جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

9 عادت تولیدکنندگان محتوای موفق

نود و یک درصد از متخصصان کسب و کارهای  تجارت به تجارت  (B 2 B ) از بازاریابی محتوایی به عنوان بخشی از استراتژی خود استفاده می‌کنند.با این حال، این بدان معنا نیست که همه‌ی محتوای آن حتما باید محتوای درجه یک، قانع‌کننده و با ارزش باشد.

اما چگونه میتوان به یک تولیدکننده خوب محتوا تبدیل شد؟ چگونه تبدیل به فردی می‌شویم که در صنعت به دنبال مشاوره و نظر ما هستند؟

همه چیز با تفکر درست شروع میشود، یعنی پیش از اینکه انگشتتان را به صفحه‌کلید ببرید.

تولیدکننده محتوا کیست؟ چه تخصص هایی باید داشته باشد؟

سازنده محتوا، مطالب سرگرم‌کننده یا آموزشی تولید می‌کند که به علایق و چالش‌های مخاطبان هدف پاسخ می‌دهد. محتوایی که او تولید می‌کند می‌تواند شکل‌های زیادی از جمله پست بلاگ، ویدیوها، کتاب های الکترونیکی، عکس‌ها و اینفوگرافی ها را باخود داشته باشد. امروزه، کسب و کارها از سازندگان محتوا برای درگیر کردن مشتریان موجود یا جدید به نمایندگی برندها استفاده می‌کنند.

تولید محتوا content creation چیست؟ راهنمای شغل تولید محتوا و درامدزایی از آن

فرقی نمی‌کند که شما در یک تیم بازاریابی محتوا در شرکت خود کار می‌کنید و یا به تنهایی این کار را انجام  میدهید، برخی عادت‌های امتحان شده  و واقعی وجود دارند که شما می‌توانید آن را در مسیر ایجاد یک سازنده محتوای موفق قرار دهید.

هشدار منصفانه: مانند همه چیزهای خوب، در طول یک شب اتفاق نخواهد افتاد و نباید هم این گونه باشد چون شما سعی می‌کنید در آن روز به روز بهتر شوید، نه این که فقط به سادگی یک بار آن را انجام دهید. اما هر چه زودتر این پنج عادت را وارد برنامه روتین خود کنید، به زودی به خوبی در مسیر خود قرار خواهید گرفت تا به یک سازنده محتوای با کیفیت بالا تبدیل شوید.

چگونه تبدیل به یک تولیدکننده محتوا شوید؟

 1. هر روز اخبار مربوط به صنعت کسب و کار خود را بخوانید.
 2. منظم و با برنامه بنویسید.
 3. درباره صنعت یا صنعت کسب و کار خود مطالعه کنید.
 4. لحن بیان خود را مشخص کنید.
 5. درباره محتوای دیگران نظر دهید.(زمانی که منطقی باشد.)
 6. شاخص عملکرد کلیدی خود را بشناسید.
 7. در هر فرصتی که بدست می‌آورید، شبکه سازی کنید ( آشنایی با افراد مرتبط با کار خود)
 8. راه‌حل ارائه دهید، نه این که فقط تفسیر کنید.
 9. همه چیز را زیر سوال ببرید.

۱. هر روز اخبار مربوط به صنعت کسب و کار خود را بخوانید.

ایجاد محتوای با کیفیتی که به خوبی برای مخاطب هدف شما ایجاد شود، شما را ملزم می‌کند که بدانید در صنعت خود چه کار می‌کنید. بهترین سازندگان محتوا کَند و کاو می کنند (فقط نمی‌خوانند) بلکه به دنبال کنکاش در اینترنت برای اخبار صنعت و گرایش‌ها هستند. آن‌ها این امر را به خوبی درک می‌کنند تا متوجه شوند در پشت پرده صنعت شان چه رخ می دهد و این که چگونه این طرز تفکر مخاطبین آن ها را را در حال حاضر شکل می‌دهد.

عادت کنید هر آنچه را که خوانده اید، در یک مکان به اشتراک گذارید. شما می‌توانید فید RSS را با یک app مانند Feedly  برای بلاگ ها  که می‌دانید حاوی اخبار مربوط به صنایع مرتبط هستند، راه‌اندازی کنید. همچنین از چند نفر از همکاران خود بپرسید که آن‌ها این روزها چه می‌خوانند و از آن‌ها پیروی کنید. کشف کنید که خریدار در کجا وقت خود را به صورت آنلاین سپری می‌کند و در آن سایت ها فعالیت داشته باشید.

۲. منظم و با برنامه بنویسید.

اگر منظم ننویسید، کیفیت نویسندگی خود از دست می‌دهید. ایجاد کنندگان محتوای موفق، اهمیت استفاده مداوم ماهیچه‌های نوشتاری خود را درک می‌کنند. انجام این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا از طریق ایده‌هایی که ممکن است در ذهن آن‌ها ترکیب شوند کار کنند و قطعات را که بعدا به ایده‌های کاملا تحقق یافته تبدیل شود شناسایی کنند. ایجاد کنندگان محتوای موفق ممکن است همیشه الهام گرفته برای نوشتن نباشند، اما آن‌ها می‌دانند که چیزی الهام بخشی می‌تواند از نوشتن آن‌ها حاصل شود.

عادت کنید هر روز بنویسید.نمی‌گوییم که شما باید یک مقاله خوب و ۱۵۰۰ لغتی را در یک موضوع مرتبط با صنعت بنویسید.در مورد کنار گذاشتن ۱۰ یا ۱۵ دقیقه‌ای صحبت می‌کنیم تا برخی افکار و ایده‌ها را یادداشت کنید. زمانی که ذهن آزاد و بازی دارید، شروع به نوشتن کنید. برای بیشتر مردم، این زمان بعد از نوشیدن یک لیوان چای پس از استراحت 30 دقیقه‌ای نیمروزی است. دیروز چه چیزی را خواندید که هنوز ذهنتان را درگیر کرده؟ چه چیزی را متوجه نشدید؟ از خود این سوالات را بپرسید تا آغازگر یک مقاله آزاد خوب باشد.

۳. درباره مخاطبین صنعت یا صنعت کسب و کار خود مطالعه کنید.

سومین ویژگی همه ایجاد کنندگان موفق محتوا: آن‌ها مخاطبان خود را کامل می‌شناسند.خوانندگان و بینندگان خودتان را بررسی کنید: آن‌ها چه چیزی می‌خواهند که شما هنوز به آن‌ها نداده اید؟آن‌ها چه مشکلاتی دارند که می‌توانید آن‌ها را حل کنید؟در اینجا برخی از ویژگی‌های دیگری که می‌توانید برای خودتان و یا برای کارفرمای خود مشخص کنید آورده شده‌است:

 • سن
 • جنسیت
 • موقعیت
 • تعداد اعضای خانواده
 • عنوان شغل
 • حقوق

۴. لحن بیان خود را مشخص کنید.

شما تنها خالق محتوا در صنعت خود نیستید.این به این معنی است که شما تنها کسی نیستید که توصیه‌ها مشاهدات و رهبری فکر را ارائه می‌کنید.کارهای زیادی وجود دارند که شما می‌توانید انجام دهید تا از دیگر تولیدکنندگان محتوی در زمینه خود استفاده کنید: تنوع بخشیدن به محیط محتوا، ارتقا محتوای خود در کانال‌های مختلف و طبیعتا کسب تجربه و اعتماد در طول زمان. اما حتی پس از آن، تولیدکنندگان محتوی با کسانی که برای جلب توجه رقابت می‌کنند همین کار را انجام می‌دهند.

آنچه می‌توانید به محتوای خود بیاورید، (کاری که هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند) این است که صدای رسای شخصی خود را به محتوا اضافه کنید.

آموزش رایگان تولید محتوا به صورت گام به گام برای تولید محتوای سودآور

خوانندگان بر روی محتوای شما برای کسب اطلاعات کلیک می‌کنند، اما آن‌ها به خاطر شخص به سایت بازمی‌گردند. میخواهید درباره امنیت سایبری بنویسید؟ فقط بینش جدیدی در مورد نرم‌افزارهای مخرب ارائه نکنید. برای توجیه بینش و انچه که فقط شما می‌توانید ارائه دهید، قیاس و داستان‌های شخصی و داده ارایه کنید. برندی که برای آن می‌نویسید، ممکن است شما را از محتوای شخصی سازی شده یا بیش از حد غیر رسمی محدود کند، اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید منحصر به فرد بنویسید چرا که الهام‌بخش شما برای پیوستن به این کسب‌وکار در وهله اول است.

یاد بگیرید که چطور می‌توانید راهنمایی های محتوایی کارفرمای خود را با خلاقیت خود ترکیب کنید تا در دراز مدت به یک سازنده محتوای با ارزش تبدیل خواهید شد.

۴. درباره محتوای دیگران نظر دهید.(زمانی که منطقی باشد.)

در این روزها، هیچ کمبودی نسبت به این احساس نمی‌شود.در واقع، هر کسی که در اینترنت باشد می‌تواند محتوای فرد دیگری را بردارد و آن را ریتوئیت کند یا آن را در فیسبوک به اشتراک بگذارد یا برای دوستان خود ارسال کند. اما ایجاد کنندگان محتوای موفق می‌دانند که تنها انتشار اخبار صنعت مربوطه و ارسال آن  به طرفداران و فالوئر های خود کافی نیست.

گای کاوازاکی، نویسنده  روزنامه پرفروش نیویورک‌تایمز می‌گوید: ” شما همچنین باید خودتان را به عنوان یک متخصص وضع کنید و صادقانه با جوامع خود ارتباط برقرار کنید.” به اشتراک گذاشتن محتویات کافی نیست.تعامل با آنچه که در حال حاضر به اشتراک می‌گذارید، آن را منحصر به فرد می‌سازد.

عادت کنید  روزانهمحتوای خوبی را پیدا کنید و به انتشار بگذارید.حالا که شما اینترنت را به صورت منظم برای اخبار صنعت جستجو می‌کنید، احتمالا عمق بیشتری از دانش را نسبت به آنچه فکر میکردید دارید. بنابراین اعتماد به نفس داشته باشید و به خوانندگان خود اطلاعات اضافی و مفید یا حتی یک فکر یا نظر در هنگام اشتراک محتوای دیگران بدهید.شبکه شما و احتمالا نویسنده از آن قدردانی خواهد کرد (یا حداقل می‌تواند منجر به یک مباحثه شود!).

۶. شاخص عملکرد کلیدی خود را بشناسید.

مشخصا اینترنت مکان بزرگی است و با اطمینان میتوان گفت این فضا به حدی بزرگ است که شناساندن محتوای شما به مخاطبانتان چالش اصلی است. همانطور که در سال 2018، 61% متخصصان اظهار کردند که ایجاد ترافیک ورودی و شناساندن خود به مخاطبان، چالش اصلی آنهاست.

فقط به این دلیل که مطالب آنلاین را به صورت آنلاین منتشر می‌کنید به این معنی نیست که شما ترافیک را به دست خواهید آورد.برای درک مطالب تان، ابتدا باید بر روی شاخص عملکرد کلیدی (KPI)تمرکز کنید و محتوای خود را برای آن بهینه‌سازی کنید.KPI یک معیار خاص است که شما برای اندازه‌گیری میزان رضایت خود انتخاب کرده‌اید.KPI  مدرن عبارتند از:

ترافیک ورودی به سایت از طریق شبکه های احتماعی: تعداد بازدید کنندگانی که از یک پست رسانه اجتماعی به محتوای شما رسیده‌اند.

ترافیک مستقیم:  تعداد بازدیدکنندگان که با وارد کردن نشانی اینترنتی وبسایت مستقیما وارد آدرس مرورگر می‌شوند.

ترافیک ارگانیک: تعداد بازدیدکنندگان که از یک نتیجه موتور جستجو وارد محتوای شما می‌شوند.

ثبت شده ها: تعداد افرادی که وب سایت شما را بازدید می‌کنند و اطلاعات تماس خود را در ازای منبع مفیدی که در اختیار آن ها قرار میدهید، ارائه میدهند.

اگر شما یا کارفرمایتان بر روی ترافیک ارگانیگ تمرکز کنید، برای مثال، این ایده خوبی است که الگوریتم جستجوی Google را مطالعه کنید و بدانید SEO دقیقا به چه معناست و چه عواملی باعث بهبود رتبه شما در گوگل میشود .سپس، محتویات خود را طوری بهینه‌سازی کنید که تحت ترافیک اصلی KPI خوب عمل کند. هر چه دانش بیشتری درباره KPI موجود برای ایجاد کنندگان محتوا داشته باشید، موفق‌تر خواهید بود.

۷. در هر فرصتی که بدست می‌آورید، شبکه سازی کنید ( آشنایی با افراد مرتبط با کار خود)

ایجاد کنندگان محتوای موفق می‌دانند که موفقیت آن‌ها نه تنها ناشی از اشتیاق آن‌ها، بلکه برای کسانی است که به آن‌ها آموزش داده، الهام بخشیده‌اند و آن‌ها را به فکر کردن به شیوه‌های مختلف سوق می‌دهد.

این راهی است که سازندگان محتوا وارد عرصه موفقیت میشوند. آن‌ها این حقیقت را پذیرفته اند که بیش از این که به داشته های خود اتکا کنند، باید به دنبال یادگیری چیزهای جدید باشند. ایجاد شبکه ارتباطی شما را مجبور می‌کند که این کار را انجام دهید.الان وقت آن است که به نظرات دیگران گوش دهید و با آن ها همگام شوید.

عادت کنید در هر زمانی که امکان پذیر است شبکه سازی کنید. آن ها بی دلیل شبکه های اجتماعی نامگذاری نشده اند! زمان خود را در لینکدین، توئیتر  بگذرانید تا بدانید رهبران اندیشه کسب و کار شما چه کسانی هستند و آن ها را دنبال کنید.

.این کار را به آسانی انجام دهید و با همکاران خود شروع کنید.شما همین الان هم چیزی مشترک دارید،

۸.  راه‌حل ارائه دهید، نه این که فقط تفسیر کنید.

زمانی که به عنوان یک سازنده محتوا شروع می‌کنید، ممکن است در حال حاضر دانشی داشته باشید که بازار شما به دنبال آن است.با این حال، برای ایجاد کنندگان موفق محتوی، تخصص همه چیز نیست.

آیا مخاطبین شما می‌خواهید محتوای شما را به خاطر بیاورند؟ فقط به بیان کردن چیزهایی که می‌دانید اکتفا نکنید. توضیح دهید که چرا آن‌ها مهم هستند و مخاطبین شما می‌توانند از آن استفاده کنند. افرادی که از محتوای شما استفاده می‌کنند، علاقه‌ای به شنیدن سخنان شما ندارند.آن‌ها به دنبال برآورده کردن نیازهای خاص خودهستند. ممکن است مشکلشان این باشد که اعتماد به نفس خود را در کسب و کارشان افزایش دهند، وظیفه شما این است که تحقیقات و مشاهدات بازار خود را به آن ها ارائه دهید تا از آن درس بگیرند.

۹. همه چیز را زیر سوال ببرید.

ایجاد کنندگان محتوا به صورت طبیعی کنجکاو هستند. آن‌ها یاد گرفته‌اند که در مورد دانشی که در حال حاضر دارند و اطلاعات خارجی که در جهان ترویج می‌شود، کنجکاو باشند. بینشی که از حس کنجکاوی بدست میاد  باعث ایجاد محتوای عالی میشود.

لورن توهیل، رئیس بازاریابی گوگل، می‌گوید: “شما باید کنجکاو باشید تا مشکلاتی که ارزش حل کردن دارند را شناسایی کنید” و این راه‌حل‌های پیشنهادی برای مشکلات قدیمی است که باعث ایجاد محتویات در رادار می‌شوند.

عادت کنید که وضعیت موجود را به طور مداوم مورد سوال قرار دهید.گرفتن دیدگاه معکوس از یک مقدار می‌تواند در ابتدا دشوار باشد، اما اگر شروع به سوال کردن از این که چرا نویسنده این شکلی فکر می‌کند و آنچه در صنعت رخ داده‌است که این دیدگاه را برانگیخته است، شما در مورد آنچه که مصرف می‌کنید منتقدانه بررسی خواهید کرد.و اگر نمیدانستید، متفکران انتقادی تولیدکننده محتوای عالی هستند.

فشار زیادی بر تولید کنندگان محتوا و هر بازاریاب داخلی وجود  دارد، چرا که داشتن محتوای همواره عالی به عنوان بخشی از استراتژی آن ها ضروری است. فقط بدانید که سازنده محتوای موفق شدن، با عاداتی که شما شکل می دهید شروع می‌شود.

حالا به نظر شما برای این که یک تولیدکننده محتوای خوب باشیم چه اقداماتی را باید در نظر بگیریم؟

مرتضی شایق

مرتضی شایق

مدیر دیجیتال مارکتینگ

فعال در دیجیتال مارکتینگ در تخصص‌های: SEO (بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر)، SEM (بازاریابی در موتورهای جستجوگر)، UX (تجربه کاربری)

2 دیدگاه

 • مقاله جذابی بود راجب محتوا

  پاسخ

 • ممنونم از مقاله خوبتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید