهداف اکثریت مردم رو تشکیل میدن.
  هفت سال برق خوندم ب امید اینکه مهندس میشم و مهندسی میکنم(زهی خیال باطل) در حالی ک خودم برنامه نویسی وب رو ۴ ماهه شرو کردم و کلی کار میتونم بکنم و از همه مهمتر اینکه با علاقه برنامه نویسی رو دنبال میکنم نه ب اجبار جامعه و استاد و دانشگاه

 5. تینا هاشم زاده

  من 3 ساله دانشجوام، دانشجوی رشته ای که هیچ علاقه ای بهش ندارم!!! نوشته ی بالا عین حقیقته و منکر این نیستم که دانشگاه خیلی جاها به آدم درس زندگی میده! اما خیلی وقتا هم باعث تلف شدن وقت میشه!! مخصوصا اگه بی علاقگی به رشته هم دخیل باشه. من تازه با این سایت آشنا شدم و شاید 5 دقیقه هم نشده که ثبت نام کردم. امیدوارم اینجا بتونم واسه رویاهام تلاش کنم و بهشون برسم (: ممنون از سایت خوبتون

  • Faranesh

   تینای عزیز خوشحالیم که به جمع فرانشی‌ها ملحق شدی. افراد زیادی روی کره زمین همین تجربه تو رو داشتن و دارن. الان مهم اینه که بتونی مسیر جدید و رو به پیشرفتی رو شناسایی و انتخاب کنی. پیشنهاد میکنیم با فرانش در تماس باشی و برای یه شروع جدید با مدرسین و کارشناسان ما مشورت کنی.
   موفق باشی