در این مقاله با یادگیری رایگان آموزش تحلیل تکنیکال بورس از مبتدی تا پیشرفته به زبان ساده همراه شما هستیم.

تحلیل تکنیکال یا همان تحلیل قیمت نمودار به شخص کمک می‌کند:
مسیر حرکت سهم را درک کند، بهترین تصمیم در لحظه را بگیرد، در بازار بیشترین سود و کمترین ضرر را به دست آورد، با فراگیری و مسلط شدن به آن می‌توان بازارهای جهانی، بازار بورس اوراق بهادر تهران، پول‌های مجازی ، قیمت ارز و سکه را تحلیل کرد.


در صورتی که هیچ گونه آشنایی با علم بورس را ندارید:

پیشنهاد میکنیم آموزش گام به گام بورس با ویدیوی آموزشی رایگان را مشاهده کنید.

 

تعاریف علم تکنیکال

روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار است.
در این تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان‌های قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا می‌توان وضعیت قیمت‌ها در آینده را پیش‌بینی کرد.

  • علم تکنیکال به معنای برسی قیمت نمودار هست که با دیدن نوسانات قیمت نمودار، معامله گر میتواند بهترین تصمیم در لحظه را بگیرد.
  • تحلیل تکنیکال دانشی برای ثبت تاریخچه معاملات است.
  • تحلیل تکنیکال به این معناست که به جای توجه کردن به کالا به رفتار بازار توجه کنیم.

به طور کلی ما درعلم تکنیکال با چارت (نمودار قیمت ) سروکار داریم. یعنی ما تمام نوسانات قیمت را مشاهده می‌کنیم و تمام تصمیمات را طبق آن نوسانات می‌گیریم.

 

بخش اول تحلیل تکنیکال   

کندل شناسی

ما در تحلیل تکنیکال تمام چیزهایی راکه نگاه می‌کنیم کندل‌ها هستند. کندل نشان دهنده قیمت بر روی نمودارها هستند.

تحلیل تکنیکال بورس-سهام سبحان دارو با نماد دسبحا
نمونه ای از چارت (سهام سبحان دارو با نماد دسبحا)

اگر به عکس دقت کنید سبز و قرمزهای رو در تصویر میبینید که به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنند. آنها همان کندل هستند، کندل وسیله ای برای نشان دادن قیمت و ثبت آن است.
اگر دقت کنید درسمت راست تصویر قیمت درج شده است. پس مشخص می‌کند که وقتی کندل‌ها به سمت بالا حرکت می‌کنند. در واقع قیمت سهام رشد کرده و وقتی به سمت پایین حرکت می‌کنند قیمت سهام ریزش کرده است.

نکته: در این عکس کندل‌هایی که رشد قیمت را نشان می‌دهند به رنگ سبز و کندل‌هایی که ریزش قیمت را نشان می‌دهند به رنگ قرمز هستند.
شما می‌توانید در تنظیمات رنگ کندل‌ها را تغییر دهید. معمولا رنگ سبز و سفید برای رشد استفاده می‌شود و رنگ مشکی و قرمز برای ریزش استفاده می‌شود.

نکته: هرکندل نشان دهنده یک روز معاملاتی می‌باشد که در تنظیمات قابل تغییر است.

کامل‌ترین آموزش تکنیک تابلو خوانی بورس به صورت گام به گام

اجزای یک کندل

کندل از چهار قسمت تشکیل شده است.
۱- اولین قیمت معامله در روز (قیمت باز شدن کندل) – Open
۲- بالا ترین قیمت در روز – High
۳- پایین ترین قیمت در روز -Low
۴- آخرین قیمت در روز(قیمت بسته شدن) – Close

دراصطلاح به بالاترین قیمت یک کندل شاخ، و به پایین ترین قیمت کندل دُم گفته می‌شود.

پیشنهاد فرانش به شما
آموزش کسب درآمد از بیت کوین و ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال - اجزای کامل کندل

در تصویر بالا می‌توانید اجزای کامل یک کندل را ببینید.

نکته: میله‌هایی که از کندل خارج شده نشان دهنده رفت برگشت قیمت است.

به طور مثال در عکس بالا سهام تا قیمت ۱۰۴ رشد داشته ولی کمی افت کرده و در قیمت ۱۰۲ بسته شده. میله ای که قیمت ۱۰۴ تومان را نشان میدهد شاخ کندل است. دقیقا در پایین کندل هم مثل بالای کندل است و در اصطلاح به میله پایین کندل دُم می‌گویند، یعنی سهام تا قیمت ۹۸ ریزش داشته و برگشته است؛ به میله‌ها سایه هم گفته می‌شود.

نکته مهم:اگر قیمت لحظه ای کندل از قیمت باز شدن بالاتر باشد رنگ کندل سبز می‌شود که نشان دهنده رشد قیمت است. اگر قیمت لحظه‌ای کندل از قیمت باز شدن آن پایین‌تر باشد رنگ کندل قرمز می‌شود که نشان دهنده ریزش قیمت است.
پس در واقع کندل‌های سبز نشان دهنده رشد بازار و کندل‌های قرمز نشان دهنده ریزش بازار هستند.


به جایگاه قیمت، باز شدن، بالاترین قیمت، پایین‌ترین قیمت و قیمت بسته شدن دقت کنید.

 

چگونگی تشخیص آینده بازار به وسیله تکنیکال

تا اینجا متوجه شدیم که‌کندل‌ها نشان دهنده‌ی نوسانات قیمت هستند، پس در واقع ما در تکنیکال نوسانات قیمت را میبینم.
ولی یک سوال مطرح هست که ما الان فقط می‌توانیم قیمت را مشاهده کنیم و ریزش یا رشد بازار را به واسطه کندل متوجه بشیم ولی چگونه بازار را پیش بینی کنیم ؟
از کجا متوجه شویم که بازار قرار است رشد یا ریزش کند، نقطه خرید یا فروش را چگونه پیدا کنیم؟

برای این سوال چند جواب مطرح هست:
۱_ با توجه به نوسانات قیمت کندل شکل خاصی به خود میگیرد ظاهر شدن آن شکل برای ما سیگنال خرید یا فروش هست.
۲_وقتی دو یا چند کندل درکنار هم شکل خاصی را درست میکنند برای ما نشانه است که از طریق آن میتوانیم تصمیم به خرید یا فروش بگیریم.
۳_ اگر کندلی بتواند از قیمتی عبور کند برای تحلیلگر سیگنال خرید یا فروش است.

نکته:قیمت در هر سهم متفاوت است و با توجه به شرایط سهم جا به جا میشود،  از مهم ترین مباحث میتوان به همین گزینه اشاره کردکه تمام تحلیلگران بدون شک به آن دقت میکنند.

۴_ همان طور که بارها گفتیم تاریخ تکرار می‌شود وقتی کندل‌ها چنیدن بار حرکت خاصی را انجام می‌دهند ما انتظار تکرار همان اتفاق را در آینده داریم.
به طور کلی جواب اصلی این سوال را می‌توان به این صورت پاسخ داد: چون در گذشته بارها این اتفاق افتاده است در صورتی که باز همان حرکت تکرار شود انتظار حرکت قبلی را از بازار داریم.

دوره های مرتبط در فرانش

انواع کندل شناسی

برای یاد گیری تحلیل تکنیکال شناسایی انواع کندل هستند.
به طور کلی ما سه نوع کندل داریم:
۱_ کندل‌های بازگشتی
۲_کندل‌های ادامه دهنده
۳_ کندل‌های سردرگم

کندل‌های بازگشتی

از مهم ترین نوع کندل، کندل‌های بازگشتی هستند با دیدن آنها متوجه برگشت بازار خواهیم شد. کندل‌های بازگشتی خود به دو نوع هستند.
۱_بازگشت از روند نزولی به صعودی
۲_بازشگت از روند صعودی به نزولی

کندل بازگشتی نزولی به صعودی

از دسته کندل‌هایی که بازار نزولی را صعودی می‌کنند می‌توان به کندل “چکش ” اشاره کرد.

ما در بالا توضیح دادیم که سبز بودن نشانه رشد و قرمز نشانه ریزش و میله نشانه رفت و برگشت قیمت است.
در اینجا می‌بینید که ابتدا کندل‌های قبل ریزش را نشان میدهند، کندلی که برای شما مشخص شده میله بلندی دارد نشان دهنده این است که قیمت ریزش داشته ولی برگشته است و جالب تر از آن رنگِ سبزِ کندل است و خود نشان دهنده این است که سهام از قیمت باز شدن بالا تر رفته و رشد داشته است.
به طورکلی سهامی که اولِ روز ریزش داشته، تمام ریزش خود را برگشته است و حتی رشد هم داشته است.
اگر به صورت روانشناسی هم نگاه کنیم این نشان میدهد که بازار در این قیمت تمایل به خرید داشته است و خود این میتواند نوید تمام شدن ریزش بازار باشد. (سهام فولاد هرمزگان با نماد هرمز )

پیشنهاد فرانش به شما
آموزش گام به گام بورس (+ دانلود رایگان ویدیوی آموزشی)

تحلیل تکنیکال - سهام فولاد هرمزگان با نماد هرمز

در سهام هرمز می‌بیند که دقیقا هر آنچه توضیح دادیم اتفاق افتاده است. سهم در حال نزول بود و پس از تشکیل الگوی چکش سهام شرکت شروع به رشد کرده است.

نکاتی که بهتر است در الگوی کندل چکش رعایت شود:
۱_هرچقدر میله‌ی (دُم) کندل چکش کشیده تر باشد احتمال درست بودن تحلیل قوی‌تر می‌شود زیرا تمامی ریزشی را که داشته برگشته است و حتی رشد هم داشته است.
۲_ بهتر است کندل چکش شاخ نداشته باشد در واقع بالا ترین قیمت آن همان قیمت بسته شدن باشد.
۳_ قسمت بالایی الگوی چکش هرچقدر مربعی شکل باشد بهتر است.

اما سوالی که ممکن است ذهن شما را مشغول کند این است که آیا پس از دیدن الگوی چکش سهام شرکت را خریداری‌کنیم ؟
در جواب این سوال باید گفت: خیر ، ابتدا باید اجازه دهیم کندل بعدی بالا تر از کندل چکش تشکیل شود و آن کندل هم سبز رنگ باشد، آن زمان تایید کننده‌ی روند صعودی جدید است که باید در آن زمان خرید کرد.

الگوی چکش

در تصویر بالا یک الگوی چکش می‌بینید ،کندل بعد از الگوی چکش، الگوی چکش را  به سمت بالا شکسته است. در واقع کندل بعد از الگوی چکش باید بالاتر از کندل چکش باشد، در این صورت می‌توان گفت سیگنال خرید صادر شده است.

نکته:اگر کندلی که بعد از الگوی چکش تشکیل می‌شود زیر الگوی چکش باشد در اصطلاح گفته می‌شود که این الگو نقض شده است، و سیگنال خرید نیست.

کندل بازگشتی صعودی به نزولی

از کندل‌های بازگشتی صعودی به نزولی می‌توان به کندل مرد به دار آویخته وارانه اشاره کرد. پس از مشاهده این کندل روند صعودی بازار به پایان می‌رسد و بازار شروع به ریزش می‌کند.

کندل بازگشتی صعودی به نزولی

این کندل را می‌توانید در انتهای روندهای صعودی ببینید.
اگر دقت کنید چند کندل سبز نشان دهنده‌ی رشد بازار بوده و زمانی که به خود کندل مرد به دار آویخته می‌رسید می‌بینید که این کندل میله بلندی(شاخ) دارد که نشان دهنده‌ی برگشت قیمت است و خود این کندل رنگ قرمز دارد که نشان دهنده‌ی ریزش نسبت به قیمت باز شدن است .
یعنی ابتدا سهام رشد کرده است ولی با فروش زیاد سهام هرچقدر در آن روز رشد داشته را برگشته است و علاوه بر آن حتی قیمت سهام پایین‌تر از قیمت باز شدن است یعنی سهام ریزش هم داشته است.
با کمی تامل می‌توان به راحتی درک کرد که سهام بالاتر از قیمت ارزش ذاتی خود بوده و با فروش سنگین سهام ریزش کرده است.

چارت قیمت پوند به دلار
چارت قیمت پوند به دلار

در این مثال سعی کردیم از بازارهای جهانی هم استفاده کنیم تا ثابت کنیم تکنیکال برای همه بازارها کارایی دارد. در این تصویر دو مثال میبینید که با شکل گرفتن الگوی مرد به دار آویخته وارانه بازار شروع به ریزش کرده است.

پیشنهاد فرانش به شما
آموزش تابلو خوانی در بورس

کندل‌های ادامه دهنده

کندل‌های ادامه دهنده در واقع ادامه روند بازار را برای ما تایید می‌کنند. ما با دیدن این کندل احتمال می‌دهیم که بازار در مسیری که قراردارد حرکت می‌کند.
اجازه بدهید با یک مثال کندل ادامه دهنده را توضیح بدهیم.
به فرض شما با سرعت بالا در حال رانندگی هستید، اگر ماشین را از دنده خارج کنید ولی ترمز نگیرید ماشین همان لحظه از حرکت نمی ایستد و کماکان در مسیر حرکت می‌کند.
کندل ادامه دهنده دقیقا همین طور هست، چون بازار قدرت بالایی دارد انتظار داریم حداقل کمی در همان مسیر حرکت کند .از دسته کندل‌های ادامه دهنده میتوان به کندل “مارابوزو” اشاره‌کرد.

نمونه ای از کندل مارابوزو در سهام هرمز
نمونه ای از کندل مارابوزو در سهام هرمز

نشانه‌های‌ کندل مارابوزو

مارابوزو کندلی بلند و کشیده است که شاخ و دُم ندارد، اگر هم داشته باشد خیلی خیلی کوچک است. کندل مارابوزو در روندهای صعودی و نزولی دیده می‌شود.

کندل مارابوزو در سهام ولساپا

نمونه از کندل مارابوزو در سهام ولساپا که باعث شد این سهم از قیمت ۱۵۰ تومان تا قیمت ۱۱۳ تومان ریزش کند.

دوره های مرتبط در فرانش

 

حمایت و مقاومت

از مهم‌ترین مباحث تحلیل تکنیکال حمایت و مقاومت ها هستند. این مبحث فوق العاده کاربردی و مهم است و بی شک تمامی تحلیلگران بازار سرمایه از این مبحث استفاده می‌کنند و به طور قطعی می‌توانیم بگوییم حمایت و مقاومت بی شک چهار چوب تحلیل تکنیکال است.

حمایت

ما این را می‌دانیم که بازار بر اثر عرضه و تقاضا تغییر می‌کند، در واقع وقتی عرضه بر سهامی زیاد می‌شود سهام ریزش می‌کند و زمانی که تقاضا برای سهامی زیاد می‌شود رشد می‌کند.
حالا اگر سهام به منطقه‌ای برسد که برای خریداران جذاب باشد، تقاضا برای خرید سهام بالا می‌رود و سهم دیگر ریزش نمی‌کند به آن منطقه حمایت سهم می‌گویند.
در واقع نقطه حمایت از بهترین قسمت‌ها و کم ریسک‌ترین قسمت‌ها برای خرید سهم هست.

خط حمایت

خط حمایت: در وصل کردن چند نقطه حمایتی و امتداد آن،خط حمایت را تشکیل می‌دهد. انتظار داریم وقتی قیمت سهم به آن خط رسید دوباره سهم رشد کند.

سهام وآرین
به طور مثال در سهام وآرین نقطه حمایت سهم ۶۵۲ ریال می‌باشد. در عکس بالا کاملا مشخص است که سهام هر زمان به قیمت ۶۵۲ ریال رسیده رشد کرده است.
به آن نقطه، نقطه حمایت و به اتصال نقطه های حمایتی به هم ،خط حمایت گفته میشود .

مقاومت

زمانی که قیمت سهم به نقطه ای برسد که برای فروشنده ها جذاب باشد در واقع قیمت سهم به منطقه ای برسد که برای خریدارها جذاب نباشد عرضه برای سهم زیاد می‌شود و سهام ریزش می‌کند.
به قیمتی که سهام وقتی به آنجا می‌رسد دیگر نمی‌تواند رشد کند و عرضه بر سهم زیاد می‌شود مقاومت می‌گویند.

خط مقاومت

وصل کردن نقاط مقاومت سهم و امتداد آن خط مقاومت می‌گویند.

نقطه مقاومت سهام وآرین

سهام وآرین در قیمت ۹۸۴ریال مقاومت دارد. وقتی سهام به این قیمت میرسد برای فروشندگان جذاب می‌شود که با وصل کردن این نقاط به هم می‌توانیم نقاط مقاومت را به دست بیاوریم.

نکات مهم درمورد خط حمایت و مقاومت

خط حمایت و مقاومت برای همیشه باقی نمی ماند. خط حمایت و مقاومت می‌تواند شکسته شود و دیگر اعتبار حمایت یا مقاومت را نداشته باشد.
اگر خط حمایت شکسته شود به خط مقاومت تبدیل می‌شود.

مقاومت و حمایت در سهام وآرین

سهام وآرین در گذشته در قیمت ۹۸۴ ریال مقاومت داشت. پس از شکسته شدن این خط مقاومت و تبدیل شدن آن به حمایت دقیقا سهام در قیمت ۹۸۴ ریال حمایت شده است، پس دقیقا به این نتیجه می‌رسیم که قیمت ۹۸۴ ریال که قبلا مقاومت بوده الان تبدیل به حمایت شده است.

پیشنهاد فرانش به شما
آموزش کسب درآمد از بیت کوین و ارزهای دیجیتال

شکست معتبر و کاذب حمایت مقاومت

در بحث حمایت مقاومت و خط حمایت مقاومت به مهم بودن وکاربردی بودن آن پی بردیم. فهمیدم که حمایت و مقاومت به یکدیگر تبدیل می‌شوند.
اما در برخی از موارد مشاهده شده که وقتی قیمت از مقاومت عبورکرده است، سهام ریزش کرده است. از مهم‌ترین مباحث در حمایت مقاومت تشخیص شکسته شدن سطح حمایت یا مقاومت است.

تحلیل تکنیکال بورس-تشخیص شکسته شدن سطح حمایت یا مقاومت

به نقطه مشخص شده در تصویر دقت کنید، مقاومت سهام در قیمت ۹۸۴ریال بود و قیمت سهام بالاتر از قیمت مقاومت بوده است. پس درواقع مقاومت رو شکسته است اما می‌بینیم که باز قیمت سهام ریزش داشته است.
درواقع در اینجا شکست مقاومت معتبر نبوده است. در اصطلاح شکست کاذب یا شادو گفته می‌شود.
کسانی که فکر می‌کردند مقاومت به حمایت تبدیل شده است و سهام را در آن قیمت خریداری کرده‌اند متضرر شده اند.

تشخیص شکست معتبر مقاومت

اگر کندلی که مقاومت سهم را شکسته است به صورت سبز رنگ باشد در واقع کندل مثبت باشد و بدنه کندل پنجاه درصد آن بالای خط مقاومت باشد تا این لحظه به احتمال ۵۰ درصد مقاومت ما شکسته شده است، حال اگر کندل بعدی بالای مقاومت تثبیت شود و خط مقاومت را به سمت پایین قطع نکند شکست ۱۰۰درصد معتبر می‌شود .

نکته: منظور از اینکه کندل باید ۵۰ درصد آن بالای مقاومت باشد بدنه کندل است شاخ و میله کندل حساب نمی‌شود.

درسهام” های‌وب” می‌بینید که دفعه ای اول سهام قصد داشت مقاومت خود را بشکند اما چون با شاخ مقاومت را شکست ، شکست معتبر نبوده و می‌بینیم سهام ریزش کرده است.
اما دفعه ی دوم می‌بینیم کندل بیش از ۵۰ درصد بالای مقاومت تشکیل شده و رنگ کندل مثبت است و کندل بعد از آن خود را بالای مقاومت تثبیت کرده است.
پس شکست مقاومت معتبر است و انتظار داریم قیمت ۶۴۸ تومان تبدیل به حمایت سهم شود.

تشخیص شکست معتبر حمایت

در سهام “های‌وب” می‌بینید که دفعه اول حمایت سهم که در قیمت ۶۵۲ تومان بود به صورت نامعتبر (شادو) شکسته شد، در واقع این شکستِ حمایت با دُم بوده است که شکستِ کاذب است.
اما بار دوم کندل بیش از ۵۰درصد آن زیر حمایت تشکیل شده است و شکست آن با بدنه کندل بوده است و کندل بعدی زیر حمایت تثبیت شده است پس شکست حمایت معتبر بوده و می‌بینیم که پس از آن سهام ریزش کرده است.

بنابراین :
با کمی تامل متوجه می‌شوید که با یادگیری تحلیل تکنیکال بورس به راحتی می‌توانید در بازار سرمایه خرید و فروش کنید.
کافیست این علم اعجاب انگیز را به طور کامل یاد بگیرد و کمی تمرین داشته باشید آن زمان به اعجاب انگیز بودن این علم یقین پیدا خواهید کرد.

 

فیلم آموزش تحلیل تکنیکال بورس

 

عزیزانی که قصد دارند مطالب گفته شده و ادامه آن را به صورت ویدیو آموزشی همراه با اسلاید و تمرین در بازارهای جهانی ببینند:

می‌توانند دوره تحلیل تکنیکال بازار سرمایه را مشاهده کنند.

 

پیشنهاد فرانش برای یادگیری و ورود به دنیای بورس

دوره‌های آموزشی آقای مرتضی علیاری که از مدرس‌های قدیمی و برجسته فرانش هستند، پیشنهاد می‌شود.

 

درباره نویسنده

مرتضی علیاری

مرتضی علیاری، تحلیلگر و تریدر بازار سرمایه.