{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

باور شماره ۱۰: طراحی خوب باشد، جزئیات کوچک اهمیتی ندارد

به گفتهٔ چارلز ایمز: «جزئیات جزئی نیست، بلکه طراحی را می‌سازد.»

ظرافت‌هایی مثل یک پیغام خطای قابل فهم، یک خردمتن یا میکرو کپی اطمینان‌بخش، یا ترتیب نمایش محصولات در صفحه یک دسته نشان داده می شود، تاثیر عمیقی بر تجربهٔ کاربر و فروش می‌گذارد.   

جزئیات کوچک تاثیر خیلی زیادی دارد. کار اپل اساسا همین است: توجه وسواسی به جزئیات، حتی تا ریزترین نکته‌ها.

بهینه‌سازی‌های کوچک در کجا بر فروش اثرگذار بوده:

  • در فروشگاه BestBuy.com، تغییر کوچکی مثل قابلیت پریدن از صفحه ثبت‌نام در موقع حساب کردن، منجر به ۳۰۰ میلیون دلار درآمد اضافه در سال اول شد. – دکمه سیصد میلیون دلاری
  • ClickTale در سایتش با یک تغییر ساده یعنی اضافه کردن یک برچسب «اختیاری» واضح و مشخص به کادر شماره تلفن در صفحه ثبت‌نام، نرخ تبدیل آن را از ۴۰٪ به ۸۰٪ افزایش داد. با اینکه وارد کردن شماره تلفن از ابتدا اجباری نبود، اما در بررسی آنالیتیکس فرم ثبت‌نامشان متوجه شده بودند که ۳۹٪ کاربران در میانه پر کردن فرم و سر کادر شماره تلفن، ثبت‌نام را رها می‌کنند. مشخص کردن اختیاری بودن این کادر در فرم چند دقیقه بیشتر از آنها وقت نبرد. - یک کلمه را تغییر دهید، نرخ تبدیل سایت را دو برابر کنید!
  • یک وب سایت تجارت الکترونیک با کمی بهبود پیغام‌های خطایش، نرخ تکمیل خرید را ۰.۵٪ افزایش داد (نرخ بالایی نسبت به تلاش انجام شده) و هر ساله مبلغی در حدود ۲۵۰،۰۰۰ پوند اضافه برای کمپانی آورد. آنها با بررسی آنالیتیکس سایت دقت کردند که کاربر پیش و پس از صفحه خطا چه صفحه‌ای را دیده است. با نوشتن پیام‌های خطای مناسب کاربر را دوباره به مسیر درست برگرداندند. تشخیص و رسیدگی به این مسئله، دو هفته زمان و ۸۰۰۰ پوند هزینه برد.
  • ممکن است در منو‌ی رستوران، جزئیات متعددی به بازی گرفته شوند که روی تصمیم‌تان تاثیرگذار باشند. مثل تصاویر جذاب، غذاهای تله به عنوان مرجع مقایسه، حذف کلمه تومان، اجتناب از لیست کردن ستونی قیمت‌ها، و غیره. چنین جزئیاتی شاید بی ربط به نظر برسد اما در حقیقت بسیار اهمیت دارد. – Menu Mind Games

بررسی بیشتر دربارهٔ دلایل اهمیت داشتن جزئیات

  • ناز حمید می‌گوید که طراحان باید روی جزئیات تمرکز کنند و در قبال آن حساس باشند: آنها همیشه باید آزمایش کنند، منتقد خودشان باشند، و تک تک جزئیات هر طرح را کامل کنند. –طراحی، در جزئیات است
  • دز تاینور نیز بیان می‌کند که کاربران اغلب کیفیت یک نرم‌افزار را براساس برداشت اولیه‌شان از آن قضاوت می‌کنند. علاوه بر این، پژوهشی روی رستوران‌ها ثابت می‌کند نکات ظریفی مثل کیفیت دستمال‌ها، بر رضایت مشتری اثرگذار است.

گوردون رمزی سرآشپز مشهور در زندگی‌نامه‌اش می‌نویسد: «مهم نیست استیکی که جلویت گذاشته‌اند چقدر خوب است، اگر در بشقاب سرد سرو شود مزخرف است. اگر با کارد کند سرو شود مزخرف است. اگر از مخلفات کنارش بخار بلند نشود مزخرف است. اگر روی صندلی ناراحتی نشسته‌ای، مزخرف است. اگر آن را گارسون زشتی برایت بیاورد که بوی سیگار می‌دهد، مزخرف است. و از آنجا که استیک برای من مهم است، مجبورم به هر چیزی مربوط به آن اهمیت بدهم.»

  • جف هاوارد، طراح سرویس می‌نویسد؛ شاید بهتر باشد شرکت‌هایی که درگیر ارائه خدمات بی‌نقص هستند، فقط روی برخی از جزئیات تمرکز کنند.
  • جاشوا بروئر در اهمیت آنچه که بیشتر جزئیات لذتبخش نام گرفته می‌گوید: صنعت خدمات این راز را از ابتدا می‌دانسته. فضای زمانی کم و تعامل محدودی برای شکل دادن تجربه مشتری وجود دارد. در این لحظه‌ها، با کمی جزئیات بیشتر می‌توان مشتری را خشنود ساخت: توجه به جزئيات، سرعت سرویس، هرچیز اضافه یا حتی یک لبخند. اگر مشتری با این احساس رفت که کمی توجه اضافه به او شده، تضمین می‌کنم که برمی‌گردند و به احتمال بسیار زیاد برای دوستانشان هم تعریف خواهند کرد. –طراحی برای لذت