در این مقاله به آموزش سالیدورک ۲۰۱۹ به صورت گام به گام با مثال همراه با ویدیوی آموزشی رایگان می‌پردازیم.

در پایان این مقاله با محیط سالیدورک ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ آشنا شده‌اید. در صورتی که هر سوالی دارید می‌توانید از بخش نظرات بپرسید تا به آن پاسخ دهیم. 🙂

 

سالیدورک (SolidWorks) یکی از معروفترین نرم‌افزارهای CAD است. solidworks در دهه‌ی ۱۹۹۰ توسعه یافته و در طی سال‌ها بر محبوبیت و شهرت آن افزوده شده است. بدیهی است نرم‌افزاری که توانسته چنین مدت طولانی دوام بیاورد، باید قابلیت‌ها و اپلیکیشن‌های فراوانی داشته باشد- از نرم افزار Solidworks در صنایع مختلف مانند هوافضا، مهندسی و ساختمان‌سازی استفاده می‌شود.
اگر تا کنون از این برنامه استفاده نکرده‌اید، به احتمال زیاد در کار کردن با اصول اولیه‌ی سالیدورک solidworks مشکل خواهید داشت – حتی اگر با دیگر نرم افزارهای CAD آشنایی داشته باشید.

این آموزش با زبان ساده برای یادگیری اصول اولیه سالیدورک در یک ساعت به منظور آسانتر کردن کارها برای شما نوشته شده است.
در این مقاله راجع به محیط گرافیکی، ابزارهای طراحی و ویرایش صحبت می‌کنیم.

 

اصول اولیه‌ی سالیدورک: آشنایی با محیط نرم‌افزار

منوها

مانند هر نرم‌افزار دیگری، باید به خود قدری زمان دهید و رابط کاربری سالیدورک (SolidWorks Interface) را بررسی کنید.
این کار به شما فرصت می‌دهد تا محل قرارگیری ابزار و نحوه‌ی اجرای فرمان‌ها را کشف کنید.
می‌توانید کاملا خود را برای کار با سالیدورک آماده کنید، اما اگر زمان کافی برای آشنایی با تمام جزئیات را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای بررسی گزینه‌ها وقت صرف کنید.

 

برای شروع کار، نوار منوی استاندارد را در بالای صفحه خواهید دید. این منو برای تمام کاربران آشنا است – دقیقا مانند منویی است که در تمام برنامه‌های ویندوز وجود دارد. در این قسمت، گزینه‌هایی مانند File، Open، Save،Print، Undo و امثال آن را خواهید دید.
بخش CommandManager (مدیریت فرمان‌ها) درست در پایین این منو قرار دارد. کاربران از طریق این بخش می‌توانند به ابزارهای Part، Assembly، Drawingdp و Editing دسترسی پیدا کنند.
اگر دقیق‌تر نگاه کنید، خواهید دید که این بخش به زیرمجموعه‌های دیگری از جمله Features، DimXpert و Office Products تقسیم شده است.
CommandManager بر اساس ابزارهایی که می‌خواهید به آنها دسترسی داشته باشید آپدیت می‌شود. برای مثال، اگر بر روی زبانه‌ی Sketches کلیک کنید، نوار ابزار sketch ظاهر خواهد شد. آیا می‌خواهید بیشتر شخصی‌سازی شود؟
فقط کافی است بر روی یک زبانه راست کلیک کرده و Customize CommandManager را انتخاب کنید، یک کتگوری را انتخاب کنید تا ابزارهایی که می‌توانید اضافه کنید را ببینید یا بر روی زبانه‌ی جدید برای تغییر نام آن راست کلیک کنید.

پیشنهاد فرانش به شما
یادگیری وردپرس در یک هفته

اسکرین شات از طراحی درخت در solidwork

در سمت چپ پنجره، کادری وجود دارد که شامل FeatureManager Design Tree است. این کادر نمایی کلی از نحوه‌ی ساخت part، assembly یا drawing ارائه می‌کند. با استفاده از آن، می‌توانید آیتم‌ها را در مدل خود با نام انتخاب کنید یا حتی نمودار درختی (design tree) را فیلتر کنید.

ولی فقط همین نیست – می‌توانید از آن برای مشخص کردن و تغییر چیدمانی استفاده کنید که featureها ایجاد کرده‌اند. کاربرد دیگر آن، نمایش رابطه‌ی پدر و پسر با کلیک کردن بر روی یک feature و انتخاب Parent/Child است.
در قسمت پایین پنجره، نوار وضعیت (status bar) را خواهید دید. همانطور که از نامش پیداست، اطلاعات مربوط به اعمال در جریان مانند حرکات موس، وضعیت طرح و مختصات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دوره های مرتبط در فرانش

 

دستورات (Commands)

اگر کاربر اتوکد (AutoCAD) باشید، ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا نمی‌توانید خط فرمان (command line) را در پایین‌ترین قسمت پنجره ببینید. نگران نباشید – سالیدورک نیز از فرمان‌ها استفاده می‌کند، با این تفاوت که آنها از طریق نوار جستجو فعال می‌شوند.
درسمت راست و بالای صفحه، نواری وجود دارد که عملیات جستجو (search) برای SolidWorksHelp  را در این نوار مشاهده می‌کنید. بر روی علامت پیکان آویزان در کنار آن کلیک کرده و Commands را انتخاب کنید تا جستجوی دستورات فعال شود.
بعد از انجام این کار، می‌توانید دستوری که نیاز دارید را در این کادر تایپ کنید. آیا می‌خواهید بدانید یک دستور در کجا قرار دارد؟ تنها کافی است بر روی آیکون عینک در سمت چپ آن دستور کلیک کنید.

پیشنهاد فرانش به شما
هوش مصنوعی : مزایا و معایب آن در آینده

آموزش جامع اتوکد ۲۰۱۸(دو بعدی)

 

پیش از شروع طراحی

پیش از آنکه کار با این قسمت را– قسمت طراحی و ویرایش– شروع کنید ممکن است بخواهید چند تغییر در رابط کاربری ایجاد کنید تا کارها آسانتر انجام شود و دسترسی بیشتری به ابزار داشته باشید.
از آنجایی که احتمالا مقدار زیادی از زمان خود را با خیره شدن به پنجره‌ی solidwork خواهید گذراند– البته اگر بخواهید در این نرم‌افزار حرفه‌ای شوید– ممکن است بخواهید چند تغییر در تنظیمات پیش‌فرض بک‌گراند آن انجام دهید.
برای تغییر میزان روشنایی بک‌گراند – و برای اینکه چشم را اذیت نکند – بر روی گزینه‌های Option > System Options > Colors کلیک کنید. سپس می‌توانید از میان گزینه‌های Light (default)، Medium Light، Medium یا Dark یکی را انتخاب کنید.
همچنین می‌توانید رنگ‌ متن FeatureManager Design Tree را با انتخاب گزینه‌ی FeatureManager Design Tree Text در پایین Color Scheme settings تغییر دهید.

لازم به ذکر است که همیشه باید به سیستم اندازه‌گیری توجه کنید. اگر می‌خواهید با واحد یا ابعاد خاصی در تمام طراحی‌های خود کار کنید، می‌توانید یک استاندارد برای الگوهای پیشفرض تعریف کنید.
معمولا زمانی که برای اولین بار یک سند را باز می‌کنید پنجره‌ی دیالوگ (dialog box) نیز ظاهر می‌شود. از آنجا می‌توانید گزینه‌های زیر را ببینید:

 • IPS: inch, pound, second
 • MMGS: millimeter, gram, second
 • CGS: centimeter, gram, second
 • MKS: meter, kilogram, second

همچنین می‌توانید ابعاد استاندارد موردنظر خود را از میان ANSI, ISO, DIN, JIS, BSI, GOST و GB انتخاب کنید. اگر بخواهید تنظیمات پیشفرض را نگه داشته اما واحدها یا ابعاد را برای طرح خود تغییر دهید، کار آسانی در پیش رو نخواهید داشت.
برای تغییر سیستم اندازه‌گیری، بر روی گزینه‌های Units < Document  Properties < Options < Tools کلیک کنید. برای تغییر استانداردهای ابعاد، گزینه‌ی Detailing را انتخاب کنید.

پیشنهاد فرانش به شما
تفاوت Angular و React

اسکرین شات از FeatureManager در سالیدورک

 

طراحی و ویرایش

اکنون که مراحل دشوارتر کار را انجام داده‌اید، سرانجام می‌توانید کار طراحی و ویرایش در سالیدورک را امتحان کنید. احتمالا این بخش ساده‌ترین– و البته جالب‌ترین – قسمت این راهنما است.
مجموعه‌ی بسیار بزرگی از ابزار در solidwork برای استفاده وجود دارد. اگر با دیگر نرم‌افزارهای CAD نظیر AutoCAD یا DraftSight کار کرده باشید، با اشکال هندسی موجود آشنایی دارید. گذشته ار اشکال معمول مانند خطوط، دایره‌ها و مستطیل‌ها، دیگر اشکال طراحی عبارتند از:

 • Centerpoint arc: از مرکز کمان، ابتدا و انتهای آن می‌توان کمان‌ها را رسم کرد.
 • Midpoint line: خطی را به صورت متقارن از مرکز رسم می‌کند.
 • Conics: منحنی‌های مخروطی شکل را از نقطه‌ی انتهایی و با مقدار Rho رسم می‌کند.
 • Polygons: چندضلعی‌های متساوی الاضلاع به وجود می‌آورد و تعداد اضلاع می‌تواند از ۳ تا ۴۰ متغیر باشد.

البته ابزار طراحی فقط به این موارد محدود نمی‌شود – شما می‌توانید از ابزارهای تغییر شکل موجود نیز بهره ببرید. برای مثال:

 • Trim: شکل موردنظر را از لبه‌ی انتخاب شده بریده و آن را حذف می‌کند.
 • Fillet: گوشه‌های تیز را به گوشه‌های گرد تبدیل می‌کند.
 • Mirror: یک تصویر متقارن و معکوس از شکل موردنظر به وجود می‌آورد.
 • Chamfer: یک گوشه‌ی زاویه‌دار میان دو خط ایجاد می‌کند.

در این آموزش، تنها به موارد ابتدایی اشاره کرده‌ایم – solidwork از گستره‌ی وسیعی از ابزار برخوردار است که برای کاربر این امکان را فراهم می‌آورد تا تقریبا هر شئ قابل تصوری را طراحی کند. بنابراین زمان بگذارید و تمام ابزارها را امتحان کنید.
اهمیتی ندارد که تمام عصر یا کل هفته را فقط بر روی آیکون‌ها کلیک کنید. هرچه بیشتر با ابزار طراحی و ویرایش نرم‌افزار آشنایی داشته باشید، در طولانی مدت نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. آیا می‌خواهید مراحل کار سریعتر پیش برود؟
از کلیدهای میانبر سالیدورک استفاده کنید – فقط کافی است بر روی Tools و سپس Customize کلیک کرده و سپس زبانه‌ی Keyboard را انتخاب کنید. در این قسمت، می‌توانید فهرستی از کلیدهای میانبر موجود را پرینت گرفته یا حتی آنها را به میانبرهای دلخواه خود تغییر دهید.

پیشنهاد فرانش به شما
آموزش ASP.NET Core برای مبتدی‌ها

 

ویدیو آموزش نرم افزار سالیدورک SolidWorks

 

در صورتی‌که این راهنمای مقدماتی برای شما مفید بود:

برای یادگیری بیشتر می‌توانید آموزش مقدماتی تا پیشرفته نرم افزار سالیدورک را مشاهده کنید.