{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

باور شماره ۷: کار گرافیکی روی یک عنصر آن را توی چشم می‌آورد

یکی از دام‌های معمول در طراحی وب این است که با ارائه‌ای پرزرق و برق و گرافیک سنگین بخواهیم روی تکهٔ خاصی از محتوا تاکید کنیم. اما این رویکرد معمولا آن عنصر را بیشتر از چشم دور می‌کند.

وقتی مردم در وبسایتی به دنبال چیز خاصی می‌گردند، بیشتر متن‌ها و لینک‌ها را می‌گردند چون فرض می‌کنند که اطلاعات معمولا در این چیزها پیدا می‌شود. بیشتر وقت‌ها مردم عناصر گرافیکی و رنگارنگ را با آگهی اشتباه می‌گیرند و هیچ توجهی به آن نمی‌کنند.

معنایش این نیست که هیچ تاکیدی نباید بکنید. کنتراست به هر حال جواب می‌دهد و برای اولیت‌دهی به محتوا و در نتیجه طراحی وب موثر ضروری است.

  • مطالعه جیکوب نیلسن روی حرکات چشم نشان داد که «آگهی‌کوری» واقعیت دارد. مردم نه فقط آگهی‌ها را نگاه نمی‌کنند، بلکه واقعا هر چیزی که شبیه آگهی باشد را هم به‌طور خودکار نادیده می‌گیرند. حتی یک سایت غیرانتفاعی مرتبط با سلامتی هم کادری داشت – بدون آگهی – که به کاربران می‌گفت در صورتی که فکر می‌کنند دچار حملهٔ قلبی شده‌اند چه کار کنند. اما بررسی‌ها نشان داد که بیشتر کاربران به خاطر محل کادر، آن را نمی‌دیدند.
    تصویر زیر میزان نگاه کردن کاربر در حالت اسکن سریع، مطالعه نصفه‌نیمه، و مطالعهٔ کامل را نشان می‌دهد. نقاط قرمز بیشترین توجه را دریافت کرده‌اند.
    تست تبلیغات بنری و توجه کاربر
  • اثر منفی آگهی‌کوری حتی در انتخابات سال ۲۰۰۶ آمریکا نیز مشاهده شد، و طراحی برگه‌های رای باعث شد که ٪۱۳ رای‌دهندگان یک بخش کامل را به خاطر محلش نادیده بگیرند. – آگهی‌کوری در صندوق‌های رای
  • فرانک لارژو در تحقیقی که برای مقایسه تاثیر تبلیغات لینکی با تبلیغات بنری انجام داده بود، متوجه شد که آگهی‌گریزی واقعیت دارد. – مقایسه کارآیی بنر تبلیغاتی و لینک‌های اسپانسری در اینترنت
  • دان نورمن می‌گوید که مردم تمرکز فوق‌العاده‌ای دارند و هرچیزی که در دایرهٔ تمرکزشان قرار نگیرد را نادیده می‌گیرند، و در نتیجه وقتی دنبال اطلاعاتی هستند که معمولا در قالب متن و لینک پیدا می‌شود، چشمشان دنبال آگهی‌ها نمی‌رود. وقتی که سریع اسکن می‌کنند، در متن و لینک‌ها می‌گردند، و وقتی که متنی را کامل می‌خوانند، حواسشان به خود متن است.

از مجموعهٔ باورهای نادرست تجربه کاربری