{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

تغییر نام دسته‌ای تصاویر با Adobe Bridge

در این آموزش، یاد می‌گیریم که چطور با استفاده از ویژگیِ قدرتمند Batch Rename در بریج، نام چندین فایلِ تصویر را درجا عوض کنیم.

قبلا یاد گرفتیم که چطور با استفاده از Adobe Photo Downloader عکس‌ها را از دوربین یا کارت حافظه به کامپیوتر منتقل کنیم، و دیدیم که یکی از قابلیت‌های فوتودانلودر آن است که فایل‌ها را در حین انتقال یکجا تغییر نام می‌دهد. ولی اغلب بهتر است قبل از آنکه دسته‌جمعی نام عکس‌ها را عوض کنیم، صبر کنیم تا نگاهی به آنها بیاندازیم و آنهایی که نمی‌خواهیم را حذف کنیم. اینطوری، نگهداشتنی‌ها را یک‌جا تغییر نام می‌دهیم، و فاصله‌ای در ردیف اسم‌ها و شماره‌ها نمی‌افتد. وقتی آماده‌ی تغییر نام آنها شدیم، سریعترین و راحت‌ترین راه این کار دستور Batch Rename است.

همان‌طور که خواهیم دید، قابلیت Batch Rename در ادوبی بریج به ما امکان می‌دهد که هر نوع فرمول اسمی که می‌خواهیم خلق کنیم، از فرمول‌های ساده تا خیلی پیچیده. حتی اجازه می‌دهد نسخه‌های تغییرنام‌یافته را به فولدر جدایی کپی کنیم تا اصلی‌ها حفظ شوند، و فرمول اسم‌گذاری که ساخته‌ایم را هم ذخیره کنیم تا بعدا هر وقت دوباره لازمش داشتیم به راحتی در دسترس باشد. این آموزش برای تمام نسخه‌های اخیر فتوشاپ صدق می‌کند. پس شروع کنیم!

گام اول: انتخاب تصاویری که می‌خواهیم نامشان را عوض کنیم

وقتی Adobe Bridge روی صفحه باز است، به فولدری بروید که حاوی تصاویری است که می‌خواهید نامشان را عوض کنید. پیش‌نمایش بندانگشتی یا thumbnail تصاویر داخلِ فولدر در پنل Content در مرکزِ پنجره بریج ظاهر می‌شود:

فولدر حاوی تصاویر در بریج
به فولدر حاوی تصاویر بروید.

گام 2: انتخاب تصاویر

بعد، باید تصاویر را انتخاب کنیم. روی اولین تصویر بندانگشتی در گوشه‌ی چپ بالای پنل Content بزنید تا هایلایت شود:

هایلایت تصویر در بریج
روی اولین تصویر فهرست بزنید تا انتخاب شود.

بعد، دکمه‌ی Shift صفحه‌کلید را بگیرید و روی آخرین تصویر در پایین کلیک کنید. با این کار، اولین تصویر، آخرین تصویر، و تمام تصاویر بین آنها انتخاب می‌شوند:

انتخاب همه‌ی تصاویر
دکمه‌ی Shift را بگیرید و روی آخرین تصویر کلیک کنید تا همه انتخاب شوند.

گام 3: انتخاب دستور Batch Rename

بعد از انتخاب تصاویر، به منوی Tools در نوار منوی بالای صفحه می‌رویم و روی Batch Rename می‌زنیم:

Batch Rename یا تغییر نام دسته‌ای
بروید به Tools > Batch Rename.

گام 4: انتخاب فولدر مقصد

بعد از باز شدن کادر Batch Rename، اولین کاری که در تغییر نام فایل‌ها باید به آن توجه کنیم این است که تصاویری که اسمشان را عوض می‌کنیم قرار است کجا بروند، و بخش Destination Folder یا فولدر مقصد در بالای کادر، سه انتخاب به ما می‌دهد. گزینه‌ی اول فهرست یعنی Rename in same folder یا «تغییر نام در خود پوشه» به‌طور پیش‌فرض انتخاب شده است، و این یعنی صرفا فایل‌های اصلی را تغییر نام می‌دهیم، و نام جدید را جایگزینِ نام قبلی می‌کنیم:

پوشه مقصد و تغییر نام در بریج
بخش «پوشه مقصد» به «تغییرنام در خود پوشه» تنظیم شده است.

این انتخابِ معمول مردم است، اما لزوما بهترین انتخاب نیست. ایراد تغییرنام فایل‌های اصلی آن است که، خب، اسم فایل‌های اصلی را عوض کرده‌ایم!

گزینه دوم، Move to another folder هم مثل اولی است، با این تفاوت که فایل‌های اصلی را بعد از تغییر نام به فولدر دیگری که مشخص می‌کنیم (در توضیح گزینه‌ی بعدی می‌بینیم که چطور)، منتقل می‌کند.

گزینه‌ی بهتر، و انتخاب معمول خودم، گزینه‌ی سوم است – Copy to another folder. این گزینه به بریج می‌گوید که فایل‌های اصلی (و اسم آنها) را دست نزند. در عوض، یک کپی از فایل‌ها بسازد، اسم آنها را عوض بسازد (نه فایل‌های اصلی)، و آنها را در فولدر جدایی بریزد. اگر گزینه‌ی Copy to another folder را انتخاب کنید، لازم است روی دکمه‌ی Browse هم بزنید و مشخص کنید کپی‌ها را کجا بریزد. من قبلا فولدر مجزایی به نام Renamed Files ساخته‌ام، که آن را به عنوان فولدر مقصدم انتخاب می‌کنم:

کپی به یک پوشه دیگر
انتخاب Copy to another folder، و بعد کلیک روی Browse برای انتخاب فولدر.

گام 5: فرمول نامگذاری خودتان را انتخاب کنید

در زیرِ گزینه‌های فولدر مقصد، در وسط کادرِ Batch Rename، بخش New Filenames قرار دارد. در اینجا است که مشخص می‌کنیم نام‌های جدید شامل چی باشند، و چند گزینه هم برای انتخاب وجود دارد. می‌بینید که چهار ردیف (به‌طور پیش‌فرض) وجود دارند. هر ردیف نماینده یک جزء جدید است که به نام فایل اضافه می‌شود. اولین کادر در ابتدای هر ردیف (از چپ)، جایی است که نوع جزئی که می‌خواهیم به نام اضافه کنیم را مشخص می‌کنیم، مثل Text (برای اضافه کردن متن دلخواهمان به اسم فایل)، Date Time (برای اضافه کردن تاریخ ساخت یا دستکاری فایل)، Sequence Number (یا شماره‌ی ترتیبی)، و به همین ترتیب. روی کادر کلیک کنید تا فهرست کامل گزینه‌های موجود را ببینید:

فرمول نام جدید
اولین کادر در سمت چپ نوع جزئی که به نام فایل اضافه می‌شود را مشخص می‌کند.

برخی از بقیه‌ی گزینه‌ها هم اینها است: Preserved Filename یا نام حفظ‌شده فایل (اصلی)، Sequence Letter یا حروف ترتیبی، Folder Name یا نام فولدر.

وقتی که نوع جزئی که می‌خواهیم را در کادر اول انتخاب کردیم، یک کادر دوم و شاید یک کادر سوم در جلوی آن در ردیف ظاهر می‌شوند، که می‌توانیم چیزی را که مورد نظرمان بود در آنها وارد کنیم، یا آنکه از فهرستی از زیرگزینه‌های مرتبط انتخاب کنیم. من می‌خواهم نوع اولین ردیف در بالا را Text بگذارم، و از آنجا که عکس‌ها را در یک باغ گل محلی گرفته‌ام، در کادر دوم “GardenCenter_” را به عنوان جزء اول فرمول نامگذاری وارد می‌کنم (به آندرلاین یا زیرخط «_» که به انتهای متن اضافه کردم دقت کنید. این کاراکتر برای جدا کردن بخش اولِ نام از بخش دوم استفاده می‌شود تا نام خواناتر باشد):

انتخاب نوع Text برای بخش اول،  و بعد وارد کردن متن.
انتخاب نوع Text برای بخش اول، و بعد وارد کردن متن.

برای ردیف دوم (و دومین جزء نام جدید فایل)، نوع آن را در کادر اول به Sequence Number یا شماره‌ی ترتیبی تنظیم می‌کنم. البته، این فرمول نامگذاری خودم است و دارم آن را به عنوان مثال می‌سازم. شاید شما بخواهید فرمول دیگری تنظیم کنید. وقتی که Sequence Number انتخاب شد، دو کادر اضافی جلوی آن باز می‌شود. در اولی، شماره‌ای که می‌خواهیم به عنوان عدد شروع استفاده شود را وارد می‌کنیم (که من عدد پیش‌فرض 1 را گذاشته‌ام). در دومی، انتخاب می‌کنیم که شماره‌گذاری ما چند رقمی باشد. من روی Four Digits یا چهار رقمی تنظیم کرده‌ام، در نتیجه شماره‌ها به صورت 0001، 0002، 0003 و به همین ترتیب درمی‌آیند:

شماره ترتیبی به عنوان بخش دوم فایل در بریج
اضافه کردن شماره ترتیبی به عنوان بخش دوم نام فایل.

اضافه کردن و حذف ردیف‌ها

اشاره کردم که به‌طور پیش‌فرض، بریج به ما چهار ردیف برای اضافه کردن چهار جزء به نام فایل می‌دهد، ولی اگر لازم داشتیم می‌توانیم بیشترشان کنیم، یا آنهایی که لازم نداریم را حذف کنیم. اگر به گوشه‌ی راستِ هر ردیف نگاه کنید، دو دکمه‌ی مثبت (+) و منفی (-) می‌بینید. با زدن روی هرکدام از دکمه‌های مثبت، یک ردیف جدید درست زیر همان ردیف اضافه می‌شود. برای حذف ردیفی که نمی‌خواهیم، روی دکمه منفی‌اش می‌زنیم. مثلا اینجا دو جزءِ متنِ مشترک و شمارهی ترتیبی برای من کافی است، پس ردیف سومی و چهارمی را لازم ندارم. آنها را با زدن روی دکمه‌ی منفیِ هرکدام حذف می‌کنم:

دکمه‌های حذف و اضافه
با استفاده از دکمه‌های مثبت و منفی، ردیف‌ها را به دلخواه حذف و اضافه می‌کنیم.

و حالا، فقط دو ردیف اول باقی مانده است:

نام فایل جدید فقط دو ردیف دارد
نام فایل جدید حالا تنها دو جزء دارد – متن دلخواه، و یک شماره ترتیبی.

پیش‌نمایش نام جدید

اگر در بخش Preview یا پیش‌نمایش در پایین کادر نامگذاری نگاه کنیم، مثالی از نام فعلیِ فایل‌ها و مثالی از شکلی که نام فایلِ جدید خواهد داشت می‌بینیم:

پیش‌نمایش نام جدید و نام فعلی فایل
ناحیه Preview نام فعلی فایل و نام جدید فایل را نشان می‌دهد.

گام 6: گزینه‌های دیگر

دو گزینه دیگر هم هنوز هستند، که هر دو را در بخش Options در بالای ناحیه Preview خواهیم یافت. اگر می‌خواهید نام فایل اصلی را در بخش متادیتا یا فراداده‌ی تصویر ذخیره کنید تا شاید در آینده لازمتان شود، تیک گزینه Preserve current filename in XMP Metadata را بزنید. برای Compatibility یا سازگاری هم، هر دو گزینه‌ی ویندوز و Mac OS را تیک بزنید:

گزینه‌های دیگر
انتخاب حفظ نام فعلی در XMP Metadata و سازگاری با هر دو سیستم ویندوز و مک او.اس.

گام 7: ذخیره نام جدید به عنوان یک Preset برای دفعات بعد

اگر قرار است در آینده هم از این فرمول نامگذاری جدید استفاده کنید، می‌توانید آن را به عنوان یک preset یا پیش‌تنظیم ذخیره کنید و خودتان را از زحمت ساخت دوباره و هرباره‌ی آن نجات بدهید. برای این کار در ناحیه‌ی Presets در بالای کادر، روی دکمه‌ی Save بزنید:

پیش‌تنظیم‌های بریج
ذخیره فرمول نام جدید به عنوان یک پیش‌تنظیم.

به پیش‌تنظیم‌تان یک اسم هم بدهید. از آنجا که چیزی که من ساختم شامل یک متن به همراه شماره ترتیبی بود، اسم آن را «Text_SeqNum» می‌گذارم. وقتی تمام شد روی دکمه‌ی OK می‌زنیم:

اسم‌گذاری برای پیش‌تنطیم جدید
اسم‌گذاری برای پیش‌تنظیم جدید.

و حالا، اگر فهرست پیش‌تنظیم‌ها را باز کنیم، چیزی که ساختیم در انتهای فهرست اضافه شده است:

افزوده شدن پیش‌تنطیم جدید
پیش‌تنظیم جدید اضافه شده است.

گام 8: تغییر نام فایل‌ها

وقتی که دیگر آماده شدیم، روی دکمه‌ی Rename در گوشه راست بالای کادر Batch Rename می‌زنیم تا نام فایل‌ها عوض شود:

تغییر نام فایل‌های تصویر در بریج
روی دکمه‌ی Rename بزنید.

اگر در بخش Destination Folder اینطور تنظیم کردید که فقط اسم فایل‌ها در همان فولدر عوض شود، می‌بینید که نام فایل‌ها بلافاصله به نام جدید تغییر می‌کند. اگر، مثل من، انتخابتان کپی کردن فایل‌ها به فولدر مجزایی بود، باید به آن فولدر بروید تا تغییرات را ببینید:

نام فایل‌ها تغییر کرده
نام فایل‌ها تغییر کرده است.

منبع(+)