حتما برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی پایتون بسیار هیجان‌زده‌اید. یکی از رایج‌ترین پرسش‌ها که در چنین مواقعی مطرح می‌شود این است: “بهترین راه یادگیری برنامه‎نویسی پایتون چیست؟”

ما معتقدیم اولین گام در یادگیری هر زبان برنامه‌نویسی، درک کردنِ چگونگی یادگیری است. یاد گرفتن چگونگی یادگیری، مهم‌ترین مهارت در برنامه‌نویسی کامپیوتر است.

چرا دانستن چگونگی یادگیری بسیار مهم است؟ پاسخ ساده است: هر زبان برنامه‎نویسی در گذر زمان کامل‌تر می‌شود، کتابخانه‌های (Library) جدید ایجاد می‎شوند و ابزارها ارتقا می‌یابند. دانستن چگونگی یادگیری برای حفظ این تغییرات و تبدیل شدن به یک برنامه‌نویس موفق، بسیار ضروری خواهد بود.

در این مقاله چند تکنیک مهم برای یادگیری برنامه‌نویسی پایتون را به شما می‌آموزیم. با استفاده از این نکات به یک ستاره برنامه‌نویسی پایتون تبدیل خواهید شد!

۱- هر روز کدنویسی کنید

تمرین کدنویسی مهارت شما را افزایش می‌دهد

استمرار و ثبات داشتن در یادگیری یک زبان جدید بسیار مهم است. به شما توصیه می‌کنیم برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی پایتون به صورت مداوم و هر روزه خودتان را موظف به کدنویسی کنید. شاید باورش سخت باشد، اما حافظه عضلانی (بخشی از حافظه عملکردی که مسئول به خاطر سپردن یک حرکت مشخص بر اثر تمرین زیاد است :Muscle Memory ) نقش مهمی در برنامه‌نویسی دارد. اگر هر روز خود را متعهد به تمرین و کدنویسی کنید، حافظه عضلانی شما بهبود یافته و تقویت می‌شود. ممکن است تمرین مداوم در ابتدا برایتان کمی ترسناک باشد. سعی کنید برنامه خود را با ۲۵ دقیقه تمرین در روز شروع کرده و به مرور زمان آن را افزایش دهید.

دوره آموزش مقدماتی زبان برنامه‌نویسی پایتون به شما کمک می‌کند تا اطلاعاتی درباره راه‌اندازی پایتون و آشنایی با این زبان به دست آورید.

۲- کدها را روی کاغذ بنویسید

همچنان که مشغول یادگیری زبان پایتون هستید، باید به این نکته مهم توجه کنید که لازم است کدهای خود را روی کاغذ بنویسید. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد نوشتن به حفظ مطالب در طولانی مدت کمک کند. این مطلب می‌تواند به کسانی که قصد دارند به یک برنامه‌نویس تمام وقت تبدیل شوند کمک کند. زیرا بسیاری از مصاحبه‌های استخدامی شامل نوشتن کدها روی تخته وایت برد می‌شود

پیشنهاد فرانش به شما
چرا بعضی‌ها هیچ‌وقت موفق نمی‌شن

۳- در تعامل باشید

زمانی که شروع به کار در پروژه‌ها و برنامه‌های کوچک می‌کنید، سعی کنید چارچوب برنامه خود را روی یک کاغذ پیاده کنید و سپس سراغ کامپیوتر بروید. اگرتوابع، کلاس‌های مورد نیاز و چگونگی ارتباط آنها را روی کاغذ بنویسید می‌توانید زمان زیادی ذخیره کنید.

چنانچه برای اولین بار مشغول یادگیری ساختارهای پایه‌ای پایتون (رشته‌ها، لیست‌ها، واژه‌نامه‌ها و…) هستید یا یک برنامه را اشکال‌زدایی (Debugging) می‌کنید؛ یکی از بهترین ابزارهای یادگیری شما مفسر تعاملی پایتون (Interactive Python Shell) خواهد بود. ما از این سایت استفاده‌های زیادی می‌کنیم.

برای استفاده از مفسر تعاملی پایتون، ابتدا مطمئن شوید که پایتون روی کامپیوتر شما نصب شده است. دوره آموزش مقدماتی زبان برنامه‌نویسی پایتون یک راهنمای گام به گام برای نصب این برنامه به شما ارائه می‌دهد. برای فعال کردن مفسر تعاملی پایتون به سادگی ترمینال خود را باز کرده و پایتون یا پایتون۳ را (بنا به نسخه‌ای که نصب کرده‌اید) اجرا کنید.

در اینجا چند نمونه از کاربرد این مفسر در یادگیری پایتون را خواهید دید:

با استفاده از ()dir چه عملیاتی را می‌توانیم روی یک عنصر انجام دهیم؟

عناصر بازگشتی از ()dir تمام متدهایی هستند که می‌توانید به عنصر اعمال کنید. برای مثال:

توجه داشته باشید که ما در کد بالا از ()upper استفاده کردیم. آیا می‌توانید ببینید چه اتفاقی می‌افتد؟ تمام حروف رشته مورد نظر بزرگ می‌شود!

تشخیص نوع عنصر:

برای دریافت مستندات کامل از سیستم help استفاده کنید:

کتابخانه import و استفاده از آنها در کدنویسی:

اجرا کردن دستورات shell:

۴- زمانی را به استراحت اختصاص دهید

زمانی که شروع به یاد گرفتن چیزی می‌کنید نیاز است برای جذب بهتر اطلاعات، کمی به خودتان استراحت بدهید.  تکنیک پومودورو (Pomodoro Techniqe) که امروزه به طور گستره استفاده می‌شود می‌تواند به شما کمک کند: ۲۵ دقیقه کار، کمی استراحت و مجددا ۲۵ دقیقه کار. این روند را تکرار کنید. تعیین استراحت‌های کوتاه برای افزایش بازدهی و داشتن یک جلسه آموزشی موثر بسیار ضروری است. مخصوصا زمانی که مشغول یادگیری یک موضوع جدید هستید.

وقتی که مشغول اشکال‌زدایی یا دیباگ برنامه هستید، این وقفه‌های کوتاه بسیار مهم هستند. اگر با یک باگ مواجه شدید و نمی‌توانید آن را برطرف کنید، کامپیوترتان را ترک کرده، کمی قدم بزنید یا با دوستانتان صحبت کنید.

پیشنهاد فرانش به شما
۲۵ چیزی که باید زودتر می‌دانستم

در برنامه‌نویسی، کد شما باید منطبق بر قوانین زبان برنامه‌نویسی‎تان باشد. حتی فراموش کردن یک علامت نقل قول (“) می‌تواند همه چیز را به هم بریزد. پس به چشم‌هایتان استراحت دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.

۵- به شکارچی باگ‎ها تبدیل شوید

مواجهه با باگ در کدنویسی اجتناب ناپذیر است. هنگامی که شروع به نوشتن برنامه‌های پیچیده می‌کنید؛ حتما در کدتان با اشکالاتی روبرو خواهید شد. این یک مسئله عمومی و همگانی است. از اشکالات کدتان ناراحت نشوید. سعی کنید آنها را پذیرفته و مثل یک شکارچی، باگ‌ها را کشف و برطرف کنید.

در زمان اشکال‌زدایی باید یک رویکرد درست داشته باشید تا بتوانید باگ‌ها را پیدا کنید. می‌توانید قسمت‌های مختلف کدتان را به ترتیب اجرا کنید تا متوجه شوید کدام بخش کار نمی‌کند.

زمانی که کدتان دچار اشکال می‌شود، کد import pdb; pdb.set_trace() را در اسکریپت خود قرار داده و اجرا کنید. این کد، اشکال‌زدای پایتون است و  در برطرف کردن مشکلات به شما کمک خواهد کرد. اشکال زدایی می‌تواند با استفاده از خط فرمان python -m pdb <my_file.py> نیز اجرا شود.

با دیگران همکاری کنید

وقتی شروع به یاد گرفتن چیزی می‌کنید، کمک و راهنمایی‌های دیگران می‌تواند پیشرفتتان را در یادگیری تسریع کند. در اینجا چند راهکار وجود دارد تا بتوانید از کمک دیگران استفاده کنید.

۶- از آموخته‎های دیگران استفاده کنید

تعامل با دیگران مهم‌ترین ابزار یادگیری است

هرچند ممکن است برنامه‌نویسی یک فعالیت انفرادی باشد، اما اگر در حین انجام آن با دیگران تعامل کنید چیزهای بیشتری یاد خواهید گرفت. هنگامی که در حال یادگیری برنامه‎نویسی پایتون هستید، بسیار مهم است که خودتان را در تعامل با افراد دیگری که مشغول یادگیری این زبان هستند قرار دهید. این کار به شما امکان می‌دهد تا نکات و ترفندهایی را که در طول راه یاد می‌گیرید با دیگران به اشتراک بگذارید.

اگر کسی را نمی‌شناسید نگران نباشید. راه‌های زیادی برای ارتباط با افرادی که مشغول یادگیری برنامه‌نویسی پایتون هستند وجود دارد. رویدادهای محلی را پیدا کنید یا عضو پایتونیستاکافه (PhythonistaCafe) شوید. پایتونیستاکافه، یک جامعه آموزشی برای علاقمندان به یادگیری پایتون است.

۷- آموزش دادن

می‌گویند بهترین راه برای یادگیری چیزی، یاد دادن آن است. زمانی که مشغول یادگیری پایتون هستید از این ترفند استفاده کنید. راه‌های زیادی برای انجام این کار وجود دارد: ارتباط با علاقمندان به یادگیری پایتون، نوشتن در وبلاگ، توضیح دادن مفاهیم جدید به دیگران یا ضبط کردن فیلم‌هایی که در آنها آموخته‌هایتان را شرح می‌دهید. هر کدام از این استراتژی‌ها، درک شما را تقویت کرده و اشکالات یادگیریتان را پدیدار می‌کند.

پیشنهاد فرانش به شما
تنها روش یادگرفتن چیزهای نو

۸- برنامه‌نویسی دو نفره (Pair Program)

روش برنامه‌نویسی دو نفره به بهبود یادگیری کمک می‌کند

برنامه‌نویسی دو نفره روشی است که در آن، دو توسعه دهنده بر روی یک ایستگاه کاری کار می‎کنند. در این حالت یکی از توسعه‌دهندگان نقش راننده (Driver) را بازی کرده و مشغول کدنویسی می‌شود. توسعه دهنده دیگر نقش هدایتگر (Navigator) یا مشاهده‌گر را دارد و کدهای راننده را بررسی می‌کند. این نقش‌ها به صورت پیوسته بین این دو توسعه‌گر تغییر می‌کند.

برنامه‌نویسی دو نفره دارای مزایای فراوانی است: این کار به شما این شانس را می‌دهد تا همچنان که کسی کدهایتان را بررسی کند؛ بتوانید ببینید دیگران درباره یک مشکل چگونه فکر می‌کنند. قرار گرفتن در معرض ایده‌ها و روش‎های مختلف فکر کردن، به پیشرفت برنامه‎نویسی شما کمک می‌کند.

۹- سوال‎های خوب بپرسید

هنگامی که قصد دارید برای رفع مشکلتان از کسی کمک بگیرید،‌ بهتر است با طرح پرسش‌های خوب به او اطلاعات بدهید تا او بتواند مشکل شما را برطرف کند.

  • توضیح دقیقی درباره کاری که می‌خواهید انجام دهید ارائه کنید. توضیحی که مشکل را به وضوح توصیف کند.
  • راه‌هایی را که برای حل مشکل طی کرده‌اید شرح دهید.
  • پیشنهاد بدهید که حدس می‌زنید مشکل از کجا می‌تواند باشد. به این ترتیب، کسی که به شما کمک می‌کند، می‌فهمد شما روی این مسئله فکر کرده‌اید.‌
  • دموی برنامه خود را ارائه کنید. این دمو شامل کدها، پیغام خطای ردیابی و توضیح مراحل اجرا شده‌ است که باعث بروز خطا می‌شود. به این ترتیب فردی که به شما کمک می‌کند نیازی به بازسازی کردن مسئله ندارد.

طرح پرسش‌های خوب باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود. اگر این مراحل درست و دقیق اجرا نشود می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. اگر به عنوان یک مبتدی می‌خواهید سوالات خوبی بپرسید؛ باید ارتباط روند فکر کردن را تمرین کنید. به این ترتیب، افرادی که به شما کمک می‌کنند از ادامه دادن کمک‌هایشان خوشحال خواهند شد.

چیزی بسازید

پیشنهاد فرانش به شما
درآمد 10 میلیونی فرید اسدی با فرانش

اغلب توسعه‌دهندگان پایتون معتقدند، برای یادگیری این زبان باید شروع به کدنویسی و ساختن یک برنامه کنید. انجام تمرینات تنها می‌تواند شما را تا اینجا برساند. بعد از این، ساختن برنامه‌های جدید بیشترین کمک را به یادگیری و پیشرفت شما خواهد کرد.

۱۰- چیزی بسازید

با نوشتن برنامه‌های ساده، مهارت خود را تقویت کنید

تمرینات ساده زیادی برای مبتدیان وجود دارد تا اعتماد به نفس آنها را در یادگیری برنامه‌نویسی پایتون بالا برده و به تقویت حافظه عضلانی کمک کند. هنگامی که به درک صحیحی از مبنای ساختار داده‌ها (رشته‌ها، لیست‌ها، واژه‌نامه‌ها و…)، برنامه‌نویسی شی‌گرا و نوشتن کلاس‌ها رسیدید؛ وقت آن است که یک برنامه‌ بنویسید.

اهمیتی ندارد که چطور این برنامه را می‌نویسید. ساختن، چیزی است که به شما آموزش می‌دهد. شما می‌توانید با خواندن مقالات و دوره‎های آموزشی پایتون را یاد بگیرید. اما بیشتر یادگیری شما وقتی اتفاق می‌افتد که شروع به ساختن یک برنامه کنید. تجربه برنامه‌نویسی، بسیاری از مشکلات یادگیری شما را حل خواهد کرد.

ایده‌های ساده زیادی برای شروع یادگیری برنامه‌نویسی پایتون وجود دارد. برای مثال:

  • بازی حدس اعداد
  • ماشین حساب ساده
  • شبیه‌سازی پرتاب تاس
  • خدمات اطلاع‌رسانی قیمت بیت کوین

با نوشتن این پروژه‌های تمرینی ساده می‌توانید برنامه‌نویسی پایتون را آغاز کنید.

۱۱- در پروژ‌های اوپن سورس (متن باز: Open Source) همکاری کنید

در مدل اوپن سورس، کد منبع نرم‌افزار در دسترس عموم قرار می‎گیرد و همه افراد می‌توانند در آن همکاری کنند. بسیاری از کتابخانه‌های پایتون اوپن سورس هستند و افراد در آنها مشارکت می‌کنند. به علاوه، بسیاری از شرکت‎ها پروژه‌های اوپن سورس را منتشر می‌کنند. این بدان معناست که شما می‌توانید با کدهایی که مهندسان این شرکت‌ها نوشته و تولید کرده‌اند، کار کنید.

مشارکت در یک پروژه اوپن سورس پایتون، روش خوبی برای به دست آوردن تجربیات یادگیری ارزشمند است.

مدیران پروژه، کار شما را بررسی کرده و نظرات و پیشنهادات خود را ارائه می‌دهند. این کار باعث می‌شود تا بهترین شیوه‌های یادگیری برنامه‌نویسی پایتون و همچنین ارتباط برقرار کردن با سایر توسعه‌دهندگان را بیاموزید.

جلو بروید و یاد بگیرید!

اکنون که این استراتژی‌ها را آموختید وقت آن رسیده که یادگیری برنامه‌نویسی پایتون را شروع کنید. با استفاده از دوره‌های آموزش پایتون می‌توانید در مدت کوتاهی تبدیل به یک برنامه‌نویس پایتون شوید. از دوره‎های مقدماتی شروع کنید و با تلاش و پشتکار در این راه پیش بروید.

منبع: realpython