{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

فتوشاپ را به ویرایشگر پیش‌فرض تصویر در محیط ویندوز تبدیل کنید

در این آموزش، یاد می‌گیریم چطور فتوشاپ را به برنامه‌ی پیش‌فرض برای مشاهده و ویرایش عکس‌ها در کامپیوترهای ویندوزی تبدیل کنیم.

حتی اگر فتوشاپ دارای برنامه‌ی سازمان‌دهنده و مدیریت فایلِ Adobe Bridge باشد، بیشتر افراد همچنان از خودِ ویندوز برای باز کردن تصاویرشان استفاده می‌کنند. مشکل اینجاست که ویندوز، تصاویرمان را در فتوشاپ باز نمی‌کند. در عوض آنها را در Windows Photo Viewer یا برنامه‌های دیگری که نصب کرده‌اید باز می‌کند. از آنجا که طبیعتاً فتوشاپ، ویرایشگر تصویر انتخابی ما است، می‌خواهیم یاد بگیریم چگونه ویندوز را خیلی راحت تنظیم کنیم تا عکس‌هایمان به‌صورت خودکار هر بار در فتوشاپ باز شوند.

ابتدا در هارد درایوِ کامپیوترتان به فولدری بروید که عکس‌هایتان در آن است. در اینجا من فولدری را که روی دسکتاپ قرار داشت باز کردم. در این فولدر سه عکس وجود دارد که به صورت فایل‌های JPEG استاندارد ذخیره شده‌اند. از کجا می‌دانم فرمت آنها JPEG است؟ از آنجایی که در انتهای نام فایل‌ها، پسوند ".jpg" آمده است:

فولدر عکس
فولدری را که دربردارنده‌ی یک یا چند عکس است در ویندوز باز کنید.

قبل از اینکه جلوتر برویم، باید لحظه‌ای اینجا متوقف شویم و ببینیم آیا واقعا پسوند فایل را می‌بینیم یا نه؛ چون ویندوز گاهی اوقات آنها را نشان نمی‌دهد. اگر آنچه می‌بینید فقط اسم عکس بدون هیچ پسوندی بعد از آن است، کلید Alt را در کیبورد فشار دهید. با این کار، menu bar در بالای پنجره‌ی داکیومنت باز می‌شود. در اینجا به منوی Tools بروید و Folder options یا تظیمات فولدر را انتخاب کنید:

تنظیمات فولدر
برای دیدن menu bar، دکمه‌ی «Alt» را فشار دهید، سپس بروید به Tools> Folder option.

با انتخاب این گزینه، کادر Folder options باز می شود. در بالای این کادر، سه برگه (Tab) وجود دارد که عبارتند از General (عمومی)، View (نمایش) و Search (جستجو). روی برگه‌ی View کلیک کنید تا به گزینه‌های مربوط به View بروید؛ سپس در تنظیمات Advanced (پیشرفته)، گزینه‌ی Hide extensions for known file type را پیدا کنید و تیک آن را بردارید تا غیرفعال شود:

تنظیمات فولدر
تیک گزینه‌ی «Hide extensions for known file types» را بردارید.

بر روی Ok کلیک کنید تا از کادر Folder Options خارج شوید. حالا باید پسوند نوع فایل را که پس از اسم فایل آمده ببینید. بیایید یکی از عکس‌ها را امتحانی باز کنیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. من روی عکس «three_kids.jpg»، دو کلیک می‌کنم تا باز شود:

باز کردن عکس
باز کردن یکی از عکس‌های فولدر با دو کلیک روی عکس.

با اینکه من آخرین نسخه‌ی فتوشاپ قوی‌ترین ویرایشگر تصویر است و آن را روی سیستمم دارم اما باز هم ویندوز آن را نادیده می‌گیرد و در عوض عکس‌هایم را در Windows Photo Viewer باز می‌کند:

فتو ویور
Windows Photo Viewer برای مشاهده‌ی عکس خیلی هم عالی است اما نباید از آن انتظار بیشتری داشت.

این چیزی نیست که من می‌خواستم؛ پس روی آیکون Close کلیک می‌کنم و آن را می‌بندم:

بستن نمایشگر عکس ویندوز
بستنِ Windows Photo Viewer.

پس چگونه به ویندوز بگوییم که خودش خودکار همه‌ی عکس‌ها را در فتوشاپ باز کند؟ این کار خیلی ساده است. اول روی بندانگشتی (Thumbnail) عکسِ موجود در فولدر، راست‌کلیک کنید:

کلیک راست روی بندانگشتی
کلیک راست روی بندانگشتی عکس.

با این کار منویی با گزینه‌های مختلف باز می‌شود. Open with (باز کردن با) را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ی Choose default program کلیک کنید:

Open With
بروید به Open with> Choose default program.

با انتخاب این گزینه، کادر Open With باز می‌شود که می‌توانید در آن یک برنامه‌ی پیش‌فرض دیگر برای باز کردن فایل‌های JPEG انتخاب کنید. در بالای صفحه، لیستی از برنامه‌های پیشنهادی (Recommended Programs) می‌بینید؛ اینها برنامه‌هایی است که ویندوز با توجه به آنچه روی کامپیوترتان نصب کرده‌اید، به عنوان بهترین گزینه در نظر می‌گیرد. ممکن است فتوشاپ در این لیست باشد، ممکن است نباشد. اگر باشد که روی آن کلیک کرده و آن را هایلایت (Highlight) کنید. اما در کادری که من باز کردم فتوشاپ وجود ندارد، و اگر شما هم آن را نمی‌بینید روی آیکون فلش کوچکی در سمت راست کلیک کنید تا قسمت Other Options برای گزینه‌های بیشتر باز شود:

برنامه‌های بیشتر
اگر فتوشاپ در بخش Recommended Programs نباشد، روی فلش سمت راست برای گزینه‌های بیشتر کلیک می‌کنیم.

این بار در Other Programs، ویندوز فتوشاپ را در لیست قرار داده؛ بنابراین روی آن کلیک کرده و آن را هایلایت می‌کنیم. اگر بیش از یک نسخه فتوشاپ روی دستگاهتان نصب کرده باشید، در این لیست بیش از یک فتوشاپ می‌بینید. در این حالت جدیدترین نسخه را انتخاب کنید:

انتخاب فتوشاپ
انتخاب فتوشاپ از لیست Other Programs.

اگر به دلایلی فتوشاپ در این لیست هم قرار نداشت، باید دکمه‌ی Browse را فشار دهید و به‌صورت دستی به بخشی از هارددرایو بروید که فتوشاپ را آنجا نصب کرده‌اید:

دکمه براوز
اگر فتوشاپ در هیچکدام از دو لیست نبود، روی دکمه‌ی Browse کلیک کنید تا به‌صورت دستی فتوشاپ را در آنجا قرار دهید.

وقتی فتوشاپ را انتخاب کردید، آخرین کاری که باید انجام دهیم تا آن را نمایشگر و ویرایشگر پیش‌فرض تصویر کنیم، این است که دقت کنیم گزینه‌ی Always use the selected program to open this kind of file را علامت زده‌ایم:

همیشه با فتوشاپ باز کن
انتخاب گزینه‌ی «Always use the selected program to open this kind of file».

سپس بر روی Ok کلیک کنید تا پنجره‌ی Open With را ببندید. حالا می‌توانید با Windows Photo Viewer خداحافظی کنید. نه تنها می‌توانید تصویرتان را مستقیماً در فتوشاپ باز کنید بلکه از حالا به بعد همه‌ی فایل‌های JPEG که در خود ویندوز باز می‌کنید به‌طور خودکار در فتوشاپ باز می‌شود:

باز شدن عکس با فتوشاپ
فایل‌های JPEG شما اکنون در فتوشاپ به‌صورت خودکار باز می‌شوند.

این هم از چگونگی تبدیل فتوشاپ به برنامه‌ی پیش‌فرض برای مشاهده و ویرایش عکس‌ها در دستگاه‌های ویندوزی.

منبع(+)