جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

از ایده‌های عالی بترس

از واضح‌ترین نشونه‌های کارآفرینی که به سمت شکست می‌ره، اینه که «یه ایده‌ی عالی» داره.

در واقع، ایده‌های عالی عملا بی‌ارزشن. اگر الان یه ایده‌ی عالی و یه نصفه‌ساندویچ جلوی من بگذاری و بگی انتخاب کن، نصفه‌ساندویچ رو برمی‌دارم چون دست‌کم الان می‌تونم بخورمش.

همین شرکت‌های مشهور و ثروتمند دوران خودمون رو نگاه کن:

فیسبوک؟ کپی اورکات و مای‌اسپیس.
گوگل؟ یه یاهوی بهتر.
مک‌دونالد؟ همون همبرگر معمولی.

این شرکت‌ها به جاهای بزرگی رسیده‌ان، ولی این کار رو با یه ایده‌ی درخشان جدید انجام نداده‌ان. اتفاقا ایده‌های خیلی ساده‌ای داشتن که سوار بر اونها خودشون رو به یه جای عالی رسوندن.

ایده‌هایی که به نظر عالی میان، به خاطر بلایی که به سر آدم میارن خیلی خطرناکن. این ایده‌ها تعادل ذهن آدم رو به هم می‌زنن. اونقدر هیجان‌انگیزن – و به همین خاطره که «عالی‌ان» – که در برابر تفکر منطقی مقاومت می‌کنن، که باعث می‌شه خیلی از کارآفرین‌ها با اعتماد به نفس کامل کسب‌وکار خودشون رو به پرتگاه بیاندازن.

پس بیخیال ایده‌های عالی شو. چیزی که باید بهش توجه کنی فرصت‌شناسیه.

کسب‌وکارهای موفق معمولا دنبال حرکت بزرگتری به راه می‌افتن. گوگل در همون اوایل اینترنت اومد و جستجو رو متحول کرد. مایکروسافت هم با ویندوزش همین کار رو با کامپیوتر خانگی کرد. حتی خود من، اولین کارم درست کردن وبسایت بود – درست موقعی که همه یکدفعه دلشون می‌خواست یکی داشته باشن، و قبل از اینکه خیلی‌ها خودشون یاد بگیرن که چطور سایت درست کنن.

اگر موقع اشتباهی وارد بازی بشی – خب به عاقبت Bing و +Google نگاه کن.

بله، تا حد زیادی به شانس آدم بستگی داره. و فرصت‌شناسی خوب رو هم با اول بودن اشتباه نگیر – این هم به ندرت به درد می‌خوره، مثل MySpace و Orkut.

ولی تو می‌تونی چشمت رو به دیدن فرصت‌ها عادت بدی. دنبال جاهایی بگرد که تقاضا به وجود اومده، ولی فاصله بین عرضه تا سقف تقاضا هنوز خیلی زیاده. اگر در چنین فضایی فقط وجود داشته باشی هم احتمالا کافیه. و اگر بهتر باشی، احتمالش زیاده که یه امپراطوری برای خودت به هم بزنی.

منبع(+)

فرانش

بدون دیدگاه

 • خیلی از مطالبی که میبینم جالب و آموزنده هستن.اما بعضی از مطالب هم با هیچ منطقی سازگار نیست (مثل همین مطلب).ایده ای که باعث شکست میشه رو نمیشه بهش گفت عالی این 1.دوم این که اگر همه بخوان مثل نویسنده این مطلب فکر کنن یا فکر میکردن خدا میدونه که الان بشر هنوز در کجای تاریخ گیر کرده بود چون هیچکس نباید برای اولین بار دست به هیچ اختراع و اکتشافی میزد و همه باید عقل رو تعطیل میکردن و منتظر میموندن اول یکی دیگه بپره بعدا ما…در نهایت هم هیچ وقت هیچ اتفاقی رخ نمیداد!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ

 • سلام!
  واقعا خیلی مطالب های عالیست!
  موفق باشید!

  پاسخ

 • سلام دمتون گرم که همچین مطالب آموزنده ای برای دیگران میزارید و خالصانه تجربیات خودتونو به دیگران ارایه میدید.

  پاسخ

 • سلام.تمام طول هفته و تمام روزا منتظرم شما وبلاگتون رو با این مطالب بروز کنید.لطفا بیشتر از این دست مطالب بزارید.سپاس و خدانگهدار

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید