{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

باور شماره ۹: طراحی باید اوریجینال باشد

این بحث و جدل همیشه وجود داشته که آیا طراحی وبسایت باید هر بار اصیل و بدیع باشد، یا آنکه از نمونه‌های موفق گذشته تقلید شود؟

خیلی از طراحان ترجیح می‌دهند چرخ را از اول اختراع کنند تا اینکه از الگوهای متعارف طراحی رابط کاربری استفاده کنند. باید به این نکته دقت داشت که به هر حال این طرح‌های متعارف به این خاطر خوب جواب می‌دهند چون قبلا امتحان شده‌اند و آزمون کاربردپذیری را پس داده‌اند. و از آنجا که کاربر هم آنها را خوب می‌شناسد، دیگر نیازی نیست توضیح بدهید یا دستورالعمل بنویسید. الگوهای استاندارد نهایتا برای مخاطب شما بهتر است، چرا که کاربران کاربردپذیری را به نوظهور بودن ترجیح می‌دهند.

گاهی هم شاید رویکرد جدیدی لازم باشد، اما باید ۱۰۰٪ مطمئن باشید که راهکار شما بهتر از هر الگوی شناخته‌شده‌ای است.

در اهمیت عرف‌های وب:

  • استیو کراگ در «من را به فکر نیانداز» می‌گوید که «عرف دوست ما است» و برای کاربری که از سایتی به سایت دیگر می‌رود خیلی مهم است.
  • سث گودین در مطلب «چطور یک سایت راضی‌کننده بسازیم» می‌گوید در اینترنت «یک میلیارد صفحهٔ وب» برای الهام گرفتن وجود دارد. اگر شرکت یا سازمان شما نمی‌تواند نمونه مطلوبی پیدا کند که شبیه چیزی که می‌خواهند باشد، بهتر است محل کارتان را عوض کنید.
  • وبسایت WebDesignFromScratch می‌گوید اگر روی اصالت به هر قیمتی پافشاری نکنیم، فرایند طراحی «سریع‌تر، راحت‌تر، و پرسودتر» می‌شود و «برای کاربر بهتر است.»
    این وبسایت در مطلبش می‌گوید طراحی زیبا مثل ویروس است. آنقدر جهش‌های تصادفی روی نمونه‌های قبلی صورت می‌گیرد تا یک جهش قدرتمند پیدا شود که واگیر داشته باشد. ویروس جدید به سرعت پخش و تکرار می‌شود، تا روزی که به دورترین نقاط اینترنت هم نفوذ می‌کند و تکراری و کسل‌کننده می‌شود؛ تاثیرش را روی طراحان از دست می‌دهد و کمتر می‌تواند تولید مثل کند، و کم‌کم نسلش منقرض می‌شود.
  • بلاگ Carsonified’s Think Vitamin به این نکته اشاره می‌کند که «طراحی درخشانی که به دنبالش هستید احتمالا قبلا اختراع شده.»