جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

بازاریابی و فروش دوره آموزشی

نکات طلایی برای بازاریابی و فروش دوره آموزشی

ساخت دوره‌های آموزشی به صرف زمان و انرژی قابل توجهی نیاز دارد. شما به عنوان یک مدرس باید از نکات طلایی برای بازاریابی و فروش دوره آموزشی اطلاع کافی داشته باشید تا بتوانید از حاصل زحمت صادقانه خودتان آن‌طور که شایسته است بهره ببرید.

در این گفتار به سراغ نکته‌هایی می‌رویم که در این مسیر به شما کمک می‌کنند. با ما همراه باشید.

شما می‌توانید سرفصل مدنظر خود برای یادگیری را از فهرست محتوای این مقاله انتخاب کنید تا به قسمت مربوطه هدایت شوید.

با دو شاهراه طلایی پس از آماده‌سازی دوره آشنا شوید

تصور کنید که اکنون شما یک دوره آموزشی آماده کرده‌اید و می‌خواهید آن را به فروش برسانید. به نظر من از اینجا به بعد، کار به دو بخش مهم تقسیم می‌شود:

 1. صفحه معرفی محصول
 2. خدمات پس از فروش

منظور از خدمات پس از فروش، سرویس‌هایی است که می‌توانیم برای کامل شدن بازاریابی‌مان آنها را ارائه دهیم. چون اگر می‌خواهیم به عنوان یک مارکتر خوب عمل کنیم باید حتی بعد از فروش هم دست از بازاریابی بر نداریم. با این توضیح کوتاه به سراغ اصل ماجرا و بررسی موشکافانه این دو بخش می‌رویم.

 

بخش اول: بایدها و نبایدهای نوشتن صفحه معرفی محصول

معمولا دوره‌ای که آماده می‌کنیم، یا در سایت خودمان یا در سایت دیگران به فروش می‌رسد. بنابراین باید به فکر یک صفحه محصول جذاب باشیم تا در آن، هنر محصولمان را به گوش دیگران برسانیم. یک صفحه محصول خوب شامل چند بخش می‌شود:

 • عنوان دوره را جذاب و کوتاه بنویسید

چگونگی نوشتن عنوان دوره
چگونگی نوشتن عنوان جذاب

به نظرم باید خیلی کوتاه و در طول چند واژه به کاربرانمان بگوییم که در این دوره چه خبر است. البته باید در این مورد، حد تعادل را نگه داریم. چون اگر عنوانمان خیلی طولانی باشد، کاربر حوصله‌اش نمی‌گیرد که آن را تا انتها بخواند و اگر هم خیلی کوتاه باشد، نمی‌تواند حق مطلب را ادا کند.

گذشته از این خیلی کوتاه یا خیلی بلند بودن عنوان دوره به طور مستقیم از جذابیت آن می‌کاهد و مخاطب اصلا رغبت نمی‌کند که نیم‌نگاهی به دوره ما بیندازد.

 • برای دوره خود یک ویدیوی معرفی بسازید

در اینجا بخشی از تجربه خودم در مورد ساخت ویدیوی معرفی را با شما به اشتراک می‌گذارم. به نظر من اکنون ساخت ویدیوی معرفی محصول یکی از مهم‌ترین بخش‌های فروش یک دوره آموزشی است.

شما باید در طول چند دقیقه، کلیت ماجرای محصولتان را به کاربران توضیح دهید. شاید بپرسید: «اصلا چرا باید ویدیوی معرفی داشته باشیم؟»

در پاسخ باید بگویم که وقتی شما یک دوره آموزشی را تولید کرده و آن را برای فروش مهیا می‌کنید باید قبل از خرید محصول در قالب ویدیو به کاربرانتان نشان دهید که قرار است با هزینه کردن و خرید دوره شما چه ارزشی را به دست بیاورند؟

اگر از تکنیک‌های فروش سر در بیاورید می‌توانید ویدیوهای خیلی خوبی بسازید؛ اما این بدان معنا نیست که اگر دانشتان در این زمینه کم است نباید به سراغ معرفی ویدیویی محصولتان بروید.

یادتان باشد که همیشه در هر ویدیویی آن چند ثانیه اول، همه چیز را مشخص می‌کند. سرنوشت ویدیو و حتی محصول شما به این بستگی دارد که در آن چند ثانیه اول چطور توجه مخاطب را به خودتان جلب می‌کنید. به شما پیشنهاد می‌دهم که این چند ثانیه اول را به پرسیدن یک سوال اختصاص دهید.

چون پرسش‌ها چند برابر بیشتر از جمله‌های معمولی، خاصیت قلاب گونه دارند و مخاطب را به خود جذب می‌کنند. گذشته از این چنین کاری به مشتریانتان کمک می‌کند تا قبل از دیدن ادامه ویدیو در مورد تماشا کردن یا نکردن آن تصمیم بگیرند. شما این کار را با همان پرسش یا توضیح نیم‌خطی که در آغاز ویدیوی معرفی می‌گویید انجام می‌دهید.

کاربران را تشنه نگه ندارید، چرایی را نشانشان دهید

در ادامه ویدیو به جای اینکه از چیستی و چگونگی موضوع آموزش برای کاربران حرف بزنید به آنها بگویید که قرار است در این دوره چه چیزهایی دستگیرشان شود و چرا باید این دوره را تهیه کنند. اگر روی «چرایی» مانور دهید، بیشتر به نتیجه می‌رسید.

چون شما با این کارتان به پرسش پنهان در ذهن مشتری که می‌پرسد: «من چرا باید این محصول را بخرم؟» پاسخ می‌دهید.

او هم پاسخ پرسش ذهنی خود را می‌بیند و اگر احساس کرد که به این آموزش نیاز دارد، آن را با اشتیاق بیشتری تهیه می‌کند. در واقع، کاربر آمده است که قانع شود و ما هم آنجا هستیم که او را قانع کنیم.

به نظر من ویدیوی معرفی باید کوتاه اما با کیفیت باشد و واژه‌های حساب شده‌ای در آن گنجانده شده باشند. باید مراقب باشید که واژه‌هایتان رنگ و بوی چیزهای منفی و حتی توهین کننده ندهند.

کاربر باید با دیدن ویدیوی شما احساس کند که بالاخره مشکلی از او حل می‌شود یا چیزی واقعا کاربردی را یاد می‌گیرد؛ نه اینکه به یاد غم‌های گذشته و موقعیت‌های نداشته‌اش بیفتد و با حسی تلخ ویدیو را ببندد.

دوره‌های مرتبط در فرانش

 

نکته‌هایی ریز اما راهگشا در مورد ویدیوی معرفی محصول

در این مورد چند نکته وجود دارد که دانه به دانه برایتان توضیح می‌دهم:

 • روی کیفیت صدا و تصویر ویدیو، حساس باشید

اگر از همان اول نسبت به کیفیت صدا و تصویر بی‌تفاوت باشید، کاربرانتان دیگر انگیزه‌ای برای ادامه تماشای ویدیو و حتی خرید محصول آموزشی شما ندارند. چون با خودشان فکر می‌کنند وقتی ویدیوی معرفی این‌قدر بی‌کیفیت است، خدا به داد ویدیوهای اصلی برسد.

 • هنگام صحبت کردن به چشمان مخاطب نگاه کنید

لطفا عجیب و غریب نگاه نکنید، ما هم می‌دانیم که شما خبری از مکان دقیق چشم‌های مشتریانی که هرگز آنها را ندیده‌اید ندارید؛ اما وقتی موقع ضبط ویدیو، مستقیم به دوربین نگاه کنید، به شکلی غیر مستقیم به هدفتان رسیده‌اید. این ماجرا بهترین اتفاقی است که می‌تواند بیفتد.

بیشتر وقت‌ها ما به عنوان مدرس اصلا در ویدیو حضور نداریم و ویدیوی معرفی‌مان به چند اسلاید، خلاصه شده است. اگر هم دری به تخته بخورد و ما در ویدیو حضور داشته باشیم به جای نگاه کردن به چشم کاربران، مدام به این طرف و آن طرف نگاه می‌کنیم.

این در حالی است که مشتری ما پس از خرید محصول یا به هنگام تماشای ویدیوی آموزشی، مستقیم به ما نگاه می‌کند.

 • اگر زبان بدنتان خوب نیست، سر جایتان آرام بمانید

درست است که استفاده از زبان بدن می‌تواند تاثیر کلام را دو چندان کند اما این ماجرا در صورتی کارگر می‌افتد که ما در زبان بدن، دستی بر آتش و حرفی برای گفتن داشته باشیم. وگرنه به خیال خودمان در حال اجرای زبان بدن و در نگاه مشتری در حال پرتاب کردن بی‌هوای دستانمان به این سو و آن سو هستیم.

البته این در صورتی است که شانس بیاوریم و فقط در ویدیو نیم‌تنه بالایی ما مشخص باشد. در غیر این‌صورت، باید برای محاسبه عمق فاجعه از معیار دیگری استفاده کنیم!

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی طراحی محصول به مقاله زیر مراجعه کنید:

آنچه در سال اول کارم به عنوان طراح محصول آموختم

 

محتوای متنی و تصویری صفحه لندینگ را دست‌کم نگیرید

باید توجه داشته باشید که شاید عده‌ای روی ویدیویی که این همه برایش زحمت کشیدید کلیک نکنند. با این حساب چگونه می‌خواهید در مورد محصولتان به آنها توضیح دهید؟ اینجا است که پای محتوای متنی و تصویری صفحه لندینگمان به میدان باز می‌شود. در این متن باید به نکته‌هایی که در ویدیو به آنها اشاره کردیم بپردازیم.

نکته مثبت ماجرا اینجا است که در این بخش، دستمان برای نوشتن توضیح‌ها بازتر است. با این وجود، متن چیزی نیست که آدم‌ها واو به واو آن را بخوانند. شاید برخی از جاها را خیلی سرسری نگاه کنند و حتی متن را اسکرول کرده و از آن بگذرند. چیزی که ما باید در نظر داشته باشیم این است که متن ما باید به سرفصل‌ها هم اشاره کند و مفصل‌تر از محتوای ویدیو باشد.

ما در «مدرسه دیجیتالینگ» هنگامی که می‌خواهیم توضیح‌های صفحه محصول را بنویسیم بعد از آوردن فصل‌های دوره آموزشی، توضیح‌هایی در مورد اینکه کاربر قرار است از هر فصل چه چیزی یاد بگیرد هم به متنمان اضافه کرده‌ایم. این ماجرا حتی به کاربری که ویدیو را تماشا کرده هم کمک می‌کند تا بتواند راحت‌تر و با اطمینان بیشتری دوره را خریداری کند.

محتوای متنی و تصویری صفحه لندینگ
محتوای متنی و تصویری صفحه لندینگ

در کنار متن، نباید از تصویرها غافل شوید. می‌توانید از اسلایدهای دوره عکس بگیرید و آن را در لابه‌لای توضیحات خودتان قرار دهید.

با این کار، هم دست به دامان عکس‌های تکراری گوگل نمی‌شوید و هم به دلیل وجود متن در اسلایدها، کاربرانی که حوصله زیادی برای خواندن ندارند را راحت‌تر به اصل ماجرا می‌رسانید. وجود محتوای صوتی هم خالی از لطف نخواهد بود. می‌توانید نکته‌های بیشتری از این دست را در «نقشه راه سئو محتوا» پیدا کنید تا هم برای مخاطب و هم گوگل به شکلی بهینه شده دست به کار شوید.

 

از ویدیوهای رایگان کمک بگیرید

من شخصا تجربه این کار را ندارم؛ اما سایت‌هایی را دیده‌ام چنین کاری را انجام می‌دهند؛ مثلا اگر محتوای دوره آموزشی آنها از 10 فصل تشکیل شده است، یک فصل آن را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند. به نظرم حرکت جالبی است و بر اساس شنیده‌هایم تاثیر خوبی هم روی کاربران می‌گذارد.

تاثیر ویدیو رایگان
تاثیر ویدیو رایگان

چون کاربران به هنگام خرید محصول آموزشی با یک هندوانه در بسته روبه‌رو هستند. حتی ممکن است با خودشان فکر کنند که تیزر خوب به معنی دوره خوب نیست. شاید این فرد، فروشنده خوبی باشد اما حتما مدرس خوبی نیست و باید سازوکار تدریس او را بررسی کرد. اگر کاربر از دیدن آن یک فصل آموزشی به رضایت برسد، حتما برای خرید تمام آن دوره اقدام خواهد کرد.

 

بخش دوم: خدمات پس از فروش

رسیدن به این بخش بدان معنا است که مخاطب‌های ما به مشتری تبدیل شده‌اند. حالا باید به سراغ نکته‌هایی در مورد خدمات پس از فروش برویم. اما این نکته‌ها چه هستند؟

 1. اَلَکِ اهمیت را کنار بگذارید و پاسخگوی سوال‌های ریز و درشت کاربران باشید

شما باید به عنوان مدرس دوره به تمام پرسش‌هایی که برای کاربرانتان پیش می‌آیند پاسخ دهید. گاهی کاربران پرسش‌های خود را در کامنت‌های صفحه محصول می‌پرسند.

حتما تمام تلاشتان را بکنید تا این پرسش‌ها را بی‌پاسخ نگذارید. چون شاید کاربران دیگر هم این پرسش را داشته باشند و بتوانند از طریق خواندن این پرسش و پاسخ به جواب خودشان برسند.

گذشته از این، وقتی شما پاسخگوی کاربران باشید، مخاطبان جدیدی که شما را زیر نظر گرفته‌اند و هنوز در حال بررسی دوره هستند پاسخگویی شما را به عنوان یک ویژگی مثبت در نظر می‌گیرند.

 این یعنی شما فعال هستید و هدفتان این نیست که پول را از جیب کاربر بیرون بکشید و دیگر احوالی از وی نپرسید.

سعی کنید حتی به کامنت‌های سپاسگزاری هم پاسخ بدهید. یادتان باشد که آدم‌ها دوست دارند وقتی با پیامشان حس خوبی را به دیگران منتقل می‌کنند با چشم خود ببینند که طرف مقابلشان هم به آن حس خوب پاسخ می‌دهد.

تاثیر کامنت مارکتینگ در فروش دوره
تاثیر کامنت مارکتینگ در فروش دوره

البته نباید این‌طور فکر کنید که کاربران همیشه به دنبال تعریف و تمجید از شما هستند. گاهی هم شما مورد نقد قرار می‌گیرید و حتی شاید پیشنهادهایی برای بهتر شدن دوره به سمتتان روانه شوند. حالا چطور باید با این واکنش‌ها روبه‌رو شد؟ بیایید کارمان را از پیشنهادها شروع کنیم.

به نظر من بهترین کار این است که اول به پیشنهادها خوب فکر کنیم سپس به آنها پاسخ دهیم. اگر دیدیم که کاربر واقعا نکته درستی را مورد نقد قرار داده است، غرور و احساس همه‌چیز دانی را کنار بگذاریم و آن نکته را چه در همان دوره و چه در دوره بعدی، اصلاح کنیم. کار جالبی که می‌توانید بکنید این است که خبر این تغییر را به گوش آن مخاطب برسانید.

من تجربه این کار را دارم و به خوبی دیدم که مخاطب چه حس خوبی را تجربه کرد. این کار باعث می‌شود که مخاطب از بیان نظرات سازنده‌اش نگران نباشد و باز هم این کار خوب را در حق ما یا دیگر مدرسان انجام دهد. از طرفی، شما هم نباید از دریافت این پیشنهادها نگران شوید یا ترس برتان دارد.

تولید و فروش محصولات آموزشی

 

چرا پاسخ دادن به کامنت‌های نقد و بررسی اهمیت دارد؟

زمانی در کلاس‌های فیزیکی هیچ‌کس این شانس را نداشت که بفهمد فلان کلاس یا دوره چقدر به درد بخور است؛ اما اکنون به مدد این فضای آنلاین همه می‌توانند به راحتی دوره‌های خوب را کشف کنند. گذشته از این، روبه‌رو شدن با نقطه‌های ضعفمان به ما کمک می‌کند تا مدرس بهتر و قوی‌تری شویم.

یادتان باشد که نظر همه آدم‌ها با هم یکی نیست. شاید کسی پیدا شود و از محتوای ما، طرز بیانمان یا هر چیز دیگری خوشش نیاید و ما را به باد انتقاد بگیرد.

در این جور مواقع نباید لباس رزم مجازی بر تن کنیم و با استفاده از تیربار واژه‌ها آن کاربر را از کرده خود پشیمان گردانیم یا حتی نظر وی را پاک کنیم.

داشتن ظرفیت پذیرش نقدها و دادن واکنش‌هایی عاقلانه و البته هوشمندانه نیز در شمار توانایی شما به عنوان یک مدرس قرار می‌گیرند.

اما این ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. در گفتار «کامنت مارکتینگ» راجع به این موضوع بیشتر صحبت کردیم.

 1. راه‌های ارتباطی خودتان و کاربران را بازِ باز بگذارید

این خیلی خوب است که به عنوان مدرس، راه‌های ارتباطی مستقیمی برای کاربرانمان باز بگذاریم. شاید فکر کنید که اگر دوره شما در یک سایت دیگر به جز سایت خودتان قرار بگیرد دیگر هیچ راهی برای برقراری ارتباط با کاربران ندارید؛ اما شما می‌توانید با قرار دادن یک آدرس ایمیل، تلگرام یا هر چیز دیگری به پرسش‌های کاربرانتان پاسخ دهید.

باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا کیفیت پاسخگویی شما در تمام دریچه‌ها یکی باشد؛ مثلا این‌طور نباشد که در کامنت‌ها به خوبی پاسخ کاربران را بدهید اما وقتی کاربری در ایمیل از شما سوالی می‌‌پرسد با جواب سربالا او را از سر خودتان باز کرده و خیال کنید که کسی از این ماجرا بویی نمی‌برد.

یادتان باشد، پیش پای کسی که پاسخش را از شما نگیرد راه‌های زیادی برای برملا کردن رفتارتان وجود دارد. او می‌تواند با گذاشتن یک پست در توییتر، لینکدین یا هر جای دیگری ضربه ناخوشایندی به شما بزند و احساس بدی که به او منتقل کردید را تلافی کند. پس صداقت و اعتبارتان را مُفت و مجانی از کف ندهید.

 

خلاصه‌ای از آنچه در نکات طلایی برای بازاریابی و فروش دوره آموزشی گفتیم:

 • کار شما پس از تولید دوره به دو بخش تقسیم می‌شود: «راست و ریس کردن صفحه معرفی محصول» و «ارائه خدمات پس از فروش»
 • صفحه محصول باید عنوان جذاب و کوتاهی داشته باشد و چه بهتر می‌شود اگر در آن از یک ویدیوی معرفی محصول استفاده کنید.
 • باید روی کیفیت صدا و تصویر ویدیوی معرفی کار کنید چون کاربران آن را نمونه‌ای از دوره اصلی در نظر می‌گیرند.
 • هنگام ضبط ویدیوی معرفی، مستقیم به دوربین نگاه کنید و از زبان بدنتان کمک بگیرید.
 • نباید فقط به این دلیل که در صفحه محصول از ویدیوی معرفی دوره استفاده کرده‌اید از نوشتن توضیح متنی و گذاشتن عکس، غافل شوید.
 • استفاده کردن از ویدیوهای رایگان می‌تواند اعتماد کاربران را به شما، تدریستان و کیفیت دوره آموزشی افزایش دهد.
 • پس از فروش دوره، باید پاسخگوی تک‌تک کاربران باشید و راه‌های ارتباطی را با آنها باز بگذارید.

نویسنده: علیرضا ابراهیمیان

نظر شما چیست؟

به عنوان یک مدرس از چه راه‌های دیگری برای بازاریابی و فروش دوره‌های آموزشی در فضای آنلاین استفاده می‌کنید؟

دوره‌های مرتبط در فرانش

مسیر یادگیری پیشنهادی فرانش، برای شما

علیرضا ابراهیمیان

علیرضا ابراهیمیان

موسس دیجیتالینگ

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید