{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

تفاوت بین Resizing و Resampling تصویر در فتوشاپ

وقتی اندازه‌ی تصویری را در فتوشاپ عوض می‌کنیم، در واقع دو راه برای انجامش وجود دارد. می‌توانیم تصویر را resize کنیم، یا آنکه آن را resample کنیم. خیلی‌ها طوری از این دو اصطلاح استفاده می‌کنند که انگار یکی هستند، ولی اینطور نیست. تفاوت مهمی بین این دو هست.

همان‌طور که در این آموزش خواهیم دید، تفاوت بین ریسایز کردن، و ریسمپل کردن تصویر، با همه‌ی اهمیتش، فقط با یک گزینه‌ی تیک‌دار در ته کادر Image Size کنترل می‌شود، که می‌توانیم این کادر را از منوی Image در بالای صفحه باز کنیم. تفاوت بین ریسایز و ریسمپل در این است که آیا تعداد پیکسل‌های تصویر – یا به قول خودِ فتوشاپ، «pixel dimensions یا ابعاد پیکسلی» آن – را عوض کنیم یا نه. اگر تعداد پیکسل‌های تصویر را ثابت نگه داریم و فقط اندازه‌ی چاپ را عوض کنیم، یا به زبان فتوشاپی، document size یا اندازه‌ی سند را عوض کنیم، این ریسایز یا قطع‌بندی خواهد بود. ولی اگر عملا تعداد پیکسل‌های تصویر را تغییر دهیم، این ریسمپل کردن یا تغییراندازه است.

باز هم، فقط برای اینکه مطمئن بشویم که فهمیده‌ایم:

 • Image Resizing: تغییر اندازه‌ای که تصویر چاپ می‌شود (قطع آن)، بدون آنکه تعداد پیکسل‌های تصویر عوض شود.
 • Image Resampling: تغییر تعداد پیکسل‌های تصویر.

دیدید؟ همین الان هم آنقدر می‌دانید که دفعه‌ی بعد که کسی به عوض کردنِ تعدادِ پیکسل‌های تصویر، ریسایز کردن گفت، با غرور توی چشمانش نگاه کنید و بگویید «فکر کنم منظورت در اصل اینه که می‌خوای تصویر رو ریسمپل کنی، نه ریسایز.» البته با این فرض که برایتان مهم نباشد که به شما بگویند فضل‌فروش!

بیایید نگاه دقیق‌تری به تفاوت بین ریسایز و ریسمپل بیاندازیم.

Resizing

اول، یک عکس لازم داریم:

 عکس اصلی در فتوشاپ

ببینیم کادر Image Size درباره‌ی این تصویر به ما چه می‌گوید. مثل همیشه، از منوی Image در بالای صفحه روی Image Size می‌زنیم تا کادرش باز شود:

 کادر اندازه تصویر در فتوشاپ

همانطور که قبلا در آموزش‌های رزولوشن تصویر، و تغییراندازه تصویر گفته بودم، کادر اندازه‌ی تصویر در فتوشاپ دو بخش اصلی دارد – بخش Pixel Dimensions یا ابعاد پیکسلی در بالا، و بخش Document Size یا اندازه‌ی سند در پایینِ آن. بخش ابعاد پیکسلی، به ما عرض و ارتفاعِ تصویر برحسب پیکسل را نشان می‌دهد، و همینطور اندازه‌ی فایل تصویرِ ما را هم می‌گوید. بخش Document Size به ما می‌گوید که تصویر ما با مقدار رزولوشنِ فعلی در چه اندازه‌ای چاپ خواهد شد، که رزولوشن را هم در همین بخش تعیین می‌کنیم. می‌توانیم اینطور فرض کنیم که برای تنظیم و تغییراندازه‌ی یک عکس برای صفحات وب یا صفحه‌ی مانیتور، با بخش ابعاد پیکسلی کار داریم، و برای تنظیمِ اندازه یا قطعِ عکس برای چاپ، با بخش اندازه‌ی سند کار می‌کنیم.

پس به‌طور کلی:

 • ابعاد پیکسلی (Pixel Dimensions) = وب و اینترنت
 • اندازه‌ی سند (Document Size) = چاپ

حالا بیایید نگاهی به بخش ابعاد پیکسلی در کادر Image Size بیاندازیم تا ببینیم تصویر ما دقیقا چه اندازه‌ای (به پیکسل) دارد:

 ابعاد پیکسلی در کادر اندازه تصویر در فتوشاپ

در اینجا می‌بینیم که عکس نسبتا بزرگ است، و 3456 پیکسل عرض و 2304 پیکسل ارتفاع دارد. در واقع روی هم نزدیک به 8 میلیون پیکسل در خودش دارد (که یعنی دوربینی که عکس را با آن گرفته‌اند 8 مگا پیکسلی بوده، که 8 میلیون پیکسل در عکسش تحویل داده)، که یعنی اطلاعات زیادی در تصویر داریم که در فتوشاپ بتوانیم رویش کار کنیم.

حالا نگاهی به بخش Document Size می‌اندازیم:

 اندازه سند در کادر اندازه تصویر در فتوشاپ

بخش اندازه‌ی سند، رزولوشنِ چاپِ فعلیِ تصویر را نشان می‌دهد، که اینجا 72 پیکسل بر اینچ (یا ppi) است، و نشان می‌دهد که در صورت چاپِ تصویر با این رزولوشن، اندازه‌اش روی کاغذ چقدر خواهد بود، که در رزولوشن 72 ppi تصویری به اندازه‌ی 48 در 32 اینچ (یا حدودا 122 در 81 سانتیمتر) چاپ خواهد شد. البته اگر مطلب آموزشی «تاثیر رزولوشن بر کیفیت چاپ تصویر» را خوانده باشید، الان می‌دانید که با آنکه تصویر چاپی اندازه‌ی بزرگی دارد، ولی رزولوشن 72 ppi رزولوشن پایینی است، و تصویر چاپی کیفیت خوبی نخواهد داشت. برای همین، باید رزولوشن را دست‌کم به 240 پیکسل بر اینچ تغییر دهیم، و البته رزولوشن 300 ppi از آن هم بهتر است، و کیفیتِ استانداردِ چاپِ حرفه‌ای است.

قبل از آنکه جلوتر برویم، سه گزینه‌ی دیگر هم در کادر Image Size در زیر بخش اندازه‌ی سند وجود دارد:

 • Scale Styles
 • Constrain Proportions
 • Resample Image
گزینه‌های کادر اندازه تصویر در فتوشاپ

اولی، Scale Styles، به Layer Styles مربوط می‌شود و اینکه از ریسایز یا ریسمپل کردن تصویر چه تاثیری می‌گیرند. این گزینه را نادیده می‌گیریم چون هیچ ربطی به موضوع بحث امروزمان ندارد. گزینه‌ی دوم، Constrain Proportions، که به‌طور پیش‌فرض فعال است، عرض و ارتفاعِ تصویر را به هم پیوند می‌زند تا مثلا، هر وقت عرض تصویر را تغییر دادیم فتوشاپ خودبخود ارتفاعش را هم به همان نسبت عوض کند؛ و بر عکس. اینطوری تناسب تصویر تغییر نمی‌کند و بدریخت نمی‌شود. معمولا این چیز خیلی خوبی است. ولی اگر به هر دلیلی می‌خواستید عرض و ارتفاع را جداجدا تغییر دهید، کافی است تیک این گزینه را بردارید.

گزینه‌ی مهم Resample Image

و بالاخره می‌رسیم به یکی از مهمترین گزینه‌های موجود در کادر اندازه‌ی تصویر، یعنی Resample Image. یادتان می‌آید در اول این آموزش گفتم که تفاوت بین resize کردن تصویر و resample کردن تصویر، فقط با تیک زدن یک گزینه کنترل می‌شود؟ همین گزینه است! این گزینه‌ای است که مشخص می‌کند آیا داریم عکس را ریسایز می‌کنیم یا ریسمپل. و باز هم تکرار می‌کنم، که ریسایز کردن تصویر، ابعاد پیکسلی (یعنی تعداد پیکسل‌های) تصویر را ثابت نگه می‌دارد، فقط اندازه‌ی چاپی تصویر است که عوض می‌شود؛ در حالی که ریسمپل کردن، تعداد پیکسل‌های تصویر را کم و زیاد می‌کند. به‌طور پیش‌فرض گزینه‌ی Resample Image تیک خورده است، که یعنی کادر Image Size الان در عمل کادر Image Resample است، حتی با اینکه بالایش هنوز نوشته «Image Resize».

برای آنکه تفاوت بین این دو حالت، که می‌توانیم خودمان اسم‌شان را کادر Image Resize و کادر Image Resample بگذاریم، دو اسکرین‌شات (عکس از صفحه) گرفته‌ام که در اولی گزینه‌ی «Resample Image» تیک خورده (حالت پیش‌فرض)، و در دومی این گزینه تیک نخورده است:

 کادر تغییر اندازه «ریسمپل» در فتوشاپ

و این هم اسکرین‌شات حالتی که گزینه‌ی Resample Image تیک نخورده است:

 کادر تغییراندازه «ریسایز» در فتوشاپ

تفاوتش را می‌بینید؟ وقتی گزینه‌ی «Resample Image» تیک نخورده باشد، می‌بینیم که در بخش Pixel Dimensions یا ابعاد پیکسلی در بالای کادر، تعداد پیکسل‌های عرض و ارتفاع فقط نشان داده شده و دیگر قادر به عوض کردن آنها نیستیم. تعداد پیکسل‌ها فقط برای اطلاع ما نشان داده می‌شود، و تنها کاری که الان می‌توانیم بکنیم این است که در بخش Document Size تعیین کنیم تصویر در چه اندازه‌ای چاپ بشود. ولی وقتی گزینه‌ی Resample Images تیک خورده باشد، ابعاد پیکسلی در کادرهای سفیدی نشان داده می‌شوند که می‌توانیم تویشان کلیک کنیم، و مقدار جدیدی بنویسیم، که در عمل تعداد پیکسل‌های موجود در تصویر را عوض می‌کند.

همین‌طور دقت کنید که گزینه‌های Scale Styles و Constrain Proportionsدر پایین کادر هم خاکستری و غیرفعال شده‌اند:

 گزینه‌های غیرفعال مقیاس و تحمیل تناسب در تغییراندازه در فتوشاپ

Scale Styles به این خاطر خاکستری شده که فقط وقتی که تعداد پیکسل‌های تصویر تغییر کند، اهمیت دارد. و چون الان گزینه‌ی Resample Image فعال نیست، ما هم نمی‌توانیم تعداد پیکسل‌ها را عوض کنیم، و در نتیجه Scale Styles دیگر ربطی به چیزی ندارد.

گزینه‌ی بعدی یعنی Constrain Proportions (تحمیل تناسب) هم در این حالت خاکستری است، چون تعداد پیکسل‌ها را نمی‌توانیم عوض کنیم و در نتیجه تناسب تصویر ثابت است. اگر مثلا تصویر ما 100 در 200 پیکسل باشد، دیگر مهم نیست در چه اندازه‌ای چاپش کنیم، همیشه نسبت عرض و ارتفاعش 1 به 2 خواهد بود. اگر هم در بخش Document Size مثلا پهنای عکس را عوض کنیم (width)، مقدار درازا (height) و رزولوشون آن هم خودبخود عوض می‌شود. تمام کاری که می‌توانیم بکنیم آن است که با تغییر رزولوشن، اندازه‌ی چاپ تصویر را تغییر بدهیم.

گزینه‌ی Image Interpolation در هنگام ریسمپل کردن تصاویر

و در آخر، یک گزینه‌ی دیگر هست که با برداشتن تیکِ Resample Image غیرفعال می‌شود، یعنی کادر کرکره‌ای که جلوی گزینه‌ی Image Resample قرار دارد:

 گزینه‌های اینترپولیشن یا الگوریتم درونیابی در تغییراندازه تصویر در فتوشاپ

در این کادر کرکره‌ای می‌توانیم یکی از گزینه‌های Interpolation Algorithms (الگوریتم‌های درونیابی) فتوشاپ را انتخاب کنیم. البته اسم گیج‌کننده‌ای است، ولی فتوشاپ به کمک این الگوریتم‌ها تشخیص می‌دهد که در موقع ریسمپل کردن، کدام پیکسل‌ها را دور بریزد، یا پیکسل‌های جدید و اضافی را بهتر حدس بزند. این گزینه‌ها را هم بعدا در آموزش مفصل‌تری توضیح می‌دهیم، اما برای اینکه کمی با آنها آشنا شوید، به عنوان یک قاعده‌ی کلی:

 • Bicubic Sharper: از این گزینه در هنگام ریسمپل کردن تصویر به اندازه‌ای کوچکتر استفاده کنید تا کیفیت بهتری داشته باشد.
 • Bicubic Smoother: از این گزینه در هنگام ریسمپل کردن تصویر به اندازه‌ای بزرگتر استفاده کنید تا کیفیت بهتری داشته باشد.
 • Bicubic: با وجود گزینه‌های جدیدتر و الگوریتم‌های قوی‌تر، این گزینه کمتر استفاده می‌شود. 

باز هم، این گزینه‌ها خاکستری شده‌اند، چون فقط به ریسمپل کردن تصویر مربوط می‌شوند. اگر دارید اندازه‌ی چاپ تصویر بر روی کاغذ را دستکاری می‌کنید، این گزینه‌ها استفاده‌ای ندارند.

خلاصه

 • Image Resizing: تعداد پیکسل‌های تصویر را ثابت نگه می‌دارد، و تنها روی اندازه‌ی چاپ تصویر تاثیر دارد (Document Size).
 • Image Resampling: تعداد پیکسل‌های تصویر را تغییر می‌دهد (Pixel Dimensions).
 • گزینه‌ی Resample Images در انتهای کادر Image Size مشخص می‌کند که دارید ریسایز می‌کنید یا ریسمپل.
 • ریسمپل کردن تصویر با تغییر عرض و ارتفاعش در بخش Pixel Dimensions، بیشتر برای تنظیم تصاویر برای وب استفاده می‌شود.
 • ریسایز کردن تصویر با تغییر عرض و ارتفاع و/یا رزولوشن آن در بخش Document Size، برای چاپ کردن استفاده می‌شود.

منبع(+)