{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

درک پیکسل‌های تصویر در فتوشاپ

قبل از آنکه بتوانیم از مباحث فتوشاپیِ مربوط به عکاسی مثل رزولوشنِ تصویر و عمقِ بیت سر در بیاوریم، یا شروع به ویرایش و چاپ عکس‌های دیجیتال کنیم، باید ذره‌بین و میکروسکوپ خیالی‌مان را برداریم و نگاهی به دنیای مینیاتوری و ظریف پیکسل‌های تصاویر دیجیتال بیاندازیم.

کلمهٔ «pixel» مخفف دو کلمهٔ «picture element» یا «جزء تصویر» است. اسم مناسبی است، چون پیکسل‌ها در واقع اجزای تشکیل‌دهندهٔٔ تصاویر دیجیتال هستند. پیکسل آجری است که دیوار عکس‌ها و تصاویر دیجیتال را با آن می‌چینند. مثل قطعات لِگو که با آنها اسباب‌بازی‌های لِگو می‌سازیم، کسی به جزئیات اسباب‌بازی دقت نمی‌کند، اما قطعات تشکیل‌دهنده و رنگارنگ لگو سر جایش است. پیکسل هم در تصاویر دیجیتال همین نقش را دارد.

وقتی روی صفحه کامپیوتر به یک عکس دیجیتالی نگاه می‌کنید، حتی با آنکه شبیه عکس‌های معمولی است و آدم‌ها و اشیاء توی عکس کاملا واضح هستند، در عمل دارید دیواری از انبوه مربع‌های رنگی خیلی ریز را نگاه می‌کنید، مربع‌هایی که معمولا کوچکتر از آن هستند که چشم ما آنها را جدا از هم ببیند، اما وقتی کنار هم و روی هم قرار می‌گیرند یک تصویر کامل می‌سازند، که عکسی است که روی صفحه می‌بینید. وقتی به عکس خانوادگی‌تان در سفر اخیر نگاه می‌کنید، واقعا چیزی بیشتر از یک مشت مربع‌های رنگی کوچک نیست.

باور نمی‌کنید؟ بگذارید ثابت کنم.

عکس پروانه در فتوشاپ
عکس اصلی.

در بالا عکسی است که من در باغ حشرات گرفته‌ام. خب، به نظر عکسی از یک پروانه است، نه؟ ولی آیا واقعا عکسی از یک پروانه است؟ بگذارید نگاهی به عکس  درشت شده زیر بیاندازیم و بگویید آیا هنوز هم به نظرتان یک پروانه است؟

عکس درشت‌شده پروانه در فتوشاپ و پیکسل‌ها
همان عکس قبلی با بزرگنمایی ٪۱۶۰۰.

دیگر شبیه پروانه نیست، نه؟ ولی چیزی که در بالا می‌بینیم دقیقا همان عکس پروانه است، یا در واقع بخش کوچکی از آن. فرقش این است که آن بخش کوچک را ۱۶ برابر بزرگتر کرده‌ایم. انگار دماغتان را به یک جورچین عظیم بچسبانید و به آن خیره شوید. در زیر تصویری از Navigator Palette فتوشاپ را می‌بینید که محل فعلی را در تصویر نشان می‌دهد. مستطیل قرمز کوچک وسط تصویر را ببینید، (دورش دایره قرمز کشیده‌ام که راحت پیدایش کنید). این بخشی از عکس است که در تصویر بالا می‌بینیم:

عکس پروانه در فتوشاپ و پیکسل‌ها
Navigator Palette.

کادر Navigator Palette نشان می‌دهد که واقعا داریم عکس پروانه را نگاه می‌کنیم، و چیزی که می‌بینیم چشم پروانه است که ۱۶ برابر بزرگتر شده است. در این بزرگنمایی، تصویر ما دیگر شباهت چندانی به پروانه ندارد، و مشخصا چیزی بیشتر از یک مشت مربع رنگی نیست. این مربع‌ها همان پیکسل‌ها است، و که فتوشاپ همین پیکسل‌ها را می‌بیند و رویشان کار می‌کند. برای فتوشاپ مهم نیست که موضوع عکس چیست. هیچ درکی ندارد که خانوادهٔ شما چه شکلی هستند، گربه‌تان چه شکلی است، پارک نزدیک خانه‌تان چه شکلی است، یا حتی این پروانه چه شکلی است. فتوشاپ فقط پیکسل‌ها را می‌فهمد.

شاید در تصویر بزرگنمایی‌شده در بالا متوجه شده باشید که هر پیکسل فقط یک رنگ دارد. در بعضی پیکسل‌ها به نظر می‌رسد که در لبه‌شان در نزدیکی پیکسل کناری، کمی رنگشان تغییر می‌کند، اما این فقط خطای دید شما است. واقعا، فقط توهم است، ولی توضیح دلیل این توهم مال بحث دیگری است که الان واردش نمی‌شویم. همه آنچه که لازم است بفهمیم آن است که هر دانه پیکسل دقیقا فقط یک رنگ دارد، و وقتی که عکس‌های دیجیتال را در فتوشاپ ویرایش می‌کنیم در واقع داریم رنگ این دانه‌های پیکسل را عوض می‌کنیم. و در ضمن، تنوع رنگ و شدت روشنی همین پیکسل‌ها است که در تصویر اصلی جزئیات را تشکیل می‌دهد. در ادامه آموزش‌هایمان به این مباحث هم می‌رسیم. فقط می‌خواستم که درکی از اهمیت باورنکردنی این پیکسل‌ها پیدا کنید، بخصوص آنکه موقع ویرایش در فتوشاپ، قرار است ظاهر آنها را تغییر دهیم.

خلاصه حرف اینکه، پیکسل‌ها مربع‌های رنگی ریزی است که تمام عکس‌ها و تصاویر دیجیتال از آنها تشکیل شده، چه عکس دوربین عکاسی باشد چه از اسکنر کامپیوتر و چه عکسی که روی اینترنت می‌بینید. در بخش بعد، یک گام جلوتر می‌رویم و نگاهی به رزولوشن تصویر می‌اندازیم.

بیشتر بدانید: افسانه رزولوشن وب ۷۲ پیکسلی

منبع (+)