{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

۱۰ اصل برتر طراحی وبسایت موثر

مثل آن ضرب‌المثل که می‌گوید «زیبایی در نگاه بیننده است»، این کاربر است که طراحی وبسایت را قضاوت می‌کند، نه صاحبان وبسایت.

عوامل زیادی وجود دارد که بر کارایی یک وبسایت اثر می‌گذارد؛ نه تنها ظاهر کار (اینکه چقدر خوب به نظر می‌رسد) بلکه عملکرد آن (اینکه استفاده از آن چقدر ساده است) از عوامل مهم هستند.

طراحی, فونت, وب دیزاین, استیو جابز

وبسایت هایی که به خوبی طراحی نشده‌اند عملکرد خوبی ندارند و زیر حد مطلوب معیارهای گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) عمل می‌کنند (برای مثال بانس ریت یا نرخ پرش بالا، صرف زمان کم در سایت، صفحات کم در هر بازدید و نرخ تبدیل پایین). پس چه چیزی در طراحی خوب یک وبسایت موثر است؟ در این مطلب ۱۰ اصل مهم در طراحی وب را آورده‌ایم که کمک می‌کند وبسایتتان از نظر ظاهری زیبا باشد، به راحتی مورد استفاده قرار گیرد، و جذاب و موثر باشد.

۱. هدف

طراحی وبسایت خوب همیشه در راستای نیازهای کاربر است. آیا بازدیدکنندگان شما در پی کسب اطلاعات، سرگرمی و برقراری ارتباط هستند و یا می‌خواهند با شما معامله کنند؟ هر صفحه از وبسایت شما باید یک هدف مشخص داشته باشد و یک نیاز خاص را برای کاربرانتان به بهترین شکل ممکن برآورده سازد.

۲. ارتباط

افراد در محیط وب می‌خواهند اطلاعات را خیلی سریع به دست بیاورند، بنابراین خیلی مهم است که ارتباط شفاف برقرار کنید و اطلاعات خود را برای خواننده ساده و قابل فهم سازید. چند تاکتیک موثر که می‌توانید در طراحی سایتتان به کار ببرید عبارتند از: ساماندهی اطلاعات با استفاده از عنوان‌های اصلی و فرعی، به کار بردن فهرست نقطه‌دار به جای جملات طولانی و پر پیچ و خم، و اجتناب از پرحرفی.

۳. سبک حروف

در کل خواندن فونت های Roya، Tahoma و Nazanin، در وبسایت‌ها راحت‌تر است. اندازه‌ی مطلوب فونت برای اینکه راحت خوانده شود ۱۴ پیکسل است و حداکثر ۳ فونت با حداکثر ۳ سایز در طراحیتان به کار ببرید تا سادگی کار حفظ شود.

فونت, سریف, سانز سریف, serif, sans serif

۴. رنگ‌ها

یک پالت رنگ فکرشده تاثیر خیلی عمیقی بر تجربه ی کاربری می‌گذارد. رنگ‌های مکمل، تعادل و هماهنگی ایجاد می‌کنند. استفاده از رنگ‌های متضاد برای متن و پس‌زمینه‌ی متن باعث می‌شود خواننده راحت‌تر آن ها را بخواند. رنگ‌های باطراوت باعث ایجاد شور و هیجان می‌شوند و بایستی از آنها با وسواس استفاده کرد (مثلاً برای دکمه‌ها و کال تو اکشن). در آخر، فضای سفید/ فضای منفی، به وبسایتتان جلوه‌ی منظم و مدرنی می‌دهد.

۵. تصاویر

یک تصویر به هزار کلمه می‌ارزد، و انتخاب تصاویر مناسب برای وبسایتتان می‌تواند به موقعیت‌یابی برند و ارتباط با مخاطب هدف کمک کند. اگر عکس‌های حرفه‌ای و با کیفیت ندارید می‌توانید برای زیباتر کردن وبسایت خود، عکس‌های آماده خریداری کنید. همچنین می‌توانید از تصاویر اینفوگرافیک، فیلم و تصاویر گرافیکی استفاده کنید، چون اینها در برقراری ارتباط با مخاطب خیلی موثرتر از متن هستند، حتی اگر متن خیلی خوب نوشته شود.

۶. Navigation یا پیمایش

راحتی پیمایش، یعنی راحتی بازدیدکننده در کار با سایت شما و جستجو در آن. چند تاکتیک برای پیمایش موثر عبارتند از سلسله‌مراتب منطقی صفحه، مشخص کردن مسیر کابر، طراحی دکمه‌هایی که بتوان رویشان کلیک کرد، و پیروی از «قانون سه کلیک» که یعنی کاربر باید بتواند در سایت شما اطلاعاتی را که می خواهد را با سه بار کلیک به دست آورد.

۷. چینش شبکه‌ای (Grid Based Layout)

قرار دادن محتوا به طور تصادفی در صفحه‌ی، ظاهر سایت را شلوغ و درهم ریخته می‌کند. چینش شبکه‌ای، محتوا را در بخش‌ها، ستون‌ها و کادرهای مرتب و متوازن قرار می دهد که ظاهر خیلی بهتر و زیباتری به وبسایتتان می‌دهد.

۸. طرح الگوی «F»

مطالعات ردیابی چشم روی افرادی که به زبان‌های با ریشه‌ی لاتین (چپ به راست) صحبت می‌کنند، نشان داده که این افراد صفحه‌ی کامپیوتر را با الگوی «F» مرور می‌کنند. اکثر چیزهایی که نگاه می‌کنند، در بالا و سمت چپ صفحه است و سمت راست به ندرت دیده می‌شود. برای زبان‌های راست به چپ مثل فارسی نیز، این الگو به صورت F معکوس است. طراحی موثر به‌جای آنکه سعی کند جریان بینایی بیننده را به زور هدایت کند، با رفتار طبیعی خواننده سازگار می‌شود و اطلاعات را به ترتیب اهمیت (از راست به چپ برای فارسی و از بالا به پایین) نمایش می‌دهد.

طرح چینش الگوی اف

۹. زمان بارگذاری

هیچکس از وبسایتی که زمان زیادی صرف بالا آمدنش می‌شود خوشش نمی‌آید. نکاتی که زمان بارگذاری صفحه را کاهش می‌دهند عبارتند از بهینه‌سازی اندازه‌ی تصاویر (اندازه و مقیاس)، ترکیب کد به یک فایل یا JavaScript CSS مرکزی (که درخواست‌های HTTP را کاهش می‌دهد) و کوچک کردن HTML، CSS و JavaScript (که برای افزایش سرعت بارگذاری فشرده شده‌اند).

۱۰. مناسب برای دستگاه‌های مختلف

در حال حاضر دسترسی به وبسایت‌ها از دستگاه‌های مختلف با نمایشگرهایی در اندازه‌های متفاوت یک امر عادی و رایج است، بنابراین خیلی مهم است که وبسایت شما با دستگاه‌های همراه سازگار باشد. اگر وبسایت شما چنین قابلیتی نداشته باشد، می‌توانید آن را با طراحی واکنش‌گرا یا responsive بسازید (یعنی وبسایت شما می‌تواند با عرض‌های متفاوت صفحه‌نمایش منطبق گردد،) یا اینکه می‌توانید یک نسخه‌ی اختصاصی وسایل همراه برای سایت بسازید.

طراحی وب واکنش‌گرا

ساخت یک وبسایت زیبا و کاربردی، با در ذهن داشتن این عناصر طراحی، خیلی ساده است. آیا وبسایتی در دست دارید که طراحی‌اش نیاز به بهینه‌سازی و بازبینی دارد؟ یا شاید در حال طرح‌ریزی یک وبسایت هستید و می‌خواهید از همان ابتدا آن را درست طراحی کنید. در هر دو حالت، این اصول طراحی تاثیرگذار وب می‌تواند وبسایتتان را برای بازدیدکنندگان جذاب‌تر، مفیدتر و به یادماندنی‌تر کند.

منبع: shortiedesigns