جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

برند سازی شخصی: 10 قانون طلایی

ساختن برند شخصی می‌تواند کاری سخت و دشوار باشد. در صورتی که ندانید از کجا باید شروع کنید، احتمال شکست خوردن در این روند زیاد است. حتی اپرا وینفری معروف هم در ابتدا چندین سبک مختلف را در برنامه‌های کوچک و محلی امتحان کرد. تا اینکه در نهایت به یکی از تأثیرگذارترین برندهای شخصی دنیا تبدیل شد.

چه برای یک موقعیت شغلی جدید، چه شروع کار شرکت خودتان؛ در هر حالتی بسیار مهم است که به نوعی شناخته شده و برجسته باشید. برند سازی شخصی برای هر شخصی کاربردی و مفید است. در این مقاله با 10 قانون طلایی برای ایجاد برند شخصی جذاب و منحصر به فرد آشنا خواهید شد.

1.متمرکز باشید

کوپر هریس، بنیان‌گذار Klickly گفته:

وقتی به بخش پوشش مطبوعاتی می‌رسیم، افراد زیادی می‌خواهند با شعار همه چیز برای همه افراد پیش بروند. پیام کلیدی‌تان را مشخص کنید و به آن پایبند باشید.

برند شخصی کوپر هریس، تغییر مثبت بزرگی را پشت سر گذاشته است. او که بازیگری شناخته شده بود، تبدیل به یک کارآفرین موفق در بخش تکنولوژی شده است. خودش دلیل این موفقیت را تمرکز روی تنها یک پیام اعلام کرده است. در نظر گرفتن پیامی مناسب جامعه آماری مورد نظرتان دو مزیت اصلی خواهد داشت. اول آنکه تولید محتوای مناسب برند شخصی‌تان را به دلیل مشخص بودن موضوع، ساده خواهد کرد. مزیت دوم هم تعریفی است که در ذهن دیگران از شما و برندتان ایجاد خواهد شد.

آدام پاسولسکی، نویسنده کتاب The Breakthrough Speaker یک قلم فراتر گذاشته و گفته:

شرایط مناسبی ایجاد کنید. سپس در آن شرایط مناسب، به دنبال شرایط مناسب‌تری باشید. بهترین برندهای شخصی، در بخش‌های بسیار خاصی متمرکز می‌شوند.

در ادامه این مبحث، جوان فلیپ، مدیر ارشد فناوری گفته:

برای به خاطر سپرده شدن توسط مخاطبانتان، به موضوع اصلی خود پایبند باشید.

هرچه که برند شما متمرکزتر و خاص‌تر باشد، راحت‌تر و بیشتر توسط مردم شناخته می‌شود. وقتی شناخته شده باشید، برای انجام هر کاری در مورد برندتان راحت‌تر خواهید بود؛ از استخدام کارمندی جدید گرفته تا شرکت در یک کنفرانس.

personal-brand

2.اصالت داشته باشید

یک راه ساده برای ساختن برند شخصی وجود دارد: اصالت داشتن و معتبر بودن. مانیکا لین، اینفلوئنسر معروف و مدیر Popular Demands گفته:

مردم کوچک‌ترین حرکت بدون اصالت را به سادگی تشخیص می‌دهند.

یک برند هرچه بیشتر تقلید کند و اصالت نداشته باشد، بیشتر در نگاه مردم منفور می‌شود. برند شخصی مانیکا لین، از وقتی او شروع به ایجاد رابطه صمیمانه با مخاطبینش در فضای توییتر کرد، پیشرفت‌های زیادی داشته است.

ویلیام هریس، متخصص تبلیغات فیسبوک گفته:

اصالت داشته باشید! این خصوصیت باعث می‌شود از پس هر کاری در مورد برندتان بر بیایید.

برند شخصی شما باید یک فیلتر برای تولید محتوا برای مخاطبان شما باشد. در نهایت، جاستین وو، پایه‌گذار CoinState گفته:

پیش از اینکه برند شخصی‌تان را در مورد هنر یا صنعت ایجاد کنید، باید در کار خود استاد باشید.

او وقتی که برند خود را پایه‌گذاری کرد، به عنوان یک فرد حرفه‌ای در رشته خودش شناخته شده بود. در همان زمان فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی نیز در راستای کارش متمرکز کرد. اگر در کاری استعداد دارید، شهرت شما در آن مورد کمک زیادی به راه‌اندازی برند شخصی شما خواهد کرد.

3.یک داستان بسازید

اگر پشت برند شخصی شما داستانی وجود نداشته باشد، حداقل نیمی از مخاطبانتان را از دست داده‌اید. آلن گَنِت، مدیر ارشد استراتژی Skyword و نویسنده کتاب The Creative Curve چنین توضیح می‌دهد:

بهترین و تأثیرگذارترین استراتژی برای برند سازی شخصی، ایجاد یک داستان است. تک‌گویی و تنها یک شخصیت داشتن، برای کاربران حوصله سر بر است.

هیچکس دوست ندارد صحبت‌های شما در مورد برند شخصی‌تان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کند. پس یک داستان بسازید که بتواند مخاطبان را درگیر و جذب کند. آلن خودش شخصاً مخاطبانش را در سراسر دنیا ملاقات می‌کند. همین ملاقات‌ها و گفتگوها، باعث ایجاد فضایی گرم و صمیمی بین او و مخاطب‌های برندش شده است.

یکی از راه‌های بیان داستان، از طریق محتوای متنی یا ویدئویی است. برای پِلپینا تریپ، استراتژیست ویدئویی شبکه‌های اجتماعی، ویدئو راه بیان این داستان‌ها است. کانال ویدئویی او در لینکدین یکی از پر مخاطب‌ترین کانال‌های این پلتفرم است. وی در جایی اشاره کرده که:

بهترین راه برای برقراری ارتباط با مخاطبان آنلاین، ویدئو است. به سادگی، با تلفن همراهتان تصاویر مناسب این کار را تهیه کنید. ابزار لازم این کار همیشه همراه شماست!

you-are-your-own-brand

4.ثابت قدم باشید

ثابت قدم بودن، تا حدود زیادی مشابه متمرکز بودن است. اگر همیشه در مورد موضوعی خاص محتوا ایجاد کنید، راحت‌تر شناخته می‌شوید. فیونا یانگ، کارگردان و مربی شناخته شده، در این مورد گفته:

مطمئن شوید که برند شخصی‌تان موضوعی خاص داشته باشد و به آن پایبند باشد.

او که به افراد زیادی در ساخت برند شخصی خودشان کمک کرده، همچنین گفته:

شما باید در موارد مختلف مربوط به برندتان می‌شود ثابت قدم باشید. فراموش نکنید که کوچک‌ترین تناقضات می‌تواند اثر منفی جبران ناپذیری روی میزان تأثیرگذاری برند شخصی شما بگذارد.

از سوی دیگر CyreneQ که محبوبیت بالایی در اسنپ‌چت دارد، در مورد خلاقیت چنین پیشنهاد می‌کند:

انتخاب یک حرکت ظاهری یا شخصیتی ثابت، حرکت عاقلانه‌ای است. چیزی منحصر به فرد که کاربران بتوانند آن را وابسته به برند شما بدانند و شما را به یادشان بیاورد. به عنوان مثال، یک عروسک بامزه که برای برند شما طراحی شده یا یک تکه‌کلام که در همه ویدئوهایتان بیان کنید. چیزی که مردم دوستش داشته باشند و با شنیدن یا دیدنش، برند شما را به خاطر بیاورند.

او خودش از یک عروسک مخصوص استفاده می‌کند و با کمک این عروسک توانسته محبوبیت زیادی کسب کند و با شرکت‌های بزرگی قرارداد ببندد. پس به هر شکلی که بخواهید برند شخصی‌تان را ایجاد کنید، چه کاملاً حرفه‌ای باشد یا حتی طنز، نیاز دارید که ثابت قدم باشید و به روش خودتان نمادی ایجاد کنید که کاربران شما را با آن به یاد بیاورند.

5.آماده شکست خوردن باشید

شکست خوردن سخت است و همه ما می‌خواهیم از شکست اجتناب کنیم. این طبیعت انسان است. اما برای ساخت برند شخصی، احتمال زیادی وجود دارد که شکست بخورید. والت دیزنی در مورد شکست‌هایی که هنگام شروع کار انیشمیشن‌سازی تجربه کرده چنین گفته:

من فکر می‌کنم که تجربه یک شکست بزرگ در جوانی بسیار مهم است. خودم از شکست‌هایم درس‌های زیادی گرفتم. شکست باعث می‌شود از اتفاقاتی که احتمال دارد برای شما رخ دهد آگاه شوید.

این نکته را فراموش نکنید که هرچه که رخ دهد، بهتر از تلاش نکردن است.

تیموتی هانگ، عکاس و فیلم‌بردار معروف، گفته:

شما هیچ‌وقت به بهترین شرایط برند شخصی‌تان دست نخواهید یافت؛ مگر آنکه چند مرتبه شکست را تجربه کنید و از تنبلی دست بردارید.

بهترین برندهای دنیا همیشه تجربه چند تلاش شکست خورده را پشت سر دارند. اشتباه‌ها و خطاهای زیادی صورت گرفته تا برند بی‌نقصی که امروز می‌بینیم ایجاد شده است.

personal-brand-unique

6.تأثیر مثبت ایجاد کنید

پس از توسعه اولیه برند شخصی خودتان، معمولاً دو راه برای ادامه مسیر توسعه خواهید داشت؛ یک، از روی رقیبان رد شوید و پل‌های پشت سرتان را خراب کنید. دو، به طور پیوسته یک جامعه مربوط به برند خودتان ایجاد کنید. جیکوب شویرتز، مدیر منابع انسانی در WeWork با افراد تأثیرگذار بسیاری در سراسر دنیا همکاری کرده است. یکی از این افراد میشل فان است که آموزش‌های مربوط به زیبایی ارائه می‌کند. میشل که اتفاقاً محبوبیت زیادی هم کسب کرده گفته:

اگر بخواهم یک نکته در مورد برند شخصی بگویم این است که فراموش نکنید برند شخصی شما خود شما هستید! اهمیتی ندارد که شغل کنونی شما چیست. هر پروژه‌ای که رویش کار می‌کنید، اولویت امروزتان است. همیشه به خاطر داشته باشید که اثری که روی دیگران می‌گذارید است که اهمیت دارد. فراموش نکنید که هر چه داریم شهرت خودمان است. شهرت خودمان است که برند شخصی‌مان را مشهور می‌کند.

ایجاد تأثیر مثبت و کمک کردن به دیگران، به رشد و شکوفایی برند شما در آینده کمک بزرگی می‌کند.

7.یک نمونه موفق را دنبال کنید

جیسون وانگ، مدیر عامل Wonghaus Ventures گفته:

کسانی که به ساخت برند شخصی خود علاقه دارند باید روش‌های بازاریابی مشابه افراد مشهور و تأثیرگذار را امتحان کنند.

برند شخصی خودش بارها با افزایش محبوبیت ناگهانی مواجه شده است. دلیل موفقیت او در مواردی اطلاعاتی است که از موضوعات روز دارد. او شخص یا موضوعی که به تازگی معروف شده را پیدا می‌کند و در کارش می‌گنجاند. تجزیه و تحلیل اجتماعی به صورت خلاقانه و پیدا کردن موضوعات روز می‌تواند به شما هم کمک بزرگی بکند. فراموش نکنید که در همه شبکه‌های اجتماعی پر طرفدار دنبال این سوژه باشید و فقط روی یکی از آن‌ها متمرکز نشوید.

personal-branding-foundation

8.برندتان را زندگی کنید

پیش‌تر هم به این نکته اشاره کردیم؛ یکی از چیزهایی که ساخت برند شخصی را دشوار می‌کند، جدا بودنش از زندگی شخصی شماست. به طور حتم، وقتی از همان ابتدا برند شخصی و سبک زندگی‌تان با هم مشترک باشند، کار شما ساده‌تر می‌شود و احتمال موفقیت شما نیز بیشتر می‌شود.

تیم سالو، بنیان‌گذار Mentors & Mentees است. او به دانشجویان کمک می‌کند برند شخصی خودشان را ایجاد کنند تا در آینده بتوانند به راحتی استخدام شوند. تیم سالو گفته:

برند شما باید هرجا که می‌روید دنبال شما باشد. باید به وضوح نشان دهد که شما کیستید و چه اعتقاداتی دارید.

با در نظر گرفتن این نکات، برند شخصی فقط بازتابی از تعدادی شغل مثل بازاریابی، سرمایه‌گذاری و خلاقیت نیست. برند شخصی شامل مفاهیمی مثل مدیریت متفکرانه و مربی‌گری نیز هست.

 9.کاری کنید که دیگران داستان شما را بازگو کنند

بهترین راه ارتباط عمومی، ارتباط کلامی است. این برای ایجاد یک برند موفق هم نکته مهمی است. آرون اورِندورف، ویراستار ارشد Shopify Plus، داستان خودش را در قالب ویدئوهای زنده منتشر می‌کند. او معمولاً یک یا دو خرگوش دست‌آموز را در ویدئوهایش با خودش همراه می‌کند. آرون خودش همیشه در ویدئوهایش لباس‌های رنگ روشن به تن می‌کند. حالا لباس‌های رنگ روشن و خرگوش‌های دست‌آموز دوست داشتنی تبدیل به نماد برند شخصی آرون اورندورف شده است. او در این مورد گفته:

برند سازی شخصی، داستان‌هایی در مورد شماست که دیگران وقتی که حضور ندارید بیان می‌کنند.

جسی مالتین از مجریان Maltin On Movies، کارش را یدک کشیدن معروف بودن پدرش شروع کرد. پدرش لئونارد مالتین، منتقد فیلم بسیار مشهوری است. جسی در جایی گفته:

هر چه در زندگی‌تان دارید اسم‌تان است و شهرتی که کسب می‌کنید.

personal-branding

10.از خود میراث باقی بگذارید

فرض کنید برند شخصی خود را ساختید و محبوبیت و شهرت زیادی کسب کردید. برای قدم بعدی به این فکر کنید که می‌خواهید چه میراثی از خود باقی بگذارید؟ می‌خواهید با چه کلمات و چه حرکاتی شناخته شوید؟ بلیک جَمیسان، هنرمند مشهوری است که نقاشی‌های سبک پاپ‌آرت از چهره‌های مشهور حوزه تکنولوژی و ورزشی می‌کشد. بلیک گفته:

ساخت برند شخصی حرکتی بسیار بزرگ‌تر از راه‌اندازی یک کسب و کار است. تنها استراتژی ممکن، میزاث و یادگاری به جا گذاشتن است.

ساخت برند شخصی، پروژه‌ای به طول زندگی شماست که به مرور شکوفا خواهد شد و تغییر خواهد کرد. حتی کسانی که برند شخصی بسیار موفقی دارند، معتقد هستند که قانون خاصی برای ساخت برند شخصی وجود ندارد. اما دستورالعمل‌های کلی ارائه شده در این مقاله می‌تواند در برداشتن چند قدم اول به شما کمک کند. خصوصاً اگر تازه می‌خواهید کارتان را شروع کنید، هر یک از نکات بیان شده می‌تواند جلوی یک شکست را بگیرد. اگر هم شکست خوردید ناامید نشوید.

Personal-Branding-Basics-Craft-of-Marketing-Banner

اگر قصد ساخت برند شخصی خودتان را دارید، در ادامه مقاله می‌توانید از دوره آموزش ساخت برند شخصی ارائه شده در وبسایت فرانش استفاده کنید.

شما تجربه‌ای در این زمینه دارید؟ موفق شدید یا شکست خوردید؟ تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سینا دوراندیش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید