تخفیف ویژه در جشنواره مهارت‌های تابستانی
تخفیف ویژه در جشنواره مهارت‌های تابستانی
{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۱۵ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

آشنایی با Adobe Bridge

به لطف دوربین‌های دیجیتال و ظرفیت کارت‌های حافظه که هر روز بیشتر می‌شود، حالا دیگر این آزادی عمل را داریم که هر چقدر دلمان می‌خواهد از خانواده، دوستان، مناسبت‌ها، یا هر چیزی که نظرمان را جلب می‌کند عکس بگیریم.

در نتیجه، حالا اغلب خیلی بیشتر از نیازمان عکس داریم چون خیلی راحت است که پشت سر هم اینقدر روی دکمه‌ی شاتر بزنیم تا حافظه پر شود. و حتی بعد هم کافی است آدم توی جیبش کارت حافظه‌ی اضافی داشته باشد، در چند ثانیه می‌شود حافظه را عوض کرد و دوباره از اول! همیشه حیرت می‌کنم از اینکه چقدر سریع یک کارت حافظه را با انبوهی عکس پر می‌کنم، و برای همین هیچ‌وقت بدون گذاشتنِ کارت حافظه‌ی اضافی در کیف دوربین از خانه بیرون نمی‌روم. حالا اگر می‌شد که یادم بماند خود کیف دوربین را جا نگذارم دیگر زندگی شیرین می‌شد.

مشکل آن است که این آزادی عمل دیجیتال جدید خیلی زود باعث آشفتگی و سردرگمی و ناراحتی می‌شود، چون کاری که نهایتا با عکس‌ها می‌کنیم به اندازه‌ی خود عکس‌ها مهم است. اگر فقط یک مشت یا چند ده عکس باشد مشکلی نیست. ولی وقتی که چند صد، چند هزار، یا چند ده هزار عکس داریم، مدیریت این همه عکس واقعا کابوس می‌شود، و اگر قرار باشد بعدا وقتی عکسی را لازم داریم نتوانیم در انبوه عکس‌ها پیدایش کنیم، پس گرفتنش چه فایده‌ای دارد.

خوشبختانه ادوبی برنامه‌ی فوق‌العاده‌ای به نام Adobe Bridge یا صرفا Bridge برای کمک به ما در ساماندهی و مدیریت تصاویر ایجاد کرده است. بریج یک برنامه مجزا است اما در بسته‌ی فتوشاپ هم به‌طور رایگان وجود دارد، چه خود فتوشاپ را بخرید و چه در قالب بسته‌ی Creative Suite تهیه‌اش کنید. ما با گشتی کوتاه و کلی در این برنامه شروع می‌کنیم تا ببینیم چی به چی است و چی کجاست، و بعد نگاهی می‌اندازیم به طرز استفاده از بریج برای بردن عکس‌ها از روی دوربین یا حافظه به روی کامپیوتر. وقتی عکس‌ها روی کامپیوتر قرار گفت، خواهیم دید که نمایش، بررسی، امتیازدهی، برچسب‌گذاری، انتقال، کپی، رد و حذف، تغییر نام، چرخاندن و فیلتر کردن تصاویر چقدر آسان است، و خواهیم دید که چگونه آنها را در قالب مجموعه ذخیره کنیم، چطور به آنها metadata یا فراداده و keyword یا کلمات کلیدی اضافه کنیم، همه مستقیما از بریج!

خب شروع کنیم.

اجرای بریج

برای باز کردن بریج چند راه مختلف هست. اگر فتوشاپ‌تان باز است، می‌توانید به منوی File در بالای صفحه بروید و دستور Browse in Bridge را انتخاب کنید، یا آنکه کلیدهای میانبر Ctrl+Alt+O (در ویندوز) / Command+Option+O (در مک) را بزنید (در انتها حرف O قرار دارد نه عدد 0). سریعترین و رایج‌ترین شیوه اما آن است که بریج را با کلیک روی آیکون Launch Bridge در نوار Application باز کنید. در مک این نوار درست زیر نوار منو و در ویندوز در سمت راست نوار منو قرار دارد:

نوار اپلیکیشن
راحت‌ترین راه برای اجرای Bridge کلیک کردن روی آیکون Launch Bridge در نوار اپلیکیشن است.

هر راهی را که بروید، رابط کاربری بریج روی صفحه باز می‌شود، و در آن سه ستون اصلی پنل، صفحه را بخش‌بخش می‌کنند، و مجموعه‌ای از آیکون‌ها و گزینه‌ها در بالا ظاهر می‌شوند، و چند دکمه هم در گوشه‌ی راست پایین پدیدار می‌شوند. اما به‌طور پیش‌فرض، در ستون وسطی پنل Content قرار گرفته که بندانگشتی یا thumbnail تصاویر داخل فولدر انتخاب‌شده را نشان می‌دهد:

رابط کاربری بریج
رابط کاربری بریج سه ستون اصلی پنل دارد، به اضافه‌ی چند آیکون و گزینه در بالا و پایین.

یاد گرفتن بریج سخت نیست، اما برای حداکثر استفاده از این برنامه چیزهای زیادی را باید یاد گرفت. قبل از اینکه وارد جزئیات شویم، بگذارید نگاهی به گزینه‌ها و پنل‌های مختلفی که در صفحه می‌بینیم بیاندازیم، و از آیکونِ گوشه‌ی چپ بالا شروع کنیم.

دکمه Browse

در گوشه‌ی چپ بالای پنجره‌ی بریج، دکمه‌های Browse قرار دارند (فلش‌های به سمت چپ و راست) که شبیه دکمه‌های عقب و جلو در مرورگر ایترنت عمل می‌کنند. وقتی با بریج به فولدرهای مختلف روی کامپیوتر سر می‌زنید، می‌توانید با زدن روی دکمه‌های Back و Forward، در گردش خود عقب و جلو بروید:

دکمه‌های گشتن قولدرها در پنل
با استفاده ار دکمه‌های Back و Forward، در گردش خود عقب و جلو بروید.

پوشه‌های والد یا محبوب (Favorites)

در سمت راستِ دکمه‌های Browse فلش کوچکی به سمت پایین هست. با کلیک‌کردن روی آن منویی باز می‌شود که امکان می‌دهد هر یک از فولدرهایی که روی کامپیوترمان را انتخاب کنیم؛ یا به هرکدام از فولدرها و پوشه‌هایی که در پنل Favorites خودمان می‌بینیم برویم، که این بحث را برای بعد می‌گذاریم:

فولدرهای محبوب یا بالاتر
با زدن روی فلش رو به پایین به راحتی هرکدام از فولدرها یا فایل های محبوب‌تان را انتخاب کنید.

فایل‌ها و فولدرهای اخیر (Recent Files or Folders)

در کنار فلش رو به پایین، آیکون Recent Files or Folders قرار دارد. روی آن کلیک کنید تا فهرستی از فایل‌هایی که اخیرا دیده‌اید و فولدرهایی که سرزده‌اید باز شود. بریج با تمام برنامه‌های Creative Suite کار می‌کند، برای همین هر فایلی که مثلا با Illustrator و InDesign باز کرده‌اید هم در این فهرست ظاهر می‌شود. برای پاک کردن فهرست، روی Clear Recent Files و Clear Recent Folders در پایین منو می‌زنیم:

فایل‌ها و فولدرهای اخیر
روی Recent Files or Folders بزنید تا به راحتی به آخرین فایل‌ها و فولدرهایی که باز کرده‌اید دست پیدا کنید.

نوار Path یا مسیر

همه‌ی آیکون‌هایی که تا به اینجا دیده‌ایم یک ربطی به گشتن در فایل‌ها و فولدرها داشتند، و درست در زیر این آیکون‌ها یکی از گزینه‌های محبوب من در بریج برای گشتن در فولدرها قرار دارد، نوار Path. نوار Path یا مسیر به ما آدرسِ کامل فولدری که در حال حاضر در آن هستیم را نشان می‌دهد. مثلا، من الان در حال دیدن مشتی تصویر متفرقه هستم که در فولدری با اسم نامفهوم Random جمع کرده‌ام، که در فولدر بزرگتر My Photos قرار دارد، که آن هم در پوشه‌ی My Files قرار دارد، و به همین ترتیب. می‌توانیم کل این مسیر فایل را در نوار مسیر ببینیم. اما آنچه نوار مسیر را مفید می‌کند این است که روی هر کدام از پوشه‌های ردیف شده در نوار مسیر که بزنیم، مستقیما به آن فولدر می‌پریم:

نوار آدرس
روی هر کدام از پوشه‌های فهرست شده در نوار Path بزنید تا مستقیما به آن بپرید.

گرفتن عکس‌ها از دوربین

در آیکون‌های ردیف بالای چپ صفحه بریج، به آیکون دوربین کوچکی با یک فلش رو به پایین می‌رسیم. این گزینه Get Photos from Camera یا دریافت عکس از دوربین است، که در آموزش بعدی به آن رسیدگی می‌کنیم. با کلیک‌کردن روی این آیکون، دانلودر عکس یا Photo Downloader باز می‌شود، که در آن می‌توانیم دستگاهی که می‌خواهیم عکس‌هایمان را از آن برداریم را انتخاب کنیم، و گزینه‌های مختلفی برای محل ذخیره‌ی تصاویر، شیوه نام‌گذاری فایل‌ها، و غیره داریم. به این جزئیات هم در آموزش بعدی می‌پردازیم:

دریافت فایل‌ها
روی آیکون Get Photos From Camera کلیک کنید تا تصاویر روی کامپیوتر شما بارگذاری شوند.

Refine یا پالایش

درست در سمت راست آیکون Get Photos from Camera گزینه Refine قرار دارد. نامش کمی مبهم است، اما با زدن روی این آیکون به سه قابلیت مهم دسترسی پیدا می‌کنیم – Review Mode که اجازه می‌دهد چندین تصویر را در یک قالب 3بعدی جالب، با هم مقایسه کنیم. Batch Rename برای تغییر نام همزمان چندین عکس، و File Info که اجازه می‌دهد انواع و اقسام اطلاعات را درباره‌ی عکس انتخاب شده ببینیم و ویرایش کنیم:

refine یا پالایش
گزینه‌ی Refine به ما دسترسی راحتی به قابلیت‌های Review Mode، Batch Rename، و File Info در بریج می‌دهد.

Camera Raw

آیکون بعدی Open in Camera Raw است. Camera Raw کلا مبحث متفاوتی برای سری آموزشی دیگری است، اما اگر با دوربین سطح بالایی عکاسی می‌کنید و تصاویر در فرمت خام دوربین ذخیره می‌شوند، با کلیک‌کردن روی این آیکون می‌توانید آنها را در کادر مکالمه‌ی Camera Raw باز کنید و ویراش کنید. همین‌طور می‌توانید تصاویر JPEG و TIFF را در Camera Raw باز کنید:

عکس خام دوربین یا Camera Raw
با کلیک روی آیکون Camera Raw تصاویر را در کادر مکالمه‌ی Camera Raw باز کنید.

خروجی برای گالری وب یا PDF

آخرین آیکون در سمت بالای چپ بریج گزینه‌ی Output است. با زدن روی آن به فضای کاری Output تغییر حالت می‌دهیم که در آن گزینه‌هایی برای خروجی گرفتن از تصاویر به یک گالری وب یا به قالب PDF وجود دارد:

خروجی برای وب یا PDF
با انتخاب گزینه‌ی Output از تصاویر برای گالری وب یا فرمت PDF خروجی بگیرید.

Workspace یا فضای کاری

در طول کناره‌ی راست بالای صفحه‌ی بریج ردیفی از workspaceها یا فضاهای کاری دیده می‌شود (Essentials، Filmstrip، Metadata، و غیره) که به راحتی با زدن روی نام فضایی که می‌خواهیم، می‌توانیم انتخابش کنیم. فضاهای کاری، چیدمان پنل‌های بریج و همچنین پنل‌هایی که در صفحه دیده می‌شوند را تغییر می‌دهد. انتخاب کنونی همیشه مشخص شده است:

فضای کاری
روی workspaceهای مختلف بزنید تا چیدمان رابط بریج عوض شود.

فضای کاری پیش‌فرض Essentials است، اما فضاهای کاری دیگر ممکن است برای کار ما مناسب‌تر باشند. مثلا، فضای Essential یک چیدمان خوب و کلی دارد، اما اگر بخواهیم تصاویرمان را ببینیم، آن پیش‌نمایش‌های بندانگشتی در پنل Content آنقدرها به درد نمی‌خورند، و همین‌طور پنل Preview یا پیش‌نمایش در گوشه‌ی راست بالا که آن هم خیلی بزرگتر نیست. فضای Filmstrip برای پیش‌نماش تصاویر خیلی بهتر است. اگر رویش بزنیم و انتخابش کنیم، می‌بینیم که حالا پیش‌نمایش خیلی بزرگتری از تصویر نشان می‌دهد، و پنل Content به پایین رفته و حالا بندانگشتی‌ها (tumbnail) را در یک ردیف افقی خیلی بهتر نشان می‌دهد:

پیش‌نمایش
فضای کاری Filmstrip چیدمان خیلی بهتری برای پیش‌نمایش تصاویر تحویل می‌دهد.

چهار فضای کاری که در بالای بریج ردیف شده‌اند تنها فضاهای موجود نیستند. روی مثلث رو به پایین در سمت راست کلمه‌ی Output بزنید تا فهرست کامل فضاها را ببینید، از جمله همه‌ی فضاهای کاری که خودتان درست کرده‌اید. من به فضای پیش‌فرض Essentials برمی‌گردم تا به تورمان ادامه بدهیم.

کادر جستجو

در سمت راست فضاهای کاری، کادر جستجو قرار دارد که در آن می‌توانیم در فولدر کنونی یا زیرشاخه‌هایش دنبال فایل بگردیم:

کادر جستجو
کادر جستجو تنها در فولدر کنونی و زیرشاخه‌های آن جستجو می‌کند.

Compact Mode یا حالت فشرده

در گوشه‌ی بالای راست بریج آیکون Compact Mode قرار دارد:

آیکون حالت فشرده
آیکون Compact Mode.

با کلیک روی آن بریج به حالت فشرده می‌رود، که همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، مدل فشرده و کوچکی از بریج است که تنها thumbnail یا بندانگشتی تصاویر را به همراه چند دکمه‌ی جابجایی و گشتن در بالایش نشان می‌دهد. این حالت وقتی مفید است که بخواهیم وسط کار با فتوشاپ (یا هرکدام از برنامه‌های Creative Suite)، بریج را هم روی صفحه باز داشته باشیم، چون همیشه روی برنامه‌های دیگر می‌ایستد. برای جابجایی و کپی کردن فایل‌ها بین فولدرهای مختلف هم به درد می‌خورد، چون می‌شود دو پنجره‌ی بریج را همزمان باز کرد، که کار کشیدن تصاویر و فایل از یک پنجره‌ی بریج به دیگری را راحت می‌کند. این کار را بعدا نشان می‌دهیم. برای برگشتن به اندازه‌ی عادی بریج از حالت فشرده، روی آیکون Full Mode در گوشه‌ی راست بالا بزنید:

حالت فشرده
وقتی در Compact Mode هستیم بریج همیشه جلوی تمام برنامه‌های بازِ دیگر باقی می‌ماند.

همین‌طور با زدن دکمه‌های میانبر Ctrl+Enter (در ویندوز) یا Command+Return (در مک) می‌توانیم بین حالت فشرده و کامل جابجا شویم.

گزینه‌های کیفیت Thumbnail یا بندانگشتی

در زیر فضای کاری در گوشه‌ی راست بالای بریج دو آیکون هستند که اجازه می‌دهند کیفیت پیش‌نمایش‌های بندانگشتی که در پنل Content می‌بینیم را تغییر دهیم. چرا تغییرشان دهیم؟ چون برای بریج ممکن است خیلی طول بکشد تا پیش‌نمایش‌های با کیفیتی از تصاویر بسازد، به‌خصوص اگر پای تصاویر زیاد با رزولوشن بالا وسط باشد. با زدن روی آیکونِ سمت چپی به بریج می‌گوییم که هیچ پیش‌نمایشی تولید نکند. در عوض از پیش‌نمایشی که در خود فایل تصویر به‌طور توکار (embedded) ذخیره شده استفاده کند. این سریعترین راه بارگذاری بندانگشتی‌ها است که البته توصیه نمی‌شود.

با زدن روی آیکون سمت راستی، منویی، با چند گزینه‌ی کیفیت پدیدار می‌شود. انتخاب گزینه‌ی اول، (Prefer Embedded (Faster، مثل همان کلیک‌کردن روی آیکون سمت چپی است. اینکه چرا ادوبی دو راه برای انتخاب یک گزینه‌ی یکسان گذاشته، من هم نمی‌دانم. گزینه‌ی پیش‌فرض Always High Quality (همیشه کیفیت بالا) است که خودم استفاده می‌کنم، و به شما هم توصیه می‌کنم اگر به مشکل اجرای خیلی کند برنمی‌خورید همین گزینه را انتخاب کنید. بعضی‌ها هم گزینه‌ی High Quality On Demand (کیفیت بالا به درخواست) را انتخاب می‌کنند، که ابتدا بندانگشتی‌های کم‌کیفیت می‌آورد، و بعد وقتی روی یک بندانگشتی کلیک کنیم نسخه‌ی باکیفیت آن را می‌سازد. این روش سریعتری است، اما من دوست دارم همیشه بندانگشتیهای با کیفیت ببینم. انتخاب با شما است:

کیفیت بندانگشتی یا thumbnail
thumbnail کم‌کیفیت سریعتر بارگذاری می‌شوند، اما بندانگشتی‌های باکیفیت قشنگ‌ترند.

فیلتر کردن تصاویر از روی امتیاز

یکی از بهترین امکانات بریج این است که می‌توانیم به تصاویر با ستاره امتیاز بدهیم و برچسب بزنیم. امتیاز دادن، کار جدا کردن بهترین تصاویر (5 ستاره) از بدترین تصاویر (بدون ستاره) را راحت می‌کند، و از برچسب هم می‌توان مثلا برای جداکردن تصاویری که هنوز منتظر تایید مشتری هستند از تصاویر تاییدشده استفاده کرد. بعدا خواهیم دید که چطور برچسب و ستاره بدهیم، اما فیلتر کردن بر اساس ستاره و برچسب را می‌توانیم در پنل Content با زدن روی آیکون Filter Items By Rating (ستاره) در سمت راست گزینه‌های کیفیت thumbnail و انتخاب یک گزینه‌ی فیلتر از فهرست، انجام دهیم. برای اینکه به نمایشِ همه‌ی تصاویر برگردیم، گزینه Clear Filter را در بالا انتخاب می‌کنیم:

فیلتر تصاویر از روی امتیاز یا برچسب
آیکون ستاره اجازه می‌دهد تصاویر نمایش داده شده در پنل کانتنت را فیلتر کنیم.

گزینه‌های مرتب‌سازی

در سمت راستِ گزینه‌ی Filter، گزینه‌ی Sorting قرار دارد که معیارهای شیوه‌ی نمایش بندانگشتی‌ها در پنل Content را تغییر می‌دهد. در اینجا من تصاویرم را دستی مرتب می‌کنم، اما شما اگر روی این گزینه کلیک کنید منویی برایتان باز می‌شود که انواع معیارهای قابل انتخاب در آن هست، از جمله بر اساس نام فایل، نوع فایل، اندازه‌ی فایل، و به همین ترتیب. روی فلش رو به بالا در سمت راستِ گزینه‌ی مرتب‌سازی بزنید تا ترتیب از صعودی به نزولی عوض شود، یا فلش رو به پایین را بزنید (وقتی رویش می‌زنید جهت فلش معکوس می‌شود) تا از نزولی به صعودی تغییر کند:

مرتب‌سازی تصاویر در بریج
دو گزینه‌ی مرتب‌سازی به ما امکان می‌دهد شیوه‌ی فهرست شدن thumbnail را تغییر دهیم.

چرخاندن تصاویر

اگر تصویری در پنل Content نیاز به چرخیدن دارد، کافی است روی آن کلیک کنید، و بعد روی یکی از دو آیکون Rotate یا چرخش در زیر کادر جستجو بزنید. آیکون سمت چپ، تصویر را °90 پادساعتگرد (یا برخلاف حرکت عقربه‌های ساعت) می‌چرخاند، و آیکون سمت راستی هم °90 ساعتگرد می‌چرخاند (که از خود آیکون‌ها هم معلوم است). با گرفتن دکمه‌ی Ctrl (ویندوز) / Command (مک) و کلیک کردن روی تصاویری که می‌خواهید، می‌توانید آنها را دسته‌جمعی بچرخانید:

چرخاندن تصاویر در بریج
روی آیکون‌های چرخش بزنید تا تصاویر °90 ساعتگرد یا پادساعتگرد بچرخد.

باز کردن فایل‌های اخیر

در سمت راستِ دکمه‌ی Rotate گزینه‌ی Open Recent Files قرار دارد که راه دیگری برای پریدن به فایل‌هایی است که جدیدا باز کرده‌ایم. روی این آیکون بزنید تا فهرستی از این فایل‌ها ببینید، بعد روی نام فایلی که می‌خواهید باز شود کلیک کنید:

باز کردن فایل‌های اخیر در بریج
روی آیکون Open Recent Files بزنید تا از فهرستی از فایل‌هایی که اخیرا باز شده‌اند مشاهده کنید.

ایجاد فولدر جدید

برای ایجاد فولدری جدید داخل فولدری که الان باز است، روی آیکون New Folder بزنید. وقتی فولدر جدید در پنل Content ظاهر شد، نام آن خودبخود هایلایت خواهد شد. کافی است نامی که می‌خواهید به آن بدهید را تایپ کنید و بعد کلید Enter (ویندوز)/Retrun (مک) را بزنید تا تأیید شود:

ایجاد فولدر جدید در بریج
روی آیکون New Folder بزنید تا فولدر جدیدی داخل فولدر کنونی ایجاد شود.

پاک کردن آیتم

در آخر، در انتهای آیکون‌ها و گزینه‌های بالای پنجره‌ی بریج، آیکون Delete Item قرار دارد. روی موردی که می‌خواهید پاک شود بزنید و بعد آیکون سطل آشغال را کلیک کنید. بعد وقتی بریج از شما می‌پرسد که آیا کاملا مطمئنید که می‌خواهید پاکش کنید، دکمه OK را بزنید.

آیکون سطل آشغال
تصویر، فایل، یا فولدری که می‌خواهید پاک شود را انتخاب کنید و بعد روی دکمه Delete بزنید.

فولدرها و محبوب‌ها

در بالای ستون چپ بریج، پنل‌های Folders و Favorites را می‌بینیم. پنل فولدرز به‌طور پیش‌فرض باز است، اما می‌توانیم به راحتی با کلیک‌کردن روی نام برگه‌شان بین آنها جابجا شویم. پنل فولدرز راه اصلیِ گشتن در فولدرهای کامپیوتر ما است، که آنها را به شکل آشنای «درختی» نمایش می‌دهد. اگر روی مثلث کنار اسم هر فولدر بزنیم، باز می‌شود و فولدرهای داخلش پدیدار می‌شوند. به همین ترتیب در ساختار درختی فولدر پایین می‌رویم تا به جایی که تصاویرمان قرار دارد می‌رسیم، بعد مستقیما روی نام فولدر کلیک می‌کنیم تا محتویاتش در پنل Content ظاهر شود:

فولدرها و محبوب‌ها در بریج
از طریق پنل Folders به راحتی در فولدرهای روی کامپیوتر گشت و گذار می‌کنیم.

با زدن روی نام برگه Fvorites به پنل Favorites جابجا می‌شویم، که در آن فولدرهایی را نگه می‌داریم که اغلب با آنها کار داریم، تا بتوانیم به سرعت در پنل فولدرز، به آنها برسیم، بدون اینکه بخواهیم به‌طور دستی به محل آن فولدرها برویم. در واقع، Favorites درست مثل بوکمارک‌های مرورگر اینترنت عمل می‌کند. بعدا خواهیم دید که چطور فولدرهای محبوب خودمان را اضافه کنیم، اما به‌طور پیش‌فرض، ادوبی چند فولدر که فکر کرده‌اند آنها را لازم داریم در آن قرار داده است، مثل Desktop، و همینطور فولدرهای اصلی Documents و Pictures. روی هر کدام از آنها که بزنیم مستقیما به آن فولدر می‌پریم:

پنل محبوب‌ها یا favorites در بریج
پنل Favorites مثل بوکمارک‌های مرورگر اینترنت است.

Filter و Collections

در زیر پنل‌های Folders و Favorites در ستون چپ، پنل‌های Filter و Collections قرار دارند. پنل فیلتر به‌طور پیش‌فرض باز است، اما باز هم می‌توانیم با زدن روی نام برگه‌ها بین این دو پنل جابجا شویم. قبل‌تر گفتیم که می‌توانیم تصاویر به نمایش درآمده در پنل کانتنت را برحسب امتیاز ستاره و برچسب آنها ببینیم، اما هنوز هیچی ندیده‌اید. پنل فیلتر کلا چیز دیگری است. در واقع، تعداد گزینه‌هایی که برای دقیق کردن فیلتر برای یافتن عکس‌های مورد نظرمان وجود دارد، دیوانه‌کننده است. می‌توانیم تصاویر را بر اساس نوع فایل، زمان ساخت فایل، نسبت تصویر، سرعت ISO، زمان نوردهی، لنز و قدرت زوم استفاده شده، نوع دوربین، شماره سریال دوربین، و حتی چیزهای بیشتری فیلتر کنیم! حتی می‌توانیم چند تا از این گزینه‌ها را با هم ترکیب کنیم تا فیلترمان حسابی دقیق شود. گفتم که دیوانه‌کننده است!

برای روشن‌کردن هرکدام از گزینه‌های فیلتر، کافی است روی مثلثِ سمت چپِ نام هر دسته بزنید تا باز شود، بعد روی هرکدام از گزینه‌های داخلش کلیک کنید. مثلا، در اینجا من دسته Orientation را باز کرده‌ام، که به من می‌گوید که 16 تا از تصاویر فولدر فعلی در حالت Landscape هستند در حالی که 16 تای دیگر در حالت Portrait هستند. پنل فیلتر خودبخود در بین تمام تصاویر داخل فولدر می‌گردد و خودش را از این اطلاعات پر می‌کند. اگر بخواهم فقط تصاویر Landscape را ببینم، می‌توانم روی گزینه‌ی Landscape بزنم، که یک تیک در سمت چپ نام گزینه می‌گذارد تا بدانیم که این فیلتر فعال است:

پنل فیلتر در بریج
با پنل Filter می‌توانیم به‌طور خیلی دقیق بگوییم که می‌خواهیم کدام تصاویر در پنل Content آورده شود.

برای خاموش کردن یک فیلتر، کافی است دوباره رویش کلیک کنیم. یا اگر چند فیلتر فعال داریم و می‌خواهیم همه را یک جا خاموش کنیم، در گوشه‌ی راست پایینِ پنل فیلتر روی آیکون دایره‌ای که خطی اریب از وسطش گذشته می‌زنیم (علامت جهانی تهی) تا همه‌ی فیلترها در جا حذف شوند.

بحث درباره‌ی پنل Collections را برای بعد می‌گذاریم، اما کلا کالکشنز این امکان را می‌دهد که چندین تصویر را کنار هم جمع کنیم، چه همه در یک فولدر باشند و چه در سراسر کامپیوتر پراکنده باشند، و آنها را به‌صورت یک مجموعه یا Collection ذخیره کنیم تا بتوانیم همه را با هم و کنار هم ببینیم، طوری که انگار در یک فولدرند. حتی می‌توانیم Smart Collections یا مجموعه‌های هوشمند درست کنیم که بریج بر اساس معیارهایی که تعیین می‌کنیم خودبخود تصاویر را به آنها اضافه کند. اما این هم بماند برای بعد.

پنل Content

ستون وسط بریج، جایگاه پنل Content است که در خودش نسخه‌ی بندانگشتی یا thumbnail تصاویرِ داخلِ فولدر انتخابی ما را نشان می‌دهد. اندازه‌ی پیش‌فرضِ بندانگشتی‌ها بسیار کوچک است، کوچکتر از آنکه به درد خاصی بخورد، اما می‌توانیم به راحتی با کشیدن نوار لغزان پایین صفحه بریج، اندازه بندانگشتی‌ها را افزایش دهیم. کشیدن نوار به راست آنها را بزرگتر می‌کند، و به سمت چپ هم کوچکتر می‌کند. همین‌طور می‌توانیم روی آیکون‌های مستطیلی دو طرف نوار کلیک کنیم تا به سایز بعدی بپریم:

اندازه‌ی بندانگشتی‌ها در بریج
به کمک نوار لغزان پایین پنل Contents اندازه‌ی بندانگشتیها را عوض کنید، یا روی آیکون‌ها دو سوی آن کلیک کنید.

راه‌های زیادی هست که نمایش پنل Contents را به دلخواه خودمان دربیاوریم، که بعدا درباره‌شان خواهیم گفت.

پنل Preview

در بالای ستون راست در بریج، پنل Preview قرار دارد که پیش‌نمایش بزرگتری از تصویر انتخابی در پنل Content نشان می‌دهد. در واقع ایده‌ی کلی پنل Preview آن است که نسخه‌ی بزرگتری از تصویر نشان دهد. مشکل آن است که به‌طور پیش‌فرض، این پیش‌نمایش چندان بزرگتر از بندانگشتی‌های توی پنل کانتنت نیست، و حتی لازم نیست خیلی اندازه‌ی بندانگشتی‌ها را بالا ببرید تا از پیش‌نمایش هم بزرگتر شوند! با این حال، این صرفا اندازه و مکان پیش‌فرض این پنل است. مثل بیشتر چیزها در بریج، راه‌هایی برای دلخواه ساختن آن هست که بعدا خواهیم دید:

پنل پیش‌نمایش یا Preview در بریج
پنل Preview در اندازه و موقعیت پیش‌فرضش کاربرد چندانی ندارد.

Metadata و Keywords

در زیر پنل Preview در ستون راست بریج، پنل‌های Metadata و Keywords قرار دارند، که هر دو برای دیدن اطلاعات یک تصویر و جستجو و یافتن تصاویر در آینده بسیار با ارزش و مهم هستند. پنل Metadata یا فراداده به‌طور پیش‌فرض باز است و تمام جزئیاتی که لازم داریم را نشان می‌دهد، مثل تاریخ گرفته‌شدن عکس، تنظیمات دوربین، اندازه‌ی فایل، نوع فایل، حالت رنگ، عمق بیت، آیا فلاش زده شده یا نه، و خیلی چیزهای دیگر! با استفاده از نوار لغزان در سمت راست می‌توانیم همه‌ی این اطلاعات را ببینیم. همین‌طور می‌توانیم از طریق پنل Metadata جزئیات دیگری به تصویر اضافه کنیم، مثل نام عکاس و اطلاعات تماس. بعدا نگاه دقیق‌تری به پنل Metadata خواهیم انداخت:

پنل متادیا یا فراداده یا metadata در بریج
پنل Metadata هر چیزی که بخواهیم درباره‌ی تصویر بدانیم را به ما می‌گوید.

اگر روی برگه Keywords در بالا بزنیم، از پنل Metadata به پنل Keywords می‌رویم که امکان می‌دهد کلمات کلیدی توصیفی به تصاویر نسبت دهیم تا بتوانیم بعدا با جستجوی عکس‌هایی که حاوی این کلمات کلیدی است دوباره راحت آنها را پیدا کنیم. با Keywords حتی می‌توانیم کاری کنیم بریج تصاویر را خودبخود به Smart Collections اضافه کند. بعدا در آموزش دیگری به مجموعه‌های هوشمند و هرچیزی که لازم است درباره پنل Keywords بدانیم، خواهیم پرداخت:

پنل کلمات کلیدی یا keywords در بریج
به کمک پنل Keywords می‌توانیم کلمات کلیدی توصیفی به عکس‌ها نسبت دهیم که بعدا یافتن آنها را ساده‌تر می‌کند.

و همین! این هم نگاهی مختصر به Adobe Bridge.