جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش به مدت محدود

جشنواره ۵۰٪ تخفیف فرانش محدود

0 روز 0 ساعت 0 دقیقه 0 ثانیه

شروع یادگیری

چرا باید گروهی کار کنیم؟

خیلی از نکته‌ها، جملات انگیزشی و آموزشی که روزانه، از جاهای مختلف می‌بینیم و می‌شنویم، ممکن است به‌نظر کلیشه‌ای بیایند. کار تیمی و ضرورت آن هم یکی از نکاتی است که بارها به شیوه‌های مختلف با آن برخورد کرده‌ایم و برایمان تکراری است. اگر بخواهیم با هم رو‌راست باشیم، باید درنظر بگیریم که خیلی از ما تیمی کار نمی‌کنیم و در خیلی از فعالیت‌های روزمره تک‌روی را به باهم بودن ترجیح می‌دهیم.

20 اردیبهشت (مصادف با 9 ماه مه میلادی) که به عنوان روز جهانی پرندگان مهاجر شناخته می‌شود، تلنگری تازه شد تا نکات تازه‌ای از مفهوم کار تیمی بیاموزیم.

 

یه دست صدا نداره!

پرندگان مهاجر برای رسیدن به مقصد خود هزاران کیلومتر را پرواز می‌کنند. پرواز به خودی خود، فرآیندی خسته‌کننده‌ و دشوار است، حال همین کار را در مقیاس مسافت‌های بسیار زیاد تصور کنید.

راز توانایی این مهاجرین، پرواز گروهی و استفاده از فرمی شبیه به حرف V لاتین است. حرکت با این فرم فواید بسیاری برای پرندگان دارد و به آن‌ها کمک می‌کند با صرف انرژی کمتر و سرعت بیشتر به مقصد خود برسند.

هرگاه که یکی از پرنده‌های گروه از بقیه عقب می‌ماند یا هنگام آغاز حرکت تاخیر می‌کند، به‌دلیل همین نبود گروه و فواید آیرودینامیکی آن، باید چندین برابر تلاش کند تا خود را به بقیه برساند. چه بسا، آن‌هایی که تنها می‌مانند، در وضعیتی خطرناک‌تر قرار دارند و احتمال طعمه شدنشان توسط پرندگان شکارچی بیشتر می‌شود.

خیلی از ما در زندگی روزمره، تک‌روی را ترجیح می‌دهیم اما بخاطر فرم مدرن زندگی‌مان گاه متوجه تکاپوهای اضافی یا زخم‌هایی که از بابت این تنهایی می‌خوریم نمی‌شویم. بخشی از این اتفاق به‌دلیل خودخواهی ذاتی ما است. چون بسیاری از وقت‌ها که تیمی کار می‌کنیم به اندازه‌ای که در تنهایی به موفقیت می‌رسیم، دیده نمی‌شویم. این مساله یکی از دلایل ناگفته‌‌ای که به سبب آن، بسیاری از افراد تنهایی کار کردن ترجیح می‌دهند.

پرواز گروه غازها

پرواز دست‌جمعی پرندگان نکاتی با خود دارد که به این رویکرد ما پاسخ‌‌هایی قابل تامل ارائه می‌کند و چیزهایی تازه به ما می‌آموزد و نظرمان را جلب می‌کند:

 

غازهای مهاجر با پرواز دسته‌جمعی وضعیتی را از لحاظ آیرودینامیکی به‌وجود می‌آورند که باعث افزایش نیروی برا (لیفت) می‌شود. با اینکار رفتن به ارتفاع بالاتر برای کل گروه راحت شده و هر عضو می‌تواند مسافت بیشتری را با خستگی کمتر طی کند. همه ما دیده‌ایم که انجام تحقیق و فعالیت‌های شغلی تا حتی تمیز کردن کردن خانه، چقدر به‌صورت گروهی سهل‌تر و البته لذت‌بخش‌تر است.

 

 • • مدیریت چرخشی است

در پرواز با فرم V، همه اعضای گروه کمتر از حالت انفرادی خسته می‌شوند اما پرنده پیشتاز از این قائده جدا است. رهبر گروه اولین کسی است که هوا را می‌شکافد و درنتیجه بار زیادی بر دوش می‌کشد. برای اینکه این پرنده پیشتاز دچار خستگی مفرط نشود، هرچند وقت یک‌بار ریاست تغییر می‌کند. در کارهای گروهی‌ هم اگر مدیریت و هماهنگی بین سایر اعضا در گردش باشد، تنوع در کارها بالاتر می‌رود و در عین حال روحیه رهبری کردن بین سایر افراد تقویت می‌شود.

 

 • • رادیوی طبیعی!

مهاجرت‌های طولانی برای پرنده‌ها هم می‌تواند خسته‌کننده باشد؛ برای همین غازها و سایر پرندگان مهاجر در طول پرواز خود با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، حرف می‌زنند و آواز می‌خوانند. پس اگر فکر کرده‌اید که فقط ما آدم‌ها هستیم که در سفر آهنگ گوش می‌کنیم، اشتباه فکر کرده‌اید!

آنچه نباید فراموش کنیم این است که ارتباط، یکی از مهم‌ترین سنگ‌بنای پیشرفت کار تیمی را تشکیل می‌دهد. وقتی افراد تیم نتوانند مشکلات خود را با هم درمیان‌ بگذارند، حاشیه‌های به‌وجود می‌آید و بهره‌وری افت می‌کند. ضمن اینکه جدا از بحث راندمان، ارتباط جمعی در گروهی با هدفی مشخص، می‌تواند باعث تقویت ایده پردازی شود (این مساله را پیش‌تر در مطلب «ایده‌های خوب از کجا می‌آیند؟» بررسی کرده‌ایم).

 

 • • عبرت‌گرفتن در لحظه!

وقتی بحثی در گروه یا محیط کار پیش‌ می‌آید، همیشه افرادی هستند که تمایل‌شان به تک‌روی یا اصطلاحا همان قهر کردن زیاد می‌شود. این اتفاق در میان پرندگان مهاجر هم رخ می‌دهد و گاهی اوقات یک عضو، از گروه جدا می‌شود. فاصله گرفتن از گروه در ارتفاع زیاد باعث می‌شود تا پرنده تنها، خیلی زود متوجه شود که بدون وجود تیم چقدر مقاومت هوا و نیاز به تلاش بیشتر برای پرواز افزایش می‌یابد. این درس عبرتی برای او می‌شود و نظرش را عوض می‌کند تا به گروه بازگردد.

هرگاه که حس کردید یکی از اعضای خوب تیم‌ شما، تمایل به تنهایی و تک‌روی پیدا کرده، می‌توانید این الگوی جالب از پرندگان مهاجر را به او گوش‌زد کنید و نظرش را برگردانید.

 

  • • #باهمیم

هنگام مهاجرت، در کنار خستگی، پرندگان با خطر طعمه شدن هم مواجهند. حرکت دسته‌ای می‌تواند توجه شکارچیان را جلب کند و گاهی بعضی از اعضای مهاجرین زخمی می‌شوند. در چنین مواقعی دو یا چند پرنده گروه برای محافظت از پرنده زخمی به دور او جمع می‌شوند. اینکار خطر حمله دوباره را کم کرده و درعین حال مقاومت‌هوا را بیش از پیش برای عضو آسیب‌دیده فراهم می‌کند.

اگر در گروهی که عضوش هستیم، همه به ‌دنبال یک هدف یکسان باشیم، قطعا تلاش خواهیم کرد تا به یکدیگر کمک کنیم. مشکلات هم را پوشش خواهیم داد و به هم فرصت یادگیری می‌دهیم.

 

تنهایی و آسیب‌پذیری

سروش پویان‌فر

سروش پویان‌فر

آشنایی من با دنیای دیجیتال به اولین کامپیوترم که پنتیوم 2 بود، برمی‌گردد. همزمان با افول وبلاگ‌نویسی فارسی از آخرین بازمانده‌هایش شدم و همچنان سال‌هاست که رسیدن به رویاهایم را از راه نوشتن دنبال می‌کنم. با این فرق که قبل‌تر، به دنبال هیجان بودم و امروز برای رسیدن به آرامش، سراغ هر کوچه‌ای را می‌گیرم!

6 دیدگاه

 • کتاب “سکوت – قدرت درون گراها در دنیایی که از حرف زدن باز نمی ایستد – اثر سوزان کین ” مطالب مفید و متفاوتی در این ارتباط نوشته. توصیه می کنم هم زمان مطالعه بشه.

  پاسخ

 • مطلبی که نوشتید خوب بود ، اما فراموش نکنید که ما انسان هستیم نه پرنده.
  کار گروهی الزاما همه جا و در هر شرایطی خوب نیست.

  پاسخ

 • چه تشبیه زیبایی بود. این طوری مطلب بهتر تو ذهن آدم می‌مونه.

  پاسخ

  • سلام خوبین

 • مطلب جالبی بود تا آخرشو با انگیزه خوندم 🙂

  پاسخ

 • جالب بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید