{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

تغییر اندازه‌ی تصویر در فتوشاپ یا Resample

تغییراندازه‌ی تصویر، یکی از متداول‌ترین مهارت‌هایی است که در فتوشاپ به کار می‌آید. آنقدر متداول که در واقع حتی کسانی که تقریبا هیچ چیز از فتوشاپ بلد نیستند، باز هم از پسِ تغییرِ اندازه‌ی تصاویر با فتوشاپ برمی‌آیند، که از همین می‌شود فهمید چقدر کار ساده‌ای است.

این تصویری است که روی صفحه‌ام باز کرده‌ام:

عکس اصلی - کلبه و گل
عکس اصلی.

این عکسی است که در سفری به مکزیک گرفته‌ام. البته، نسخه‌ی اصلی عکس خیلی بزرگتر از چیزی است که اینجا می‌بینیم، اما اندازه‌اش را تغییر داده‌ام و کوچکتر کرده‌ام تا بهتر در صفحه جا شود. چطور این کار را کردم؟ ساده است. برای تغییراندازه‌ی تصویر در فتوشاپ، از کادر Image Size استفاده می‌کنیم که در منوی Image در نوار منوی بالای صفحه قرار دارد:

انتخاب گزینه‌ی اندازه‌ی تصویر از منو در فتوشاپ
بروید به Image > Image Size.

با این کار Image Size باز می‌شود، به این شکل:

کادر اندازه تصویر در فتوشاپ
کادر Image Size.

این اسکرین‌شات (عکس از صفحه‌ی کامپیوتر) درست بعد از باز کردنِ عکس اصلی از کادر Image Size گرفته شده است، قبل از آنکه عکس اصلی را برای نمایش در صفحه‌ی اینترنتی تغییراندازه بدهم. اگر دقیق‌تر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که این کادر دو بخش دارد – بخش Pixel Dimensions و بخش Document Size – که هرکدام چیز متفاوتی را نشان می‌دهند. از آنجا که این مطلب درباره‌ی resample یا تغییراندازه‌ی واقعی تصویر است، پس فقط با کادر بالایی کار داریم، یعنی ابعاد پیکسلی، چون در واقع این بخش است که اندازه‌ی واقعیِ عکس (به پیکسل) را کنترل می‌کند.

برای اینکه بخش ابعادِ پیکسلی فعال و قابل دستکاری باشد، لازم است گزینه‌ی Resample Image در پایین کادر تیک خورده باشد. اگر این گزینه تیک نخورده باشد، در کادر ابعادِ پیکسلی فقط اعدادش را می‌بینیم و این اعداد قابل تغییر نخواهند بود.

بیایید نگاه دقیق‌تری به بخش ابعاد پیکسلی بیاندازیم، که دو چیز درباره‌ی تصویر به ما می‌گوید. اول اینکه، اگر درست به سمت راست کلمات «Pixel Dimensions» نگاه کنیم، می‌توانیم file size یا اندازه‌ی فایلِ تصویر را ببینیم. در کادر من، نوشته که عکس من 14.6M است (حرف M مخفف «مگابایت» یا «میلیون بایت» است):

اندازه فعلی فایل در بخش ابعاد پیکسلی
اندازه‌ی فعلی فایل در سمت راست کلمات Pixel Dimensions نوشته شده است.

دانستن اندازه‌ی فایلِ عکس برای مقایسه‌ی اندازه‌ی نسخه‌ی اصلی و نسخه‌ی تغییراندازه یافته مفید است، اما به خودِ کار تغییراندازه کمکی نمی‌کند. برای همین، اطلاعات دیگری را که بخش ابعاد پیکسلی به ما می‌گوید را لازم داریم – Width یا عرض، و Height یا ارتفاع تصویر:

عرض و ارتفاع تصویر برحسب پیکسل در فتوشاپ
عرض و ارتفاع فعلیِ تصویر، برحسب پیکسل.

در اینجا می‌بینیم که عکس اصلیِ من، 2608 پیکسل عرض و 1952 پیکسل ارتفاع داشته است. در این اندازه، برای چاپ یک عکس عالی 8×10 اینچ (حدودا 20 در 25 سانتیمتری) هیچ مشکلی ندارم، چرا که اندازه‌ی عکس چاپی به رزولوشن ربط دارد. اما نسخه‌ی کوچکتری لازم دارم، اندازه‌ای که بهتر روی صفحه‌های اینترنتی جا شود. چطور کوچکترش کنم؟ کافی است اعدادِ توی کادرهای Width و Height را به اعدادِ دلخواهم عوض کنم! برای عکسم عرضِ جدید 900 پیکسل را وارد می‌کنم، و  ارتفاعش رل هم 647 پیکسل می‌زنم (البته این فقط یک مثال است، هر اندازه‌ای که بخواهیم می‌توانیم وارد کنیم):

وارد کردن عرض و ارتفاع جدید در کادر اندازه‌ی تصویر در فتوشاپ
وارد کردن عرض و ارتفاع جدید برای تصویر.

برای تغییر مقدارِ عرض و ارتفاع، کافی است توی یکی از دو کادر دابل‌کلیک (دوکلیک) کنیم (فرقی ندارد Width یا Height) - که عددی که درون کادر دیده می‌شود را هایلایت می‌کند - و بعد مقدار جدید را بنویسیم. وقتی که تمام شد، روی دکمه‌ی OK می‌زنیم تا فتوشاپ عکس را به ابعادِ جدیدی که مشخص کرده‌ایم، تغییراندازه دهد.

همینطور به جای آنکه تعداد پیکسل را دستی وارد کنیم، می‌توانیم عکس را به صورت درصدی از اندازه‌ی اصلیِ عکس کوچک کنیم. اگر به سمت راستِ کادرهای Width و Height نگاه کنیم، می‌بینیم که مقیاسِ اندازه‌گیری در حال حاضر pixel است. اما اگر روی کلمه‌ی Pixel یا فلش سمت راستِ آن کلیک کنیم، یک منوی کرکره‌ای باز می‌شود که اجازه می‌دهد مقیاسِ اندازه‌گیری را به percent یا درصد تغییر دهیم:

انتخاب درصد به عنوان مقیاس تغییراندازه تصویر در فتوشاپ
تغییر مقیاس ابعاد از پیکسل به درصد.

وقتی که درصد را به عنوان مقیاس انتخاب کردیم، بخش ابعاد پیکسلی به جای آنکه عرض و ارتفاعِ تصویر را برحسب تعدادِ پیکسل نشان دهد، به صورت درصدی نشان می‌دهد. تغییراندازه با استفاده از درصد هم، شبیه تغییر با استفاده از تعداد پیکسل است. کافی است توی کادر Width یا Height دابل‌کلیک کنیم، و درصد جدید را بنویسیم. وقتی که تمام شد، روی دکمه‌ی OK می‌زنیم تا فتوشاپ تصویر را به درصدی که گفته‌ایم تغییراندازه بدهد.

اگر دقت کرده باشید، تا وقتی که تنظیمات پیش‌فرض را عوض نکنید هر وقت مقدار جدیدی برای عرض یا ارتفاع وارد کنید، مقدار دومی هم خودبخود عوض می‌شود. به عبارت دیگر، اگر سعی کنیم مقدار عرض تصویر را عوض کنیم، ارتفاع آن هم خودبخود همراهش تغییر می‌کند. دلیلش این است که در موقع تغییراندازه، فتوشاپ به‌طور پیش‌فرض نسبت اولیه‌ی عرض و ارتفاعِ تصویر را نگه می‌دارد، که معمولا چیز خیلی خوبی است. اگر مثلا عرض به تنهایی عوض شود و ارتفاع عوض نشود، طبیعتا ریخت تصویر به هم می‌ریزد، مثلا در عرض کشیده یا فشرده می‌شود. فتوشاپ با قرار دادن شمایل یک زنجیر یا linked icon در کنار کادر عرض و ارتفاع، به ما می‌گوید که عرض و ارتفاع تصویر در حال حاضر به هم پیوند خورده‌اند:

آیکون زنجیر یا لینک نشان‌دهنده‌ی حفظ تناسب تصویر
این آیکون به ما می‌گوید که مقادیر Width و Height به هم پیوند خورده‌اند.

اگر به انتهای کادر Image Size نگاه کنیم، گزینه‌ی Constrain Proportions (حفظ تناسب) را می‌بینیم که تناسبِ عرض و ارتفاع را حفظ می‌کند. این گزینه به‌طور پیش‌فرض تیک خورده است، اما اگر خواستید عرض و ارتفاع را جدا از هم عوض کنید، کافی است تیک این گزینه را بردارید:

حفظ تناسب تصویر در فتوشاپ
گزینه‌ی Constrain Proportions (تحمیل تناسب) نسبت اولیه‌ی عرض و ارتفاع را حفظ می‌کند،
اما اگر لازم بود، می‌توان آن را غیرفعال کرد.

تغییراندازه (Resampling) و کیفیت تصویر

تغییر اندازه‌ی تصاویر در فتوشاپ شاید آسان باشد، اما برای حفظ کیفیت تصویر، یک نکته‌ی خیلی مهم هنوز باقی مانده. به‌طور کلی، ایرادی ندارد که عکس را از اندازه‌ی اصلی‌اش کوچکتر کنیم، اما تا جای ممکن باید سعی کنیم آن را بزرگتر نکنیم.

بگذارید یک مثال بزنم. فرض کنیم که من می‌خواهم عرض و ارتفاعِ عکسم را 50 درصد کوچکتر کنم. برای این کار، کافی است در کادر Image Size دو مقدار Width و Height را به 50 درصد تغییر دهم:

کاهش درصدی اندازه‌ی تصویر
کاهش اندازه‌ی تصویر.

بعد روی OK در گوشه‌ی راست بالای کادر Image Size می‌زنم، و بعد فتوشاپ کادر را می‌بندد و اندازه‌ی تصویر را تغییر می‌دهد. از آنجا که هم عرض را و هم ارتفاع را 50 درصد کوچکتر کرده‌ام، عکس حالا یک چهارم اندازه‌ی اصلی‌اش شده است:

تصویر بعد از تغییر اندازه در کادر اندازه‌ی تصویر فتوشاپ
تصویر ما بعد از تغییراندازه‌ی عرض و ارتفاع به مقدار 50 درصد.

همان‌طور که می‌بینیم، عکس حالا خیلی کوچکتر شده است، اما کیفیت کلی تصویر تقریبا ثابت مانده است. ولی بیایید ببینیم اگر این تصویرِ کوچکتر را دوباره به اندازه‌ی قبلی‌اش بزرگ کنم چه می‌شود. برای این کار، دوباره از منوی Image در بالای صفحه، کادر Image Size را باز می‌کنم، بعد هر دو مقدار عرض و ارتفاع را به 200 درصد تغییر می‌دهم:

بزرگتر کردن عکس در فتوشاپ
تغییر مقادیر Width و Height به 200 درصد.

روی OK می‌زنم تا تغییرات را تایید کنم و کادرِ اندازه‌‌ی تصویر بسته شود. با این کار، فتوشاپ تصویر را بزرگتر می‌کند، و آن را چهار برابرِ اندازه‌ی کوچکش می‌کند:

تصویر عکس بزرگ‌شده در فتوشاپ
تصویر ما بعد از افزایش اندازه‌اش به 200 درصد.

بیایید کیفیت تصویرِ نسخه‌ی بزرگ شده را با کیفیتِ نسخه‌ی اصلی مقایسه کنیم:

تصویر عکس اصلی، کلبه و گل
عکس اصلی.

با بزرگ کردن تصویر، من توانسته‌ام آن را به اندازه‌ی اولیه‌اش برگردانم، اما وقتی کیفیتش را با کیفیت اصلی مقایسه کنیم، مشخص است که نسخه‌ی بزرگ‌شده آنقدرها قشنگ نیست. خیلی از جزئیات تصویر از دست رفته‌اند، و کمی نرم و محو شده است. اگر از این هم بزرگترش کنم، کیفیت تصویر باز هم بدتر می‌شود.

چرا؟ دلیلش این است: وقتی از طریق کادر Image Size عکس را کوچکتر می‌کنیم، فتوشاپ این کار را با دور ریختنِ تعدادی از پیکسل‌های عکس انجام می‌دهد. خوشبختانه فتوشاپ باهوش است و خوب تشخیص می‌دهد کدام پیکسل‌ها را دور بریزد که کیفیت تصویر قربانی نشود، برای همین تصویر کوچکتر هم معمولا مشکلی ندارد.

مشکل وقتی است که از فتوشاپ می‌خواهیم عکس را بزرگتر کند. اگر فتوشاپ با دور ریختن پیکسل‌های عکس آن را کوچکتر کرده، به نظرتان چطوری تصویر را بزرگتر می‌کند؟ اگر جوابتان این است که «با اضافه کردن پیکسل به تصویر»، درست گفتید! ولی سوال اصلی اینجاست: فتوشاپ این پیکسل‌های جدید را از کجا می‌آورد که به عکس اضافه کند؟ اگر جوابتان این است که « چه می‌دونم، حتما از غیب ظاهر می‌کنه»، باز هم درست گفتید!

و مشکل همین است. وقتی فتوشاپ عکسی را بزرگتر می‌کند، باید پیکسل‌هایی را به آن اضافه کند که وجود ندارند، و از آنجا که فتوشاپ موقعِ گرفتنِ عکس کنارتان نایستاده بوده، هیچ تصوری ندارد که نسخه‌ی بزرگتر و پرجزئیات عکس چه شکلی بوده است، که یعنی فقط می‌تواند حدس بزند. البته فتوشاپ برنامه‌ی خیلی قدرتمندی است و حدس‌هایش بر اساس محاسبات خیلی پیچیده و پیشرفته‌ی ریاضی است، ولی نهایتا باز هم فقط حدس است، و حدسش دقیق نخواهد بود. آخرش این است که اگر تصویری را بزرگتر کنید، کیفیتش بدتر می‌شود. به جای نسخه‌ی واضح و پرجزئیاتی که دلتان می‌خواست، تصویری مات و نرم و محو تحویل خواهید گرفت.

پس اگر خلاصه کنیم، تغییراندازه‌ی تصویر به اندازه‌ای کوچکتر هیچ اشکالی ندارد، اما باید تا جای ممکن از بزرگتر کردن تصویر خودداری کنید، اگر که کیفیتش برایتان مهم است. و راستش، مگر می‌شود کیفیت مهم نباشد؟ این حرف بی‌معنی است.

منبع (+)