{{serviceMessage.text}}
مدت زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه   |   نویسنده:‌ فرانش

بالا بردن نرخ تبدیل با A/B Testing

تست آ/ب (A/B Testing) راه ساده‌ای برای آزمایش تغییراتی است که می‌خواهید در صفحه‌ی وب‌تان بدهید و بتوانید آن را با طرح فعلی مقایسه کنید و ببینید کدام‌یک نتیجه‌ی مثبت می‌دهد. این روشی است که قبل از آنکه هر تغییری در کد سایت‌تان بدهید بتوانید مطمئن شوید که تغییر هر عنصر در عمل روی نرخ تبدیل شما تاثیر مثبت می‌گذارد.

با آزمایش کردن تغییرات دیگر لازم نیست در فرایند بهینه‌سازی وبسایت کار حدسی انجام بدهیم و این کمک می‌کند تصمیماتی بگیریم که داده‌های قابل اطمینان نیز آن را تایید می‌کند، و تصمیم‌گیری برای بهبود نرخ تبدیل کسب‌وکار را از «فکر می‌کنیم» به «مطمئنیم» تغییر می‌دهد. با اندازه‌گیری تاثیر هر تغییر روی معیارهایی مثل ثبت‌نام، دانلود، خرید، یا هر چیزی که مورد نظر ما است، مطمئن می‌شویم که هر تغییری منجر به نتایج مثبت می‌شود. داده‌های کمّی خودش گویا است. ممکن است شما و همکارانتان حدس‌ّهایی در مورد واکنش بازدیدکنندگان سایت به بعضی عناصر طراحی داشته باشید، ولی با تست آ/ب می‌توانید دو نسخه از یک صفحه را به بازدیدکنندگان نشان بدهید و بگذارید آنها طرح برنده را انتخاب کنند. تست و بهینه‌سازی مداوم صفحه‌ها باعث افزایش درآمد، حمایت مالی، لید، ثبت‌نام، دانلود، و تولید محتوا توسط کاربر می‌شود و در همین حال دید عمیقی از اخلاق و رفتار بازدیدکنندگان به تیم طراحی می‌دهد.

تست آ/ب یعنی آزمایش دو نسخه از یک صفحه‌ی وب – یک نسخه‌ی «آ» (معیار) و یک نسخه‌ی «ب» (جایگزین) – با ترافیک زنده و اندازه‌گیری تاثیر هر نسخه روی نرخ تبدیل. تست آ/ب را با شناسایی یک هدف برای شرکت شروع می‌کنیم و بعد تعیین می‌کنیم کدام صفحه‌ی وبسایت در تکمیل موفقیت‌آمیز آن هدف نقش دارد.

هدف شما صفحه‌ی فرود است؟ با گوگل آنالیتیکس صفحه‌ی فرودتان را بهینه‌سازی کنید.

یک شرکت فرضی را در نظر بگیرید به اسم «اَکمه ویجتس» که وبسایتی دارد که در آن ویجت می‌فروشد. هدف نهایی شرکت این است که ویجت‌های بیشتری بفروشد و درآمد سالانه‌اش را افزایش دهد، و در نتیجه مجرای فروش اولین جایی است که مدیر بازاریابی شرکت اکمه روی بهینه‌سازی آن تمرکز می‌کند.

دکمه‌ی Buy یا خرید در صفحه‌ی هر محصول اولین عنصری است که بازدیدکنندگان در شروع فرایند خرید با آن سروکار دارند. تیم طراحی چنین نظریه می‌دهد که اگر دکمه را در صفحه برجسته‌تر کنند باعث کلیک‌های بیشتر و در نتیجه خرید بیشتر می‌شود. تیم طراحی یک نسخه‌ی جایگزین می‌سازد که در آن این دکمه قرمز است و اسمش را می‌گذارد Variation 1 و در نسخه‌ی اصلی یا Original دکمه را خاکستری نگه می‌دارد. بعد با یک ابزار تست آ/ب مثل Opitmizely خیلی راحت دو نسخه را در مقابل هم می‌گذارد و آزمایش می‌کند.

با اجرای تست، بازدیدکنندگان وبسایتِ اکمه ویجتس بین دو نسخه تقسیم می‌شوند و هر کدام به یکی از دو صفحه‌ی «دکمه‌ی قرمز» و صفحه‌ی اولیه هدایت می‌شود. بعد با ابزارهای آمارگیری (یا با خود همان سرویس تست آ/ب که به کار گرفته شده) تعداد بازدیدکنندگانی که هر نسخه از دکمه را دیده‌اند و بعد رویش کلیک کرده‌اند اندازه‌گیری می‌شود. همین‌طور تعداد بازدیدکنندگانی که مجرای خرید را تا انتها رفته‌اند و به پیغام «از خرید شما ممنونیم» رسیده‌اند.

وقتی تعداد بازدیدکنندگانی که در آزمایش شرکت داده شده‌اند به حد کافی رسید، نتایج آماری مشخص می‌شود و تیم اکمه تست را پایان می‌دهد و می‌تواند برنده را اعلام کند. نتایج نشان می‌دهد که ٪۴.۵ بازدیدکنندگان روی دکمه‌ی قرمز و ٪۱ روی دکمه‌ی خاکستری اصلی کلیک کرده‌اند. دکمه‌ی Buy قرمز رنگ منجر به افزایش قابل‌توجه نرخ تبدیل شده، و حالا تیم اکمه صفحه‌ی محصولش را با توجه به این اطلاعات بازطراحی می‌کند. در تست‌های آ/ب بعدی هم اکمه این دانش که دکمه‌های قرمز بهتر از دکمه‌های خاکستری برایشان تبدیل می‌آورند را به کار می‌گیرد.

بیشتر بیاموزید: ۲۰ روش برای بهود نرخ پرش وبسایت

منبع(+)