جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

what-is-freelancing فریلنسینگ چیست؟

فریلنسینگ چیست؟ چگونه فریلنسر موفقی در ایران باشیم؟

با فریلنسینگ چقدر آشنا هستید؟ شاید دانشجویی هستید که به دلیل پراکنده بودن زمان کلاس‌ها نمی‌توانید سرکار بروید یا به دلیل تداخل ساعت کلاس‌های ترم جدید از کار اخراج شده‌اید. ممکن است کارمندی هستید که از حقوقتان راضی نیستید.

اما راه چاره چیست؟ چگونه می‌توان شغل بهتری داشت؟ چگونه می‌توان آزادی ساعت کاری داشت؟

آزادکار، فریلنسر، Freelancer کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

قرارداد کارمُزدی یا حق‌الزحمه‌ای یا فریلنسینگ، گونه‌ای قرارداد کاری است که بر پایه آن فرد یا شرکتی قول انجام کاری را برای یک کارفرما در ازای دست‌مزدی مشخص را می‌دهد. کارمزد یا فریلنسر کسی است که سرویس‌ها یا خدمات خود را بدون تعهد درازمدت به کارفرما ارائه می‌کند. آن‌ها معمولاً ساعتی، روزانه یا پروژه‌ای دستمزد می‌گیرند و اساساً یک کسب و کار یک‌نفره است.

آماری درباره آزادکارها

 • ۵۳ میلیون فریلنسر در امریکا وجود دارد که ۳۴% نیروی کار کشور را تشکیل می‌دهند.
 • بیشتر فریلنسرها اعلام کردند که تقاضا برای کار آنها در عرض یک سال گذشته، دوبرابر شده است.
 • ٪۸۰ کسانی که فریلنسر نیستند تمایل دارند فریلنسر شوند.
 • ٪۶۹ فریلنسرها اعلام کرده‌اند که تکنولوژی، پیدا کردن کار را برای آنها راحت‌تر کرده است.
 • ٪۷۷ فریلنسرها اعلام کرده‌اند که روزهای بسیاری خوبی را در آینده شغلی خود پیش‌بینی می‌کنند.
 • ٪۶۵ فریلنسرها گفته‌اند که امروز نسبت به ۳ سال گذشته، احترام بیشتری در جامعه دارند.
 • ٪۳۶ افراد شاغلی که فریلنسر نیمه‌وقت هستند درباره استعفا و کار به صورت فریلنسر تمام وقت فکر می‌کنند.

پیش نیازهای‌ فریلنسینگ

 • باید یک تصمیم قاطعانه بگیرید.

براش شروع نیاز است یک تصمیم قاطعانه بگیرید زیرا این کار هم مثل سایر کارها، چالش‌ها و دردسرهای خودش را دارد شاید بتوان گفت چالش‌های این کار به مراتب کمی بیشتر از سایر کارهاست اما در دراز مدت بازدهی بیشتری دارد.

 • تخصص اصلی خود را پیدا کنید.

پیدا کردن تخصص و علاقه یکی از مهم‌ترین نکات قبل از ورود به این کار و هر کار دیگر است. بدون شک در اوایل هر کاری درآمد قابل توجهی نخواهید داشت و فقط در کاری موفق خواهید بود که به آن علاقه داشته و حاضر باشید با درآمد کم نیز آن کار را انجام دهید.

 • مهارت‌های مورد نیاز تخصص خود را یاد بگیرید.

 • در این کار داشتن مهارت و تخصص یکی از اصلی‌ترین آیتم‌هاست زیرا کارفرما با توجه به میزان مهارت و تخصص به شما اعتماد می‌کنند و انجام کار را به شما می‌سپارند.

 

امکانات مورد نیاز فریلنسینگ

 • ایمیل و شماره تلفن (موبایل)

بدیهی است که داشتن یه شماره برای تماس و ایمیل معتبر ازجمله پیش‌نیاز‌های هر کاری است. در این کار اهمیت این دور مورد بسیار بیشتر از کارهای دیگر است.

 • دسترسی به اینترنت

در بیشتر موارد سفارش‌ها به صورت اینترنتی پذیرفته می‌شود و دسترسی به بستر اینترنت پر سرعت می‌تواند نقش کلیدی در پیشرفت داشته باشد

 • کامپیوتر، لپ‌تاپ یا موبایل هوشمند

با توجه به تخصصتان شما نیاز به یکی از تجهیزات کامپیوتر، لپ‌تاپ، تبلت یا موبایل برای انجام کارهایتان دارید.

 • دفترچه یادداشت

داشتن یک دفترچه یادداشت دیگر موردی نیست که بخواهیم به آن تاکید کنیم زیرا نه تنها آزادکارها بلکه تمامی انسان‌ها نیاز به یک دفترچه برای یادداشت نیاز دارند.

فریلنسینگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • صاحب کار خود هستید.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آزادکاری این است که شما صاحب کار و تصمیم گیرنده هستید که همین امر باعث بالا رفتن تجربه و خلاقیت می‌شود.

 • آزادی ساعت کاری دارید.

زمانی که یک پروژه را دریافت می‌کنید اگر قرار است در روز ۵ ساعت برای انجام آن زمان بگذارید اختیار با خود شماست که این ۵ ساعت صبح ، ظهر یا شب باشد.

 • عدم نیاز به عبور و مرور

روزانه خیلی از کارمندان را می‌بینیم که حداقل ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت از زمان خود را در مسیر رفت و برگشت هستند علاوه بر این هزینه رفت و آمد را هم باید در نظر بگیریم.

 • کار بیشتر درآمد بیشتر

وقتی کارمند استخدامی باشید بیشتر کار کردن تاثیر چندانی بر روی حقوقی که می‌گیرید ندارد. گاهی کاری که کارمند در یک روز باید انجام دهد فقط ۲ یا ۳ ساعت زمان می‌برد و کارمند مجبور است زمان باقی مانده را هم در اداره بماند. اما در آزادکاری شما هرچقدر که بتوانید پروژه بگیرید و انجام دهید درآمد دارید.

 • نیاز نبودن پوشش خاص

زمانی که شما در خانه خودتان کار کنید نیازی نیست که پوشش رسمی و خاصی داشته باشید به همین خاطر در زمان شما به شدت صرفه جویی می‌شود. در شغل کارمندی شما حداقل ۳۰ دقیقه از زمان خود را باید صرف آماده شدن و استفاده از پوشش خاص کنید.

فریلنسینگ چه معایبی دارد؟

 • یکی بودن محل کار و منزل

این مورد هم می‌تواند یک مزیت باشد و هم یک عیب؛ مشکل این مورد تنبلی و اهمال کاری است وقتی سر کار می‌روید افرادی هستند که عملکرد شما را زیر نظر دارند و کوچک‌ترین کوتاهی در کار را به شما گوشزد می‌کنند اما زمانی که در خانه هستید کسی نیست که عملکرد شما را زیر نظر داشته باشد و آزادی که دارید گاهی باعث تنبلی می‌شود.

 • مدیریت مالی

مدیریت مالی در این کار سخت است زیرا گاهی وقت‌ها ممکن است یک بازه زمانی طولانی شما نتوانید پروژه‌ایی دریافت کنید.

چالش‌های فریلنسرها چیست؟

 • احساس تنهایی

انسان‌ها به صورت ذاتی موجودات اجتماعی هستند و تامل برقرار کردن با دیگران را دوست دارند. در این کار به دلیل انفرادی بودن کار‌ها، اگر حجم پروژه‌هایی که گرفته می‌شود زیاد باشد بعد از مدتی انسان به شدت احساس تنهایی می‌کند به همین خاطر نیاز است یک برنامه مشخص برای تفریح در نظر گرفته شود.

 • رقابت سنگین

زمانی که به صورت فردی کار کنید یکی از مهم‌ترین معیار‌ها برای اعتماد میزان تخصص است و در این کار رقابت سنگینی برای دریافت پروژه وجود دارد و باید علاوه بر داشتن تخصص کافی دانش مذاکره هم داشته باشید.

چرا فریلنسرها شکست می‌خورند؟

 • عدم توانایی در جذب مشتری

وقتی کارمند هستید هرآنچه به شما گفته می‌شود انجام می‌دهید و درگیر گرفتن پروژه، بستن قرارداد و تسویه حساب نیستید. اما در این کار شما تمام این موارد گفته شده را خودتان باید انجام دهید به همین دلیل افرادی که قادر به دریافت پروژه یا به پایان رساندن و دریافت دست‌مزد نیستند در این کار شکست می‌خورند.

 • رایگان کار می‌کنند

این شغل در بیشتر موارد مخصوص افرادی است که سرمایه اولیه برای شروع کارهای بزرگ را ندارند؛ اغلب افراد زمانی که وارد این کار می‌شوند برای جلب توجه رایگان کار می‌کنند. وقتی بدون دریافت دست‌مزد کار کنید پس از مدتی متوجه می‌شوید نه تنها درآمدی نداشته‌اید بلکه زمان قابل توجهی را هم از دست داده‌اید.

چه شغل‌هایی را می‌توانیم به صورت فریلنسینگ کار کنیم؟

تمامی رشته‌های گروه کامپیوتر، برخی از رشته‌های گروه معماری ، عمران، حسابداری و… تقریبا هر کاری که بتوان آن را از راه دور انجام داد جزو این دسته بندی است.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با فریلنسینگ و نکات حرفه‌ای درآمدزایی دوره ویدیویی کسب و کاری به سبک آینده را مشاهده کنید.

درباره نویسنده:

نویسنده کتاب شش گام تا امنیت اطلاعات (انتشارات آذرکلک) طراحی سایت و بازایاب اینترنتی “انسان هایی که از شکست می ترسند، از ترس خود شکست می خورند.”

مرتضی شایق

مرتضی شایق

مدیر دیجیتال مارکتینگ

فعال در دیجیتال مارکتینگ در تخصص‌های: SEO (بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجوگر)، SEM (بازاریابی در موتورهای جستجوگر)، UX (تجربه کاربری)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید