جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

۵ شخصیت سمّی که باید ازشون دوری کرد!

یکی از نقل قول‌های محبوب من این جمله از Jim Rohn هست: «تو متوسط ۵ نفری هستی که بیشترین زمان رو باهاشون می‌گذرونی». این جمله چشمم رو به این واقعیت باز کرد: افرادی که باهاشون وقت می‌گذرونیم، اونایی که دوست صداشون می‌کنیم، همه‌شون روی تصمیماتی که در زندگی می‌گیریم تأثیر میذارن، پس در رسیدن یا نرسیدن ما به موفقیت هم اثرگذار هستن.

متأسفانه، همه اطرافیان‌مون ما رو برای بهتر شدن حمایت نمی‌کنن. بعضی‌ها ما رو از دنبال کردن رویاهامون دور می‌کنن، یا از پذیرفتن ریسک‌ها منصرف‌مون می‌کنن. قرار هم نیست که همیشه متوجه بشیم این اتفاق داره میفته. پس مهمه که حواسمون باشه و آگاهانه افرادی رو که باهاشون وقت می‌گذرونیم انتخاب کنیم، تا وقت گذروندن با آدم‌های سمّی –مثل این ۵ شخصیتی که حین انتخاب هدف باید ازشون دوری کرد- رو محدود و قطع کنیم:

۱. شاکی‌ها

شاکی‌ها افرادی هستن که همیشه از زندگی و شغل و هرچیز دیگه‌ای دارن شکایت می‌کنن و به نظرشون همه چیز خیلی بده. با شاکی‌ها رفت و آمد کردن حتماً برات هزینه داره: شاید قبل از اینکه متوجه بشی تو هم مثل اونها منفی‌اندیش و شاکی شده باشی. این بدبینی مُسریه.

۲. حق به جانب‌ها

اینها افرادی هستن که فکر می‌کنن شایستگیِ داشتن همه چیز رو در زندگی دارن، در عین حال که قرار نیست هیچ تلاشی برای رسیدن بهش بکنن. اینها همون کسانی هستن که با حرف‌ها و رفتارهاشون تو رو از تعقیب رویاهات دور نگه میدارن.

این نگرش می‌تونه برای کسی که تلاش میکنه تا به موفقیت برسه کشنده باشه. این طرز فکر عزم و اراده تو رو مسدود می‌کنه و می‌تونه انگیزه‌ات رو ازبین ببره. این رو بدون که: تو، یا هرکس دیگه، به خودی خود شایسته هیچ چیزی نیستی. اگه زندگی خوبی رو میخوای، باید خودت بسازیش.

۳. مطیع‌ها

این نوع افراد عمومی‌ترین و متداول‌ترین شخصیت‌ها هستن. مطیع‌ها هر محدودیت و مرزی که براشون تعریف میشه رو قبول می‌کنن. اونها هیچ رویایی برای دنبال کردنش ندارن. هیچ کاری برخلاف وضعیتی که براشون تعریف شده انجام نمیدن. اونها تقریباً شبیه به ربات‌ها زندگی میکنن (از خواب بیدار میشن، ۴۰ ساعت در هفته کاری رو انجام میدن که ازش متنفرن، برمیگردن خونه، می‌خوابن و این چرخه رو چندباره انجام میدن).

آدم‌هایی هستن که با این سبک از زندگی راضی میشن و خوشحال به نظر میرسن؛ این کاملاً قابل قبوله. اما شخصی که داره رویاهاش رو دنبال میکنه، نمی‌تونه به سادگی یه زندگی متوسط رو بپذیره. بنابراین، در عین حال که داری در شغل تمام وقتت کار می‌کنی، تلاش مضاعفی برای شروع حرکت به سمت رویاهات داشته باش. درآخر می‌تونی کار روزمره‌ات رو ترک کنی و تمام وقت پیگیر چیزی باشی که نسبت بهش شور و اشتیاق داری.

۴. عشقِ مهمونی‌ها‌

پنچ روز از هفته رو در حال برنامه‌ریزی و برگزاری مهمونی و تفریح هستن و دلشون میخواد هر شب برن بیرون. درسته، عشقِ مهمونی‌ها آدم‌های بامزه و شادی هستن، اما حواست رو جمع کن! اونها می‌تونن جوری از مسیر منحرفت کنن که به سختی بشه جبرانش کرد.

حق با شماست! هرکسی باید زمان‌هایی برای استراحت و تفریح داشته باشه و با دوستان و خانواده خوش بگذرونه؛ اما قرار نیست این کارها به اولویت‌های اول زندگی تبدیل بشن. اگه با شیوه اونها پیش بری، تمرکز روی چیزهای مفید رو از دست میدی و تو هم تبدیل به کسی میشی که فقط داره مهمون‌بازی می‌کنه! برای رشد شخصیتی، اول از همه لازمه که بزرگ بشی.

۵. شکاک‌‌ها

شکاک‌ها می‌تونن نابودت کنن! اونها به حرف‌ها و برنامه‌هات گوش میدن، اما اولین کسانی هستن که بهت میگن این افکار احتمالاً ایده‌های خوبی نیستن و ناامیدت می‌کنن.

برای کسی که داره به دنبال رویاها و آرزوهاش حرکت می‌کنه، این می‌تونه بسیار دلسردکننده باشه، پس شکاک‌های دور و برت رو بشناس! این کار می‌تونه به موفقیت‌ات در آینده کمک کنه. خیلی خیلی مهمه که در اطرافت افراد حمایت‌کننده باشن، افرادی که ازت حمایت می‌کنن و وقتی انگیزه لازم رو از دست دادی بهت انرژی و قوت قلب میدن.

منبع: success.com

زهرا حاتمی

زهرا حاتمی

ویرجینیا وولف در کتابی میگه: «اگر زنی می‌خواهد داستان‌نویسی کند، باید حتماً پول و اتاقی از آنِ خود داشته باشد». برای زندگی من به عنوان یه دختر گیلک، کم‌تر چیزی مانع محسوب میشه. نوشتن شاید تنها علاقه قلبی من نباشه اما عمیق‌ترینش هست.

8 دیدگاه

 • به نظر من عشق مهمونی ها و مطیع ها سم هستند

  پاسخ

 • سپاس

  پاسخ

 • عشق فقط عشق مهمونی!

  پاسخ

 • جالب بود ممنون

  پاسخ

 • عشق مهمونی و موافقم؛‌ شاید عشق مهمونی فقط یه عنوان باشه براش، کلن کسایی که تفریحشون زیاده سم ان. با اینکه ظاهرشون عالی به نظر میاد. منو که زمین گیر کردن فعلن، حالا شوما رو نمیدونم :دی

  پاسخ

 • با همش موافقم به جز عشق مهمونی‌ها :))

  پاسخ

 • عشق مهمونی که بد نیست :))

  پاسخ

 • مطلب خوبی بود، ممنونم :ح

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید