{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

هماهنگ‌سازی تنظیمات رنگ فتوشاپ با تمام برنامه‌های Creative Suite

در آموزش تنظیمات رنگ فتوشاپ برای عکاسان یاد گرفتیم که چطور با چند تغییر ساده ولی مهم در تنظیمات رنگِ پیش‌فرض فتوشاپ، کاری کنیم که بزرگترین بازه‌ی رنگ و رنگسایه‌ی ممکن را در ویرایش و رتوش تصاویر به دست بیاوریم. همین‌طور یادگرفتیم که چطور این تغییرات را ذخیره کنیم که بعدها هر وقت لازم بود بتوانیم خیلی راحت به این تنظیمات برگردیم.

اگر قرار بود فقط از خود فتوشاپ استفاده کنیم، این عالی بود. اما اگر مثل بیشتر مردم فتوشاپ را در قالب بسته‌ی بزرگتر Creative Suite نصب کرده باشید چه؟ در این حالت، بهتر است کاری کنید که همه‌ی برنامه‌های بسته از همان تنظیمات رنگی استفاده کنند که در فتوشاپ تنظیم کرده‌اید، تا وقتی که تصویر را از یک برنامه به برنامه‌ای دیگر می‌برید رنگ‌ها دقیق باقی بمانند. خوشبختانه، همان‌طور که در این آموزش هم یاد خواهید گرفت، لازم نیست هر برنامه را جدا باز کنید و تنظیماتش را تغییر دهید چون ادوبی کار هماهنگ‌سازی تنظمیات رنگ در کل کریتیو سوییت یا Creative Cloud را راحت کرده است. تنها گیرِ کار این است که گزینه‌ای که این کار را می‌کند را در خود فتوشاپ پیدا نمی‌کنید. در عوض، تنظیمات رنگ را با برنامه‌ی Adobe Bridge هماهنگ می‌کنیم.

من در اینجا از فتوشاپ CS6 استفاده می‌کنم، که بخشی از Adobe Creative Suite 6 است، اما این آموزش برای هرکسی که از بسته‌های اخیر کریتیو سوییت یا اشتراک کریتیو کلاود استفاده می‌کند، مفید خواهد بود. اگر هم فتوشاپ را به عنوان برنامه‌ای مجزا نصب کرده‌اید، لازم نیست نگران هماهنگ‌سازی تنظیمات رنگ باشید (چون فقط دارید از خودِ فتوشاپ استفاده می‌کنید).

قبل از شروع، خیلی سریع باید به یک نکته‌ی دیگر مخصوص کاربران فتوشاپ CC اشاره کنم. Bridge دیگر خودبخود نصب نمی‌شود.

مرور سریع تنظیمات رنگ

اگر قبلا آموزش اصول تنظیمات رنگ فتوشاپ را نخوانده‌اید، بهتر است اول آن آموزش را بخوانید. در آن مطلب، تنظیمات رنگ مهمی که باید عوض کنید را گفته‌ام، و اینکه چرا تنظیمات پیش‌فرضِ برنامه چندان خوب نیستند. همچنین گفتم که چطور تنظیماتتان را به‌صورت تنظیمات شخصی و دلخواه (custom) ذخیره کنید، و برای اینکه بتوانید تنظیمات را با باقی کریتیو سوییت/کلاود هماهنگ کنید باید حتما قبلش آن را ذخیره کرده باشید. فقط برای اینکه مروری کرده باشیم، با رفتن به منوی Edit در نوار منو در بالای صفحه و انتخاب Color Settings، تنظیمات رنگ فتوشاپ را باز می‌کنم:
تنظیمات رنگ از منوی ادیت
از منوی Edit Color Settings.

با این کار، کادر تنظیمات رنگ باز می‌شود. به‌طور پیش‌فرض، تنظیمات رنگ فتوشاپ روی پیش‌تنظیمی به اسم North America General Purpose 2 (یا چیزی شبیه به آن) قرار گرفته، که RGB working space یا فضای کاری RGB را روی sRGB تنظیم کرده است. این فضای کاری بازه‌ی رنگ و رنگسایه‌ی نسبتا کوچک و محدودی به ما می‌دهد که باعث می‌شود تصاویر ما از بهترین حالتِ ممکن‌شان فاصله بگیرند:

تنظیمات رنگ پیش‌فرض فتوشاپ
تنظیمات رنگ پیش‌فرض.

من به تنظیمات دست‌ساز خودم که در آموزش تنظیمات رنگ درست کردم، برمی‌گردم. اسم پیش‌تنظیم خودم را «My Color Settings» گذاشتم (چون خلاقیتم به بیشتر از این قد نمی‌داد!) و حالا روی عبارت North America General Purpose 2 می‌زنم، و از فهرست تنظیم‌هایی که باز می‌شود، My Color Settings را انتخاب می‌کنم:

 

تنظیمات رنگ دست‌ساز من
انتخاب پیش‌تنظیم رنگی جدیدی که قبلا ذخیره کرده‌ام.

در پیش‌تنظیم شخصی خودم، فضای کاری RGB به فضای کاری بسیار بزرگتر Adobe RGB تغییر می‌کند، که نسبت به sRGB رنگ‌ها و رنگسایه‌های بیشتری در اختیارم می‌گذارد تا رویشان کار کنم. و در ضمن، تقریبا در پایین کادری که الان درونش هستیم، سه گزینه‌ی تیک‌خوردنی هم هست که الان تیک خورده‌اند، که یعنی هر بار که من تصویری را باز کنم یا پیست کنم که از فضای رنگی متفاوتی (نسبت به فضای کاری من) آمده باشد، یا اصلا فضای رنگی خاصی به آن منتسب نشده باشد، فتوشاپ به من اخطار می‌دهد. باز هم می‌گویم، اگر از این حرف‌ها سر در نمی‌آورید، آموزش قبلی یعنی اصول تنظیمات رنگ فتوشاپ برای عکاسان را بخوانید.

تنظیمات رنگ خودساخته
تنظیمات رنگ جدید من.

روی دکمه‌ی کنسل می‌زنم تا کادر تنظیمات رنگ را ببندم. حالا که تنظیمات رنگ مورد نظرمان را در فتوشاپ ساخته‌ایم و ذخیره کرده‌ایم، چطور آن را در دیگر برنامه‌های کریتیو سوییت و کریتیو کلاود هم اعمال کنیم؟ برای این کار، باید به برنامه‌ی Adobe Bridge برویم. من الان هنوز در فتوشاپ هستم، پس برای اینکه بریج را از داخل فتوشاپ باز کنم به منوی File در بالای صفحه می‌روم و روی Browse in Bridge می‌زنم:

دیدن فایل‌ها در ادوبی بریج
در فتوشاپ بروید به File Browse in Bridge.

با این کار، اگر ادوبی بریج باز نباشد باز می‌شود. در بریج به منوی Edit بروید و روی Creative Suite Color Settings بزنید (یادتان باشد که در بریج نسخه‌ی CC برای کریتیو کلاود، اسم این گزینه به Color Settings کوتاه شده است):

 

ویرایش یا ادیت تنظیمات رنگ کریتیو سوییت در بریج Edit Creative Suite Color Settings in Bridge
در بریج بروید به Edit Creative Suite Color Settings.

با این کار، کادر تنظیمات رنگی متفاوت با آنچه در فتوشاپ دیدیم باز می‌شود. در اینجا، به جای اینکه در تنظیمات رنگ جدا جدا تغییر بدهیم، فقط انتخاب می‌کنیم کدام پیش‌تنظیم کلی را می‌خواهیم به کل کریتیو سوییت یا کریتیو کلاود تعمیم بدهیم. باز هم انتخاب پیش‌فرض، همان North American General Purpose 2 است. دقت کنید که در بالای کادر، دارد می‌گوید که تنظیمات رنگ من هنوز با باقی برنامه‌های ادوبی هماهنگ نشده است:

کادر تنظیمات رنگ در ادوبی بریج، Color Settings در Adobe Bridge
کادر Color Settings در Adobe Bridge.

پیش‌تنظیمی که در فتوشاپ درست کردم را انتخاب می‌کنم، یعنی My Color Settings، بعد روی دکمه‌ی Apply (اِعمال) می‌زنم تا تنظیماتم با باقی برنامه‌های کریتیو سوییت کریتیو کلاود که روی کامپیوترم دارم همسان شود:

انتخاب و اعمال کردنِ پیش‌تنظیم My Color Settings. apply preset
انتخاب و اعمال کردنِ پیش‌تنظیم My Color Settings.

وقتی روی دکمه‌ی Apply کلیک کنید فتوشاپ کادر را می‌بندد، در نتیجه برای اینکه نشانتان بدهم چه شده است، خیلی کوتاه دوباره همین کادر را به شیوه‌ی قبل باز می‌کنم. این بار، می‌بینیم که پیش‌تنظیمِ دست‌ساز من، یعنی My Color Settings انتخاب شده است، و در بالای کادر هم پیامی می‌بینیم که می‌گوید تنظیمات رنگی من الان با تمام کریتیو سوییت همسان شده است تا مدیریت رنگ یکدست شود. حالا می‌توانم Adobe Illustrator، InDesign، یا هر برنامه‌ی دیگری از بسته‌ی کریتیو سوییت را باز کنم و خواهم دید که تنظیمات رنگش همان تنظیماتی است که در پیش‌تنظیم خودم درست کرده‌ام. خیلی ساده است.

یکسان‌سازی / همسان‌سازی / هماهنگی تنظیمات رنگ در بسته کریتیو سوییت Creative Suite
حالا تمام برنامه‌های ادوبی در بسته‌ی Creative Suite از تنظیمات رنگ شخصی من استفاده می‌کند.

و به همین سادگی تنظیمات شخصی خودمان را از فتوشاپ به تمامی کریتیو سوییت یا کریتیو کلاود تعمیم می‌دهیم!

منبع(+)