{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

باور شماره 11: وبسایت را باید هر از چندی دوباره طراحی کرد

برای خیلی‌ها، طراحی یعنی نونوار کردن ظاهر وب سایت با این امید که نرخ تبدیل بالا برود و تعداد بازدیدکننده‌ها افزایش پیدا کند. در حقیقت، با توجه به بازخورد کاربران از چنین پروژه‌هایی، می‌توان گفت که این پروژه‌ها آسیب‌زننده هستند و معکوس عمل می‌کنند. کاربران از تغییر بیزار هستند، حتی اگر طراحی جدید کاملاً برتر و بهتر از قبلی باشد.

برای اینکه طراحی جدید (یا چیدمان جدید) اثرگذار باشد، باید با درک و آگاهی از این موضوع طراحی شود که چه چیزی در وب سایت خوب جواب داده و چه چیزی نه، و اینکه نیاز‌های کاربران از آخرین طراحی چه تغییری کرده است. در بسیاری از موارد، ایجاد تغییرات کوچکی در رابط کاربری کافی است. گوگل، یاهو، آمازون و برخی سایت‌های موفق دیگر از این استراتژي پیروی می‌کنند: شما به ندرت می‌توانید تغییرات عمده در وبسایت‌هایشان ببینید، هرچند که به طور مداوم در حال صیقل دادن طراحی سایت خود هستند.

دلیل اجتناب از بازطراحی بنیادی

  • جارِد اسپول تغییر یک محصول به طراحی کاملاً جدید را استراتژی صفر و یکی می‌نامد و اینکه «بی‌فایده‌ترین روش برای داشتن تغییرات عمده در طراحی» است. – راهبردهای بازطراحی افراطی
  • کامرون مال توضیح می‌دهد که چرا طراحان باید خیلی با احتیاط به سراغ طراحی مجدد بروند. طراح ابتدا باید دلایل کسب و کار و هزینه تغییر برای کاربران را شناسایی کند، و همچنین مشخص کند که آیا تغییرات مینیمال کافی خواهد بود یا نه. –طراح خوب بازطراحی می‌کند، و طراح عالی بازتنظیم
  • جاکوب نیلسن می‌گوید که سرمایه‌گذاران بعد از اینکه UI اصلی برای چشم‌شان خسته‌کننده می‌شود، از طراحی‌های جدید استقبال می‌کنند. از سوی دیگر کاربران طراحی‌های آشنا را ترجیح می‌دهند؛ چرا که ترجیح می‌دهند به راحتی کارشان را انجام بدهد و بروند. - تازه در برابر آشنا: طراحی تهاجمی
  • در سال ۲۰۱۰ زمانی که فیسبوک صفحه اصلی‌اش را بازطراحی کرد، کاربران از آن بیزار بودند؛ درست همان‌طور که از معرفی «News Feed» در سال ۲۰۰۶ ناراحت شده بودند حالا بخش محوری سرویس فیسبوک شده است.
  • رابط کاربری منوی بازطراحی‌شدهٔ Microsoft Word 2007 با نوار ابزار جدیدش، آشکارا بهتر منوی ورد قدیمی ۲۰ سال قبل بود. اما باز هم خیلی‌ها به مایکروسافت شکایت کردند و در وبلاگ‌هایشان غر زدند.
  • «تنها برای اینکه کار جدیدی کرده باشید دست به بازطراحی نزنید؛ وقتی طراحی کنید که راهکار بهتری پیدا کرده‌اید». - پل اسکریونز – بازطراحی کردن یا بازطراحی نکردن؟
لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران