اگر بخواهم طراح گرافیک بشوم باید به دانشگاه بروم؟

این سوالی است که تقریبا هر هفته می‌شنوم. متاسفانه پاسخ قاطع و محکمی برای این سوال وجود ندارد. این روزها قواعد حاکم بر محیط کار خیلی با ده یا حتی پنج سال پیش فرق کرده است.

آیا برای اینکه طراح گرافیک بشویم باید حتما به دانشگاه برویم؟ نه.

ولی در اینجا چند دلیل برای رفتن – یا نرفتن – به دانشگاه برایتان آورده‌ام:

دانشگاه به چه دردی می‌خورد؟

قبل از اینکه نظرم را درباره‌ی جواب این سوال بگویم، بگذارید اول کمی از دانشگاه برایتان بگویم. من آنقدرها طرفدار نظام آموزشی سنتی نیستم، ولی دانشگاه هم فقط جای درس خواندن نیست.

دانشگاه جای بی‌نظیری است که خودتان را پیدا کنید و بفهمید از جان این دنیا چه می‌خواهید. من در دوران دانشگاه چندین دوست ماندگار پیدا کردم و هرچقدر از اهمیت داشتن چنین حامیانی در زندگی‌ام بگویم، کم گفته‌ام.

دانشگاه فقط جای کتاب و امتحان نیست؛ جایی است که در آن برای زندگی واقعی آماده می‌شویم. برای خیلی از ما، دانشگاه رفتن اولین تجربه‌ی زندگی مستقل و تصمیم‌گیری مستقل است. اولین جایی است که یاد می‌گیریم چطور گلیم خودمان را از آب در بیاوریم. دیگر کسی نیست که صبح‌ها بیدارمان کند، صبحانه‌مان را آماده کند و لباس‌هایمان را بشوید. گاهی صدها کیلومتر از خانه و مادر فاصله می‌گیریم، که هم رهایی‌بخش و است و هم ترسناک.

با آنکه به نظرم خیلی از چیزهایی که برای «موفقیت» در دانشگاه لازم است چندان در زندگی واقعی به کار نمی‌آید، ولی فکر می‌کنم چیزهای ناملموس زیادی هست که در زندگی دانشجویی با آن مواجه می‌شویم و این تجربه‌ای است که فارغ از رشته‌ی تحصیلی برای هر کسی می‌تواند بسیار مفید باشد.

پیشنهاد فرانش به شما
اینفوگرافیک: یادگیری الکترونیک (یا) یادگیری همراه

راهت را انتخاب کن

وقتی کسی از من می‌پرسد که آیا بهتر است به دانشگاه برود یا نه، اولین چیزی که از او می‌پرسم این است که می‌خواهد چه نوع طراحی باشد.

آیا می‌خواهد کار آزاد بکند؟ یا آنکه محیط کار شرکتی را ترجیح می‌دهد؟ به عقیده‌ی من قبل از تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه به دانشگاه بروید یا نه، اول باید جواب این سوال را به خودتان بدهید. همیشه می‌شود در میانه‌ی راه جهت را عوض کرد، ولی این انتخاب اولیه است که تعیین می‌کند که بعد از آن باید چه کار کنید.

اگر انتخاب شما کار آزاد است، می‌گویم که نیازی نیست حتما به دانشگاه بروید. البته نمی‌گویم که نباید بروید – اما در مقایسه با کار شرکتی، در کار آزاد خیلی کمتر احتمال دارد که در برخورد با مشتریان احتیاجی به مدرک خود پیدا کنید.

در کار آزاد مهم سابقه و نمونه‌ی کار است، و اینکه چطور به مشتری که می‌پرسد «آیا از پس این کار برمی‌آیی؟» جواب می‌دهید. من چند سالی کار آزاد کردم حتی یک بار هم پیش نیامد که مشتری برای محول کردن کاری، از من رزومه یا مدرک بخواهد. اما همه‌ی آنها از من نمونه کار خواستند.

دنیای کار شرکتی خیلی با دنیای کار آزاد متفاوت است. در آنجا از مزیت‌هایی مثل درآمد مستمر و قابل اتکا، بیمه، و خیلی چیزهای دیگری برخوردار می‌شوید که در کار آزاد وجود ندارد. با این حال در دنیای کار تجاری و شرکتی اغلب آدم‌هایی از نسل قبل حاکم هستند که هنوز عمیقاً اعتقاد دارند برای گرفتن یک شغل حرفه‌ای باید مدرکش را هم داشته باشی.

پیشنهاد فرانش به شما
اینفوگرافیک: راز یک دوره آموزش ویدیویی کارآمد

در دنیای آزاد، طراحی که بهترین نمونه و سابقه‌ی کار و بهترین نرخ را ارائه بدهد کار را می‌گیرد. در دنیای شرکتی، از بین دو طراح با کارهای نسبتا هم‌سطح و مصاحبه‌های خوب، عامل تعیین‌کننده معمولا این است که کدامشان مدرک دارد. و تا وقتی که این سازوکار زیر و رو نشود، همچنان مدرک دانشگاهی در این شاخه وزن و اعتبار خواهد داشت.

حالا من باید چه کار کنم؟

نهایتا تشخیصش با خود شماست که چه چیزی برای آینده‌تان بهتر است. شخصا فکر می‌کنم که رفتن به دانشگاه کمک زیادی به آدم می‌کند. در آنجا می‌شود چیزهایی یاد گرفت که بعدا در کار خیلی به درد ما می‌خورد، مثل بازاریابی و روابط اجتماعی.

خیلی‌ها از من می‌پرسند اگر قرار بود دوباره به گذشته برگردم، آیا به دانشگاه می‌رفتم یا مستقیما به عنوان طراح گرافیک مشغول کار می‌شدم؟ جواب من به این سوال خیلی ساده است: بدون دانشگاه رفتن، من کسی و چیزی که امروز هستم نمی‌شدم. دانشی که کسب کردم، و تجربه‌ای که به دست آوردم، و دوستانی که پیدا کردم، همه در موفقیتی که از آن زمان در زندگی به آن رسیده‌ام نقش داشته است.

منبع(+)