جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

امروز کارآموزی، فردا متخصص (۱)

کم نیستند دانشجویانی که فکر می‌کنند، کارآموزی فرقی با بیگاری ندارد. وقتی حداقل چهار سال برای مدرک لیسانس‌‌ات زحمت بکشی، دیگر دلت می‌خواهد یک‌راست سرکار بروی و از دانشی که کسب کرده‌ای پول دربیاوری پس شما حق می‌دهیم!

اما رقابت‌ در جهان آنقدر بالا گرفته که امروز برای موفقیت شغلی به چیزی بیشتر از مدرک دانشگاه نیاز داریم. در این نوشتار به بررسی اهمیت‌ کارآموزی برای ورود به بازار کار می‌پردازیم.

 

تجربه!

کسب تجربه عملی شاید چیزی است که به راحتی در دانشگاه پیدا نشود. زمان‌بندی انجام برنامه‌ها، مدیریت کردن حاشیه‌های محیط‌ کار، نحوه مسئولیت‌پذیری وظایف و خیلی چیزهای دیگر هم را هم در دانشگاه به ما نمی‌گویند. برای همین است که وقتی برای استخدام به مصاحبه می‌روید از شما تقاضای سابقه کار می‌کنند!

 

یک بام و دو هوا

اینجا جایی است که شما دیگر عصبانی می‌شوید و می‌گویید:«پس بلاخره چه‌کنیم؟ اگر بخواهیم تجربه کسب کنیم، باید سرکار برویم. اگر بخواهیم سرکار هم برویم، می‌گویند سابقه کار بیاورید. اصلا همه‌ این‌ها تناقض است! پس این مدرکی که انقدر برایش زحمت کشیدم به چه دردی می‌خورد؟!»

در حال حاضر، کارآموزی، جزو یکی از راه‌حل‌های خوب برای خروج از این بن‌بست است. چرا که دوره کارآموزی برای دانشجویان و متقاضیان ورود به بازار کار سابقه محسوب می‌شود و در عمل افراد را به پختگی نسبی می‌رساند.

وقتی که دوره کارآموزی تمام می‌شود شما دیگر آن آدم سابق نیستید. همچنان تجربه یک آدم با سابقه سی ساله را ندارید اما اندکی اعتماد به‌نفس‌تان بیشتر شده و از خامی دوران دانشجویی فاصله گرفته‌اید.

 

کارآموزی بیگاری نیست!

از ظواهر داستان به‌نظر می‌آید که در کارآموزی یا کارورزی، شما چند ماه را برای شرکتی کار می‌کنید و پولی هم بابتش نمی‌گیرید. این حتما زیرکی شرکت مقابل را نشان‌ می‌دهد!

اما واقعیت چیز دیگری است. زیرک واقعی همان کارآموز است. چرا که بدون تجربه کار، وارد سازمانی می‌شود و درکنار متخصصان آن‌جا، فوت کوزه‌گری را یاد می‌گیرد. حتی بسیاری از افرادی که امروزه به عنوان مدیران برجسته در شرکت‌ها و استارت‌اپ‌های موفق کار می‌کنند، رمز اصلی رسیدن به موقعیت خود را دوره کارآموزی‌شان می‌دانند!

پذیرفته شدن برای کارآموزی در یک شرکت معتبر فوایدش بیشتر از این‌ها است:

 

 • • شروع پرقدرت:

روش‌های متعددی برای آغاز مسیر شغلی‌تان وجود دارد. از میان راه‌هایی همچون فریلنسینگ یا پذیرفتن پروژه‌های کوچک دورکاری، کارآموزی یکی از روش‌هایی است شما را خیلی زودتر به سمت متخصص شدن هدایت می‌کند. هرچه شرکتی که در آن کارآموزی می‌کنید، بزرگ و معتبرتر باشد، احتمال کسب موفقیت‌های خیره‌کننده افزایش پیدا می‌کند. چرا که کارفرماهای شرکت‌های خوب، انتظارات بیشتری از شما دارند و شما برای پاسخ‌گویی‌ نیازهایشان باید تلاش بیشتری کنید.

 

 • • رزومه‌سازی:

داشتن تجربه کارآموزی، نوعی سابقه کاری محسوب می‌شود و تفاوتی قابل توجه بین شما و سایر فارغ‌التحصیلان ایجاد می‌کند. نکته جالب‌تر اینکه کارفرماها و مسئولین منابع انسانی معمولا داشتن تجربه کارآموزی موفق را به عنوان نشانه‌ای مثبت از انعطاف‌پذیری فرد به حساب می‌آورند.

 

 • • چشیدن مزه سختی:

از بین ده‌ها واحدی که دانشجویان در دانشگاه می‌گذرانند شاید تنها بخش کوچکی از‌ آن‌ها شغل فرد به‌کار بیاید. اینکه کدام بخش‌ از اطلاعات شما بدرد بازار کار می‌خورد را می‌توان در کارآموزی فهمید. در محیط کار هم چالش‌هایی هم وجود دارد که درس و دانشگاه نمی‌شناسد. پیدا کردن راه‌حل این‌ چالش‌ها تنها با تجربه عملی بدست می‌آید که در دوره کارآموزی با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

 • • شبکه‌سازی:

وقتی وارد محیط کار می‌شوید، افراد توانمند و فعال در حوزه‌ شغلی‌تان شما را خواهند شناخت و اولین فرصت شبکه‌سازی برایتان بوجود می‌آید. در این میان دوستان و متحدانی پیدا می‌کنید که بعدا می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. هرچه شبکه‌ بهتری بسازید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و موقعیت‌های شغلی‌ آینده خود را بهتر تضمین می‌کنید.

کارآموزی در یک شرکت خوبچند نکته مهم

حرف دیگران که کارآموزی را دور از شان شما می‌دانند، نشنیده بگیرید. بلکه این دوره را به عنوان بخشی مهم از زندگی شغلی خود به حساب بیاورید.

کارآموزی در شرکت‌های خیلی خوب، گاه موفق شدن در مصاحبه‌های سختی را می‌طلبد اما در عوض قدم‌های بعدی‌تان را هموار می‌کند. پذیرفته شدن در دوره سه ماهه یک سازمان بزرگ و موفق شاید از چند سال کار برای یک دفتر کوچک سودمندتر باشد!

در قسمت بعدی، به نکات لازم برای موفقیت در کارآموزی و همچنین استفاده از آن برای قدم بعدی مسیر شغلی‌تان می‌پردازیم.

سروش پویان‌فر

سروش پویان‌فر

آشنایی من با دنیای دیجیتال به اولین کامپیوترم که پنتیوم 2 بود، برمی‌گردد. همزمان با افول وبلاگ‌نویسی فارسی از آخرین بازمانده‌هایش شدم و همچنان سال‌هاست که رسیدن به رویاهایم را از راه نوشتن دنبال می‌کنم. با این فرق که قبل‌تر، به دنبال هیجان بودم و امروز برای رسیدن به آرامش، سراغ هر کوچه‌ای را می‌گیرم!

2 دیدگاه

 • والا ما مشکلی نداریم بریم کار اموزی مهم اینه کسی کار اموز نمیخاد 🙁
  البته توی تهران هست شرکت ها ولی توی قم نه متاسفانه

  پاسخ

 • کاملا موافقم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید