آموزش تابلو خوانی در بورس

آموزش تابلو خوانی در بورس

در این مقاله رایگان به آموزش تابلو خوانی در بورس به صورت گام به گام + فیلم آموزشی در انتهای صفحه و مثال‌های کاربردی، یادگیری این تکنیک مهم را به صورت گام به گام آموزش می‌دهیم.

به نظر اکثر تحلیل گران و کارشناسان، جریان نقدینگی یکی از مهمترین فاکتورها جهت انتخاب سهم های خرید و فروش است. همواره عرضه و تقاضا موجب تعیین قیمت سهم‌ میشود. زمانی که پول مناسبی وارد یک سهم شود، باعث  افزایش تقاضا و در نتیجه رشد قیمت سهم می شود.

و برعکس با خروج پول از سهم عرضه شدت گرفته و قیمت سهم‌ افت پیدا می‌کند.


در صورتی که هیچ گونه آشنایی با علم بورس را ندارید:

پیشنهاد میکنیم آموزش گام به گام بورس با ویدیوی آموزشی رایگان را مشاهده کنید.

 

مسلما هر سهم در بازار ایران بازیگران خاص خود را دارد. بازیگرانی‌ که می‌توانند جزو افراد حقوقی یا حقیقی باشند. این افراد که سرمایه زیادی دارند میتوانند تعیین کننده میزان عرضه و تقاضا در سهم و بالطبع تعیین قیمت سهم باشند.

در مواقعی بازیگران باتوجه به شرایط بازار و سهم تصمیم به ورود به سهم می‌کنند و تقاضا در سهم مورد نظر را افزایش داده و پس از مدتی با سود( کم یا زیاد) از سهم خارج‌ می‌شوند.

شناسایی این افراد به ما‌ کمک می‌کند تا با پیروی از آنها وارد سهم شده و هنگام خروج آنها تصمیم به فروش سهم بگیریم، فروشی که با سود همراه خواهد بود.

لازمه فعالیت هر سرمایه گذار در بورس آموزش تابلو خوانی می‌باشد که یکی از نیازهای اساسی هر سرمایه گذار بعد از ورود به بازار سرمایه و دریافت کد بورسی می‌باشد تا بتواند اتفاقاتی را که در تابلو معاملاتی بورس مشاهده می‌کند تجزیه و تحلیل کرده تا با استفاده از اطلاعات بدست آمده به خرید و فروش سهام بپردازد.
تابلو خوانی بورس حتی برای سرمایه گذارانی که چندین سال در بازار سرمایه فعالند نیز کارایی دارد.

آموزش بورس جامع و رایگان از صفر تا صد

یکی از مشکلاتی که در بین فعالان بازار سرمایه در خصوص تابلو خوانی بورس وجود دارد این است که سرمایه گذاران بنیادی و یا تکنیکالیست در هنگام خرید سهام اصلا به روانشناسی بازار بورس توجهی ندارند و رفتار معامله گران را در خریدن و یا فروختن سهم در یک قیمت مناسب در نظر نمی گیرند و ممکن است حتی با فرض مناسب بودن سهم، قادر نباشند در یک قیمت مناسب سهم را خریداری و یا به فروش برسانند.
آموزش تابلو خوانی در بورس یکی از آموزش‌هایی می‌باشد که هر سرمایه گذار باید آن را بیاموزد تا بتواند درک بهتری نسبت به تابلو معاملات و برخی تکنیک های معاملاتی در بورس داشته باشد.

دوره‌های مرتبط در فرانش

شناخت و خواندن تابلو معاملاتی در بورس صرفا نگاه کردن قیمت ها و برخی مولفه های معاملاتی در سهم نیست بلکه سرمایه گذار باید قادر به درک بخش های موجود در صفحه معاملات باشد.
اینکه سرمایه گذار قیمت های معاملاتی مانند آخرین معامله، قیمت پایانی و … را میبیند باید بتواند به درستی ان را تفسیر کند که این موضوع جز با آموزش تابلو خوانی در بورس امکان پذیر نیست.

 

اُردر ترس

همانطور که از نامش پیداست اردری (Order) جهت ترساندن سهامداران برای جمع آوری هرچه بیشتر سهم در کف قیمتی و حتی پس از شکست حمایت فیک (fake) استفاده میگردد.

معمولا بازیگران، زمانی که قصد بالابردن (سهم) را داشته باشند، ابتدا بایستی حجم مورد نیاز خود را در کف قیمتی جمع نمایند تا بتوانند به خوبی آن را کنترل کنند.

یکی از راهکارهای روتین، استفاده از اردر ترس می‌باشد‌.

برای این کار، بازیگر ابتدا مقداری سهم از فروشندگان عادی جمع می‌نماید (به حدی که بتوانند اردرگذاری کنند). سپس برای جمع آوری بیشتر، شروع به اردرگذاری در سمت فروشنده با حجم اصلی در ردیف های دوم و پایین تر (تا اردر پنجم) می‌نماید.

سهامدار عادی که از اهداف بازیگر آگاه نیست، احساس میکند که فروشندگان سهم بیشتر شده و سهم قصد سقوط دارد. در نتیجه سهامدار ترسیده و شروع به فروش می‌نمایند.

درواقع بازیگر با این کار به آنچه که در ذهن خود داشته رسیده است.( تشویق هرچه بیشتر سهامدار به فروش ). به عنوان مثال در سمت فروشنده چندین اردر 50هزار تایی و یا بیشتر (در چارچوب قانون) قرار میدهند.

در همین حین، بازیگر در سمت خریدار با ترفندی دیگر شروع به جمع آوری سهم‌می‌نماید. عرض کردیم که بازیگر با اردهای واقعی در ردیف های دوم و پایین تر سعی در ایجاد ترس و دلهره در دل سهامداران دارد.

در همین حین با اندکی رنج منفی ترس بیشتری را چاشنی کار خود قرار داده و این اطمینان را به سهامداران می دهد که سهم واقعا قصد سقوط را دارد.

پس از اینکه فروشندگان ظاهر شدند؛ این بار بازیگر در سمت خریدار با شگرد های مختلفی شروع به جمع آوری می‌نماید.

یکی از راه کارهای مرسوم مورد استفاده توسط این افراد، استفاده از اردر مخفی یا همان اردر نمایشی است.

 

اردر مخفی یکی از لازمه‌های تابلو خوانی در بورس

شاید اکثر سهامداران خرد با این نوع اردر اشنا باشند اما استفاده آنچنانی در خرید و فروششان‌ نمی‌ شود.

اردر نمایشی در هر کارگزاری،بسته به نوع پلتفرمی (قالب) که داراست در قسمت های مختلف قرار گرفته است. با استفاده از این ابزار شما‌ می‌توانید چه در زمان فروش و چه زمان خرید، فقط قسمتی از تعداد سهام مورد نظرتان را به معرض نمایش قرار دهید.

درواقع شما میتوانید 30% از حجم مورد نظر را به نمایش قرار داده و 70% را مخفی‌نمایید.

برای مثال شما قصد دارید 10.000 سهم از یک شرکت را خریداری نمایید.در قسمت خرید؛ تعداد را 10.000 درج‌ نموده و در قسمت حجم‌ نمایشی ، بجای 10.000، عدد 3.000 را می‌نویسید.

با این کار درواقع حجم درخواستی شما 10.000 بوده اما حجمی که روی تابلو در معرض نمایش قرار خواهد گرفت، 3.000 خواهد بود. البته برای حجم های کمتر این امر، امکان پذیر نیست.

حال برمیگردیم به مبحث اصلی، یعنی جمع آوری سهم توسط بازیگر!

این اردر مخفی چه کاربردی برای بازیگر دارد؟

? زمانی که سهامداران خرد در سمت فروشنده ظاهر شدند، اینبار بازیگر در سمت خریدار با استفاده از این اردرهای مخفی (نمایشی) شروع به جمع آوری سهم‌ می‌نمایند تا کسی متوجه اردرهای مشکوک نشود.

چرا که اگر این حجم ها را با تعداد واقعی قرار دهد، خریداران تحریک شده و شروع به خرید می‌نمایند و درنتیجه تمام برنامه های بازیگر را مختل خواهند کرد. ( باعث رِنج‌ میگردند)

این روش،فقط یکی از شگرد های بازیگران بوده و روش های بسیار متعدد دیگری جهت بازی سهم وجود دارد.

 

بازیگر بی پول

در بخش قبل توضیحاتی در مورد نوع جمع آوری بازیگر ارائه نمودیم. در بخش سوم قصد داریم یکی از شگردهای بازیگران جهت خالی نمودن و نیز افزایش قیمت سهم با استفاده از کمترین میزان نقدینگی را به شما عزیزان معرفی‌نماییم.

در مواردی که بازیگر قصد داشته سهم را با کمترین میزان نقدینگی بالا برده بر سر سهامدار خالی نماید از این روش استفاده می‌نماید.

فرض کنید بازیگری سهمی را در کف قیمتی و نقطه دلخواه خود جمع آوری نموده و دیگر قصد صرف مبلغ بیشتری را نداشته و تصمیم به افزایش  قیمت سهم می‌نماید.
جهت این امر فردا راس ساعت 8:30 اردر سنگین‌ میلیونی ترتیب میدهد. سهامداران با دیدن چنین صف سنگینی (بالای 6m) تصمیم بر عدم فروش گرفته و به همین راحتی سهم با‌کمترین‌ معامله 5% بالا میرود.
در واقع فروشندگان تصمیم می‌گیرند سهم خود را فردا، 5% بالاتر بفروش برسانند. ضمن اینکه بایستی اشاره نمود با این روش میانگین خرید بازیگر نیز ثابت می‌ماند.

معمولا در‌چنین‌مواقعی خریداران نیز‌ ترغیب شده‌ و صف سنگین‌تر‌ میگردد. بسته به اهداف بازیگر‌ و کشش‌ سهم، این‌کار تا زمان دلخواه بازیگر ادامه‌ میابد.

پس‌از‌اینکه بازیگر به هدف خود رسید، روز آخر دوباره راس ساعت 8.30 همین‌ کار‌ تکرار گردیده و صف سنگین تری تشکیل می‌گردد.
با به صف نشستن خریداران‌بیشتر، بازیگر آرام‌ و آهسته از طرفی شروع به عرضه‌کرده و از طرف دیگر با لغو و اردرگذاری متعدد به انتهای صف می‌رود.

با این‌کار، علاوه بر‌اینکه‌ صف پایدار‌ میماند، سهام بازیگر نیز آرام‌ آرام به خریداران انتقال می‌یابد.
پس به یاد داشته باشید در چنین‌ مواقعی فریب ترفند بازیگر را نخورده و حس‌ نکنید که سهم پس از کمی استراحت دوباره حرکت خواهد نمود.

البته بایستی عرض کرد این جریان، نسبی بوده و نمیتوان بصورت مطلق قضاوت نمود. چرا که از نیت بازیگر؛ جز خود بازیگر‌کسی‌ مطلع نیست و ممکن است بازیگر اهداف والاتری را در ذهن خود داشته باشد.

یک نمونه از این نوع استراتژی، میتوان به حسیر در هفتم تیر ماه سال 96 اشاره نمود که با صف ناگهانی بیش از 40m سهم را از 300 تا حوالی 380 رسانده و خالی نمودند.

یکی از نشانه های خروج در چنین‌مواردی، دقت به حجم‌معاملات است. معمولا افزایش حجم نامتعارف نزدیک مقاومت نشانه خروج است. البته این نیز نسبی بوده و نمیتوان بصورت مطلق بکار برد.

دوره‌های مرتبط در فرانش

شکاف

در قسمت قبل در رابطه با بازیگر بی پول صحبت‌ نمودیم و عرض کردیم، زمانی که بازیگر قصد افزایش قیمت سهم‌ با‌کمترین میزان نقدینگی را داشته باشد؛ صفی سنگین با کمترین عرضه را می‌چیند. و پس از اهداف کوتاه مدتی خود خروج‌ می‌نماید.

در بخش جدید در مورد یکی از شگردهای بازیگران جهت پیاده کردن نوسان گیران و اهداف بزرگ‌تر توضیح‌ خواهیم‌داد. معمولا فعالان بازار سرمایه‌ دیدگاه مختلفی‌نسبت به سهامداری دارند.

عده ای‌دیدگاهشان‌ بلندمدت بوده و با خرید در نقطه مناسب با توجه به اهدافشان، زمان بسیار زیادی به سهام مورد نظر خود می‌دهند و تا رسیدن به تارگت تعیین شده و بدون توجه‌ به نوسانات مثبت و منفی، سهامداری‌ می‌نمایند.
معمولا این دسته افراد، زمانی بیش از 6 ماه و حتی 1 سال در نظر می گیرند و زیاد مزاحم بازیگر نیستند و گین‌هایی که می‌گیرند بسیار زیاد است.

عده ای تارگتشان نسبت به دسته اول کمتر‌بوده و بالطبع زمان کمتری را در نظر میگیرند. ( 3 تا 6 ماه ). این دسته، سود کمتری نسبت به دسته اول نصیبشان میگردد.

دسته سوم کوتاه مدت‌تر می‌باشند. یعنی سهم را خریده و با‌توجه‌ به اهداف تکنیکالی، سهم‌را در مقاومت‌های خاص می‌فروشند (1 تا 3 ماه )

دسته چهارم نوسان‌گیر تشریف‌ داشته و به سود های گنجشکی و ناچیز راضی‌هستند. این افراد معمولا‌ بازه زمانی جهت نوسان را روزانه‌ و یا‌ نهایتا 1 ماهه در نظر میگیرند.

حال، بازیگری‌ که‌ اهداف بزرگی را‌ در سر دارد، بایستی نوسان‌گیران را از سر راه خود خارج‌ نمایند. تا در نقاط مهم هیچ گونه مزاحمتی نداشته باشند.

 

برای یادگیری بهتر تابلو خوانی در بورس :

پیشنهاد میکنیم آموزش تحلیل تکنیکال بورس از مقدماتی تا پیشرفته  با ویدیوی آموزشی رایگان را مشاهده کنید.

 

 

شگرد بازیگر در این مواقع چیست؟

پس از اینکه بازیگر مقدار سهام مورد نیاز خود را جمع نمود، شروع به رنج‌کشی و افزایش قیمت نموده و با این کار سهام بیشتری خریداری‌ نموده و سهم را به سمت صف کشانده و یا نهایتا در قیمت بالاتری نسبت به قیمت بازگشایی کار را به اتمام میرساند

روز دوم ممکن است بازیگر ابتدا سهم را با صف خرید بازگشایی نموده و سهامداران با دیدن چنین صفی فعلا دست‌نگه دارند. اما چیزی که واضح است، این صف سنگین‌نیست و با فروش اندک خواهد ریخت.

 

چرا بازیگر از ابتدا صف‌سنگینی‌ نمی‌چیند؟

صف خرید سنگین، فروشندگان را فراری خواهد داد. چرا که نوسان‌گیران نیز از سودبیشتر بدشان‌ نمی‌آید و دست نگه‌خواهند داشت.

پس از کاهش صف، نوسان‌گیران و کوتاه مدتی‌ها احساس‌ می‌کنند که دیگر رشد سهم به اتمام‌ رسیده و زمان  فروش فرا رسیده است و بازیگر به اهداف خود رسیده است. حتی ممکن است در همین حین بازیگر عمدا شروع به فروش نموده و رنج‌ منفی بکشد.

 

دستکاری نسبت‌ها

یکی از مهم‌ترین شگردهایی که اکثر بازیگران هنگام جمع آوری سهام و یا خالی کردن بکار می‌برند استفاده از ترفند دستکاری نسبت‌هاست.

 

آموزش تحلیل تکنیکال

 

دستکاری بازیگر

وقتی بازیگر در روزهای منفی قصد جمع آوری سهم را دارد بایستی طوری رفتار نماید که کسی متوجه جمع آوری آنها نشود.
استفاده از دست کاری نسبت‌های خرید و فروش بهترین ترفند برای فریب سهامداران خرد جهت فروش و همینطور یک عامل قوی در جلوگیری از خرید بیشتر سهامداران حقیقی می‌باشد.

 

بازیگران چگونه نسبت‌ها را دستکاری می‌کنند

یک بازیگر قوی تمامی ابزارهای لازم‌ جهت برنامه ریزی برای جمع آوری و افزایش قیمت سهم را در دست دارد.

اولا وقتی صحبت از بازیگر مینماییم منظور یک نفر نیست. بلکه ممکن است تیمی در پشت صحنه خوابیده باشند. بازیگر ممکن است متشکل از 4 نفر تا یک تیم با بازیکنان زیاد باشد.

هر کدام از این افراد مطمئنا چندین کد در اختیار دارند. این افراد ممکن است هرکدام  10 کد و حتی بیشتر داشته باشد‌. ثانیا این بازیگران روش‌هایی که استفاده می‌نمایند نیز کاملا حرفه‌ایست.

 

معنای خرید حقوقی

خرید حقوقی چه معنایی برای مان خواهد داشت؟

در بازار سرمایه خرید حقوقی در موقعیت های متفاوت و نقطه قرار گیری سهم معنای متفاوتی خواهد داشت.

 

حمایت مقطعی

اگر سهمی در کف تکنیکالی خود قرار گرفته باشد، و حقوقی شروع به خرید نماید، نوع خرید، نشانگر رشد و یا شکست این حمایت خواهد بود.

هر زمان مشاهده نمودید، خرید حقوقی در کف حمایتی، اندک، مقطعی و بدون رنج مثبت باشد، نشانگر این است که سهم قصد شکست حمایت کرده است و این حقوقی فقط قصد حمایت مقطعی دارد.

این نوع حمایت در صورتی کارساز خواهد بود که روزهای بعد بازار مثبت بوده و این جو، مانع شکست حمایت گردد. نمونه این‌ نوع خرید را روزانه در سهام مختلف مشاهده می نماییم.

 

حمایت پایدار به همراه رنج مثبت

در برخی موارد مشاهده می‌نماییم‌ حقوقی با خرید های پیوسته، به همراه رنج‌مثبت باعث افزایش تقاضا گردیده و بعضا سهم‌ را به سمت صف خرید پیش میبرد. هرگاه با چنین‌ صحنه ای‌ مواجه‌ شدید، تا زمانی که این حمایت پایدار است دست به فروش نزنید.

نمونه ی این نوع حمایت را در عرضه اولیه سپ و نماد اخیر خساپا مشاهده نمودیم.

نیت حقوقی در این نوع حمایت در شرایط مختلف، متفاوت است. حمایت اخیر سایپا بخاطر مجمع پیش روی شرکت بود.

دوره‌های مرتبط در فرانش

خریدهای پیوسته بدون رنج‌مثبت

در برخی موارد مشاهده می نماییم‌حقوقی یک شرکت روزانه درحال خرید سهم بوده و در هر دو بازار مثبت و منفی در حال خرید است. این نوع خرید  معمولا نشاندهنده جمع آوری و حمایت می‌دهد. با چنین سهامی با رعایت حد ضرر سهامداری نمایید.

برخی حقوقی ها رفتار منطقی داشته و در روزهای منفی شروع به خرید نموده و روزهای مثبت با سود خوب خارج‌ می‌گردد.

 

خرید حقوقی از کدهای خاص

این نوع خریدها معمولا در مقاومت‌های سهم اتفاق میافتد. وقتی سهمی رشد خوبی را تجربه می‌کند معمولا این رشدها با حقوقی هماهنگ می‌باشد.

در صورتی که در سقف قیمتی شاهد خریدهای سنگین‌ حقوقی بوده و نسبت‌های خرید و فروش نیز بسیار ضعیف باشد، بایستی کمی تامل نماییم. چرا که این صحنه، نشانگر ضعف تابلو بوده و نشان از خالی کردن میدهد.

البته این موضوع نسبی بوده و ممکن است نشانه مثبتی تلقی شود. با بررسی روزهای آتی تصمیم به خرید و فروش بگیرید. حجم بسیار زیاد در نقطه مقاومتی سهم، نشانه خوبی نیست.

اگر سهم از مثبت به سمت منفی حرکت کرده و آخرین معامله سهم‌ منفی شد کم‌کم به فکر فروش پله‌ای باشید. ( تکنیک تیک معکوس )

با لغو و اردرگذاری متعدد به انتهای صف می‌رود. با این‌کار، علاوه بر‌اینکه‌ صف پایدار‌ می‌ماند، سهام بازیگر نیز آرام‌ آرام به خریداران انتقال می‌یابد.

پس به یاد داشته باشید در چنین‌ مواقعی فریب ترفند بازیگر را نخورده و حس‌ نکنید که سهم پس از کمی استراحت دوباره حرکت خواهد نمود.

البته بایستی عرض کرد این جریان، نسبی بوده و نمی‌توان بصورت مطلق قضاوت نمود. چرا که از نیت بازیگر؛ جز خود بازیگر‌ کسی‌ مطلع نیست و ممکن است بازیگر اهداف والاتری را در ذهن خود داشته باشد.

یک نمونه از این نوع استراتژی، میتوان به حسیر در هفتم تیر ماه سال 96 اشاره نمود که با صف ناگهانی بیش از 40m سهم را از 300 تا حوالی 380 رسانده و خالی نمودند.

یکی از نشانه های خروج در چنین‌مواردی، دقت به حجم‌ معاملات است. معمولا افزایش حجم نامتعارف نزدیک مقاومت نشانه خروج است. البته این نیز نسبی بوده و نمیتوان به صورت مطلق بکار برد.
پس زمانی که در سقف قیمتی سهام حجم بالایی میخورد نشان دهنده خروج پول از سهم می‌باشد.

با یاد گیری علم تابلو خوانی به راحتی میتوان نقاط ورود و خروج پول را در سهام متوجه شد ،
کسانی که علم تابلو خوانی را یا میگیریند به راحتی میتواند بر روی سهام ها سود کسب کنند و حتی از سهام ها نوسان بگیریند.

دوره‌های مرتبط در فرانش

فیلم آموزش تابلو خوانی در بورس

 

برای یادگیری و شروع بورس، بهتر است ابتدا تکنیکال را یاد بگیرید:

برای شروع یادگیری پیشنهاد می‌کنیم دوره تحلیل تکنیکال بازار سرمایه را مشاهده کنید.

 

پیشنهاد فرانش برای یادگیری و ورود به دنیای بورس

دوره‌های آموزشی آقای مرتضی علیاری که از مدرس‌های قدیمی و برجسته فرانش هستند، پیشنهاد می‌شود.

 

درباره نویسنده

مرتضی علیاری

مرتضی علیاری، تحلیلگر و تریدر بازار سرمایه.

مرتضی شایق

مرتضی شایق

مدیر دیجیتال مارکتینگ

فعال در دیجیتال مارکتینگ در تخصص‌های: SEO (بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر)، SEM (بازاریابی در موتورهای جستجوگر)، UX (تجربه کاربری)

9 دیدگاه

 • با سلام من دانشجوی دوره دوم آموزشی سهام مستعد رشد هستم ولی متاسفانه امکان دانلود فیلم کلاس ها را نمیتونم رویت کنم

  پاسخ

  • سلام محمد جان، روی سایت قرار دادیم می‌تونید دانلود کنید

   پاسخ

 • سلام
  من ۶۸ هزار تومان بابت خرید آموزش تکنیکال خریدم از کارت صادرات شماره پیگیری 624438 لطفاً برام فعالش کنید

  پاسخ

  • سلام دوست عزیز
   دوره برای شما فعاله و امکان مشاهده و دانلود دارید.

   پاسخ

 • دانلود نمیشه
  امکانش هست لینک دانلود را برام بفرستید

  پاسخ

  • ایمیلتون رو قرار بدید ارسال بشه علی جان

   پاسخ

 • سلام،در تحلیل تکنیکها مقدماتی
  تابلوهای هم آموزش میدهید؟

  پاسخ

  • سلام وقت بخیر ، بله در دوره سرمایه گذاری در بورس، تابلوی بورس رو کامل توضیح دادیم.
   از این لینک می‌تونید وارد سایت بشید و دوره آموزشی رو تماشا کنید.
   https://faranesh.com/author/morteza

   پاسخ

 • سلام دوره تابلو خوانی رو چطور باید تهیه کنیم؟وهزینه اش چنده؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید