در مورد اینکه آدم باید چه کار کند و چطور باشد تا صاحب یک کسب‌وکار موفق شود تا به حال زیاد نوشته شده است. اشتیاق، تمرکز، و استقامت چیزهایی هستند که بارها و بارها به عنوان خصوصیات لازم برای کارآفرین بودن گفته شده است.

با این حال، ما چند خصوصیت و رفتار دیگر هم کشف کرده‌ایم که لزوما با زندگی پرمشغله‌ی یک کارآفرین همخوانی ندارند، اما فایده‌شان خیلی زیاد است.

این هم پنج خصوصیت کارآفرین‌های موفق که ممکن است باعث شگفتی شما شود.

۱. نه می‌گویند

تصور بیشتر آدم‌ها این است که موقعی تازه دارند شروع می‌کنند بهترین راه آن است که تک‌تک فرصت‌هایی که سر راهشان سبز می‌شود را بقاپند. ولی خیلی مهم است که بتوانید به بعضی چیزها که در راستای کسب‌وکار شما یا اولویت‌های فعلی شما نیست، نه بگویید. کارآفرین‌های موفق معمولا به خوبی می‌دانند که چه چیزی برایشان مهم‌تر است و با نگاه به اولویت‌هایشان تصمیم می‌گیرند که آیا الان زمان مناسبی برای دنبال کردن فرصت‌های دیگر هست یا نه.

پیشنهاد فرانش به شما
اینفوگرافیک: یادگیری دیجیتال

نکته‌ی مهم این است که: اساسا برای بله گفتن به هر فرصت و درخواستی که از راه می‌رسد وقت کافی در شبانه‌روز وجود ندارد. وقتی که اولویت‌هایتان را تعیین کردید، می‌توانید به کمک آن تشخیص دهید که چه موقع می‌توانید بله بدهید و چه موقعی گفتن یک «نه، ممنون» ساده، بهترین جواب است.

۲. به استراحت و مسافرت می‌روند

وقتی به شروع یا پیش بردن یک استارتاپ فکر می‌کنید، ممکن است تصور کنید چاره‌ای نیست جز اینکه هر روزهای ساعت‌های متمادی کار کنید تا به آن آینده‌ی مورد نظر برسید. ما هم حرفی نداریم که رشد و شکوفایی یک کسب‌وکار وقت و تلاش زیادی می‌طلبد. ولی کارآمدترین کارآفرین‌ها می‌دانند که غیرممکن است بتوان برای مدت طولانی تخت‌گاز کار کرد.

نیاز هر آدمی به استراحت شاید فرق کند، و نوع کسب‌وکاری که دارید هم در مقدار استراحت ممکن برای شما، تعیین‌کننده است. تنها چیزی که ثابت است این است که همه‌ی ما نیاز داریم گاهی از کار دور شویم و تجدید قوا کنیم تا بتوانیم نیروی لازم برای ادامه‌ی کار را به‌دست آوریم.

نیاز خودتان را ارزیابی کنید. آیا وسط روز به یک ساعت استراحت احتیاج دارید؟ آیا آخرهفته‌ها باید حتما به زندگی خودتان برسید؟ طوری نیست – و اغلب لازم هم هست – که وقت استراحتی که برای رسیدن به بهترین شرایط نیاز دارید را برای خودتان کنار بگذارید. و دور شدن از کار هم با خودش ذهن بازتری می‌آورد که در شرایط مشغله‌ی دائمی در اختیارتان نیست.

۳. شرکتی می‌سازند که برای ادامه‌ی زندگی‌شان هم وقت و فضا باقی می‌گذارد

واقعا توصیه می‌کنیم که کار را همان‌طوری شروع کنید که در آینده قصد دارید ادامه بدهید. یعنی باید برای باقی زندگی‌تان وقت آزاد برای خودتان بگذارید تا کسب‌وکارتان در دراز مدت موفق شود. بله، وقتی تازه شرکت را راه‌انداخته‌اید ممکن است اوضاع تعادل نداشته باشد. ولی اگر همسر داشته باشید، اگر بچه داشته باشید، یا اگر بدن سالم و متناسب برایتان مهم است، نمی‌شود اینها را برای مدت طولانی نادیده گرفت.

پیشنهاد فرانش به شما
اینفوگرافیک دنیای برنامه‌نویسی

آنطوری شروع کنید که می‌خواهید ادامه دهید.

توصیه‌ی ما این است که هفته‌ی کاری‌تان را با نیم‌نگاهی به زندگی آینده‌تان طرح‌ریزی کنید. اگر این‌طور شروع کنید، عادت شما خواهد شد و از همان ابتدا تعادل کار و زندگی‌تان را مشخص می‌کنید.

اگر در عوض کسب‌وکارتان را تخت‌گاز جلو ببرید و وقت کافی برای روابط و باقی زندگی‌تان نگذارید، بالاخره یک جایی باید بایستید و دوباره آنها را بازسازی کنید. و این کار زمان می‌برد، و در آینده پیدا کردن وقت لازم سخت‌تر خواهد بود.

با تعیین یک برنامه‌ی کاری معقول در اول کار، وقت کافی برای یک زندگی متعادل‌تر برای امروز و فردایتان را خواهید داشت.

۴. برخی قواعد را زیر پا می‌گذارند

این هم باز به همان نکته‌ی قبلی برمی‌گردد که گفتیم همان‌طور شروع کنید که می‌خواهید ادامه دهید. ما همه تصوری از شیوه و اصول کارها داریم. این درک از جامعه، از خانواده، دوستان و فکرها و ایده‌آل‌های خود ما برمی‌آید. به شما توصیه می‌کنیم که برخی از این قواعد که برایتان فایده‌ای ندارد و جواب نمی‌دهد را بشکنید.

مثلا، ساعت کاری مرسوم از ۹ تا ۵ است. اما وقتی که بچه‌های شما ۷ صبح به مدرسه بروند و ۳ به خانه برگردند چه؟ شاید بد نباشد که کار را زودتر شروع کنید و تا وقتی که به خانه برمی‌گردند تمام کنید.

یا مثلا می‌دانید که بهترین راه برای جذب مشتریان جدید در کسب‌وکارتان بازاریابی تلفنی است، اما حتی از فکرش هم مو به تن‌تان راست می‌شود. خب چطور است که روش جدیدی پیدا کنید که با مردم تماس برقرار کنید و رابطه‌هایی بسازید که از آنها لذت ببرید؟

پیشنهاد فرانش به شما
دنیای وب چطور ما رو تغییر داده؟

مسئله این است که قرار نیست همیشه روند کار یک شکل باشد. آدم‌های موفق به خودشان اجازه می‌دهند که کسب‌وکار و زندگی کاری‌شان را مطابق سلیقه‌ی خودشان دربیاورند – حتی اگر این به آن معنی باشد که با انتظارات همخوانی نداشته باشد. وقتی کسب‌وکار و زندگی‌تان را به شیوه‌ای طرح‌ریزی کنید که واقعا مناسب حال خودتان باشد، کار کردن در کسب‌وکار و زندگی کردن زندگی‌تان قطعا لذت‌بخش‌تر از پیش خواهد شد. اصالت کلمه‌ای است که این روزها ورد زبان‌ها است. خلق کسب‌وکاری که امضای شما را روی خودش داشته باشد، بهترین روشی است که برای رسیدن به موفقیت می‌توانید پیش بگیرید.

۵. خیلی خوب به خودشان می‌رسند

وقتی که دارید یک کسب‌وکار راه می‌اندازید، رسیدگی به خودتان به ته صف دغدغه‌ها رانده می‌شود. در واقع حتی وقتی که کسب‌وکاری راه نیانداخته‌ایم هم معمولا مراقبت از خودمان جایگاه والایی در دغدغه‌های‌مان ندارد. و همین به خوبی نشان می‌دهد که ما در برخی جنبه‌های زندگی چقدر کوته‌بین هستیم. آخر چه چیزی مهم‌تر از اینکه فردی که مسئولیت کسب‌وکار با اوست در بهترین شرایط جسمی و روحی و عاطفی‌اش باشد؟ واقعا چیزی از این مهم‌تر نیست.

خیلی از مردم وقتی به این فکر می‌کنند که بیشتر به خودشان برسند، تصور می‌کنند این کار به نظر دیگران خودخواهانه می‌رسد. و چقدر اشتباه می‌کنند. اینکه آدم از خودش مراقبت کند نشان می‌دهد که می‌تواند از کسب‌وکارش و آدم‌های زندگی‌اش هم به خوبی مراقبت کند.

خوراک سالم و کمی ورزش به ما انرژی می‌دهد که از پس روزهای پرمشغله بر بیاییم. هیچ چیزی مثل معاشرت با دوستان و خانواده به ما روحیه و توان جسمی و عاطفی نمی‌دهد. مراقبه، پیاده‌روی برای فکر کردن، یا یک حمام دلچسب روحیه‌ی ما را تازه می‌کند و به ما توان می‌دهد فردا صبح هم بیدار شویم و به کار ادامه بدهیم. موفق‌ترین کارآفرین‌ها این نکته را می‌دانند، و آن را به کار می‌بندند.

پیشنهاد فرانش به شما
زندگی یه هزارتوئه، نه ماراتون

بیشتر بدانید: فرق کارآفرین با بقیه‌ی آدم‌ها چیست؟

منبع(+)