{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۵ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

فتوشاپ را ویرایشگر پیش‌فرض تصویر در ویندوز 8 کنید

در این آموزش یاد می‌گیریم چگونه Adobe Photoshop را در ویندوز 8 و 8.1، به‌طور تبدیل به ویرایشگر و نمایشگر پیش‌فرض تصویر برای فرمت‌های محبوب JPEG، PNG و TIFF کنیم.

منظور از «ویرایشگر و نمایشگر پیش‌فرضِ تصویر» این است که به‌جای اینکه ویندوز فایل‌های تصویر را در برنامه‌های دیگر نظیر Windows Photo Viewer یا Photos باز کند، بتوانید در Windows Explorer روی تصاویر دو کلیک کنید و آنها را به‌طور مستقیم و خودکار در فتوشاپ باز کنید.

این بخش آموزشی فقط مخصوص کاربران ویندوز 8 و 8.1 است. اگر از ویندوز 7 استفاده می‌کنید بهتر است آموزش قبلی ما با عنوان «فتوشاپ را به ویرایشگر پیش‌فرض تصویر در محیط ویندوز تبدیل کنید» را ببینید.

فعال‌سازی پسوندهای نام فایل

ابتدا در کامپیوترتان به فولدری بروید که عکس‌هایتان در آن قرار دارد. در اینجا من فولدری با دو تصویر را در دسکتاپم باز کردم. توجه داشته باشید که نام هر فایل در زیر بندانگشتی (thumbnail) آن فاقد پسوند فایل سه‌حرفی (.jpg، .png، .tif و از این دست) می‌باشد؛ یعنی در واقع من نمی‌دانم چه نوع فایلی مقابلم است:

فولدر تصاویر
فولدری را در ویندوز 8 یا 8.1 باز کنید که دربردارنده‌ی چند عکس باشد.

اگر شما هم مثل من پسوندهای فایل را پس از نام عکس هایتان ندیدید، روی منوی View در بالای پنجره ی Explorer کلیک کنید و سپس گزینه‌ی File name extension را با کلیک در خانه‌ی کنارش انتخاب کنید. با این کار پسوند فایل‌ها را پس از نام آن ها خواهید دید. من با انجام این عملیات فهمیدم که فایل‌های من همگی JPEG (با پسوند «.jpg») هستند، اما مراحلی را که می‌خواهیم در این بخش پوشش دهیم در مورد فرمت‌های دیگر نظیر PNG (.png) و TIFF (.tif) هم صدق می‌کند:

دیدن پسوند نام فایل‌ها
برای فعال کردن پسوندهای سه حرفی پس از نام تصاویر بروید به View> File name extension.

نمایشگر پیش فرض تصویر

هرچند که من آخرین نسخه‌ی فتوشاپ یعنی CC 2014 را که محبوب‌ترین و قدرتمندترین ویرایشگر تصویر در دنیا است را روی کامپیوترم نصب کرده‌ام، اما این مسئله اصلا برای ویندوز در خصوص برنامه‌ی پیش‌فرض تفاوتی نمی‌کند. ویندوز ترجیح می‌دهد عکس‌ها را در برنامه‌های خود، از جمله Windows Photo Viewer و اپلیکیشن Photos، باز کند. برای درک بهتر منظور من، روی یکی از فایل‌های JPEG (تصویر سه کودک در سمت راست) کلیک کرده و آن را باز می‌کنم:

 عکس سه کودک
باز کردن یکی از تصاویر.

و مشکل اینجاست. به جای اینکه تصویر در فتوشاپ باز شود، در Windows Photo Viewer باز می‌شود. اگر فقط بخواهم عکس را ببینم خوب است، اما زمانی‌که می‌خواهم آن را ویرایش و ادیت کنم، خیر:

عکس سه کودک در ویندوز
ویندوز، فتوشاپ را نادیده گرفته و در عوض Windows Photo Viewer را باز می‌کند.

یک امکان دیگر درمورد ویندوز 8 و 8.1 این است که تصویر در اپلیکیشن Photos باز شود. در این جا هم اگر هدف فقط مشاهده‌ی تصویر بود، اپلیکیشن Photos کفایت می‌کرد، اما برای کارهای ویرایشی نه؛ من برای این کار نیاز دارم تصویر را در فتوشاپ باز کنم. در واقع وقتی قدرتمندترین ویرایشگر تصویر جهان را روی سیستم نصب کرده‌ایم چه نیازی به Windows Photo Viewer و اپلیکیشن Photos داریم؛ بنابراین باید به ویندوز بگوییم از همه‌ی این برنامه‌ها چشم‌پوشی کند و تصاویرمان را از حالا به بعد در فتوشاپ باز کند:

 تصویر سه کودک در فوتوز
تصویر باز شده در اپلیکیشن Photos.

فتوشاپ را ویرایشگر و نمایشگر پیش‌فرض تصویر کنید

در اینجا نحوه‌ی تبدیل فتوشاپ به برنامه‌ی پیش فرض برای مشاهده و ویرایش تصاویرتان را خواهید دید. اگر اکنون تصویر را در Windows Photo Viewer یا اپلیکیشن Photos باز کرده‌اید، Alt+F4 را فشار دهید تا خیلی سریع این برنامه را ببندید.

باز هم می‌گویم من در اینجا از یک فایل JPEG استفاده می‌کنم اما شما می‌توانید همین مراحل را برای تبدیل فتوشاپ به ویرایشگر و نمایشگر پیش‌فرض فرمت‌های دیگر نظیر PNG و TIFF دنبال کنید. به پنجره‌ی Explorer بروید و روی یکی از فایل‌های تصویر کلیک‌راست کنید. از اولین منویی که می‌بینید Open With را انتخاب کنید و سپس روی گزینه‌ی Choose default program در انتهای منوی دوم کلیک کنید:

انتخاب برنامه پیش‌فرض
روی یکی از تصاویر کلیک‌راست کنید و بروید به Open with> Choose default program.

با این کار لیستی از برنامه‌های موجود باز می‌شود. اگر Adobe Photoshop در لیست اول بود، روی آن کلیک کنید و آن را انتخاب کنید. اگر فتوشاپ را ندیدید، در انتهای لیست روی More options بزنید:

گزینه‌های بیشتر
اگر فتوشاپ در لیست اول نبود روی «More Options» کلیک کنید.

در این هنگام لیست دوم که حاوی برنامه‌های بیشتری است باز می‌شود. برای انتخاب فتوشاپ به عنوان ویرایشگر و نمایشگر پیش‌فرض تصویر، روی گزینه‌ی Adobe Photoshop کلیک کنید. اگر چندین نسخه‌ی فتوشاپ روی کامپیوترتان دارید، جدیدترین آن را انتخاب کنید:

انتخاب فتوشاپ
انتخاب فتوشاپ به عنوان برنامه‌ی پیش‌فرض جدید برای باز کردن فایل‌های JPEG.

وقتی فتوشاپ را از لیست انتخاب می‌کنید دو اتفاق می‌افتد. اول اینکه تصویری که روی آن کلیک‌راست کرده‌اید در فتوشاپ باز می‌شود و بنابراین می‌توانید روی آن کار کنید:

تصویر سه کودک در فتوشاپ
عکس انتخابی در فتوشاپ باز می‌شود.

مورد دوم که هدف اصلی ما هم بود، این است که حالا شما فتوشاپ را برای فرمت فایل خاصی تبدیل به ویرایشگر و نمایشگر پیش‌‌فرض کرده‌اید. من فتوشاپ را یک لحظه می‌بندم و به پنجره‌ی Explorer بازمی‌گردم؛ سپس روی یکی دیگر از تصاویر JPEG دو کلیک کرده و آن را باز می‌کنم:

انتخاب عکس دوم
روی تصویر دیگر در پنجره‌ی Explorer کلیک می‌کنم.

این بار به جای اینکه تصویر در Windows Photo Viewer یا اپلیکیشن Photos باز شود در فتوشاپ باز می شود:

تصویر خانوادگی در فتوشاپ
تصاویر JPEG اکنون بصورت پیش‌فرض در Adobe Photoshop باز می‌شود.

شما با انجام این مراحل به سادگی می‌توانید فتوشاپ را به عنوان ویرایشگر و نمایشگر پیش‌فرض تصاویرتان برای فرمت‌های محبوبی نظیر JPEG، PNG و TIFF در محیط ویندوز 8 و 8.1 انتخاب و تنظیم کنید.

منبع(+)