جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

وقتشه برنامه اندرویدی خودت رو بسازی!

نگاه کردن به یک برنامه‌نویس که در حال نوشتن کدهای مختلف است برای ما افراد عادی که چیزی از برنامه‌نویسی سر در نمی‌آوریم اندکی ترسناک است. همیشه دل‌مان می‌خواهد بدانیم در پشت این عددها و کاراکترهای عجیب چه چیزی نهفته که درنهایت به یک نرم‌افزار جالب تبدیل می‌شود؟

در نوشتار پیش‌رو برای آن‌هایی که به اندروید و به طور کلی برنامه‌نویسی سیستم‌عامل‌های تلفن همراه علاقه‌دارند نشان می‌دهیم که از کجا باید شروع کنند تا بتوانند به مرحله‌ برسند که خودشان یک اپلیکیشن بسازند.

 

چرا اندروید؟

با آمدن اندروید خیلی چیزها دگرگون شد. پیش‌تر، هر شرکتی به یک متخصص شبکه و چند دولوپر یا برنامه نویس بک‌اند و فرانت‌اند نیاز داشت اما حالا دیگر یک نفر را هم می‌خواست که برنامه اندرویدی برایش توسعه دهد. پس با رشد اندروید و همچنین سایر سیستم‌عامل‌های همراه، یک شاخه دیگر به برنامه‌نویسی اضافه و برگ دیگری به تاریخ نرم‌افزارهای جهان اضافه شد.

بعد از چند سال، اکنون اندروید بی‌شک یک پلت‌فرم پیشتاز در بین دیگر سیستم‌عامل‌های همراه از جمله iOS‌ است. به لطف گسترش بازارهای اندروید در مناطق پرجمعیت و موثر جهان مثل چین، مکزیک، ترکیه، هند و برزیل، تسلط اندروید به سادگی و البته به زودی‌ها دستخوش تغییر نخواهد شد.

قطعا در ادامه، سیستم‌عامل اپل، پا‌به‌پای توسعه اندروید جلو می‌آید اما با توجه به میزان فروش و صادرات دستگاه‌های اندرویدی (268 میلیون نسبت به 39.3 میلیون دستگاه) همچنان این «آدم‌نمای سبز رنگ» با برخورداری بیش از 80 درصد بازار تلفن‌های همراه، یک پیشتازی غیرقابل انکار را پشت سر می‌گذارد.

این سهم بالا از بازارهای جهانی شاید عمده‌ترین دلیلی است که بسیاری از علاقه‌مندان برنامه‌نویسی را (خصوصا در مناطقی خارج از آمریکا) مجاب می‌کند تا از بین این همه سیستم‌عامل به‌دنبال یادگیری توسعه اندروید باشند. پشتیبانی گوگل از اندروید به عنوان یک شرکت غول پیکر که همواره در حال بهبود سیستم‌عامل خود است درکنار همگام‌ بودن رشد گرافیکی اندروید و بعضی نکات دیگر باعث می‌شود تا یادگیری برنامه‌نویسی اندروید را با خیال راحت شروع کنید.

برنامه‌نویسی اندروید و دشواری‌هایش

چرا تو می‌توانی؟

همه ما اولین باری که پشت فرمان خودرو می‌نشینیم ممکن است نتوانیم به راحتی با آن کار کنیم. برای خیلی‌ها، این تجربیات ناموفق اول آنقدر تاثیرگذارند که اصلا بیخیال رانندگی می‌شوند. برنامه‌نویسی هم تا حدی این‌چنین است و خیلی‌ها پس از اولین قدم‌ها از یادگیری آن نا‌امید می‌شوند.

در این مواقع خوب است به خودمان یادآوری کنیم که چقدر تعداد کسانی که رانندگی یاد گرفته‌اند یا برنامه‌نویسی می‌کنند زیاد است؛ این یادآوری شاید یکی از بهترین محرک‌ها برای ادامه حرکت باشد. چرا که ذهن ما همواره تمایل دارد تا از دیگران عقب نماند و وقتی به خودتان این مساله را یادآوری می‌کنید، ناخودآگاه میل بیشتری برای گذر کردن از سختی‌ها پیدا خواهید کرد.

در ضمن نباید فراموش کنیم که هرکاری هرچقدر ساده‌تر شود افراد بیشتری آن‌ را انجام می‌دهند. تا اینکه حوزه مورد نظر آنقدر اشباع می‌شود که دیگر کار کردن در آن معنی ندارد. پس در نظر داشته باشید که یادگرفتن یک یا چند زبان برنامه‌نویسی می‌تواند سخت باشد اما به شما امتیازی می‌دهد که هر کسی از آن برخوردار نیست!

full-time-hiring-8-2015-08-e1440676569839

رانندگی در جاده برنامه‌نویسی اندروید

یادگیری هر حرفه‌ای نیاز به کسب برخی مهارت‌ها دارد. این توانمندی‌ها به دو دسته سبک و سنگین (یا به تعبیر انگلیسی سخت یا نرم) تقسیم می‌شوند. مهارت‌های سخت آن‌هایی هستند که برای انجام یک کار ملزم به داشتن‌شان هستید. مثلا اگر بخواهید طراحی وب یادبگیرید، فراگیری HTML و CSS جزو مهارت‌های سخت است که برای ادامه مسیر حتما باید آن‌ها را بلد باشید.

از سوی دیگر مهارت‌های نرم یا Soft Skills، آن‌هایی هستند که برخوداری از آن‌ها الزام ندارد اما برای تقویت و رشد شما نقش‌شان حیاتی است. مهارت‌های نرم در بین بسیاری از حرفه‌ها مشترک هستند. مدیریت زمان، روش کار تیمی، قابلیت حل مساله از جمله مهارت‌های نرم پرکاربرد به شمار می‌روند.

توسعه اندروید می‌تواند روی هر پلت‌فرم ثابتی مثل مک، ویندوز یا لینوکس انجام شود. برای پیاده‌سازی کدنویسی شما به یک دستگاه اندرویدی یا حداقل یک امولاتور مثل جنی‌موشن، نیاز دارید. هرچند که فراموش نکنید، بلاخره در پایان کار، برای تست صحیح یک گجت اندرویدی نیاز دارید.

پس از این به مهارت‌های سخت می‌رسیم که برای رسیدن به هدف‌مان باید به آن‌ها تسلط داشته باشیم:

 

 • • جاوا

آجر اولی برای یادگیری اندروید می‌چینیم زبان جاوا است. برای آنکه در برنامه‌نویسی اندروید موفق شوید باید بتوانید با جاوا و مفاهیم آن مثل لوپ‌ها، متغیرها و ساختارهای کنترلی به راحتی کار کنید.

درحال حاضر جاوا محبوب‌ترین زبان مورد استفاده برای برنامه‌نویسان است پس با یادگیری آن می‌توانید نه‌تنها راه خود را برای برنامه‌نویسی اندروید بلکه برای انجام بسیاری از کارهای دیگر مانند پروژه‌های بک‌اند ساده کنید.

 

 • • SQL

شما باید با اصول کلی SQL برای ساماندهی دیتابیس‌هایی که دارید هم آشنا باشید. زبان SQL به شما این امکان را می‌دهد تا کوئری (درخواست‌های) مورد نیازتان را از دیتابیس بگیرید. زمانی که به این زبان آشنا شوید، هیچ پرسشی نیست که نتوانید از دیتابیس‌ خود بپرسید!

 

 • • اندروید استودیو و SDK

از مزیت‌های کار با اندروید و کدنویسی، متن‌باز بودن است؛ به این ترتیب استفاده شخصی وتجاری از این سیستم‌عامل آزاد بوده و نرم‌افزارها و ابزارهای توسعه‌ای آن هم رایگان و بدست آوردنشان آسان است.

SDK (کیت توسعه نرم‌افزاری اندروید) ‌و همچنین اندروید استدیو که باهم، ابزارها یا محیط اصلی برنامه‌نویسی اندروید را می‌سازند به هم رایگان راحتی قابل بارگذاری‌اند.

اندروید استدیو نرم‌افزار اصلی شما برای کدنویسی خواهد بود تا بتوانید کتابخوانه‌ها و پکیج‌های موردنیازتان را پیاده کنید. SDK هم شامل کدهای نمونه‌ و کتابخوانه‌ها و ابزارهای بدردبخور برای کدنویسی است. SDK علاوه بر این‌ها به شما کمک می‌کند تا خروجی پروژه خود را بگیرید، آن را تست و عیب‌یابی کنید.

برنامه‌نویسی اندروید با اندروید استودیو

 

 • • XML

برنامه‌نویسان از XML برای توصیف اطلاعات استفاده می‌کنند. آشنایی کلی با سینتاکس XML می‌تواند به شما در مسیر کدنویسی و همچنین انجام قسمت‌هایی مثل چینش طراحی رابط‌کاربری و تجزیه اطلاعات از اینترنت کمک کند. عمده نیاز شما به XML‌ از طریق اندروید استدیو مرتفع می‌شود اما خوب است تا با اصول اولیه آن آشنا باشید.

ادامه راه

وجود Soft skillهایی مثل پشتکار، مهارت‌های ارتباطی و علاقه به یادگیری مداوم، کمک می‌کند تا برنامه‌نویس اندروید کار راحت‌تری پیش‌رو داشته باشید. ضمن اینکه با داشتن این مهارت‌ها در ادامه کار می‌توانید پروژه‌های با کیفیت‌تری را تحویل دهید. چرا که قطعا در طول مسیر شغلی‌ خود،  هر چقدر هم که بخواهید تنها کار کنید بازهم به کمک و مشورت سایر افراد متخصص این حوزه خصوصا طراحان تجربه و رابط‌ کاربری نیاز پیدا خواهید کرد. پشتکار و یادگیری مداوم هم تضمین می‌کنند که بتوانید از موانع مشکلات آینده را بگذرید و پیشرفت مستمری داشته باشید.

سروش پویان‌فر

سروش پویان‌فر

آشنایی من با دنیای دیجیتال به اولین کامپیوترم که پنتیوم 2 بود، برمی‌گردد. همزمان با افول وبلاگ‌نویسی فارسی از آخرین بازمانده‌هایش شدم و همچنان سال‌هاست که رسیدن به رویاهایم را از راه نوشتن دنبال می‌کنم. با این فرق که قبل‌تر، به دنبال هیجان بودم و امروز برای رسیدن به آرامش، سراغ هر کوچه‌ای را می‌گیرم!

2 دیدگاه

 • مقاله جذابی بود

  با ارزوی سلامتی برای تیم موفق فرانش

  پاسخ

 • چه حس خوبیه که بتونی برنامه اندوریدی مورد علاقت رو بنویسی، حتما آموزش های جامع برنامه نویسی اندروید فرانش رو دنبال خواهم کرد 🙂

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید