{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۹ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

انتقال عکس‌ها از دوربین به کامپیوتر با Adobe Bridge

در آموزش قبلی، نگاه کوتاهی به Adobe Bridge، چیدمان، پنل‌ها، و گزینه‌های پیش‌فرضش انداختیم. بریج یک Digital Asset Manager یا مدیر فایل‌های دیجیتالی است، که کار جستجو، مدیریت، و ساماندهی مجموعه تصاویر ما را آسان می‌کند که همیشه در حال بزرگتر شدن است. خب البته اگر عکسی نداشته باشیم پس برنامه‌ای برای مدیریت تصاویر هم به کارمان نمی‌آید، برای همین در این آموزش یاد می‌گیریم چطور از طریق Bridge عکس‌هایمان را از دوربین یا کارت حافظه به کامپیوتر منتقل کنیم.

یک برداشت غلط رایج درباره‌ی بریج این است که برنامه‌ای برای ذخیره‌ی فایل است و وقتی عکس‌هایمان را از دوربین می‌گیریم، مستقیما در خود بریج ذخیره می‌شود. این‌طور نیست. بریج هیچ قابلیتی برای ذخیره‌ی فایل در خودش ندارد. صرفا راهی برای منظم نگه داشتن تصاویر روی کامپیوتر است. می‌توانیم از بریج برای انتقال عکس از دوربین به کامپیوتر استفاده کنیم، اما عکس‌ها در همان فولدرهای معمولی روی هارد ذخیره می‌شوند که همه چیز در آنها ذخیره می‌شود، هر محلی که برایشان تعیین کنید، انگار با خود کامپیوتر این کار را کرده‌اید. بریج صرفا راه بهتری برای انجام همان کارها پیش پایمان می‌گذارد، با قابلیت‌ها و گزینه‌هایی که در جای دیگری در دسترس ما نیست. البته، نقطه‌ی قوت اصلی بریج در ساماندهی عکس‌ها بعد از انتقالشان است، اما قبل از آنکه به آن جاهای خوبش برسیم، بگذارید اول عکس‌ها را روی کامپیوتر بیاوریم.

تنظیمات بریج

قبل از آنکه شروع به آوردن عکس‌ها کنیم، یک گزینه در Bridge Preferences یا تنظیمات بریج هست که باید نگاهی به آن بیاندازیم. به منوی Edit در بالای صفحه بروید و روی Preferences بزنید. یا اینکه دکمه‌های Ctrl+K (ویندوز)/ Command+K (مک) را بزنید تا جعبه‌ی تنظیمات راحت باز شود. در وسط بخشِ تنظیماتِ کلی یا General، گزینه‌ای می‌بینید که می‌گوید، When a Camera is Connected, Launch Adobe Photo Downloader، که یعنی وقتی دوربینی وصل می‌شود فوتودانلودر ادوبی را باز کن:

تنظیمات بریج
اگر این گزینه را نمی‌بینید، دقت کنید که در سمت چپ بخش General انتخاب شده باشد.

در واقع کار دریافت را خودِ بریج انجام نمی‌دهد. بریج از ابزاری به اسم Photo Downloader برای دریافت تصاویر از دوربین یا کارت حافظه استفاده می‌کند، و اگر این گزینه در تنظیمات تیک خورده باشد، وقتی دوربین یا کارت حافظه‌ای به کامپیوتر وصل کنید بریج خودبخود این برنامه را باز می‌کند. توصیه می‌کنم این گزینه را تیک بزنید تا هر بار که وسیله‌ای وصل می‌کنید در وقت‌تان صرفه‌جویی شود، اما اگر دوست ندارید که یک‌دفعه کادر پیغام روی صفحه‌تان باز شود، می‌توانید تیکش را بردارید. هر وقت نظرتان برگردد می‌توانید به تنظیمات برگردید و اصلاحش کنید. حالا دکمه‌ی OK را بزنید تا از جعبه‌ی تنظیمات خارج شوید.

گام ۱: اجرایPhoto Downloader

وقتی که بریج روی صفحه باز است، دوربین دیجیتال یا کارت حافظه را به کامپیوتر وصل کنید. در آموزش قبلی یاد گرفتیم چطور بریج را از داخل فتوشاپ باز کنیم. اگر گزینه‌ای که در تنظیمات بریج به آن اشاره کردیم را تیک زده باشید، کادر Photo Downloader خودبخود روی صفحه ظاهر می‌شود، پس می‌توانید به گام ۲ بپرید. اگر انتخاب نکرده‌اید، روی آیکون Get Photos From Camera در گوشه‌ی چپ بالای پنجره‌ی بریج (که یک آیکون دوربین کوچک است) کلیک کنید:

آیکون دوربین در بریج
اگر Photo Downloader خودبخود باز نشد روی آیکون Get Photos from Camera بزنید.

می‌توانید به منوی File هم بروید و آنجا روی Get Photos from Camera بزنید، ولی زدن روی آیکون راحت‌تر است.

درست قبل از باز شدن Photo Downloader، بریج ازتان می‌پرسد که آیا می‌خواهید فتودانلودر از این به بعد خودبخود باز شود یا نه. با انتخاب Yes یا No همان گزینه‌ای که در تنظیمات صحبتش را کردیم فعال یا غیرفعال می‌شود. باز هم می‌توانید هر وقت که خواستید به تنظیمات بروید و عوضش کنید. هر کدام از این دو دکمه را بزنید، کادر پرسشی بسته می‌شود و Photo Downloader روی صفحه ظاهر می‌شود:

فتودانلودر بریج - فتوشاپ
با انتخاب Don't show again بریج پاسخ شما را به خاطر می‌سپارد و دیگر این سوال را نمی‌پرسد.

گام ۲: انتخاب جعبه Advanced

فتودانلودر اولین بار به شکل کادر استانداردش ظاهر می‌شود، جعبه‌ای شامل گزینه‌هایی برای انتخاب فولدری برای ذخیره‌ی تصاویر، تغییر نام فایل‌ها در صورت نیاز، و برخی گزینه‌های دیگر که تا کمی دیگر به آنها می‌رسیم. مشکل آنجا است که هیچ راهی برای دیدنِ تصاویری که می‌خواهیم برداریم ندارد. پس به جای آنکه به اجبار تمام تصاویر را از دوربین یا کارت حافظه برداریم، در گوشه‌ی چپِ پایین روی دکمه Advanced Dialog یا کادر پیشرفته می‌زنیم:

کادر پیشرفته فتودانلودر بریج - فتوشاپ
همه گزینه‌های کادر استاندارد را نادیده بگیرید و روی دکمه‌ی Advanced Dialog یا کادر پیشرفته بزنید.

با این کار، فوتودانلودر به قالب پیشرفته‌تر و بسیار مفیدتری تغییر شکل می‌دهد، که شامل همان گزینه‌های کادر استاندارد می‌شود، به اضافه‌ی یک فضای پیش‌نمایش بزرگ که در آنجا پیش‌نمایش بندانگشتی یا thumbnail تمام تصاویری که می‌خواهیم بگیریم را نشان می‌دهد. همین‌طور امکان می‌دهد که اطلاعات صاحب اثر و کپی‌رایت را هم به تصاویر اضافه کنیم. اگر تصاویرتان را نمی‌بینید، دوربین یا کارت حافظه را از گزینه‌ی Source یا منبع در بالای فضای پیش‌نمایش انتخاب کنید، بعد با نوار لغزانِ سمت راستِ فضای پیش‌نمایش بچرخید و همه را ببینید:

بندانگشتی تصاویر در فتودانلودر بریج
دوربین یا کارت حافظه خود را از گزینه‌ی Source انتخاب کنید تا تصاویر را در ناحیه‌ی پیش‌نمایش ببینید.

گام ۳: انتخاب تصاویری که لازم دارید

اگر زیر هرکدام از تصاویر بندانگشتیِ ناحیه‌ی پیش‌نمایش را نگاه کنید، یک خانه‌ی تیک‌زدنی می‌بینید. بریج فرض می‌کند که می‌خواهیم همه‌ی تصاویر را دریافت کنیم، برای همین خودش همه را برای ما تیک زده است. اگر تصویری هست که نمی‌خواهید بگیرید، کافی است روی خانه‌ی انتخاب آن بزنید تا تیکش برداشته شود. اما اگر به هر دلیلی فقط چند تا از تصاویر را می‌خواهید، روی دکمه UnCheck All در زیر ناحیه‌ی پیش‌نمایش بزنید تا تیک همه‌ی تصاویر یک‌جا برداشته شود، بعد دکمه‌ی Ctrl (ویندوز)/ Command (مک) را بگیرید و روی پیش‌نمایش بندانگشتی تصاویری که می‌خواهید کلیک کنید تا انتخاب شوند. روی هر تصویری که بزنید، یک کادر هایلایت دورش ظاهر می‌شود. وقتی که همه تصاویری که می‌خواهید را هایلایت کردید، داخل خانه‌ی تیک یکی از آنها بزنید تا همه‌شان انتخاب شوند:

انتخاب تصاویر دریافتی در بریج
فوتودانلودر امکان می‌دهد همه‌ی تصاویر را بگیریم یا فقط آنهایی که می‌خواهیم را بگیریم.

گام ۴: انتخاب محلی برای ذخیره فایل‌ها

وقتی همه‌ی تصاویری که می‌خواهیم بگیریم انتخاب شدند، کار بعدی آن است که به فوتودانلودر بگوییم که می‌خواهیم آنها را در کدام فولدر روی کامپیوتر ذخیره کند. به‌طور پیش‌فرض، فوتودانلودر فرض می‌گیرد که می‌خواهیم آنها در فولدر اصلی Pictures ذخیره کنیم. اگر محل دیگری در ذهن دارید، روی دکمه Choose در قسمت Save Options در سمت راست بالا بزنید، تا بعد به فولدری که می‌خواهید در آن ذخیره شوند بروید. من خودم شاخه‌ی Pictures را گذاشته‌ام:

انتخاب محل ذخیره فایل تصاویر در بریج
روی دکمه‌ی Choose بزنید تا محل ذخیره تصاویر را انتخاب کنید.

گام ۵: ساخت و نامگذاری یک زیرپوشه برای ذخیره‌ی عکس‌ها

برنامه‌ی فوتودانلودر، در فولدری که لحظاتی قبل انتخاب کرده‌اید خودبخود زیرشاخه‌ای می‌سازد و تصاویر وارداتی را درون آن می‌ریزد. این روش خوبی برای منظم نگه داشتن تصاویر است، اما فوتودانلودر به‌طور پیش‌فرض نام زیرپوشه را فقط بر اساس تاریخ گرفته‌شدن عکس‌ها انتخاب می‌کند، که دست‌کم برای من خیلی مفید نیست چون حتی تاریخ امروز هم به زور یادم می‌آید. اگر خواستید اسم گویاتری برای زیرپوشه‌ها بگذارید، از زیر جایی که نوشته (Create Subfolder(s فهرست کرکره‌ای را باز کنید و روی Custom Name بزنید، بعد نامی که می‌خواهید را بنویسید:

ساخت و نامگذاری زیرپوشه
ذخیره‌ی تصاویر در زیرپوشه مفید است، اما گذاشتن نام گویا برای فولدرها حتی از آن هم بهتر است.

گام ۶: تغییر نام فایل‌ها در صورت لزوم

یک گزینه‌ی دیگر که فوتودانلودر به ما می‌دهد، تغییر نام تصاویر در موقع دریافت آنها است. پیش‌فرض آن است که نامشان را عوض نکند، اما مثل تاریخ گرفتن عکس‌ها، نامی که خود دوربین به عکس‌ها می‌دهد چندان مفید نیست (مثلا _MG_2301). اگر روی فهرست کرکره‌ای Rename Files بزنید (درست زیر گزینه‌ی (Create Subfolder(s)، فهرستی از انواع گزینه‌های نامگذاری می‌بینید. من باز هم می‌خواهم Custom Name را انتخاب کنم، و باز هم «Alaska» را در کادر نام زیر گزینه تایپ می‌کنم (مثلا «Alaska_0001»). می‌توانیم یک شماره‌ی شروع جدید هم در کادرِ مقابلِ کادرِ نام وارد کنیم، یا آنکه مقدار پیش‌فرض 1 را در آن باقی بگذاریم. در زیر همه‌ی اینها، اگر گزینه‌ی Preserve Current Filename in XMP را تیک بزنیم، نام اصلی فایل در خود فایل تصویر حفظ می‌شود. احتمالا هیچوقت نیازی به آن نخواهید داشت، ولی دست‌کم امکانش هست:

تغییر نام فایل‌ها در بریج - فتوشاپ
دادن نام توصیفی به عکس‌ها، راه دیگری برای منظم نگه داشتن آنها است.

گام ۷: تبدیل فایل RAW به DNG

در زیر Options Save، گزینه‌های Advanced Options یا پیشرفته قرار دارد. اولی، یعنی Open Adobe Bridge، به‌طور پیش‌فرض انتخاب شده و وقتی دریافت تصاویر تمام شود خودبخود بریج را باز می‌کند، اگر که خودش باز نباشد. اگر این گزینه را بردارید، بعدش باید خودتان بروید و فولدر و عکس‌ها را باز کنید.

گزینه‌ی زیر آن، Convert to DNG، خیلی مهم‌تر است. DNG مخفف Digital Negative است، و اگر تصاویر شما در دوربین در فرمت خام ذخیره شده‌اند، فکر خوبی است که این گزینه را تیک بزنید تا فایل‌های خام به فایل DNG تبدیل شود. با این کار عکس‌ها در برابر آینده «بیمه» می‌شوند، چون هیچ تضمینی نیست که نوع خاصِ فرمتِ خام دوربین شما همیشه با نسخه‌های آینده‌ی فتوشاپ یا برنامه‌های دیگری که با آنها کار می‌کنید سازگار باقی بماند. اینجا وارد جزئیات فنی نمی‌شویم، ولی DNG یک فرمت عمومی تحت استانداردِ باز برای فایل‌های خام است، و اگر بخواهیم شانس دسترسی به فایل‌های خام در آینده بالا باشد بهتر است این گزینه را انتخاب کنیم (اگر تصاویر شما در قالب JPEG یا TIFF ذخیره شده‌اند می‌توانید این گزینه را نادیده بگیرید):

تبدیل به فرمت خام DNG در بریج - فتوشاپ
فرمت خام خاص دوربین شما ممکن است روزی مثل دایناسورها منقرض شود، ولی فرمت DNG (احتمالا) نه.

گام ۸: تهیه‌ی پشتیبان از تصاویر

اگر نمی‌خواهید سر از دست دادن تصاویرتان قمار کنید، هرگز گزینه‌ی Delete Original Files (پاک کردن عکس‌های اصلی) را انتخاب نکنید. همیشه قبل از اینکه به پاک‌کردن تصاویر از دوربین یا کارت حافظه حتی فکر کنید، مطمئن شوید که با موفقیت به فولدر مشخص‌شده در Save Options کپی شده‌اند. اگر پاکشان کنید، و بعد بفهمید که بعضی از عکس‌ها نیستند یا خراب شده‌اند، دیگر کارتان درآمده.

نه فقط هیچوقت نباید گزینه‌ی Delete Original Files را بزنید، بلکه همیشه باید با ذخیره کردن یک کپی از تصاویر در فولدر جدای دومی، از آنها پشتیبان تهیه کنید. و بهتر است که این فولدر دوم در درایو مجزایی در هارد قرار داشته باشد، مبادا که درایو اصلی خراب شود. گزینه‌ی Save Copies To را انتخاب کنید و بعد دکمه‌ی Choose را بزنید تا به برنامه بگویید کجا می‌خواهید یک کپی دیگر از تصاویر را ذخیره کند، ترجیحا یا در درایو مجزایی در هارد یا در روی یک حافظه‌ی خارجی:

ذخیره‌ی کپی در فولدر مجزا در بریج
همیشه یک کپی از تصاویر در فولدری در درایو مجزایی نگه دارید.

گام ۹: افزودن اطلاعات صاحب اثر و کپی‌رایت

در آخر، در زیر Advanced Options بخش Apply Metadata (اعمال فراداده) قرار دارد. فراداده در اینجا یعنی «اطلاعاتی درباره‌ی تصاویر». نام خودتان را در کادر Creator یا خالق وارد کنید و اطلاعات کپی‌رایت را هم در کادر Copyright. اگر هم قالب فراداده‌ی خاص خودتان را ایجاده کرده‌اید (که روش انجامش را در آموزش دیگری خواهیم دید)، می‌توانید آن را از لیست کرکره‌ای Template to Use انتخاب کنید، اما ما فعلا به همان اطلاعات پایه می‌چسبیم. برای اضافه‌کردن نشان کپی‌رایت، روی کامپویتر دکمه Alt را نگه دارید و عدد 0169 را روی صفحه‌کلید بزنید. در سیستم مک، دکمه Option را نگه دارید و حرف G را بزنید:

افزودن فراداده یا متادیتا به فایل تصویر در بریج
نام و اطلاعات کپی‌رایت خود را به تصاویر اضافه کنید.

گام ۱۰: دریافت عکس‌ها

وقتی که تصاویر را در ناحیه پیش‌نمایش انتخاب کردیم، گزینه‌ها را انتخاب کردیم و اطلاعات را وارد کردیم، روی دکمه Get Photos در گوشه راست پایین فوتودانلودر می‌زنیم تا تصاویر را بگیریم:

دریافت عکس‌ها در بریج
روی دکمه‌ی Get Photos بزنید تا دریافت تصاویر آغاز شود.

کادر کوچکی ظاهر می‌شود که پیشرفت کار را نشان می‌دهد. اگر قبل از اتمام کار خواستید متوقفش کنید، روی دکمه‌ی Stop بزنید، وگرنه فقط راحت منتظر بنشینید تا تمام شود. اگر دارید تعداد زیادی عکس با کیفیت بالا دریافت می‌کنید و همزمان فرمت آنها را هم به DNG تبدیل می‌کنید، این فرایند ممکن است حسابی طول بکشد، پس بد نیست بروید و هوایی بخورید:

نوار پیشرفت کار در بریج
بریج پیشرفت کار دریافت را نشان می‌دهد.

وقتی همه‌ی تصاویر دریافت شدند، در بریج ظاهر می‌شوند و می‌توانید شروع به مرتب‌کردن‌شان بکنید:

تصاویر دریافتی در بریج - فتوشاپ

پس از اتمام کار دریافت، بریج تصاویر را نشان می‌دهد. و کار دریافت تصاویر به پایان می‌رسد!

منبع(+)