جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

نمره قبولیت‌ رو بگیر

«من یک ترم کامل وقت داشتم! باز دوباره همه چی تلنبار شده برای شب امتحان. خدایا قطر کتاب رو ببین! چجوری اینو تو مغزم فرو کنم؟»

اکثر ما شب های امتحان این جملات را به خودمان می‌گوییم. چاره‌‌ای هم نیست؛ به «شب امتحانی درس خواندن» عادت کرده‌ایم.

در اینکه از بچگی باید یادمان می‌دادند که در طول سال مطالب را یاد بگیریم هیچ شکی نیست. اما دوباره خرداد و تیر رسیده و چاره‌ای جز درس خواندن با اضطراب برای قبول شدن یا پاس کردن واحد های عقب افتاده نداریم.

نمی‌خواهیم شما را نصحیت کنیم پس بی‌حاشیه سراغ اصل مطلب و نکاتی برای مطالعه درسی فشرده می‌رویم:

 

  • • از خواب‌تان نزنید!

براساس هر متد یا روشی که درس می‌خوانید سعی کنید از وقت خواب‌تان کم نکنید. خواب خوب کمک می‌کند که اطلاعات تازه در مغز دسته‌بندی و مدیریت شوند. بعضی‌ از دانش‌آموزان یا دانشجویان، کل طول شب را درس می‌خوانند و اتفاقا ممکن است چیزهای زیادی هم یاد بگیرند. اما وقتی صبح بیدار می‌شوند، خسته و کوفته‌اند.

سعی کنید به هیچ‌وجه به چنین روشی عادت نکنید. شاید الان دانش‌آموز باشید و فردا صبح فقط یک امتحان داشته باشید اما وقتی دانشجو شوید به‌دلیل انتخابی بودن واحدها ممکن است در فصل امتحانات، مجبور شوید دو یا سه آزمون در یک روز بدهید. آن‌وقت اگر به این شیوه عادت کرده‌باشید و به میزان کافی نخوابید، عملکرد خوبی برای امتحان‌های بعدی نخواهید داشت.

 

خستگی شب امتحان

  • • دارو نخورید!

از عادات غلطی که در طول سالیان اخیر بین ما ایرانیان جا افتاده، خوردن سرخود برخی داروها برای افزایش تمرکز و یادگیری است.

داروی ریتالین و کافئین پرمصرف‌ترین داروها در این خصوص به شمار می‌روند.

باور کنید همه این داروها عوارض جانبی متعددی دارند و پزشکان تنها زمانی آن‌ها را تجویز می‌کنند که حس کنند فواید آن برای یک شخص خاص بیشتر از عوارض آن است.

بی‌قراری، تحریک‌پذیری و کج‌خلقی، تهوع و کابوس‌های شبانه جزو عوارض جانبی مشترک این داروها به شمار می‌روند. پس لطفا اگر پزشک نیستید دارو نخورید!

کافئین موجود در قهوه هم یک دارو است. کافئین بیش از حد آدرنالین خون را زیاد می‌کند و باعث تشدید اضطراب و استرس خواهد شد.
ریتالین داروی افزایش تمرکز در شب امتحان و آزمون

  • • فقط شروع کن

نگاه کردن به قطر کتاب یا جزوه امتحان فردا، نه‌تنها کمکی به شما نمی‌کند بلکه ممکن است به انگیزه شما برای  شروع مطالعه آسیب بزند. خصوصا اگر درس‌های زیادی برای خواندن تلنبار شده‌ باشند.

پس نا امید نشوید و از یک‌جا کار را شروع کنید. بی‌توجه به اینکه چقدر به آخر کار مانده مطالعه کنید و جلو بروید. در ادامه اینکار اعتماد به‌نفس شما بیشتر می‌شود و قدرت یادگیری‌تان افزایش می‌یابد.

 

  • • براساس اولویت‌ها جلو بروید

اولویت بندی کردن درس‌ها در شب امتحان باید براساس اهمیت نمره‌آوری آن‌ها باشد. پس به جای اینکه اعصاب‌تان را سر درس‌های سخت و کم‌نمره سپری کنید، سراغ آن‌هایی بروید که اهمیت بالایی دارند.

نمونه‌ سوالات جزوه یا کتاب را جدی بگیرید و بر آن‌ها تسلط داشته باشید. بسیاری از سوالات امتحان شما از همین پرسش‌ها استخراج می‌شوند.

 

  • • درس‌های چالش برانگیز!

روش‌ مطالعه همه درس‌ها با هم مشابه نیست. قطعا کسی با روخوانی کتاب ریاضی نمی‌تواند در امتحان نمره خوبی بگیرد. چنین دروسی را باید تمرین و حل مسائل یاد گرفت. اگر فهمیدن راه‌حل مساله‌ها برایتان سخت است، یعنی شما در مفاهیم پایه‌ای‌تر صعف دارید. برای مثال اگر شیمی را دوست‌ دارید اما تمرین‌های استوکیومتری را نمی‌توانید حل کنید یعنی در ریاضیات آن قسمت مشکل دارید. معلم‌ها معمولا در زمان درس دادن به این نکات اشاره می‌کنند و می‌گویند که برای حل بهتر مساله باید به چه مفاهیمی مسلط باشید.

به‌طور کلی برای درس‌های ریاضی‌وار مثل فیزیک، بر روی بخش‌هایی که تقریبا بلد هستید تمرکز کنید و از یادگرفتن درس‌های تازه خصوصا اگر در ساعات پایانی شب هستید بپرهیزید.

درس‌های حفظی را به دو روش بخوانید. قسمت‌هایی که تقریبا بلدید را فقط مرور کنید و وقت خود را روی درس‌های جدید بگذارید. اگر در درس‌های لیست‌وار یا موردی مشکل دارید، موارد را به جای خواندن، روی کاغذی بنویسید. نوشتن به مغز فرصت یادگیری می‌دهد و مرور کردن را هم آسان می‌کند.

مطالعه و آموزش آنلاین ویدیویی برای امتحان

  • • حواس‌پرتی‌ها

چه 15 ساله باشید چه 30 ساله باید این واقعیت را بپذیرید که شب امتحان دیگر وقت چک کردن اینستاگرام نیست! یک ترم تمام را به بطالت گذارنده‌ایم، این یک شب را دیگر باید بیخیال تلگرام و کلش‌آوکلنز شویم و به خودمان سختی بدهیم.

اگر اراده قوی دارید می‌توانید هنگام استراحت با وسایل دیجیتال خود اندکی خوش بگذرانید و به مغز فرصت دسته‌بندی اطلاعات را بدهید. اگر می‌دانید اراده ندارید، این وسایل را از خودتان دور کنید.

 

  • • یادگیری دیجیتال

برای بسیاری از ما وسایل دیجیتال دیگر جزوی از زندگی‌مان شده و نمی‌توانیم این وسایل را از خودمان جدا کنیم. برای این دسته از افراد، استفاده از اینترنت و موبایل برای یادگیری چیزهای جدید می‌تواند مفید باشد.

الان با یک سرچ ساده می‌توانید پاسخ بسیاری از سوالاتی که معلم‌تان به شما یاد نداده را بگیرید. دیدن آموزش‌های ویدیویی هم یکی از راه‌های مناسب برای یادگرفتن و رفع اشکال است. از بخش مدرسه و دانشگاه فرانش می‌توانید به بسیاری از آموزش‌های ویدیویی مرتبط با دروس‌تان استفاده کنید.

سروش پویان‌فر

سروش پویان‌فر

آشنایی من با دنیای دیجیتال به اولین کامپیوترم که پنتیوم 2 بود، برمی‌گردد. همزمان با افول وبلاگ‌نویسی فارسی از آخرین بازمانده‌هایش شدم و همچنان سال‌هاست که رسیدن به رویاهایم را از راه نوشتن دنبال می‌کنم. با این فرق که قبل‌تر، به دنبال هیجان بودم و امروز برای رسیدن به آرامش، سراغ هر کوچه‌ای را می‌گیرم!

1 دیدگاه

  • استفاده کردم .

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید