جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

آموزش لایت روم

آموزش قدم به قدم لایت روم Lightroom به زبان فارسی

در این مقاله به صورت گام به گام با آموزش لایت روم در کنار شما هستیم. برای شروع فقط کافیه نرم افزار Lightroom رو نصب کرده باشین و این آموزش صفر تا صد Lightroom رو تا آخر ببینین! اگر هم سوالی داشتین می‌تونین خیلی راحت در نظرات بپرسین.

اگر در استفاده از لایت روم تازه‌کار هستید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید، یا به فکر استفاده از آن هستید اما احساس سردرگمی می‌کنید، باید بدانید که من احساس شما را درک می‌کنم و می‌دانم چه مراحلی را پشت سر گذاشته‌اید.

راهنمای آموزش لایت روم برای مبتدیان را نوشته‌ایم تا به شما کمک کنیم .این نوشته برای کمک به شما در عبور از چند مرحله‌ی ابتدایی یعنی باز کردن Adobe Lightroom برای اولین بار، انجام دو ویرایش اصلی و ذخیره‌ی ورژن نهایی عکس نوشته شده است.

لایت‌ روم Lightroom چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

به طور خلاصه، لایت روم برنامه‌ای است که تصاویر را مدیریت و ویرایش می‌کند. اما نکته اصلی اینجاست که این برنامه تصاویر را واقعا ویرایش یا مدیریت نمی‌کند، بلکه  برنامه با مشاهده‌­ی تصاویری که بر روی کامپیوتر خود ذخیره کرده‌اید کار می‌کند و این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا دستورالعمل‌های لازم برای تغییر آنها را بوجود آورید.

برای مثال، فرض کنید عکسی از یک سنجاب دارید که کم نور است و می‌خواهید روشن‌تر شود. Lightroom بر روی عکس اصلی کاری انجام نمی‌دهد! به هیچ وجه عکس را جابه‌جا یا کپی نمی‌کند، نام آن را عوض نمی‌کند و آن را هیچ تغییری نمی‌دهد.
درعوض، لایت روم یک برنامه‌ی ویرایشی غیرمخرب است که تغییرات را بر روی پیش‌نمایش یا نسخه‌ی کوچکی از آن تصویر اعمال می‌کند، به این معنا که می‌توانید بعد از روشن‌تر کردن تصویر، نتیجه‌ی نهایی را ببینید.
هنگامی که کار ویرایش به پایان رسید، تصویر نهایی را از لایت روم صادر (یا ذخیره)  کنید (مجددا فایل اصلی دست نخورده باقی می‌ماند) و سپس یک تصویر دوم و روشن‌تر دارید که می‌توانید آن را چاپ کرده یا با دیگران به اشتراک بگذارید.

تغییر و تنظیم نور عکس در لایت روم

کاتالوگ لایت روم مانند دستور آشپزی است

لایت روم تمام تغییراتی که می‌خواهید بر روی تصویر اجرا کنید را در یک فایل جداگانه به نام کاتالوگ نگهداری می‌کند، این فایل مستقل از تصاویر ذخیره می‌شود..  بهترین تشبیهی که می‌توانم به کار ببرم یک آشپزخانه است. تصاویر اصلی مانند مواد اولیه موجود در کابینت‌ها هستند و کاتالوگ لایت روم مانند دستورالعمل آشپزی است.
Lightroom هیچ کاری بر روی مواد اولیه (فایل‌های اصلی) انجام نمی‌دهد، بلکه دستورالعمل‌های تبدیل مواد اولیه به محصولات نهایی و واقعی (در اینجا تصاویر ویرایش‌شده‌ی نهایی) را ذخیره می­کند، دقیقا مانند دستورالعملی برای تهیه تصاویر. هنگامی که کار ویرایش تمام شد، فایل‌های تصاویر اصلی هنوز وجود دارند، اما محصولی جدید (یعنی یک تصویر ویرایش‌شده) دارید که می‌توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.

اهمیت Adobe Camera Raw

بهتر است پیش از آنکه بیشتر وارد جزییات شویم کمی به عقب برگردیم و نگاهی به برنامه‌ی دیگری به نام Adobe Camera Raw یا ACR بیاندازیم، این برنامه به شما اجازه می‌دهد هرگونه ویرایش و تغییری را بر روی تصاویر اعمال کنید- از روشن یا تاریک کردن تصویر تا .ویرایش رنگ‌ها یا کار کردن با منحنی‌ها. ممکن است این برنامه را در کامپیوتر خود داشته باشید و از وجود آن بی ‌اطلاعید.
در واقع این برنامه موتوری است که تمام ویرایش­هایی که لایت روم بر روی عکس­های شما انجام می­دهد را ممکن می­سازد. هر گونه تغییر، اصلاح و دستکاری که بر روی یکی از تصاویر در لایتروم انجام می‌دهید، در حقیقت بوسیله‌ی ACR انجام می‌شود. ممکن است بررسی نقش این برنامه کمی نامربوط به موضوع لایتروم باشد، اما اگر بخواهید درک درستی از لایتروم بدست آورید، مهم است  که بدانید این دو چگونه در کنار هم کار می‌کنند.

شما و لایتروم: بهترین دوستان در زندگی

باز کردن لایت روم برای اولین بار

وقتی چهار سال پیش، برای اولین بار لایت روم را راه‌اندازی و اجرا کردم، برای مدتی همه چیز اشتباه پیش می‌رفت. برنامه درباره‌ی ایجاد یک کاتالوگ سوال می‌کرد و اینکه کجا باید ذخیره شود و من غرولندکنان با خودم می‌گفتم که اشتباه بزرگی مرتکب شده‌ام. اگر شما هم این تجربه را داشته‌اید نگران نباشید – اوضاع آنقدرها هم پیچیده نیست که نگران شوید و همه چیز درست خواهد شد.
مثال آشپزخانه را به خاطر دارید؟ تمام چیزی که کامپیوتر می‌خواهد بداند این است که کاتالوگ یا دستورالعمل تهیه را کجا ذخیره کند تا بتواند تغییراتی که می‌خواهید بر روی تصاویر اعمال کنید را دنبال کرده و محل ذخیره‌سازی کاتالوگ را بر روی هارد درایوتان مشخص کند.  من، کاتالوگ خود را در فولدر تصاویر ذخیره می‌کنم.

ساخت کاتالوگ در Lightroom
لایتروم می‌خواهد بداند کاتالوگ، یا دیتابیس ویرایش¬های انجام‌شده بر روی تصاویر، را در کجا ذخیره می‌کنید. اگر مطمئن نیستید که چکاری باید انجام دهید، فقط بر روی Continue کلیک کنید.

برخی از افراد درباره‌ی اینکه کاتالوگ کجا ذخیره شود بسیار دقیق عمل می‌کنند و عکاسان حرفه‌ای اغلب چندین مجموعه عکس و در نتیجه کاتالوگ‌های زیادی دارند. اگر فقط می‌خواهید بدانید لایت روم چطور کار می‌کند کافی است بر روی Continue کلیک کنید و کار خود را انجام دهید. عکاسان معمولی اهمیت زیادی به محل ذخیره شدن کاتالوگ نمی‌دهند، بنابراین زیاد سخت نگیرید.

توجه: کاتالوگ‌های خود را در هارد درایو اکسترنال ذخیره نکنید، چرا که باعث می­شود درست اجرا نشوند یا اصلا کار نکنند. آن را در درایور اصلی کامپیوتر نگهداری کنید. بنابراین بهتر است همانطور که در بالا اشاره شد فقط بر روی Continue کلیک کنید.

 

دوره‌های مرتبط در فرانش

 

با در نظر گرفتن سردرگمی­های یک کاربر مبتدی، صفحه‌ی بعدی (the Library module) که ظاهر می‌شود، چندان بهتر نیست. زمانی که بری اولین بار با آن روبه‌رو شدم احساس کردم شور و شوق عکاسی در من توسط یک صفحه‌ی خاکستری کسالت‌آور و ترسناک سرکوب شده است. چند راهنمای کار با برنامه در میانه‌ی کار ظاهر می‌شوند که چندان مفید نیستند و زمانی که آنها را می‌بندید با یک .صفحه‌ی خالی برای شروع کار مواجه می‌شوید و با خودتان فکر می‌کنید چرا مانند دیگران به سراغ فیلترهای اینستاگرام نروید.

راهنمای lightroom برای مبتدی ها
اگر این صفحه نتواند باعث شود که یک کاربر مبتدی، با فریاد و عصبانیت لایتروم را کنار بگذارد، نمی‌دانم چه چیز دیگری می‌تواند!

آنچه که در اینجا می‌بینید کتابخانه‌ی تمام تصاویر است، اما خالی است چون هنوز هیچ عکسی وارد نشده است. گزینه‌ها و دکمه­های بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد– که کافی است تا حتی باتجربه‌ترین کاربران نیز سردرگم شوند-  بنابراین اکنون تنها کاری که باید بکنید این است که کاتالوگ، فولدرها و کالکشن‌های موجود در سمت چپ و گزینه‌های Quick Develop در سمت راست را نادیده بگیرید.
محض رضای خدا، هیچ توجهی به آن صفحه‌ها‌ی شطرنجی عجیب و غریب– همینطور آیکون‌های پایین صفحه – نکنید. فقط یک نفس عمیق بکشید، کارت حافظه و نوشیدنی محبوب خود را بردارید و آماده شوید تا چند عکس را وارد برنامه کنید. کارت حافظه را به کامپیوتر وصل کنید، سپس بر روی  Import در گوشه‌ی پایینی سمت چپ کلیک کنید تا انتقال تصاویر به هارد درایو آغاز شود. می‌توانید تصاویری که قبلا در کامپیوتر ذخیره شده‌اند را نیز وارد کنید، اما اکنون فقط در نظر دارم بر روی روند کار، به عنوان عکاسی که می‌خواهد روش کار برنامه را متوجه شود، متمرکز شوم.

ویدیوی آموزش جامع Lightroom

در صورتی‌که این راهنمای مقدماتی برای شما مفید بود:

برای یادگیری بیشتر می‌توانید آموزش جامع لایت روم را مشاهده نمایید.

آموزش وارد کردن تصاویر در لایت روم

اولین چیزی که در لایت روم با وصل کردن کارت حافظه خواهید دید .صفحه‌ای شامل تصاویر کوچک از تمام عکس‌های کارت حافظه است.

توجه: می‌توانید دوربین خود را نیز مستقیما به برنامه وصل کنید- اگرچه بهتر است از یک کارت حافظه خوان (card reader) استفاده کنید تا اینکه دوربین را مستقیما به کامپیوتر وصل کنید. اگر باطری دوربین در حین وارد کردن تصاویر تمام شود، ممکن است کارت حافظه بسوزد و تصاویر خراب شده یا از بین بروند.

وارد کردن تصاویر در لایت روم

انواع و اقسام گزینه‌ها در این صفحه وجود دارد، اما اگر بخواهید فقط به موارد اصلی بپردازید، این گزینه‌ها را بررسی کنید:

  1. از بالای صفحه، گزینه‌ی Copy را انتخاب کنید. همانطور که حدس می‌زنید، این گزینه عکس‌ها را از کامپیوتر کپی کرده و به کاتالوگ لایت روم اضافه می‌کند تا بعدا بتوانید آنها را ویرایش کنید.
  2. از سمت راست باید گزینه‌ی Destination را انتخاب کنید تا برنامه بداند تصاویر اصلی را کجا ذخیره کند. می‌توانید جای خاصی را در کامپیوتر انتخاب کنید یا این کار به عهده لایت روم بگذارید. همچنین می‌توانید نام عکس‌ها را زمانی که وارد نرم‌افزار می‌شوند تغییر دهید، ویرایش‌های خاصی بر روی تمامی آنها انجام دهید (که Develop Settings یا تنظیمات پیشرفته نام دارند)، یا عبارات کلیدی مانند “عروسی” یا “مسافرت” برای آنها تعیین کنید. لازم نیست نگران این موارد باشید، به شما اطمینان می‌دهم همه چیز خوب پیش خواهد رفت.
  3. انتخاب کنید کدام عکس‌ها باید وارد برنامه شوند. در گوشه‌ی بالایی هر عکس کوچک یک تیک وجود دارد با بررسی کردن آنها خواهید فهمید که عکس‌ها وارد برنامه شده‌اند. تمامی آنها به صورت پیشفرض دارای تیک هستند (اگر اینطور نیست بر روی Check All کلیک کنید)، اما اگر می‌خواهید عکسی وارد برنامه نشود، تنها کافی است تیک کنار آن را بردارید.

زمانی که تمام این کارها را انجام دادید، در گوشه‌ی پایین سمت چپ صفحه بر روی Import کلیک کنید. وقتی که وارد کردن عکس‌ها تمام شود، کامپیوتر با صدای بوق پایان کار را اعلان خواهد داد و  تصاویر برای ویرایش شدن آماده هستند!

سازماندهی و ظاهر کردن تصاویر (پردازش)

بعد از اینکه عکس‌ها وارد برنامه شدند اوضاع واقعاً بهم می‌ریزد، اما باز هم تلاش کنید تمام چیزهای جدیدی که در کنار صفحه ظاهر شده‌اند را نادیده بگیرید و تنها بر روی مراحل اصلی تمرکز کنید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که هیچ ویرایش یا تغییری بر روی تصاویر انجام ندهید. در عوض، به سمت چپ تصویر نگاه کرده و جایی به نام Collections را پیدا کنید.

پردازش تصاویر در لایت روم

به یاد داشته باشید که لایت روم هیچگونه تغییری بر روی تصاویر اصلی اعمال نمی‌کند. زمانی که بر روی Import کلیک می‌کنید، برنامه آنها را در پوشه‌ای بر روی هارد درایو کامپیوتر کپی می‌کند که تا پایان کار سالم و دست‌‌ نخورده باقی می‌مانند. کاری که باید انجام دهید سازماندهی کردن تصاویر Collections توسط خود لایت روم است تا بتوانید جزئیات مربوط به آنها را راحت‌تر دنبال کنید.
Collections مانند playlist یا لیست آهنگ‌ها در iTunes و Spotify عمل می‌کند و به شما اجازه می‌دهد تا تصاویر را به صورت دستی یا اتوماتیک و آنطور که می‌خواهید مرتب کنید. بر روی علامت + در سمت راست کلیک کنید تا یک Collection (همان پلی لیست)، Smart Collection (جایی که تصاویر به صورت اتوماتیک و بر اساس معیار تعیین‌شده توسط شما مرتب می‌شوند) یا Collection Set (پوشه‌ای که شامل چندین Collection دیگر است) جدید ساخته شود. ب
عد از اینکه یک Collection ساختید، می‌توانید آن را با کشیدن تصاویر (Drag & Drop) بر روی آن پر کنید، دقیقا مانند کاری که در iTunes انجام می‌دهید. در طی این مراحل، تصاویر اصلی دقیقا در همان جایی که در هارد درایثو هستند باقی می‌مانند. شما فقط از Collectionها استفاده می‌کنید تا آنها را بهتر مدیریت کنید.

هنگامی که تصاویر را در Collectionها دسته‌بندی و مرتب کردید، زمان ویرایش آنها فرا رسیده است. (می‌توانید کار ویرایش عکس‌ها را بدون دسته‌بندی و سازمان‌دهی نیز انجام دهید. تصمیم‌گیری در این مورد بر عهده‌ی شما است.) بر روی گزینه‌ی Develop در گوشه‌ی بالا و سمت راست صفحه کلیک کنید تا انجام تغییرات آغاز شود (یا در صفحه‌کلید D را بزنید).
در ابتدا با دیدن واژه‌ی Process کاملا نگران و سردرگم شده بودم، اما لایت روم از این گزینه استفاده می‌کند تا گریزی به اتاق‌های تاریک و حلقه‌های عکاسی آنالوگ بزند (که هنوز هم توسط برخی از عکاسان امروزی استفاده می‌شوند).
قبل از اختراع دوربین‌های دیجیتال ، پیش از اینکه بتوانید عکس‌های گرفته‌شده را ببینید، باید حلقه‌ی فیلم را طی پروسه‌ای ظاهر می‌کردید و این دقیقا همان کاری است که لایت روم سعی می‌کند در بخش Develop انجام دهد. اگر هنوز متوجه نشده‌اید، اینطور تصور کنید که بجای Develop، واژه‌ی Edit نوشته شده و دیگر مشکلی نیست.

آموزش لایت روم-develop

اکنون در قسمت Develop هستید، که یکی از هفت حالت اجرایی موجود در لایت روم است، بقیه حالات عبارتند از: Library (که از آنجا کار را شروع کردید)، Map، Book، Slideshow، Print و Web. من بقیه موارد را نادیده گرفته و ۹۸درصد زمان را در Library یا Develop می‌گذرانم و همین کار را به شما که هنوز تازه‌کار هستید هم پیشنهاد می‌کنم.

در ابتدا وقتی بر روی Develop کلیک می‌کنید، ممکن است اینطور به نظر برسد که هیچ تغییری ایجاد نشده است، اما اگر دوباره نگاه کنید می‌بینید که تمام فراداده‌هایی که در سمت راست صفحه وجود داشت با پنل‌هایی مانند Basic، Tone Curve، Lens Corrections و … جایگزین شده است. نگران نباشید! به شما اطمینان می‌دهم آسانتر از آن چیزی است که در ابتدا به نظر می‌رسد.
آموزش‌ها و صفحات اینترنتی بسیار زیادی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا کار با بخش Develop را یاد بگیرید، اما اکنون از شما می‌خواهم تنها بر دو مورد تمرکز کنید: Cropping (برش) و Exposure (تنظیم نور).

یکی از ابتدایی‌ترین ویرایش‌هایی که بسیاری از افراد انجام می‌دهند بریدن قسمت‌های اضافی است تا فقط قسمت‌های اصلی و مهم در قاب عکس قرار داشته باشند و مواردی که در حاشیه قرار دارند مانند درخت‌ها، سطل زباله، رهگذران و… را از بین ببرند.
برای این کار بر روی آیکون مربع شکل که در زیر نمودار رنگی به نام Histogram قرار دارد کلیک کنید (یا از کلید میانبر R استفاده کنید) و خواهید دید که لایه‌ای بر روی تصویر قرار می­گیرد که می‌توانید با استفاده از آن هر مقدار از عکس را که می‌خواهید ببرید.

ابزار crop در لایت روم
Crop tool : ابزار برش یا crop

از گوشه‌های لایه‌ی مستطیلی شکل برای بریدن تصویر استفاده کنید تا تنها قسمت‌های موردنظرتان باقی بماند. بعد از اینکه کار بریدن تمام شد کلید enter یا return را برای مشاهده‌ی نتیجه نهایی بزنید. به خاطر دارید که پیش از این گفتم Lightroom برنامه‌ای غیر مخرب است؟ ممکن است اینطور به نظر برسد که بخش‌هایی از تصویر را از بین برده‌اید، اما در حقیقت تصویر اصلی کاملا دست‌نخورده و سالم در کامپیوترتان باقی مانده است.
در اصل چیزی که ویرایش می‌کنید یک جاگیرنده یا placeholder است – پیش نمایشی از آنچه تصویر نهایی خواهد بود- نه تصویر واقعی. هیچ یک از ویرایش‌های انجام‌شده در لایت روم دائمی نیستند و می‌توانید هر ویرایشی که انجام داده‌اید را لغو کنید و از بین ببرید. بنابراین از کار کردن با آن نترسید، همه‌چیز را به دقت بررسی و امتحان کنید حتی اگر کاملا مطمئن نیستید چه نتیجه‌ای حاصل خواهد شد.

ابزار crop در لایت روم- مثال
نواحی بیرون از مستطیل حذف می‌شوند نواحی داخل مستطیل باقی خواهند ماند فایل اصلی برش نخورده در کامیپیوتر باقی می‌ماند.لایتروم فقط نشان می‌دهد که اگر این تنظیمات را اعمال کنید تصویر چگونه به نظر خواهد رسید.

ویرایش متداول دیگری که افراد بر روی عکس‌های خود انجام می‌دهند تنظیم نور است، که اغلب برای اصلاح تصاویری به کار می‌رود که بسیار پرنور یا کم‌نور هستند. این کار را می‌توان به آسانی و با استفاده از پنلی که در سمت راست بخش Develop قرار دارد انجام داد، این پنل Basic نام دارد. نوار لغزنده‌ای به نام Exposure را پیدا کرده و برای تاریک یا روشن‌تر کردن تصویر، آن را به سمت چپ یا راست حرکت دهید.

آموزش لایت روم - ابزار Exposure
از نوار لغزان Exposure برای روشن یا تاریک کردن عکس استفاده کنید.

مجددا متوجه خواهید شد که تغییرات بر روی تصویری که می‌بینید اعمال شده‌اند، اما به خاطر داشته باشید که در حقیقت عکس اصلی را ویرایش نمی‌کنید. دستورات شما برای برش، افزایش روشنایی و غیره که عکس را تغییر می‌دهند در فایل کاتالوگ ذخیره می‌شوند، در حالی که تصویر اصلی دست‌نخورده باقی می‌ماند.
از اینجا به بعد می‌توانید کار را ادامه داده و تمام گزینه‌ها، ابزار و نوار‌های لغزان دیگری که در بخش Develop می‌بینید را امتحان کنید و تغییراتی که بر روی تصویر انجام می‌دهند را یادداشت کنید. حتی اگر اصلا نمی‌دانید که چه اتفاقی خواهد افتاد، به یاد بیاورید که لایت روم یک برنامه‌ی غیرمخرب است پس می‌توانید بدون هیچگونه نگرانی با برنامه کار کنید، چرا که تصاویر اصلی به هیچ‌وجه تغییر نخواهند کرد و سالم خواهند ماند.

آموزش ساخت Preset و استفاده از آن در لایتروم

 

صادر یا ذخیره کردن (Exporting or Save As)

هنگامی که تمامی تغییرات را بر روی تصویر انجام دادید، زمان صادر کردن یا export تصویر نهایی فرا رسیده است. در این مرحله مجددا به مثال آشپزی نیاز خواهیم داشت، چون که این مرحله مشابه قرار دادن کیک، کباب یا سوفله در فر برای پخته شدن است. شما هنوز هم مواد تشکیل‌دهنده را روی میز و در آشپزخانه دارید، اما زمانی که زنگ فر به صدا در می‌آید محصول کاملا جدیدی بر اساس دستور استفاده‌شده خواهید داشت.

در لایت روم شما بجای درست کردن شیرینی یا کیک، تصاویر را ویرایش می‌کنید و مرحله‌ی صدور یا export زمانی است که آنها را در فر می‌گذارید تا آماده شوند. همچنین می‌توانید این مرحله را مثل باز کردن یک داکیومنت یا صفحه گسترده (spreadsheet) در کاممپیوتر در نظر بگیرید که تغییراتی بر روی آنها انجام می‌دهید و سپس Save As را بجای Save انتخاب می‌کنید.
این کار باعث می‌شود در حالی که داکیومنت جدیدی با تغییرات اعمال شده به وجود می‌آید، داکیومنت اصلی دست‌نخورده و سالم باقی بماند. همانطور که صادر کردن یا export یک عکس در لایت روم، عکس اصلی را بدون تغییر باقی می‌گذارد و نسخه‌ای جدید و ویرایش‌شده به همراه تمام تغییراتی که انجام داده‌اید به وجود می‌آورد.

زمانی که برای صادر یا اکسپورت کردن یک یا چندین تصویر آماده بودید، در حالی که در قسمت Library یا Develop هستید عکس‌هایی که می‌خواهید را انتخاب کرده، سپس گزینه‌های File و Export را بزنید. با انجام این کار، کادر دیگری ظاهر می‌شود که گزینه‌های گیج کننده‌ی زیادی را پیش روی شما قرار می‌دهد. خوشبختانه تا به حال با استفاده از Lightroom به این دست موارد عادت کرده‌اید، اما اگر اینطور نیست فقط به چند گزینه‌ی خاص بر روی صفحه توجه کنید.

در سمت چپ، پیش تنظیمی خواهید دید که برای صادر کردن تصاویر بر اساس اینکه می‌خواهید چاپ یا ایمیل شوند و… به کار می‌رود. شما می‌توانید پیش‌تنظیم مخصوص به خود را نیز بسازید، اما در حاضر به این موضوع فکر نکنید و فقط بر روی تعدادی از تنظیمات خاص تمرکز کنید.

وقتی روش دقیق کار با Export را متوجه شوید می‌توانید پیش تنظیمات خود را به همراه پارامترهای خاصی که می‌خواهید ایجاد کنید.

اگر مطمئن نیستید که کدام گزینه را انتخاب کنید، با گزینه‌ی Full-Sized JPEGs شروع کرده و سپس با ایجاد تغییراتی در تنظیمات اصلاحات لازم را انجام دهید (مطمئن شوید که Export To: در بالای کادر بر روی Hard Drive تنظیم شده باشد). سپس موارد زیر را پیدا کرده و تنظیم کنید:

  • تنظیمات فایل (File Settings): فرمت تصویر (Image Format) را JPEG انتخاب کرده، زبانه‌ی quality را بر روی ۸۵ و Color Space را روی sRGB تنظیم کنید.
  • اندازه‌ی تصویر (Image Sizing): تیک Resize to Fit را بزنید و سپس Width & Height را انتخاب کرده و در هر دو کادر H (Height) و W (Width)، عدد ۲۰۴۸ را وارد کنید (دقت کنید که بعد از Height نوشته شده باشد Pixels، نه In یا ). باقی پارامترها را بدون تغییر باقی بگذارید.
  • پسا پردازش (Post-Processing): مطمئن شوید که After Export بر روی Show in Finder (یا اگر از کامپیوتر خانگی استفاده می‌کنید بر روی Windows Explorer) تنظیم شده باشد.

این تنظیمات تصویری را در اختیار شما قرار می‌دهند که اندازه‌ای در حدود ۵ در ۷ اینچ دارد و برای چاپ شدن یا به اشتراک گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی به اندازه‌ی کافی بزرگ است (برای ایمیل از اندازه‌ای کوچکتر مانند ۱۲۰۰ یا ۸۰۰ پیکسل استفاده کنید). زمانی که همه‌چیز انجام شد، بر روی دکمه‌ی Export در گوشه‌ی پایینی سمت راست کلیک کنید و کار تمام است.
زمانی که قسمت آخر را انجام دهید، لایت روم پنجره‌ی Finder (یا Windows Explorer) را باز خواهد کرد که تمام تصاویر جدید و محل ذخیره‌ی آنها در هارد درایو را نشان می‌دهد. لایت روم احتمالا نسخه‌های ویرایش‌شده‌ی تصاویر را (به صورت پیشفرض) در دسکتاپ ذخیره خواهد کرد اما اگر بخواهید می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی Export Location (در بالای کادر) در کادر ظاهرشده‌ی Export محل ذخیره شدن تصاویر را دوباره بررسی کنید.

تصویر اصلی خوب بود، اما لایتروم کمک کرد تا بیشتر بر روی جزئیات، رنگ و جذابیت عکس کار کنم.

 

جمع‌بندی آموزش صفر تا صد Lightroom

اگر تا اینجای کار پیش رفته‌اید، خوشبختانه درک درستی از مراحل اولیه‌ی کار با لایت روم به دست آورده‌اید و اگر چیز زیادی از این آموزش یاد نگرفته­اید فقط این چند نکته‌ی ارزشمند را به خاطر داشته باشید:

  • لایت روم تصاویر اصلی را ویرایش نمی‌کند. آنها همیشه، همانجایی که ذخیره شده‌اند باقی می‌مانند و لایت روم به هیچوجه تغییری در آنها ایجاد نمی‌کند.
  • زمانی که در حال ویرایش عکس‌ها در Lightroom هستید در حقیقت به نسخه‌های پیش‌نمایش نگاه می‌کنید و نه تصاویر اصلی.
  • گزارش کاملی از ویرایش‌های انجام شده بر روی تصاویر در دیتابیسی به نام کاتالوگ نگهداری می‌شود. به آن مانند دستور تهیه غذا نگاه کنید که در آن دستورالعمل‌هایی برای روش تهیه تصاویر را دارید، اما مواد تشکیل‌دهنده در آشپزخانه تغییری نمی‌کنند.
  • فرآیند ویرایش تا زمانی که عکس‌ها صادر نشوند کامل نیست، که در طی آن نسخه‌ی جدیدی از تصاویر به همراه تغییراتی که در لایت روم انجام شده ذخیره می‌شود.

امیدواریم راهنمای جامع آموزش لایت روم برای شما مفید بوده باشد. می‌توانید سوالات یا نظرات خود در بخش اظهارنظر مطرح کنید.

 

در صورتی‌که این راهنمای مقدماتی برای شما مفید بود:

برای یادگیری بیشتر میتوانید آموزش ویدیویی جامع لایت روم را مشاهده نمایید.

 

دوره‌های مرتبط در فرانش

مرتضی شایق

مرتضی شایق

مدیر دیجیتال مارکتینگ

فعال در دیجیتال مارکتینگ در تخصص‌های: SEO (بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر)، SEM (بازاریابی در موتورهای جستجوگر)، UX (تجربه کاربری)

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید