{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۶ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

۱۰ ترند طراحی تجربه‌ی کاربری که در ۲۰۱۵ نباید از آن‌ها غافل شوید

حالا که سال ۲۰۱۴ به گذشته پیوسته (و دو ماه از ۲۰۱۵ را هم پشت سر گذاشته‌ایم)، وقت خوبی است که نگاهی به ترندهایی بیاندازیم که در باقی سال ۲۰۱۵ موج خواهند ساخت.

به عنوان یک خوره‌ی UX، تصمیم گرفته‌ام این مطلب را به بررسی روندهای طراحی UX در ادامه‌ی ۲۰۱۵ اختصاص دهم. برخی از این روندها در واقع در ۲۰۱۴ ظهور کرده‌اند یا حتی قبل از آن، اما خواهیم دید که در ۲۰۱۵ موج‌های بزرگتری خواهد ساخت.

بیاید یکی یکی نگاهی به این ترندها بیاندازیم!

۱. طراحی واکنش‌گرا برای وب

با رشد تصاعدی استفاده از دستگاه‌های همراه، شکی نیست که طراحی واکنش‌گرا همچنان در ۲۰۱۵ نیز به عنوان تکنیکی ناگزیر در طراحی وبسایت‌ها جای خودش را باز خواهد کرد. ما به عنوان طراح، نه فقط روی ماهیت محتوا، که باید روی آنچه به کاربر تحویل می‌شود هم تمرکز کنیم. ۲۰۱۵ سالی است که در آن تجربه‌ی کاربری بر محور ارائه‌ی تجربه‌ی واکنشی خواهد چرخید.

اگرچه مفهوم طراحی واکنش‌گرای وب ایده‌ی جدیدی نیست، ولی در ۲۰۱۵ ایده‌ی غالب خواهد بود.حتی گوگل هم استفاده از الگوی طراحی واکنش‌گرا را توصیه می‌کند، چون کاملا با استاندارد لینک و محتوای آنها سازگار است. پس اغراق نیست اگر بگوییم که در پایان ۲۰۱۵، وسایل همراه به دغدغه‌ی اول طراحان وبسایت بدل خواهد شد.

۲. Material Design

در سال ۲۰۱۴ گوگل متریال دیزاین (Material Design) را معرفی کرد که نوعی طراحی «تخت» (Flat) جدید است. در ماه‌های پیش از آن فقط مایکروسافت و اپل مفهوم طراحی تخت را ترویج می‌کردند، اما بالاخره با عرضه‌ی متریال دیزاین، گوگل هم نظر خود را اعلام کرد - دوره، دوره‌ی طراحیِ تخت است. اگر تا به حال از یکی از اپ‌های گوگل یا از خود اندروید ۵.۰ استفاده کرده باشید، باید با حس و نمای Material Design آشنا باشید.

سبک متریال دیزاین هم مثل طراحی تخت، محتوا محور، سازگاری‌پذیر، و خطی است، و در همان حال، حرکت و طراحی تعاملی و بصری را کنار هم می‌آورد. محبوبیت این رویکردِ طراحیِ مینیمال در ۲۰۱۵ هم ادامه خواهد یافت و این روند، با حذف عناصر اضافه و غیرضروری، وبسایت‌ها را تمیزتر و سبک‌تر خواهد ساخت.

۳. ریزتعامل‌های معنادار

اگر عاشق چیزی هستید - وسیله‌ای در خانه، یک وسیله‌ی پوشیدنی، برنامه‌ی محشری روی گوشی، یا هر چه که هست - اغلب به خاطر ریزتعامل‌هایی است که با آن دارید. ریزتعامل‌ها، لحظات کنترل‌شده‌ای درون برنامه است که بر حول یک وظیفه‌ی یکتا مثل تنظیم زنگ ساعت، پاک کردن ایمیل، و سینک کردن دستگاه می‌گردد.

اگرچه ریزتعامل‌ها به خاطر اندازه‌ی کوچکشان تقریبا نامرئی‌اند، ولی اگر این کار درست انجام شود، می‌تواند در بهبود چشمگیر تجربه‌ی کاربری نقشی حیاتی ایفا کند. حالا که وب دارد روزبه‌روز پیچیده‌ترمی‌شود انتظار کاربران آن است که رابط کاربری بر محور ریزتعامل‌های ساده، موثر، و بسیار کوچک بنا شده باشد.

۴. تاکید بیشتر بر تایپوگرافی

همانطور که در وبسایت محتوا پادشاه است، تایپوگرافی هم ملکه است. روزهایی که برای خوش‌شکل کردن شعار وبسایت مجبور بودید هزینه‌های سنگین کنید، دیگر به پایان رسیده است. سرویس‌های فونت تحت وب مثل Google Fonts و Typekit حالا گستره‌ی وسیعی از مجموعه فونت‌های باکیفیت با قیمت‌های معقول ارائه می‌دهند.

در سال 2015، طراحان تایپوگرافی را نگین طراحی‌هایشان خواهند ساخت. در زیر چند مثال خوب از تایپوگرافی‌های بی‌نظیری که انتظار داریم در ۲۰۱۵ ببینیم، آمده است:

۵. چینش مدل کارتی

چینش مدل «کارتی» به عنوان راه فوق‌العاده‌ای برای سامان‌دهی حجم انبوهی از محتوا بدون شلوغ‌کاری، خودش را نشان داده است. از سایت‌های خبری تا سایت‌های تجارت الکترونیک محبوب، کادرهای محتوای کارت‌مانند در مقیاس بزرگی استفاده می‌شوند. به عقیده‌ی من، طراحی کارتی در سه کلمه خلاصه می‌شود: ساده، تمیز، و تطبیق‌پذیر.

طرح کارتی فوق‌العاده کاربردی است و با اندازه‌ی چابکش می‌تواند به راحتی در چینش واکنش‌گرا گنجانده شود. در ضمن، به بازدیدکننده‌ی وبسایت این اجازه را می‌دهد که نگاه سریعی به آنچه به او ارائه می‌دهید داشته باشد. Taskulu که یک ابزار مدیریت همکاری مبتنی بر وب است، مثال فوق‌العاده‌ی دیگری از استفاده‌ی این تکنیک است.

۶. Parallax Scrolling

پیمایش پارالاکسی یکی از داغ‌ترین و جذاب‌ترین روندهای طراحی تجربه‌ی کاربری در ۲۰۱۴ بود و به نظر می‌رسد که در ۲۰۱۵ باز هم به محبوبیتش اضافه شود، گرچه شاید برخی با این نظر مخالف باشند. با رشد سیل‌آسای دسترسی به اینترنت از دستگاه‌های همراه، دیگر کلیک کردن کم‌کم دارد منسوخ می‌شود. به بیان دقیق‌تر، برای کاربر امروزی اسکرول کردن خیلی راحت‌تر از کلیک کردن است.

پیمایش پارالاکسی نه فقط تجربه‌ی محتوای یکدستی به بازدیدکننده می‌دهد، بلکه زمان بارگذاری سایت را هم کوتاه می‌کند. در وبسایت‌های تک‌صفحه‌ای، پارالاکس بهترین عنصر طراحی است تا به بازدیدکننده اطلاعات را در قالب داستان‌گویی منتقل کرد. در نتیجه، در سال ۲۰۱۵، از طراحان بیش از پیش انتظار می‌رود که از افکت پیمایش پارالاکسی در طرح‌هایشان استفاده کنند.

از نمونه‌های قوی این مدل طراحی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

۷. طراحی محتوا-محور

۲۰۱۵ سال طراحی محتوا-محور است. شیوه‌ی مصرف محتوا توسط کاربر، فارغ از وسیله‌ی مورد استفاده‌اش، فاکتور مهمی است که امسال در طراحی وبسایت‌ها باید در نظر گرفته شود. انبوه منوهای پویا، گرافیک سنگین یا اندازه‌ی فونت ۱۲ را فراموش کنید. اینها متعلق به گذشته‌اند. حالا دیگر زمان شروع به طراحی سایت‌هایی است که محور اصلی آنها، خوانایی، دسترسی، و قابل استفاده بودن است.

طراحان امسال از عناصر طراحی استفاده خواهند کرد که زمان بارگذاری صفحه را کاهش می‌دهد و در همین حال واکنش‌پذیری را بالا خواهد برد - همه بدون اینکه تاثیر منفی بر عناصر زیباشناختی وبسایت بگذارد. مثال واضح آن، تِم پیش‌فرض جدید وردپرس است، یعنی Twenty Fifteen، که تجسم این فلسفه‌ی محتوا محور و طراحی تر و تمیز است.

۸. استفاده از آیکون و شمایل به جای متن

ما همه این را شنیده‌ایم که «شنیدن کی بود مانند دیدن»... و این در مورد متن و آیکون هم صادق است. در طی سال گذشته، طراحان از آیکون برای سبک‌تر ساختن و جذاب‌تر کردن وبسایت‌ها بهره گرفته‌اند. با این حال، شمایل‌ها در شکل‌های دیگری مثل اینفوگرافی، صفحات بلوکی یا sprite sheets، و اپ‌ها هم خود را نشان می‌دهند.

آیکون‌ها جایگزین بی‌نظیری برای تصاویر سنگین و برچسب‌های متنی متداول هستند. با یک نگاه به آیکون، بازدیدکننده درکی از کارکرد احتمالی آن می‌گیرد. آیکون‌ها با سادگی فهم‌شان، نقشی حیاتی در جلب توجه کاربر دارند. اگرچه، باید مراقب استفاده از آیکون هم بود. نبود یک استاندارد جهانی برای آیکون‌ها باعث شده در مفهوم آنها و اینکه نماد چه هستند، ابهام‌هایی به وجود بیاید. با این وجود، در سال 2015 وبسایت‌های خیلی بیشتری خواهیم دید که به جای متن از آیکون استفاده می‌کنند.

۹. تقاضا برای اپ‌های محلی

با رشد انفجاری فروش و استفاده از دستگاه‌های همراه و تبلت، در سال ۲۰۱۵ شاهد تقاضای عظیمی برای برنامه‌های محلی خواهیم بود. پژروهشگران می‌گویند که کاربران با اپ‌های محلی راحت‌ترند تا سایت‌های سازگار شده با گوشی همراه که باید روی مرورگر باز کنند.

ویژگی‌های مثل push notifications، یادآورها و کارکرد آفلاین، باعث می‌شود اپ‌ها موفق‌تر از سایت‌های واکنش‌گرا سازگار با گوشی و تبلت باشند.

از نقطه‌نظر تجربه‌ی کاربری، برنامه‌های محلی خیلی بهتر از سایت‌های بهینه شده برای وسایل همراه هستند. گفتن این نکته کافی است، که چون یک سایت سازگار با وسایلِ همراه صرفاً نسخه‌ی دیگری از مشابه دسکتاپ آن سایت است، در نتیجه باز هم کمابیش همان محتوا را دارد (اگرچه برای استفاده روی وسیله‌ی همراه بهینه شده باشد). باز هم، این ریسک هست که صفحه‌ی کوچک همراه را با انبوه اطلاعات شلوغ کند. ولی در مقابل، یک اپ محلی با استفاده از کنترل‌های مخصوص اپ، تجربه‌ی روان‌تری در اختیار کاربر می‌گذارد. خلاصه آنکه اگر کسب‌وکاری در سال ۲۰۱۵ هم طراحی واکنش‌گرا داشته باشد و هم اپ محلی، از هر دو جناح خود را پوشش داده است.

۱۰. تجربه‌ی کاربری شخصی‌شده

به خاطر نیاز روزافزون به کسب داده‌های دقیق‌تر، ردگیری فعالیت کاربران به اوج خود رسیده است. برای رسیدن به این هدف، کوکی‌ها در مقیاسی به مراتب بزرگتر از گذشته به کار گرفته می‌شوند. با استفاده از کوکی‌ها، می‌توان داده‌های کمّی مقیاس بزرگ درباره‌ی کاربران و رفتارهای آنها موقع گشت‌وگذار در اینترنت و همچنین محل آنها کسب کرد. این فرصتی به دست می‌دهد تا با ارائه‌ی محتوای مرتبط، تجربه‌ی کاربر را برای او شخصی‌سازی کرد. این روند که شاید آمازون چند سال قبل پیشگام آن بود، حالا وارد جریان‌اصلی شده است و در سال ۲۰۱۵ به رشد خود ادامه خواهد داد.

کوکی، اگر درست استفاده شود، انعطاف‌پذیری زیادی در اختیار شما به عنوان طراح می‌گذارد. تجربه‌ی کاربری شخصی‌شده، کاربران را خرسند می‌کند و می‌تواند محرک نیرومندی برای تبدیل (conversion) بالاتر باشد. یک مثال عالی دیگر از تجربه‌ی کاربری شخصی‌شده، یوتیوب است، که به کمک کوکی‌ها به یاد می‌آورد قبلا چه ویدیوهایی را تماشا کرده‌ایم و قادر است ویدیوهای مرتبطی را به ما پیشنهاد بدهد.

نتیجه

با تکامل مداوم تکنیک‌های طراحی UX، کارهای که می‌توانید با طرح خود انجام دهید به بی‌نهایت میل می‌کند. حتی با آنکه به نظر نمی‌رسد که این روندها انقلاب چندانی در حوزه‌ی طراحی وب پدید آورد، ولی بی‌شک روش تعامل کاربر با رابط کاربری را بهبود خواهد داد. پس در ۲۰۱۵ در هنگام به‌کارگیری هرکدام از این ترندها در طراحی خود، همچنان باید تجربه‌ی کاربری را اولویت اول خود بدانید. به یاد داشته باشید، تجربه‌ی کاربری بر محور انسان‌ها می‌چرخد، نه بر محور فناوری.

منبع: Usability Geek