جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

تفاوت آیلتس با تافل؟! کدام بهتر است؟

 • آیلتس یا تافل؟ برای اثبات توانایی‌تان در زبان انگلیسی، عموماً نیاز به آزمون دادن و اخذ یکی از این دو مدرک دارید. آیلتس (IELTS) و تافل (TOEFL) محبوب‌ترین‌آزمون‌های زبان هستند. اما کدام یک برای شما گزینه بهتری است؟ مدارس و دانشگاه‌ها کدام را ترجیح می‌دهند؟ دریافت کدام یک، امتیاز بیشتری محسوب می‌شود؟

با مطالعه این مقاله با آیلتس و تافل به طور کامل آشنا شده و جواب سؤال‌هایتان را دریافت کنید.

برای پاسخ دادن به سؤال اصلی «آیلتس یا تافل» باید هر دو را به تفکیک بررسی کنیم.

معرفی تافل

تافل، مخفف «آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی» است. این آزمون تخصصی زبان، توسط  ETS یا خدمات آزمون‌های آموزشی تولید شده است. ETS همان سازمانی است که GRE و بسیاری از آزمون‌های دیگر را توسعه داده است. GRE آزمونی برای سنجش میزان دانش و میزان توانایی فارغ التحصیلان است.

TOEFL : Test Of English as a Foreign Language

نسخه‌های مختلفی از تافل وجود دارد؛ از نسخه کاغذی گرفته تا آزمون‌های تمام کامپیوتری. این مقاله بر مبنای تافل iBT نوشته شده که همه مراحل آن کاملاً اینترنتی اجرا می‌شود. تافل iBT تا اینجا محبوب‌ترین و پذیرفته‌ترین نوع آزمون تافل می‌باشد.

آزمون تخصصی زبان

قالب آزمون تافل

آزمون تافل 3.5 ساعت طول می‌کشد و شامل 4 بخش می‌شود. بین دو بخش مهارت شنیداری و مهارت گفتاری، 10 دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته شده است. در هر بخش نمره‌ای بین صفر تا 30 دریافت خواهید کرد. امتیازهای شما در این 4 بخش در نهایت با هم جمع خواهند شد. نمره نهایی عددی بین صفر تا 120 خواهد بود. قالب آزمون در جدول پایین ارائه شده است.

در وبسایت فرانش، دوره‌های آموزش تافل متنوعی وجود دارد. می‌توانید از این دوره‌ها برای تقویت مهارت‌هایتان برای آزمون تافل استفاده کنید. شما به تنهایی هم می‌توانید برای آزمون تافل آمادگی کسب کنید. آن هم با هزینه‌ای به مراتب کمتر!

بخش تعداد سؤالات زمان
مهارت خواندنی (Reading) 36 تا 56 60 تا 80 دقیقه
مهارت شنیداری (Listening) 34 تا 51 60 تا 90 دقیقه
مهارت گفتاری (Speaking) 6 تکلیف 20 دقیقه
مهارت نوشتاری (Writing) 2 تکلیف 50 دقیقه

محتوای آزمون تافل

همانطور که پیش از این گفتیم، آزمون تافل 4 بخش دارد و هر بخش شامل یکی از 4 مهارت می‌شود. اینجا توضیح مختصری درباره هر کدام ارائه می‌دهیم. با مطالعه این قسمت متوجه خواهید شد که باید چه انتظاری از هر یک از این بخش‌ها داشته باشید.

مهارت خواندنی تافل

بخش مهارت خواندنی، شامل سه یا چهار متن علمی می‌شود. شرکت کنندگان باید این متن‌ها را با دقت بخوانند و به سؤالات مربوط به آن پاسخ دهند. متن‌های این بخش از کتاب‌های دانشگاهی انتخاب می‌شوند. سؤالات به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند: چهار گزینه‌ای، سؤال‌هایی که شرکت کننده باید جمله‌ای را در جای درست پاراگراف قرار دهد، و سؤال‌هایی که باید اطلاعاتی را به صورت صحیح در جدول قرار داد.

مهارت شنیداری تافل

بخش مهارت شنیداری، شامل 4 تا 6 قسمت است. پس از هر بخش، باید سؤال‌های مربوط به آن را پاسخ دهید. هر قسمت، مکالماتی معمول بین دانشجویان در زندگی تحصیلی روزمره را شامل می‌شود. مکالماتی مثل بحث بین دو دانشجو یا دانشجو و استاد. سؤالات به چند دسته چند گزینه‌ای، چیدن ترتیب درست اتفاقات و صحبت‌های شنیده شده، و دسته بندی کردن متن‌ها و اتفاقات مربوط به آن صحبت‌هاست.

مهارت گفتاری تافل

این بخش 6 تکلیف دارد؛ دو تکلیف اول، شامل دو موضوع مستقل تشکیل شده از ایده‌ها، افکار و تجربیات خود شرکت‌کننده است. 4 تکلیف دیگر، به هم مرتبط هستند. شرکت کنندگان در حین پاسخگویی به این نوع از سؤالات باید از بیش از یک توانایی استفاده کنند. دو تا از این تکالیف، نیازمند خواندن، شنیدن و صحبت کردن هستند. برای دو تکلیف دیگر فقط نیاز به شنیدن و صحبت کردن است.

مهارت نوشتاری تافل

بخش مهارت نوشتاری شامل دو تکلیف است: نوشتار مستقل و وابسته. بخش نوشتار وابسته با  گوش دادن به یک فایل صوتی و خواندن یک متن آغاز می‌شود. سپس 20 دقیقه وقت خواهید داشت تا مطالب و اطلاعات این دو منبع را جمع‌بندی و مقایسه کنید. طول پیشنهادی پاسخ ارائه شده بین 150 تا 225 کلمه است.

برای بخش نوشتار مستقل نیز موضوعی برای شما تعیین می‌شود. شما باید دیدگاه‌تان در مورد آن موضوع را به صورت نوشتار بیان کنید. متن شما باید واضح باشد و با چند مثال تکمیل گردد. برای این بخش 30 دقیقه زمان خواهید. متن نهایی باید حداقل شامل 300 کلمه شود.

آزمون کامپیوتری

مدرک تافل چه جاهایی پذیرفته می‌شود؟

بالای 9 هزار مؤسسه مختلف در سطح جهان، مدرک تافل را می‌پذریند. در مورد دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا تحقیقاتی انجام شده است. بیشتر دانشگاه‌هایی که مورد بررسی قرار گرفتند، تافل را به آزمون‌های دیگر زبان انگلیسی ترجیح می‌دهند. می‌توانید در این وبسایت، لیست دانشگاه‌هایی که مدرک تافل را قبول دارند مشاهده کنید.

در ادامه بحث آیلتس یا تافل، به معرفی آزمون آیلتس خواهیم پرداخت.

معرفی آزمون آیلتس

آیلتس (مخفف سیستم آموزش زبان انگلیسی بین‌المللی) یکی دیگر از آزمون‌های تخصصی زبان انگلیسی است. آیلتس به طور مشترک به British Council و IDP (ارزیابی زبان انگلیسی کمبریج و استرالیا) تعلق دارد.

IELTS : International English Language Testing System

آیلتس دو نوع مختلف دارد: آیلتس علمی و آیلتس عمومی. آیلتس علمی مناسب افرادی است که می‌خواهند برای حرفه یا تحصیلات سطح بالا اقدام کنند. اما آیلتس عمومی بیشتر مناسب افرادی است که به قصد آموزش دوره متوسطه یا تجربه کاری به کشورهای انگلیسی زبان سفر می‌کنند. در این مقاله، تمرکز ما روی آیلتس علمی خواهد بود. چرا که این نوع است که مورد نیاز دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد. هر چند، سیستم نمره‌دهی در هر دو نسخه یکسان است.

قالب آزمون آیلتس

زمان کل آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است. مهارت‌های آزمون آیلتس نیز مشابه همان 4 مهارت آزمون تافل است. با این تفاوت که ترتیب آن‌ها فرق دارد. در آزمون آیلتس در هر بخش امتیازی بین صفر تا 9 دریافت خواهید کرد. نمره نهایی شما، میانگین آن‌ها خواهد بود. بنابراین نمره آیلتس، در نهایت عددی بین صفر تا 9 خواهد شد.

برای آمادگی آزمون آیلتس نیز در وبسایت فرانش دوره‌های مختلفی وجود دارد. از دوره‌های مقدماتی گرفته تا پیشرفته. انتخاب دوره مناسب می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

بر خلاف آزمون تافل، در آیلتس می‌توانید همه مهارت‌ها را در یک روز امتحان ندهید. شما می‌توانید برای آزمون مهارت گفتاری از یک هفته قبل، تا یک هفته بعد از آزمون سه مهارت دیگر اقدام کنید. در این مورد همه چیز به انتخاب خود شما بر می‌گردد. باید در روز ثبت نام، زمان آزمون گفتاری را تعیین کنید.

بخش تعداد سؤالات زمان
مهارت شنیداری (Listening) 40 30 دقیقه
مهارت خواندنی (Reading) 40 60 دقیقه
مهارت نوشتاری (Writing) 2 تکلیف 60 دقیقه
مهارت گفتاری (Speaking) 3 تکلیف 11 تا 14 دقیقه

محتوای آزمون آیلتس

در این قسمت، 4 بخش آزمون آیلتس را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

مهارت شنیداری آیلتس

برای بخش شنیداری آیلتس 4 فایل صوتی خواهید شنید. دو تا از آن‌ها مضمون روزمره و اجتماعی دارد. یکی محتوای تحصیلی دارد و آخری نیز یک ارائه در مورد یک درس دانشگاهی است. پس از شنیدن هر یک از بخش‌ها، باید به 10 سؤال پاسخ دهید. سؤال‌ها انواع مختلفی دارند: چند گزینه‌ای، منطبق کردنی، پر کردن جدول، کامل کردن جمله و جواب کوتاه.

مهارت خواندنی آیلتس

در بخش خواندنی، 3 متن مختلف وجود دارد. هر کدام 10 تا 15 سؤال را به همراه دارند. متن‌ها از کتاب، مجله، مقاله و روزنامه انتخاب می‌شوند. هر متن سبک خودش را دارد؛ از روایی گرفته، توصیفی یا استدلالی. حداقل یکی از 3 متن، شامل یک بحث منطقی با جزئیات فراوان می‌شود.

سؤالات بخش خواندنی نیز انواع مختلفی دارند و دقیقاً به همان دسته‌های مهارت شنیداری تقسیم می‌شوند.

مهارت نوشتاری آیلتس

مهارت نوشتاری شامل دو بخش مختلف می‌شود. در بخش اول، شرکت کنندگان باید یک قطعه اطلاعات بصری را توصیف کنند. اطلاعات بصری می‌تواند شامل نمودار، جدول، چارت سازمانی یا یک طرح باشد. متن نهایی باید حداقل 150 کلمه باشد. زمان پیشنهادی برای این بخش 20 دقیقه است.

در بخش دوم، موضوعی به شما ارائه خواهد شد. موضوع اغلب شامل یک دیدگاه در یک بحث می‌شود. در مورد موضوع ارائه شده باید حداقل 250 کلمه نوشته شود. سبک نوشتار باید علمی باشد. زمان پیشنهادی برای این بخش 40 دقیقه است. در هر دو بخش نوشتاری، مهارت شرکت کنندگان در مورد درست جواب دادن، واضح بودن متن نوشته شده، دایره لغات، املا و دستور زبان بررسی می‌شود.

مهارت گفتاری آیلتس

برای بخش گفتاری، یک مصاحبه شفاهی خواهید داشت. جواب‌های شما ضبط خواهد شد. این مصاحبه از 3 قسمت تشکیل می‌شود:

قسمت 1: مصاحبه کننده سؤالاتی از شرکت کننده می‌پرسد. سؤالات در مورد شغل، خانواده، تحصیلات و علایق شرکت کننده هستند.

قسمت 2: مصاحبه کننده کارتی به شرکت کننده می‌دهد. شرکت کننده باید موضوعی که روی کارت نوشته شده را مطرح کند. پس از مشاهده کارت یک دقیقه وقت برای به دست آوردن آمادگی لازم، زمان داده می‌شود. سپس باید دو دقیقه در مورد آن مبحث صحبت کند. در آخر نیز باید به سؤالاتی که توسط مصاحبه کننده در مورد همان موضوع مطرح می‌گردد پاسخ دهد.

قسمت 3: شرکت کننده و مصاحبه کننده موضوع ارائه شده در قسمت 2 را ادامه خواهند داد. بحثی عمیق‌تر به طول 4 تا 5 دقیقه شکل خواهد گرفت.

مصاحبه حضوری

مدرک آیلتس چه جاهایی پذیرفته می‌شود؟

درست مثل مدرک تافل، بیش از 9 هزار مؤسسه مختلف در سطح جهان مدرک آیلتس را می‌پذیرند. همانطور که پیش از این اشاره شده، اکثر دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا مدرک تافل را ترجیح می‌دهند. اما آیلتس در انگلستان و استرالیا محبوبیت بیشتری دارد. در این وبسایت می‌توانید دانشگاه‌هایی که مدرک آیلتس را قبول می‌کنند مشاهده کنید.

حالا که به هر دو آزمون آشنا شدید، بهتر است نگاهی ابتدایی به تفاوت‌های آن‌ها بیاندازیم:

معیار مقایسه آیلتس تافل
زمان کل آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه 3 ساعت و 30 دقیقه
بازه نمره نهایی 0 تا 9 0 تا 120
ترتیب بخش‌های آزمون شنیداری، خواندنی، نوشتاری، گفتاری* خواندنی، شنیداری، گفتاری، نوشتاری

*همانطور که پیش از این اشاره شد، زمان بخش گفتاری آزمون آیلتس توسط شرکت کننده تعیین می‌شود

آیلتس یا تافل؟ چطور تصمیم بگیریم؟

تا اینجا متوجه شدید که هر آزمون شامل چه بخش‌هایی می‌شود و باید چه انتظاری از هر کدام داشته باشید. اما کدام را باید انتخاب کنید؟ آیلتس یا تافل؟ برای تصمیم‌گیری 4 سؤال مطرح خواهیم کرد. در مورد هر سؤال فکر کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

دانشگاهی که دوست دارید پذیرش شوید کدام مدرک را قبول دارد؟

این مهم‌ترین معیار است؛ اگر دانشگاهی که قصد پذیرش گرفتن دارید، فقط یکی از این دو مدرک را قبول دارد معیارهای دیگر اهمیتی ندارند! آیلتس یا تافل، هر دو توسط دانگشاه‌های متعددی در مقاطع تحصیلی مختلف پذیرفته می‌شوند.

تافل بیشتر مورد نظر مؤسسات آمریکایی، و آیتلس بیشتر مورد نظر دانشگاه‌های غیر آمریکایی است. اما برخی دانشگاه‌ها هم هستند که هر دو مدرک را قبول می‌کنند. با این حساب احتمالاً یکی از آن‌ها را ترجیح می‌دهند. پس پیش از هر چیز اولویت‌های دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید.

در کدام آزمون، بیشتر می‌توانید روی نقاط قوتتان مانور دهید؟

آزمون آیلتس و تافل از بخش‌های مشابهی تشکیل شده‌اند. با این حال روش آزمون دقیقاً یکی نیست. 5 اختلاف اصلی این دو آزمون را در این بخش به طور کامل توضیح خواهیم داد. حین مطالعه هر بخش، به این فکر کنید که کدام یکی نقاط قوت شما را بهتر پوشش می‌دهد. اگر از انتخاب خود مطمئن نبودید، می‌توانید به صورت آزمایشی آزمون بدهید تا متوجه شوید با کدام راحت‌تر هستید.

سؤالات چند گزینه‌ای

تفاوت اول: سؤالات چند گزینه‌ای یا جواب کوتاه؟

یکی از تفاوت‌های اصلی این است؛ در بخش خواندنی و شنیداری آزمون آیلتس، برای سؤالات زیادی باید خودتان جواب بنویسید. اما در آزمون تافل برای بیشتر سؤالات، باید از بین گزینه‌های انتخابی یکی را انتخاب کنید. حتی سؤال‌هایی که در آزمون تافل چند گزینه‌ای نیستند، باز هم نیازی نیست که خودتان جواب را بنویسید. در آزمون آیلتس، جواب سؤال‌های زیادی را باید خوتان بنویسید و گزینه انتخابی وجود ندارد.

به عنوان مثال، در هر دو آزمون سؤال‌هایی وجود دارند که باید لیستی را به ترتیب درست بنویسید. در تافل، گزینه‌های لیست در اختیار شما قرار دارند و فقط باید ترتیب آن‌ها را به شکل درست در بیاورید. ولی در آیتلس، خودتان باید مراحل را بنویسید و ترتیب درستشان هم رعایت کنید.

بنابراین اگر ترجیح می‌دهید که به سؤالات چند گزینه‌ای یا انتخاب جواب‌ها از یک لیست پاسخ دهید، احتمالاً با آزمون تافل راحت‌تر خواهید بود.

تفاوت دوم: آزمون کامپیوتری یا کاغذی؟

وقتی موضوع انتخاب بین آیلتس یا تافل باشد، انتخاب بین امتحان کاغذی یا کامپیوتری مطرح می‌شود.

برای انجام آزمون تافل انتخابی جز کامپیوتر ندارید. اجازه دارید که روی کاغذ یادداشت برداری کنید، اما در نهایت جواب‌ها باید در کامپیوتر ثبت شوند. اما برای آزمون آیلتس حق انتخاب دارید. هم می‌توانید به صورت کامپیوتری در آزمون شرکت کنید، هم به صورت کاغذی.

اگر سرعت تایپ بالایی دارید، دست‌خط خوبی ندارید یا آزمون‌های کامپیوتری را ترجیح می‌دهید، تافل برای شما گزینه بهتری است. اما اگر ترجیح می‌دهید جواب‌ها را خودتان بنویسید، با آزمون‌های کامپیوتری راحت نیستید یا سرعت تایپ پایینی دارید، انتخاب آیلتس منطقی‌تر است.

تفاوت سوم: متن‌های انتخابی بخشی خواندنی

هر دو آزمون در بخش خواندنی، چند متن مختلف را شامل می‌شوند. بعد هر متن سؤالات مختلفی برای پاسخ‌گویی وجود دارد. اما نوع متن‌های انتخابی، متفاوت هستند. در آیلتس از متن‌های علمی و بخش‌هایی از روزنامه یا مجلات استفاده می‌شود. اما در تافل فقط از متون علمی استفاده می‌شود. یعنی که بخش خواندنی تافل، دایره لغات وسیع‌تر و موضوعاتی چالش برانگیزتر را شامل می‌شود. اگر مهارت خواندن را نقطه قوت خود نمی‌دانید یا احساس ضعف می‌کنید، حتماً بخش خواندنی آیلتس برایتان ساده‌تر خواهد بود.

تفاوت چهارم: آزمون مهارت گفتاری حضوری یا کامپیوتری

در آزمون تافل مهارت گفتاری، مثل همه بخش‌های دیگر به صورت کامپیوتری انجام می‌شود. شما سؤالات را به صورت یک فایل صوتی خواهید شنید و جوابتان ضبط خواهد شد. ولی در آزمون آیلتس شما با یک انسان صحبت خواهید کرد.

این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو آزمون است. لازم است که در این مورد دقت کنید. برخی افراد صحبت با یک انسان را اضطراب آور می‌دانند و به همین دلیل تافل را انتخاب می‌کنند. از طرفی برخی دیگر صحبت کردن با یک انسان را طبیعی‌تر و آسان‌تر می‌دانند. همه چیز به انتخاب شما بر می‌گردد.

همچنین این نکته را نیز فراموش نکنید؛ آزمون گفتاری همیشه سومین بخش آزمون تافل است. اما در آزمون آیلتس شما می‌توانید از یک هفته قبل تا یک هفته بعد زمان مناسب آزمون گفتاری را انتخاب کنید. برخی ترجیح می‌دهند آزمون را یکباره به اتمام برسانند. در حالی که برخی دیگر ترجیح می‌دهند آزمون را در دو بخش به انجام برسانند.

تفاوت پنجم: طول پیشنهادی متن‌های بخش نوشتاری

در هر دو آزمون نیاز است که دو متن برای بخش نوشتاری بنویسید. در آیلتس 60 دقیقه وقت دارید که این دو متن را بنویسید. تعداد کلمات پیشنهاد شده هم 400 کلمه است. این در حالی است که در آزمون تافل 50 دقیقه وقت دارید و باید 500 کلمه بنویسید. البته در هر دو آزمون می‌توانید متن با طول کمتر از طول پیشنهادی هم بنویسید. اما احتمالاً به خاطر کامل نبودن جواب، بخشی از نمره را از دست خواهید داد. اگر خیلی با بخش نوشتاری راحت نیستید، احتمالاً باید آیتلس را انتخاب کنید. چرا که زمان بیشتری را برای تعداد کلمات کمتر در اختیار خواهید داشت.

آزمون زبان

نتیجه‌گیری: آیلتس یا تافل؟

آیلتس و تافل، دو آزمون حرفه‌ای زبان انگلیسی هستند که بیشترین محبوبیت را دارند. هر دو از 4 بخش خواندنی، شنیداری، گفتاری و نوشتاری تشکیل می‌شوند. اما بخش‌های مختلف آزمون از نظر سبک و میزان سختی متفاوت هستند.

برای انتخابی درست بین آیلتس یا تافل این سؤال‌ها را از خود بپرسید:

دانشگاه مورد نظر شما کدام مدرک را قبول دارد؟ کدام آزمون با مهارت‌های شما سازگارتر است؟

 

شما کدام آزمون و مدرک را ترجیح می‌دهید؟ دلیل انتخابتان چیست؟

سینا دوراندیش

12 دیدگاه

 • کامل و جامع بود. ممنون از شما

  پاسخ

  • خواهش میکنم

 • سلام ببخشید اینکه میگن آیلتس بیشتر روی صحبت با لهجه بریتانیایی تاکید داره و تافل همون صحبت های کتابی آمریکایی ست درسته؟ منظور اینکه تافل از لحاظ بخش شنیداری خیلی ساده تر از آیتلسه‌. آیا درست میگن؟

  پاسخ

  • سلام سایا عزیز
   درسته که تقریبا اکثر طراحان سوال آیلتس بریتیش هستند، ولی از هر لهجه‌ای که شما انتخاب کنید آمون گرفته میشه. مهم ترین مسئله اینه که اگر امریکن رو انتخاب میکنید، از 0 تا 100 رو باید امریکن ادامه بدید و کوچکترین لهجه بریتیش یا استفاده از کلمات بریتیش نداشته باشید.

 • سلام خوب هستین من زبان انگلیسی م خیلی ضعیفه همش 10و11شدم از راهنمایی الان میخوام برم خارج از کشور ویزای کاری میخوام بگیرم میخوام زبانم رو قوی کنم نمیدونم از کجا شروع کنم ??

  پاسخ

  • سلام کیوان جان
   از آموزش های رایگان موجود در faranesh.com میتونین شروع کنین

 • درود، ممنون بابت مطلب خوب و مفیدتون. خیلی کامل بود

  پاسخ

  • ممنون لیلا خانم

 • سلام، خسته نباشید.
  شما دوره تافل هم برگزار میکنید؟

  پاسخ

  • سلام
   دوره های آموزشی زبان انگلیسیمون رو بله میتونید شرکت کنید تا سطح تافل داریم

 • دوره خوبی بود

  پاسخ

 • در قسمتی ک ترجمه ی سروازه های ایلتس رو نوشتید اشتباها بجای کلمه ی ازمون کلمه ی اموزس نوشته شده.لطفا اصلاح کنید.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید