جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

«در دنیای وب، تک بُعدی نباشید!»

از محسن بپرسید…

قسمت تازه‌ برنامه «از متخصص بپرسید» وبلاگ فرانش این‌بار با موضوع وب و برنامه‌نویسی وب به صفحه مرورگر و البته اینستاگرام‌های شما آمده! در قسمت‌های قبلی درمورد تولید محتوای ویدیویی خلاقانه، راه‌اندازی استارتاپ، کار در حوزه IT گفتیم. حالا هم می‌خواهیم به یکی دیگر از موضوعاتی که دغدغه خیلی‌ها به شمار می‌رود، یعنی بحث راه‌اندازی وب‌سایت و چالش‌هایش صحبت کنیم.

محسن عباس‌نژاد توسعه‌دهنده توانمند فرانش، با داشتن دانش‌ کافی هم در زمینه طراحی ظاهر (فرانت‌اند)‌ و همچنین بک‌اند صبح روز اجرای برنامه زنده به وبلاگ ما آمده تا به سوالاتی در زمینه ساخت وب‌سایت و چالش‌هایش جواب دهد. سوالاتی که با حضور شما در برنامه زنده اینستاگرام ما کامل‌تر می‌شوند.

 

سوپرایز بعدی فرانش دست اوست

محسن متولد ۱۳۶۶ است و در رشته کامپیوتر تحصیل کرده است. محسن در محیط کار شخصیت گرم و درعین حال با اخلاقی را از خود به نمایش می‌گذارد و هربار که کنارش بشینید می‌توانید مطمئن باشید که از هم صحبتی با او لذت خواهید برد. البته این روزها حسابی سرش شلوغ است و درحال پیش‌بردن پروژه‌ای بزرگ است که به‌زودی بیشتر درموردش خواهید شنید.

اصلا بگذارید ادامه را خودش توضیح دهد:


محسن چه شد که وارد حوزه
IT شدی و برنامه‌نویسی را دنبال کردی؟

ـ من از کودکی دوست داشتم مهندس بشوم و این علاقه‌ با من بود تا اینکه حضور کامپیوترها بیشتر شد. بخاطر علاقه‌ای که به بازی‌های ویدیوی داشتم خیلی سریع سراغ کامپیوتر رفتم و لذت تازه‌ای را در زندگی‌ام پیدا کردم. لذتی که پیش‌تر در قالب بازی‌ ویدیویی در کلوپ‌ها داشتم اندکی جدی‌تر شد با وجود اینکه در دبیرستان برای ادامه همه رشته‌ها مجاز بودم اما به هنرستان رفتم تا کامپیوتر بخوانم.

یادم می‌آید که حتی در آن موقع هم استعدادهای خوبی در این زمینه داشتیم و به‌همین خاطر بین بچه‌ها رقابت بود. طوری که یکی از هم‌کلاسی‌ها با پاسکال بازی تانک را از اول کدنویسی کرده بود.

بعد از هنرستان، کاردانی نرم‌افزار و سپس لیسانس آن را خواندم. همزمان هم اولین تجربیات کاری‌ام شکل گرفت و به اینجا رسیدیم.

 

از اولین تجربه کاری گفتی، دقیقا چه‌کار می‌کردی؟

مسئول مدیریت سیستم‌های یک مجتمع رفاهی شده‌بودم. یادم است که حتی با زبان دلفی و SQL سرور یک برنامه هم برای آنجا نوشتم که وظیفه‌اش مدیریت پذیرش مشتری و فرآیندهایش بود. قابلیت‌ حسابداری و ارائه آمار هم بعدا به آن اضافه کردم.

 

حالا چه شد که وارد حوزه استارتاپ‌ها و فرانش شدی؟

ـ خیلی علاقه خاصی به استارتاپ‌ها نداشتم و سابقه‌کاری‌ام به حضور در شرکت‌های مختلف خصوصی خلاصه می‌شد. به‌طور اتفاقی و به درخواست یکی از همکاران با فرانش آشنا شدم و به‌دلیل جذابیت‌های خاص استارتاپ‌ها در فرانش مشغول شدم.

 

منظورت از جذابیت‌های استارتاپ‌ها چیست؟

ـ شرکت‌های خصوصی باوجود خوبی‌هایی که دارند، همچنان به سیستم سنتی شغلی وفادارند. خودت درجریان هستی که چه می‌گوییم منظورم همین سخت‌گیری‌های بی‌مورد برای ساعت ورود و خروج و سیستم خشک کاری است. ساعت‌کاری منعطف و داشتن وسایل تفریحی در محیط کار تقریبا چیزی است که بیشتر در فرانش و سایر شرکت‌های استارتاپی دیده می‌شود.

مساله مهم‌تر اینکه در استارتاپ بعضا با برخی چالش‌هایی مواجه هستی که شغلت را جذاب می‌کنند مثلا من در شرکت‌های قبلی صرفا یک کار ثابت مشخص داشتم و دانشم درمورد سیستم‌‌ها و فرآیند کار تیمی خیلی کمتر از الان بود. به‌دلیل نیاز حوزه استارتاپی اما مجبور شدم یادگیری‌ام را افزایش بدم و دشوارهایی را بپذیرم که باعث رشدم شد.

 

راه‌اندازی وب‌سایت

مرسی از اینکه مختصر داستان زندگی‌ات را برایمان تعریف کردی. به موضوع برنامه برسیم: چرا یک نفر یا کسب‌وکاری باید وب‌سایت داشته باشد؟

ـ داشتن وب‌سایت مزیت‌های بسیاری دارد که تقریبا همه با آن آشنا شوند، اما اگر از یک نگاه تازه بخواهیم به مساله نگاه کنیم، باید بگویم که برخورداری از یک وب‌سایت مثل داشتن یک فروشگاه است. فروشگاهی که همیشه بدون نیاز به حضور شما باز است و می‌تواند ارائه خدمات کند.

این شامل سایت‌های شخصی هم می‌شوند، آن‌ها شبیه به بیلبوردی هستند که در گوشه خیابان به‌صورت بی‌وقفه شما را معرفی می‌کنند.

 

داشتن پروفایل در شبکه‌های مجازی هم تقریبا اینطور است. پس مزیت وب‌سایت نسبت به شبکه‌ اجتماعی چیست؟

ـ شما مالک وب‌سایت‌تان هستید. می‌توانید به آن هر قابلیتی که بخواهید اضافه کنید، کم کنید، ظاهر را تغییر دهید و هزاران کار دیگر کنید. سوشیال مدیا اما دارای یک چارچوب خاصی است که در جهت اهداف آن شبکه است. شما برای استفاده از آن مجبورید که آن چارچوب‌ها و قوانین را بپذیرید.


فرض کن یک‌نفر می‌خواهد برای خودش سایت بسازد، به‌نظر تو، بهتر است که طراحی آن را از خودش یاد بگیرید یا آن را بدهد بیرون برایش بسازند؟

ـ در اینجا پارامتر تعیین کننده زمان است. اگر وقت کمی دارید و مثلا باید سایت‌تان را جایی ارائه دهید بهتر است که کار را به یک متخصص بسپارید. اما اگر نه زمان دارید می‌توانید سمت یادگیری وب هم بروید.

 

چه توصیه‌ای برای کسی که می‌خواهد برنامه‌نویسی وب را شروع کند دارید؟

بهتره اول از سراغ فرانت بروید. کار را هم HTML‌ و CSS کار را شروع کنید. چون همه ساده‌ است هم می‌تواند به دلیل آسانی‌ و دیدن سریع نتایج کار شوق شما را بیشتر کند. البته می‌توانید یکراست سراغ فریم‌ورک‌ها بروید و شاید هم به‌نظر بیاید که خیلی سریع جلو رفته‌اید اما چون پایه را نمی‌دانید احتمال دارد به مشکلات و چالش‌هایی بربخورید. سعی کنید در دنیای وب تک بعدی نباشید. مدام خودتان و فرآیندهای کاری‌تان را بهبود دهید. با این روش هیچوقت از کارتان خسته نمی‌شوید.

 

حالا اگر کسی بخواهد برای کسب‌وکارش سایت راه‌اندازی کند بهتر است خودش انجام دهد یا آن را برون سپاری کند؟

اینجا باز هم بحث زمان مطرح است اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که هر کس یک تخصصی دارد و شما هم اگر می‌خواهید کسب‌وکار راه‌اندازی کنید بهتر است سراغ یک متخصص بروید. شاید به‌نظر برسد که اگر خودتان انجام دهید هزینه کمتری دارد اما دارید درگیر حوزه‌ای می‌شوید که گستردگی بسیار زیادی دارد.

البته اگر منظورت از اینکه خودش طراحی کند این است که یک تیم درون‌سازمانی ایجاد کند جواب فرق می‌کند. در این مورد باید درنظر بگیرید که کسب‌وکارتان در چه سطحی قرار دارد.

اگر در جایگاهی هستید که کسب‌وکارتان به وضعیت سوددهی و پایداری رسیده بهتر است که خودتان تیم‌سازی کنید چون می‌توانید مدام محصول مجازی‌تان را بهتر کنید و هم اینکه از نزدیک به فرآیند نظارت کنید. در خیلی از موارد هم ممکن است با اینکار هزینه‌های‌تان را کاهش دهید.

 

خب پس درنهایت بهتر است که کار را به کاردان بسپرند؛ پرسش اصلی این است که چگونه بهترین برنامه‌نویس را پیدا کنند؟

ـ این مهم‌ترین قسمت کار است که فرآیند دشواری هم به شمار می‌رود. اگر من بخواهم بهترین فرد را شناسایی کنم اول سابقه کاری اش را نگاه می‌کنم. با خودش هم قطعا تماس خواهم داشت اما به این‌ها محدود نمی‌شوم چون هیچکس نیست که بگوید کار من ضعیف است. اینجاست که باید سراغ کسانی بروید که قبلا با آن شخص کار کردند. مشورت‌ آن‌ها کمک خوبی در این زمینه به شمار می‌رود.

 

این مصاحبه با سوالاتی که شما می‌پرسید تکمیل می‌شود…

سروش پویان‌فر

سروش پویان‌فر

آشنایی من با دنیای دیجیتال به اولین کامپیوترم که پنتیوم 2 بود، برمی‌گردد. همزمان با افول وبلاگ‌نویسی فارسی از آخرین بازمانده‌هایش شدم و همچنان سال‌هاست که رسیدن به رویاهایم را از راه نوشتن دنبال می‌کنم. با این فرق که قبل‌تر، به دنبال هیجان بودم و امروز برای رسیدن به آرامش، سراغ هر کوچه‌ای را می‌گیرم!

2 دیدگاه

  • این مصاحبه با سوالاتی که شما می‌پرسید تکمیل می‌شود… ؟

    پاسخ

    • بله:)

      خوانندگان وبلاگ می‌تونن با فرستادن سوالاتشون به ‌صورت کامنت به تکمیل مصاحبه کمک کنن چون پس از پایان برنامه لایو، محسن عباس‌نژاد عزیز کامنت‌هارو می‌بینن و میان و پاسخ میدن.

دیدگاهتان را بنویسید